Kripto Para Rehberi

Binance Referans Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Binance şu anda tüm dünyadaki kripto para borsaları içerisinde en yüksek işlem hacmine sahip olan borsa. Çok sayıda kullanıcı her gün bu borsa üzerinde kripto para işlemleri gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen her işlem için Binance’in almış olduğu belirli komisyon ücretleri bulunuyor. Bu komisyon ücretleri çok fazla işlem yapıldığı zamanlarda yatırımcılar için sorun yaratabiliyor. Bu yüzden komisyon oranlarının düşürülmesi adına uygulanan yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden biri de Binance referans kodunu kullanmak.

Binance Referans Kodu Nedir?

Binance üzerinden yaptığı işlemler için daha düşük komisyon ücretleri ödemek isteyen kullanıcılar, genellikle başka kullanıcılardan aldıkları referans kodunu kullanıyor. Binance borsasına üye olan her standart kullanıcının başkalarıyla paylaşabileceği bir referans kodu bulunuyor. Yeni üye olacak kullanıcılara ait olan referans kodunu kullanarak üye olduklarında komisyon indirimleri elde ediyorlar. Her kullanıcı, kendi referans kimliği ile yeni kullanıcıları Binance borsasına davet edebiliyor. Her ne kadar genellikle Binance referans kodu olarak biliniyor olsa da, Binance Türkçe üzerinde Binance referans kimliği olarak da geçebiliyor.

Eğer Binance üyeliğinizi bir referans kodu kullanarak açtıysanız, sistem içerisinde bulunan “sizinle paylaşılan komisyonlar” alanında, hangi kripto para işleminden ne kadar komisyon elde ettiğinizi görüntüleyebilirsiniz.

Binance Referans Kodu Ne İşe Yarar?

Binance üzerinde üyeliği bulunan her kullanıcının bir kimlik numarası bulunur. Bu kimlik numarası başka kullanıcılar ile paylaşıldığında ve bu kullanıcılar bu kodu kullanarak üye olduklarında yüzde 5, 10, 15 ve 20 olmak üzere komisyon indirimleri kazanabilirler. Örneğin herhangi bir komisyon indirimine sahip olmayan bir kullanıcı, Binance üzerinden 10000 dolar değerinde bir işlem gerçekleştirdiğinde yüzde 0,1 olmak üzere 10 dolarlık bir komisyon ücreti öder. Fakat aynı kullanıcı Binance referans kodu ile üye olup yüzde 20 komisyon indirimine sahip olduğu zaman, ödemiş olduğu 10 dolarlık komisyon ücretinin 2 dolarını geri almaktadır. Çok fazla ve çok geniş hacimlerle işlem yapan yatırımcılar için söz konusu rakamlar bir araya geldiğinde, ortaya büyük bir tasarruf çıkmaktadır.

Aynı zamanda burada tek avantajlı olan referans kodu ile üye olan kullanıcı değildir. Çünkü referans koduna sahip olan kullanıcının da sahip olduğu avantajlar bulunur. Burada referans kodunun sahibi olan kullanıcılar da, kendi referans kodu ile üye olan kullanıcıların yapmış olduğu her işlemden komisyon payı kazanırlar. Referans kodu uygulaması yalnızca Binance Global üzerinden uygulanan bir sistem değildir. Binance TR üyeleri de referans kodu uygulamasından faydalanabilmektedir.

Binance Referans Kodu Nasıl Alınır?

 • Güncel %5 komisyon indirimi referans kodu: BXI09E4A
 • Güncel %10 komisyon indirimi referans kodu: BST9HAFS

Referans koduyla üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ardından aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda Referans Kimliği alanı, paylaştığımız indirim kodu ile doldurulmuş olacak.

binance referans kodu

Üyeliğinizi tamamladığınızda artık yapacağınız her işlemden %5 indirim kazanacaksınız. Bu indirimin herhangi bir limiti veya süre sınırı bulunmuyor. İstisnasız her işlem için geçerli.

Binance borsası hali hazırda şu an komisyon oranları bakımından dünyanın en iyi borsalarından biridir. Buna rağmen sunmuş olduğu komisyon indirimleri ile komisyon oranlarını daha da aşağı çekmektedir. Aynı zamanda Binance borsasının elinde BNB (Binance Coin) bulunduran kullanıcılar için de ayrı komisyon indirimleri bulunur. Yani elinizde BNB bulundurur ve aynı zamanda referans kodu kullanarak üye olursanız, çok yüksek seviyelerde komisyon oranları elde edebilirsiniz.

Her kullanıcının kendi referans kodu bulunduğu için, kullanıcılar bu referans kodunu istedikleri ortamda ve istedikleri kişilerle paylaşabilir. Siz de paylaşılan bu ortamlar üzerinden bir referans kodu elde edebilirsiniz. Bu aynı zamanda bir win & win durumu anlamına gelmektedir. Çünkü burada referans kodunu paylaşan kullanıcılar, hem de o referans kodu ile üye olan kullanıcılar komisyon indirimi kazanmaktadır. Siz de Binance borsasına üye olmadan önce bir referans kodu edinebilir ve komisyon indirimleri kullanarak işlemlerinizde tasarruf ve kar elde edebilirsiniz.

Binance Referans Kodu Kullanmanın Avantajları

Binance referans kodunu paylaşan bir kullanıcı, o kod ile üye olan kullanıcıların yaptığı tüm işlemlerden belirli bir oranda komisyon indirimi kazanır. Benzer bir durum referans kodu ile işlem yapan kullanıcılar için de geçerlidir. Binance referans kodu ile üye olmanın ve referans kodunu kullanmanın en önemli avantajı elbette budur.

binance kripto kazan

Aynı zamanda Binance referans kodu kullanmanın yarattığı diğer avantajlar ise şu şekilde listelenebilir:

 • Binance referans kodunu kullanarak üye olmuş olan kullanıcılar, referans kodu kullanmadan üye olan standart kullanıcılara oranla çok daha komisyon ücretleri öder,
 • Binance referans kodunu yeni üyeler ile paylaşan bir kullanıcı, bu kod ile üye olan kullanıcının yapmış olduğu tüm işlemlerde çok küçük bir pay alır,
 • Referans kodu kullanımı sonucunda Binance borsasının işlem hacmi ve popülaritesi artmaktadır.

Siz de bu avantajlara sahip olmak isterseniz, Binance borsasına üye olmadan önce bir referans kodu edinmeyi tercih edebilirsiniz.

binance kaldıraç referans

Binance Referans Kodu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Binance borsasına üye olurken, referans kodu alanının altında “isteğe bağlı” yazan bir kutucuk bulunur. Her ne kadar referans kodu girmeniz zorunlu olsa da, referans kodu kullanmak size pek çok fayda sağlayacağı için bu kodu kullanmanız önerilmektedir. Çünkü Binance borsasına üye olduktan sonra bir referans kodu ekleyebilmeniz mümkün değildir. Eğer sisteme üye olduktan sonra henüz kimlik doğrulaması yapmadıysanız, yeni bir üyelik açarak bu üyeliğinizde referans kodu kullanabilirsiniz.

Referans kodu kullanımı konusunda herhangi bir süre ya da kişi kısıtlaması bulunmuyor. Yani referans kodunu istediğiniz kadar fazla kişiyle paylaşabilirsiniz. Binance üyeliğiniz aktif olduğu sürece, bu kod ile işlem yapan diğer kullanıcılardan komisyon indirimi kazanmaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda referans kodunu kullandığınız kişiler, sizin TC kimlik numarası, e-posta adresi ya da isim soyisim gibi kişisel bilgilerinizi görüntüleyemez. Yalnızca Binance’in size atamış olduğu Binance kimlik numarasını görüntüleyebilirler.

Binance borsasına üye olurken referans kodu kullandığınızda yüzde 20 komisyon indirimi kazanma imkanınız bulunuyor. Bu duruma ek olarak Binance hesabınızda Binance borsasının kripto parası olan BNB yani Binance Coin bulundurursanız, ekstra olarak yüzde 25’lik bir komisyon indirimi daha kazanırsınız. Bu da toplamda yüzde 45’lik bir komisyon indirimine sahip olmanız anlamına gelmektedir. Böylelikle işlemleriniz sırasında ödediğiniz komisyon ücretleri düşeceği için, otomatik olarak karlılık oranınız da artacaktır.

Binance Vadeli İşlemler Referans Kodu

Binance referans kodu yalnızca standart işlemler için geçerli değildir. Yani referans kodu ile sahip olduğunuz komisyon indirimlerini kaldıraçlı işlemlerde ve vadeli işlemlerde de kullanabilirsiniz. Önceden yalnızca spot işlemler için referans kodu ile komisyon indirimi kullanılabiliyordu fakat sonradan vadeli işlemler için de bu kod kullanılmaya başlandı. Bu yüzden vadeli işlemler için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Binance Sonradan Referans Ekleme

Üyeliğinizi doğruladıktan sonra referans kodu ekleme, iptal etme veya değiştirme şansınız bulunmuyor. Binance referans kodu sadece ilk üyelik oluşturulurken eklenebiliyor. Eğer mevcut işlem yaptığınız bir hesabınız varsa, referans kodu ekleyemeyeceğinizi üzülerek söylemeliyiz.

Ancak siz de referans kodu oluşturup arkadaşlarınızı davet ederek komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz. Profil > Referans bağlantısına tıklayarak bir kod oluşturun ve çevrenizle paylaşın.

Binance Referans Ne Kazandırıyor?

Binance referans sistemi hem üye olana, hem de davet edene kazandırır.

Referans kodu ile üye olan kişi, ömür boyu yapacağı tüm işlemlerden Binance’e ödeyeceği komisyonu daha az öder. Binance’deki standart işlem ücreti (komisyon bedeli) işlem başına %0,10’dur. BNB Coine sahip olduğunuzda, her işlem ücretinden %25 tasarruf edersiniz. Yani her işlem için sadece %0.075 ücret ödersiniz. Bu durum 1.000 TL’lik tek bir işlem yaparsanız, 0,75 TL ücret ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Binance referans kimliğiniz etkinleştirildiğinde, bu miktarın %20’sini nakit olarak geri alırsınız. Binance, hesabınıza 0,15 TL iade edecektir. Yatıracağınız ücret arttıkça komisyondan elde edeceğiniz tasarruf da aynı oranda artacaktır.

Davet eden ise, üyenin kazandığı komisyon indirimi kadar nakit kazanır. Yukarıdaki örneği baz alırsak, davet eden kişi de bu tek işlem sayesinde 0,15 TL kazanmış olur. Her işlemde aynı hesaplama çalışır.

Sonuç olarak bakıldığında Binance referans kodu kullanımının yeni üye olan kullanıcılar için pek çok avantajı bulunuyor. Komisyon indirimi gibi bir imkandan faydalanmak varken, üye olurken referans kodu kullanmamak çok da doğru bir hamle değil. Bu yüzden yeni kullanıcıların tamamının üyelik işlemlerini bir referans kodu ile tamamlaması öneriliyor. Eğer siz de Binance borsasına yeni üye olacaksanız ve bir referans koduna ihtiyaç duyuyorsanız, sizinle paylaştığımız referans kodunu kullanarak üye olabilir ve komisyon indirimlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Temel bilgiler ve görseller https://www.binance.com/tr adresinden alınmıştır.

Sorumluluk Reddi Beyanı

KriptoFeed.com sitesinde yer alan haberler, yazılar, incelemeler, değerlendirmeler, yorumlar ve makaleler yatırım tavsiyesi amacına sahip değildir. KriptoFeed.com herhangi bir kripto paranın veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını veya ticaret yapılmasını önermez. KriptoFeed.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu yüzden KriptoFeed.com adresinde yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

15 Yorum

 1. Keşke bu referans sistemini daha önce bilseydim ben direk üye olanlardanım demek bu nedenle komisyon diğerlerine göre yüksek. Bir telefonum daha var o telefonla referans ile üye olsam diğer hesabı hiç kullanmasam olurmu acaba.

  1. Merhaba Hakan bey, referans kodu ile üye olduğunuzda elbette daha az komisyon ödersiniz. Komisyonu az ödemek için sadece referasta yetmez ağlar ile alakalı durumları da göz ardı etmemelisiniz. Trc20 ağı ile ripple kripto parasında tutara göre en az 1 dolar komisyon ödersiniz. Sorunuza gelince Binance sitesine referans ile farklı bir mail adresi ile üye olabilirsiniz. Selametle.

 2. Referans kodu ile üye olmanın çok yararı var. Karşılıklı bonus kazandırdığı gibi, komisyon oranında da çok düşük oranla karşılaşıyorsunuz. Zaten bu işi en iyi yapan firma Binance firması ilk izlenim olarak karışık gibi dursa da kullanmaya başladığınız da yeni bir sürü özellik fark ediyorsunuz.

 3. Ben Binance kullanmıyorum ama referans kodu ile üye olunca komisyon oranlarında bu kadar düşük olması kullanmam gerektiğini söylüyor. Zaten uzun süredir aradığım coinleri burada görüyordum neyse kısmet bu güneymis hemen üye oluyorum

 4. Binance referans kodu ile üye yapıldığında %25 komisyonun daha düşük olduğunu duydum bu nedenle arama yaparken sitenize denk geldim çok güzel bir yazı okudum eksiksiz herşeyi anlatmışsınız. Çok yararlı oldu teşekkür ederim

 5. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Binance üye olmak istiyordum iyi ki referans olmadan olmamışım. Şuan konuda ki refaranstan üye olacağım. Teşekkürler

 6. Ben bir soru sormak istiyorum Binance sitesinden para gönderirken yada para isterken kopyaladığımız usdt adresinde ağ olarak TRC20 seçiyoruz ve en fazla 1 dolar komisyon alıyor. Ama ec20 ağında komisyon neredeyse 20 katı oluyor bu neye göre belirleniyor. Biz tr20 ağından başka bir ağ kullanamayacakmıyız.

 7. Ben binance sistemini çok kullanbmak istiyordum geçenlerde üye oldum bana önceleri çok zor geldi ama şimdi biraz alıştım. Karışık gibi görünse de sonradan çözüyorsunuz. Bianance sitesine üye oldum ama referans ile mi yoksa referanssız mı bilemedim ama benim komisyonlarım da düşük

 8. Binance firmasına eşimin referansı ile üye olmuştum. Bir yada 2 kere para çekme işlemi yaptık onda da trc20 ağını seçtiğimizde düşük komisyon ödemiştik. Referans ile üye olunduğunda komisyonun azalacağını bilmiyordum iyi ki referansla üye olmuşum acaba başka avantajı var mı yoksa sadece komsiyon mu?

 9. Çok teşekkür ederim referans kodunuz ile üye oldum çevremde binance kullanan bulamadım internetten arattığımda sitenize denk geldim. Uzun süredir Coin borsasını takip ederim ama Binance üye olmamıştım kısmet bugüneymiş.

 10. Arkadaşlar gerçekten yazıda yazılanlar doğru benim eski binance hesabım vardı aşırı komisyon ödüyordum sonra referans ile üye olunduğunda komisyonun düştüğü söylediler ve diğer telefon hattım ile bir üyelik daha açtım. Şimdi para gönderme ve almada komisyon çok düşük. Hatta benden size bir tüyo XRP gönderirseniz daha da düşük komisyon ödersiniz.

 11. Sizin yazınızı okuduktan sonra üye oldum ve bende eşimi referansım ile üye yaptım. Para gönderme işi de yaptım dediğiniz gibi düşük komisyon ödedim. Ama ben komisyon dışında bir fark göremedim sadece komisyon mu yoksa farklı bir avantajı var mı?

 12. Referans kodunuz ile üye oldum. Verdiğiniz bilgilker için teşekkür ederim. Ben sadece şunu sormak istiyorum. Bu kaldıraç olayı nedir Binance sitesinde bu işlemi yapacağımız zaman sınavdan geçeceğimiz doğru mu?

 13. Bana yardımcı olabilir misiniz? Ben üye oldum ama referans kodu olmadan bunu nasıl düzeltebilirim. Tüh daha bu işe başlamadan hata yaptım. Benim işlerim hep böyle kötü gitmek zorunda mı? Lütfen sayın admin yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz.

 14. Şimdi benim anlamadığım bir durum var Binace tr ve global binance arasında ne fark var çevremde bu şi iyi bilenler global binance kullanıyor. Diğerine ( TR ) üye olma diyorlar. Binance tr ile üyede olsanız referans ile komisyon kazancı alırsınız yazmışsınız. Ben şimdi kime inanayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu