XVS Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Her geçen gün piyasaya çıkmakta olan kripto para birimlerinden her biri farklı projelere sahip. Bu projelerden bazıları yenilikçi fikirler ortaya atarken, bazıları da geleneksel finans uygulamalarını kripto para dünyasına uyarlıyor. İşte bu projelerden biri de XVS coin. Peki XVS coin nedir ve geleceğine dair ne tür yorumlar yapılıyor? XVS coin hakkındaki analizde gelecekte değerlenebileceğini gösteriyor mu? Bu yazımızda XVS coin hakkında tüm merak edilenleri cevaplamaya çalıştık…

XVS Coin Nedir?

XVS ya da Venus, Binance Smart Chain blok zinciri üzerine kurulmuş olan bir DeFi projesi. Venus, geleneksel finansta çok eski tarihlerden bu yana kullanılan 3 farklı yöntemi kullanıcılarına sunmayı amaçlayan merkeziyetsiz bir platform. Sunulan en önemli hizmetlerden ikisi kredi verme ve faiz geliri elde etme.

Kredi hizmetinde Venus platformu kullanıcılarına varlıkları karşılığında bir kredi hizmeti sunuyor. Burada bir aşırı teminatlandırma mantığı söz konusu. Yani kullanıcılar varlıklarının miktarına da bağlı olarak, sahip oldukları varlıkları teminat göstererek bu varlıkların yüzde 75’ine kadar borçlanabiliyor. Bir diğer hizmet olan faiz gelirinde ise, kullanıcılar DeFi uygulamasında kilitledikleri ve teminat olarak gösterdikleri dijital varlıkları üzerinden faiz getirisi elde edebiliyor.

XVS coin aynı zamanda sentetik stablecoin üretilmesi işine de yarar. XVS protokolünün varsayılan stablecoin birimi olan VAI, XVS sayesinde üretilebilir. 1 VAI, 1 USD seviyesine sabitlenmiştir. VAI aynı zamanda ilk sentetik stablecoin durumunda bulunur ve XVS tarafından yönetilmektedir. Piyasada bulunan XVS token arzının yüzde 79’luk kısmı, ekosistem içerisindeki madencilik faaliyetleri için ayrılmıştır. Ayrılan kısmın yüzde 35’lik kısmı faiz alan kullanıcılara, yüzde 35’i kredi alan ve faiz ödeyen kullanıcılara, yüzde 30’u ise VAI basan kullanıcılara dağıtılacaktır.

2020 yılında piyasaya çıkmış olan bir kripto para birimi olan XVS coinin kurucu ekibi ya da projenin arkasında bulunan kişiler hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Fakat projenin geliştirilme sürecine başarılı projelerden biri olan Swipe ekibinin de dahil olduğu biliniyor.

XVS Coin Analizi

XVS coinin geçmişinde çok yüksek seviyeleri gördüğü dönemler bulunuyor olsa da, çok düşük seviyeleri gördüğü dönemlerde var. Bu yüzden de zaman zaman yatırımcıların kafası karışabilir. 2021 yılı özelinde konuşacak olursak, XVS coinin yaşamış olduğu gelişmelere şöyle bir bakalım…

2021 yılının ilk günlerinde XVS coinin 3 ila 4 dolar seviyesinde bulunuyordu. Şubat ayı ile birlikte değerini ikiye katladı ve 10 dolar seviyesine çıktı. İşte XVS coinin büyük yükselişi de bu tarihten sonra başladı. XVS coin 5 Şubat tarihinde 20 doların üzerine, 8 Şubat tarihinde 30 dolar üzerine ve 14 Şubat tarihinde de 50 dolar üzerine çıktı. Fakat durdurulamaz yükseliş hareketine devam etti. 19 Şubat tarihinde değeri 100 dolar seviyesini aştı ve hemen bir sonraki gün büyük bir düşüş başladı. 28 Şubat tarihine gelindiğinde XVS coin değeri tekrar 50 dolar seviyesinin altına indi. Uzun süre 40 ila 50 dolar seviyesinde gezinen XVS coin, Nisan ayı itibariyle tekrar hareketlenmeye başladı. Mayıs ayı başında tekrar 100 dolar seviyesinin üzerine çıkan XVS coin 10 Mayıs tarihinde 147.02 dolar ile tüm zamanlar rekoru kırdı ve hemen arkasından bütün bir piyasa ile birlikte büyük bir düşüş hareketine başladı.

Mayıs ayı sonunda 30 dolar seviyesine kadar düşen XVS coin, günümüze gelene kadar bu seviyelerde aşağı yukarı istikrarlı bir grafik çizdi. Ekim 2021 itibariyle de 28 dolar seviyesinde bulunuyor. XVS coinin 30 milyon adet arzının yüzde 38’lik kısmı şu an dolaşımda. XVS coin aynı zamanda Coinmarketcap listesinde 169. sırada yer alıyor.

XVS Coin Geleceği

XVS coin hakkında pek çok analist tarafından gelecekte yüksek değerlere ulaşabileceği yönünde tahminler mevcut. Hatta öyle ki, ünlü analistlerden biri olan Coin Bureau’ya göre 5 yıl içerisinde 100x değerinde bir artış bile meydana gelebilir. Bureau’ya göre piyasalarda ekstrem bir durum yaşanmazsa, XVS coin 2021 yılını 60 dolar seviyesinde kapatabilir.

Elbette burada Bitcoinin nasıl bir hareket içerisinde olduğu da büyük önem taşıyor. Bir diğer yandan staket işlemleri XVS coin kanadında yoğun şekilde gerçekleştirilmeye başladı. Bu durum XVS coin için bir değer artışı yaratabilir. Aynı zamanda DOT coin gibi XVS coinin de kredilendirme faaliyetleri için kullanılıyor olması, geleceğinin parlak olarak gösterilmesinin en önemli nedenlerinden biri.

XVS Coin Yorumlar

Başarılı DeFi projelerinin hayata geçtiği bu dönemde XVS coini de es geçmek doğru değil. Dolayısıyla her zaman değerlendirebilmek adına tetikte kalmak gerekiyor. Piyasada XVS coinin geleceği hakkında yapılan yorumlardan bazıları ise şu şekilde:

  • CoinTelegraph: XVS coin geçmişte yapmış olduğu hareketleri 2021 yılı sonunda da tekrarlayabilir. Dolayısıyla 2021 sonunda XVS coini 55 dolar seviyesinde görmek mümkün. Zaman zaman ufak tefek düşüşler olsa da, büyük bir düşüş yaşanacağı tahmin edilmiyor.
  • Tradingview: Bir dönem XVS coinin yapmış olduğu yüzde 900’lük artış hareketini değerlendirmeye almakta fayda var. XVS coin hakkında yeni rekor fiyat beklentisi içinde olmak gerek. Zira gelecekte Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri ile yarışacak noktaya gelebilir.

Tüm bu yorumlara bakılarak XVS coinin geleceğine dair beklenti içine girilebilir. Fakat XVS coinin geleceğini belirleyecek olan biraz da diğer DeFi projeleri ile nasıl rekabet edeceği ve ne gibi geliştirmeler yapacağı. Bu yüzden sürekli olarak takipte kalmak gerek.

XVS Coin Nereden Alınır?

XVS coin şu anda 319 milyon dolarlık bir market hacmine sahip ve bu hacmin yaklaşık olarak yüzde 60’lık kısmı Binance borsasında bulunuyor. Aynı zamanda XVS coinin 24 saatlik market hacmi ise 45 milyon dolar. Aynı zamanda XVS coinin market hacminin yüzde 20’lik kısmında Pancake Swap üzerinde yer alıyor. Yani eğer XVS yatırımı gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle kullanmayı tercih edebileceğiniz borsalar bu şekilde. Elbette XVS coinin listelendiği borsalar yalnızca bu ikisi ile sınırlı değil. Aynı zamanda Pionex, Bit Global, Cex.io, Gate.io ve Mandala Exchange gibi borsalarda XVS coini listeliyor.

Ne yazık ki Türkiye’de bulunan borsaların hiçbirinde XVS coin işlemleri yapmak mümkün değil. Ve görünen o ki bu ancak XVS coinin biraz daha değer kazanması ve hacimlenmesi ile mümkün olabilir.

XVS Coin Alınır Mı?

Geçmişte yaptığı hareketlere baktığımız zaman XVS coinin çok yüksek değerlere ulaştığını görüyoruz. Bu XVS coinin geleceği ile ilgili olarak bir yandan olumlu, bir yandan da olumsuz fikirler veriyor. Olumlu bir fikir olarak daha önce yüksek seviyeleri gördüğü için tekrardan bu seviyeleri görebileceği ihtimalini gösterebiliriz. Fakat bir yandan da olumsuz bir fikir olarak rallisini yaptı, gazını boşalttı ve artık asla o yüksek seviyelere ulaşamayacak da diyebiliriz. Bu yüzden anlık olarak hareketlerini takip etmemiz ve buna göre bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla XVS coinin alınıp alınmayacağına dair kesin bir şey söylemenin imkanı yok.

Yorum yapın