Kripto Para Rehberi

Yeni Çıkan Coinler

Kripto para piyasaları içerisinde her geçen gün yeni kripto para birimleri dahil oluyor ve piyasa genişlemeye devam ediyor. Yatırımcıların yeni çıkan kripto para birimlerini anlık olarak takip edebilmeleri her zaman mümkün olmuyor. Fakat yatırım stratejileri yaratmak ve yatırım fırsatlarından faydalanmak için bir gözümüzün mutlaka bu yeni projelerde olması gerekiyor. Biz de bu yazımızda sizler için Aralık 2021 tarihi itibariyle piyasaya çıkacak olan kripto para birimlerini araştırdık ve bu kripto para birimleri arasında öne çıkabileceğini düşündüğümüz coinleri detaylandırdık. Şimdi gelin hep birlikte bu kripto para birimlerine ve detaylarına bir göz atalım…

Bu sayfadaki coinler, her ay düzenli olarak yenilenmektedir. Önemli ve güncel yeni coinler her ayın başında sizin için güncelleniyor.

Piyasaya Yeni Çıkacak Olan Coinler

Her ay olduğu gibi Aralık ayı içerisinde de çok sayıda kripto para biriminin ilk para teklifi yapılacak. Bu kripto para birimleri arasından öne çıkanları detayları ile ele alacağız. Aynı zamanda yeni çıkacak olan tüm kripto para birimlerine dair bir listeyi de bu inceleme yazısının en alt kısmında bulabilirsiniz. Bu metinde detaylandırdığımız kripto para birimlerinin listesi şu şekilde:

 • Humans (HEART)
 • SeedOn (SEON)
 • Notable (NBL)
 • Ouro (OGS)
 • MetaPad (MPD)
 • Fintropy (FINT)
 • Spintop (SPIN)

Bu piyasalarda başarılı yatırım fırsatları yakalayabilmek için yeni çıkacak projeleri takip etmek ve güncel gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak gerekiyor. Biz de burada paylaştığımız yeni çıkacak coinler listesini her ay güncelliyoruz. İşte karşınızda Aralık ayında piyasaya çıkacak olan kripto para birimleri…

Humans (HEART)

Humans, kompakt bir platform olarak yapay zeka tabanlı olacak şekilde sentetik medya öğeleri üretmeye odaklanıyor. Humans aynı zamanda bir blok zinciri platformu olarak da görev yapacak. Platform içerisinde kullanıcıların kullanabileceği ve fikirlerini hayata geçirebilecekleri, yapay zeka araçlarından oluşan bir kitaplığa erişimi olacak. Aslında bunu bir stüdyo paketi olarak da düşünmek mümkün. Kullanıcılar bu stüdyo ortamında istedikleri dijital varlıkları üretebilecekler. Elbette bu dijital varlıkların başında da NFT varlıkları geliyor. 

Humans’ta satışa açılacak olan tokenların miktarı 78 milyon adet olarak belirlenmiş durumda. Polka Starter üzerinden satın alınabilecek olan Heart coin, 1 milyon doların üzerinde bir fonlama hedefine sahip ve açılış fiyatı ise 0,015 USD olacak. Heart coinin ilk para teklifine 6 Aralık 2021 tarihinden itibaren katılabilirsiniz. 

SeedOn (SEON)

SeedOn, tüm kullanıcıları ve paydaşları ile birlikte kitle fonlamasında bir devrim yaratmak isteyen, blok zinciri tabanlı bir çözüm platformu. İzlenebilir ve şeffaf çözümler yaratmak isteyen SeedOn, yatırımcıların yatırımları üzerinde her zaman kontrol sahibi olabilmelerini sağlayacak bir platform olmayı da amaçlıyor. Projenin geliştiricileri tarafından, projenin öne çıkan 6 önemli faydasından bahsedilmiş. Söz konusu faydalar şu şekilde:

 • Platform üzerinde bir ödeme aracı olarak SEON coin kullanılması,
 • Tüm işlemlerde şeffaflık ve hesap verilebilirlik,
 • Yatırımların güvenliğinin ve tam kontrolünün sağlanması,
 • Pasif gelir elde etme imkanı,
 • Kitle fonlaması yaratacak olan kullanıcıların bir kullanıcı tarama sürecinden geçiyor olması ve böylelikle dolandırıcılığın önüne geçilmesi,
 • Fikri mülkiyet haklarının korunması.

Tüm bu faydaları sayesinde SeedOn dikkat çeken projelerden biri olarak değerlendirilebilir. İlk para teklifi 15 Aralık 2021 tarihinde yapılacak olan SeedOn, 120 milyon adet olarak satışa açılacak. Tıpkı Humans gibi 1 milyon doların üzerinde bir fonlama hedefine sahip olan SEON coinin satış fiyatı ise 0,010 USD. Token satışı SeedOn borsası üzerinden gerçekleştirilecek.

Notable (NBL)

Notable en temelde bir NFT marketi olarak değerlendirilebilir. Notable projesinin tanıtmak için hazırlandığı konsept, bir NFT koleksiyonculuğu kavramından, deneyim kavramına doğru geçiş. Yani Notable ile sanatçılar gerçek deneyimler ile bağlantılı olan NFT varlıklar geliştirebilir. Aynı zamanda Notable platformu üzerinden yapılabileceklere dair şöyle bir liste yapmak da mümkün:

 • Hem dijital, hem de fiziksel etkinliklere erişim imkanı,
 • Geliştiriciler için kişisel profil üzerinde gelişmiş özellikler ile tasarım imkanı,
 • Stake ödülleri.

15 Aralık 2021 tarihinde ilk para teklifi yapılacak olan NBL coinin satışa açılacak olan miktarı 11 milyon adetin biraz üzerinde. 1 milyon dolar civarında bir fonlama hedefi olan NBL coin, 0,090 USD değerinden piyasaya çıkacak ve Pink Sale borsası üzerinden alınabilecek.

Ouro (OGS)

Ouro Governance Share üzerinde kullanıcılar 1-1 döviz kuru üzerinden kripto varlıklar yatırabilir ve böylelikle Ouro elde edebilirler. Platform üzerinde 1-1 teminat oranı sahiptir. Ouro’nun temerrüt değişim fiyatında aylık ortalama %3’lük bir artış meydana gelir ve böylelikle Ouro sahipleri yılda maksimum yüzde 43 olacak şekilde pasif gelir elde edebilir. Ouro’yu aslında bir faiz hesabı gibi düşünmek de mümkün. 

Ouro ilk para teklifi 3 ocak 2022 olarak duyurulmuş olsa da, bu tarih biraz daha erkene çekilebilir. Bu tarihlerde satışa açılacak olan 50 milyon adet OGS var. 1.25 milyon dolarlık bir fonlama hedefine sahip olan OGS coin, Impossible Finance borsası üzerinden satılacak ve satış fiyatı ise 0,025 USD olacak. 

Metapad (MPD)

MetaPad, Metaverse ekosistemi üzerinde yer alan oyunların geliştirilmesine yardımcı olmak ve bu oyunları finanse etmek amacıyla oluşturulmuş olan merkeziyetsiz bir platform. Metapad üzerinden bir yandan MPD token dağıtımı yapılırken, bir yandan da NFT ve kripto oyunlar geliştirilmesine yardımcı olunacak. Aynı zamanda oyun projelerinin eksi endüstrilerden alınarak Metaverse evrenine taşınması da sağlanacak. 

12 milyon adet olarak satışa açılacak olan MPD coin, 0,040 USD fiyatından işlem görecek. MetaPad IDO üzerinden satın alınabilecek olan MPD coin, 10 Aralık 2021 tarihine kadar satın alınabilecek. MPD coinin fonlama hedefi ise 480 bin dolar. 

Fintropy (FINT)

Fintropy kompakt bir platform olarak hisse senetlerinin, NFT’lerin, kripto para birimlerinin, emtiaların yönetildiği tokenize yatırım fonlarının bir arada yönetilmesine olanak sağlar. Kullanıcılar Fintropy ile kendi portföylerini oluşturabilir ve yönetebilir. Ayrıca tüm bu süreçte güvenlik ve gözetim görevini de yerine getirir. Fintropy aynı zamanda kullanıcıların DeFi projelere erişmesini sağlayan bir platform olarak da hizmet verir. 

FINT coinin ne kadar miktarda satışa açılacağı henüz duyurulmamış. Muhtemelen miktar satışın başlayacağı 2 Aralık tarihinde belli olacak. 400 bin dolarlık bir fonlama hedefi ile piyasaya giren FINT coin 0,20 USD gibi bir değerden satılacak. Kullanıcılar FINT coinin ilk para teklifine Lightning Launchpad üzerinden katılabilir. 

Spintop (SPIN)

Spintop, Web 3.0’ın yeni araçlarını kullanan yeni nesil bir blok zinciri oyun platformu. Spintop üzerinde hem yatırımcılar, hem oyuncular, hem de geliştiriciler için geniş kapsamlı bir deneyim yaratılması amaçlanıyor. Spintop üzerinde yer alacak 4 farklı merkez oluşturulmuş. Bu merkezler şunlar:

 • Gamepedia: Geliştiricilerin oyun geliştirdiği ve oyuncuların bu oyunlara ulaştığı merkez. 
 • Spindex: Oyunlarda kullanılacak olan tokenlerin işlem gördüğü bir borsa. 
 • Guild Maker: Sponsorların ve geliştiricilerin buluşma noktası. 
 • NFT Marketplace: NFT alım-satım işlemleri için kullanılacak bir merkez. 

30 milyon adet olarak satışa açılması beklenen SPIN coinin fiyatı ise 0,010 USD olarak belirlenmiş. 300 bin dolarlık bir fonlama hedefine sahip olan Spintop, Seedify.fund üzerinden satın alınabilecek. Tarih ise 1 Aralık 2021.

Aralık Ayında Çıkacak Diğer Kripto Para Birimleri

Aralık ayında piyasaya çıkacak olan kripto para birimleri yalnızca bunlarla sınırlı değil. Eğer merak ediyorsanız, yeni çıkacak olan şu coinlere de göz atabilirsiniz:

 • Doragonland (DOR): 30 Kasım 2021
 • Kryxivia (KXA): 30 Kasım 2021
 • Meland (MELD): 7 Aralık 2021
 • Happy Land (HPL): 8 Aralık 2021
 • UnQclub (UNQ): 16 Aralık 2021
 • Biconomy (BICO): ?

Bu inceleme yazısında detaylarından bahsedilen kripto para birimleri ve hakkında paylaşılan bilgiler, yalnızca okuyucuları bilgilendirmek için bir araya getirildi. Lütfen bunları birer yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmeyin.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu