Kripto Paralar

ZIL Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para ve blockchain teknolojisi geliştirildiği günden bu yana ölçeklenebilirlik ve hız gibi iki önemli sorun bulunuyor. Bugüne dek bu sorunların çözülebilmesi adına pek çok kripto para projesi ortaya çıktı. İşte Zilliqa da bu sorunlar için etkili çözümler geliştiren projelerden biri. Peki Zilliqa projesi nedir ve projenin yerel tokenı olarak görev yapan ZIL coin hakkında neler bilmeniz gerekiyor?

ZIL Coin Nedir?

Singapur Ulusal Üniversitesinde iki başarılı bilgisayar bilimcisi olan Amrit Kumar ve Xinshu Don, Haziran 2017’de başlatmış oldukları Zilliqa projesinin yerel tokenı olan ZIL coini 26 Ocak 2018 tarihinde piyasaya sürdü. Merkeziyetsiz bir yapıda bulunan ve PoW algoritmasını kullanan Zilliqa, yüksek işlem hacmine gereksinimi olan ağların çok daha kolay çalışmasına yardımcı olur. Zilliqa en temel tanımıyla yüksek verimlilik sunan, saniyede binlerce işlem gerçekleştirebilen ve aynı zamanda açık ve izinsiz şekilde çalışan bir blok zinciri ağıdır. Akıllı sözleşmeler ile desteklenen proje işleyişi sırasında çok az enerji tüketir.

Zilliqa projesinin öne çıkan en önemli özelliği uyguladığı parçalama işlemi. Ağ üzerinde gerçekleşen tüm paralel işlemler küçük parçalara bölünüyor ve bu sayede 1 saniye içerisinde binlerce işlem gerçekleştirilebiliyor. Aslında burada mantık bölünmüş olan her parçanın bir blockchain ağı gibi hareket etmesi. Bu parçalara atanmış olan düğümler veri depolar, işler ve her parça için yaratılmış olan zincirlere mikro blok adı verilen yeni bloklar ekler. İkinci katman ölçeklendirme çözümü olarak da adlandırılan bu özellik sayesinde Zilliqa blok zinciri ağındaki hız ve ölçeklenebilirlik gibi sorunları da çözmeyi amaçlıyor. Aslında bu parçalama işlemi database teknolojisinde de kullanılan Sharding mantığına yakındır. Bu sistemde veriler yatay olarak farklı makinelere dağıtılır ve bu sayede veritabanının çok daha hızlı çalışması sağlanır. Projenin öne çıkan diğer özelliklerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Ağların tamamen parçalara ayrıldığı ilk blok zinciri platformu,
  • Zilliqa ağı büyüdükçe parçaların sayısı da artmaya başlar, dolayısıyla bir saniye içerisinde işlenebilecek olan veri sayısı da artmış olur ve bu sayede yüksek verimlilik sağlanır,
  • Tüm kayıtlar Zilliqa ağı üzerine hemen işlendiği için bekleme süresi kısadır.

Tüm bunların dışında proje oldukça sıradışı hedeflere sahip. Örneğin gelecekte geleneksel ödeme yöntemleri olarak adlandırılan Mastercard ve VISA gibi ödeme sistemlerine rakip olabileceğini belirtiyor. Daha gerçekçi bir hedef olarak Zilliqa büyük ölçekli bir blok zinciri ağına dönüşerek finans, eğlence, oyun ve reklam gibi sektörlere geniş kapsamlı hizmetler sunmayı amaçlıyor. 

Resmi site: https://www.zilliqa.com/

ZIL Coin Analizi

26 Ocak 2018 tarihinde piyasaya sürülmüş olan ZIL coin, bu tarihten yaklaşık 38 gün sonra, 5 Mart 2018 tarihinde Binance’te listelendi. ZIL coin Binance’de listelendiği bu tarihte $0,05 seviyesinde bulunuyordu ve listendikten tam 2 ay sonra $0.20 seviyesine ulaştı. Fakat bu seviyelerde çok tutunamadı ve 2018 yılını $0.02 seviyesinde kapattı. 2019 yılı içerisinde de gerilemeye devam eden ZIL coin 2019 yılını $0.004 seviyesinden, oldukça düşük bir durumda kapattı. 2020 yılı boyunca beklenen yükselişi gerçekleştiremese de 2020 yılının son günlerinde yükselişe geçti ve 2020 yılını $0.08 seviyesinde kapattı. ZIL coinin bugüne kadar geçirdiği en iyi yıl ise 2021 yılıydı. 2021 yılının Nisan ayı içerisinde $0.23 seviyesine kadar ulaşsa da bu seviyede tutunamadı. 2021 yılının kalan dönemini inişli çıkışlı bir grafikle sürdüren ZIL coin, 2022 yılına ise $0.07 seviyesinden başladı. 2022 yılının ilk çeyreğinin ZIL coin için iyi geçtiğini söylemek mümkün.

Tüm bunların dışında ZIL coinin istikrarlı bir grafik çizdiğini söylemek mümkün değil. Bu yüzden geleceğine dair gerçekçi tahminler yapabilmek için geçmiş verilere değil, proje hakkında yaşanan güncel gelişmelere bakmak gerekiyor. Güncel gelişmeler ZIL coinin aktif olarak kullandığı Twitter hesabından takip edilebilir. Ayrıca ZIL coin Reddit üzerinde en çok etkileşim alan kripto para birimleri arasında 20. sırada bulunuyor. Son olarak ZIL coin Ledger, Trezor, Math Wallet, Trust Wallet, MetaMask, Binance Chain Wallet ve Atomic Wallet gibi cüzdanları da destekliyor. 

ZIL Coin Geleceği

ZIL coin ölçeklenebilirlik ve hız gibi sorunların yanı sıra Metaverse projeleri geliştirmek için de bazı girişimlerde bulunuyor. Nitekim bu girişimlerin bir sonucu olarak 2022 Nisan ayı içerisinde Metaverse gibi hizmet verecek olan bir Metapolis (MaaS) projesi duyuruldu. Bu proje duyurulduktan sonra ZIL coin fiyatı inanılmaz bir yükseliş yaşadı. Fakat Nisan ayı içerisinde Metapolis projesine dair herhangi bir gelişmenin yaşanmamış olması, yatırımcıların ZIL coine olan ilgisinin yeniden kaybolmasına neden oldu. Nitekim Zilliqa ekibi tarafından projenin ertelendiğine ya da iptal edildiğine dair de herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu da fiyatın yeniden aşağı yönlü hareket etmesine neden oldu. Bazı çevreler tarafından öne sürülen iddia şu şekilde: Zilliqa ekibi Metaverse projelerinin topladığı büyük fonları gördü ve buna benzer bir fon toplayabilmek için bu tarz bir haber duyurdular. Elbette ortaya atılmış olan bu iddianın henüz bir kesinliği yok, yani gelecek dönemde Metapolis projesinin gerçekten hayata geçtiğini görebiliriz. 

Tüm bunların dışında Zilliqa projesinin ölçeklenebilirlik ve hız gibi problemleri parçalama yöntemiyle büyük ölçüde çözmüş olması, kullanıcıların bu ağı gelecekte daha fazla tercih etmesine neden olabilir. Nitekim bu durumun gerçekleşmesi de oldukça muhtemel görünüyor. Eğer bu tarz bir gelişme yaşanırsa ZIL coin fiyatının da çok daha yüksek seviyelere gelebileceğini söylemek mümkün. 

ZIL Coin Yorumlar

ZIL coin 2022 Nisan ayı içerisinde kripto para piyasasının en hızlı yükselen kripto para birimlerinden biri oldu ve bu da yatırımcının ilgisini çekti. Fakat genellikle bu tarz yükselişlerin ardından bir düşüş trendi yaşanabileceği biliniyor. Nitekim yatırım stratejileri geliştirirken bu durumu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Piyasanın bazı öne çıkan kripto para analist ve web siteleri ZIL coinin önümüzdeki 5 yıllık dilimini şu şekilde değerlendiriyor:

  • Wallet Investor’a göre her ne kadar ZIL coin fiyatı $0.10 seviyesinin üzerine çıkabilecek olsa da, uzun vadede bu seviyelerde tutunabilmesi zor. Nitekim 2023 sonunda $0.10, 2025 yılında $0.08 ve 2027 yılı sonunda ise $0.07 seviyesinin altında kalabileceği düşünülüyor.
  • Price Prediction’ın ZIL coin tahminleri çok daha iyimser. Fiyatın 2025’te $0.17 seviyesine, 2030’da ise $1.10 seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.
  • Digital Coin Price tahminlerine göre ZIL coin fiyatı 2025 yılında $0.29 ve 2030 yılında ise $0.65 seviyesine ulaşacak. 

Elbette bunların tamamı sadece tahmin. Gelecek dönemde Zilliqa projesi hakkında yaşanacak olan gelişmeler ZIL coin fiyatına da yön verecek. Bu yüzden sağlıklı ve kar getirebilecek yatırım stratejileri geliştirebilmek için tüm gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Son olarak; bu metin yalnızca ZIL coin hakkında bir bilgilendirme yazısı olmakla birlikte, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu