Kripto Paralar

XVS Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Her geçen gün piyasaya çıkmakta olan kripto para birimlerinden her biri farklı projelere sahip. Bu projelerden bazıları yenilikçi fikirler ortaya atarken, bazıları da geleneksel finans uygulamalarını kripto para dünyasına uyarlıyor. İşte bu projelerden biri de XVS coin.

XVS Coin Nedir?

XVS ya da Venus, Binance Smart Chain blok zinciri üzerine kurulmuş olan bir DeFi projesi. Venus, geleneksel finansta çok eski tarihlerden bu yana kullanılan 3 farklı yöntemi kullanıcılarına sunmayı amaçlayan merkeziyetsiz bir platform. Sunulan en önemli hizmetlerden ikisi kredi verme ve faiz geliri elde etme.

Kredi hizmetinde Venus platformu kullanıcılarına varlıkları karşılığında bir kredi hizmeti sunuyor. Burada bir aşırı teminatlandırma mantığı söz konusu. Yani kullanıcılar varlıklarının miktarına da bağlı olarak, sahip oldukları varlıkları teminat göstererek bu varlıkların yüzde 75’ine kadar borçlanabiliyor. Bir diğer hizmet olan faiz gelirinde ise, kullanıcılar DeFi uygulamasında kilitledikleri ve teminat olarak gösterdikleri dijital varlıkları üzerinden faiz getirisi elde edebiliyor.

XVS coin aynı zamanda sentetik stablecoin üretilmesi işine de yarar. XVS protokolünün varsayılan stablecoin birimi olan VAI, XVS sayesinde üretilebilir. 1 VAI, 1 USD seviyesine sabitlenmiştir. VAI aynı zamanda ilk sentetik stablecoin durumunda bulunur ve XVS tarafından yönetilmektedir. Piyasada bulunan XVS token arzının yüzde 79’luk kısmı, ekosistem içerisindeki madencilik faaliyetleri için ayrılmıştır. Ayrılan kısmın yüzde 35’lik kısmı faiz alan kullanıcılara, yüzde 35’i kredi alan ve faiz ödeyen kullanıcılara, yüzde 30’u ise VAI basan kullanıcılara dağıtılacaktır.

2020 yılında piyasaya çıkmış olan bir kripto para birimi olan XVS coinin kurucu ekibi ya da projenin arkasında bulunan kişiler hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Fakat projenin geliştirilme sürecine başarılı projelerden biri olan Swipe ekibinin de dahil olduğu biliniyor.

XVS Coin Analizi

XVS coinin geçmişinde çok yüksek seviyeleri gördüğü dönemler bulunuyor olsa da, çok düşük seviyeleri gördüğü dönemler de var. Bu yüzden zaman zaman yatırımcıların kafası karışabilir.

2021 yılının ilk günlerinde XVS coin 3 ila 4 dolar seviyesinde bulunuyordu. Ardından kısa süre içerisinde 10 dolar seviyesine çıktı. İşte XVS coinin büyük yükselişi de bu gelişmeden sonra başladı. XVS coin 5 Şubat tarihinde 20 doların üzerine, 8 Şubat tarihinde 30 dolar üzerine ve 14 Şubat tarihinde de 50 dolar üzerine çıktı. Durdurulamaz yükseliş hareketine devam etti. 19 Şubat tarihinde değeri 100 dolar seviyesini aştı ve hemen bir sonraki gün büyük bir düşüş başladı. 28 Şubat tarihine gelindiğinde XVS coin değeri tekrar 50 dolar seviyesinin altına indi. Uzun süre 40 ila 50 dolar seviyesinde gezinen XVS coin, Nisan ayı itibariyle tekrar hareketlenmeye başladı. Mayıs ayı başında tekrar 100 dolar seviyesinin üzerine çıkan XVS coin 10 Mayıs tarihinde 147.02 dolara kadar gitti ve ardından düşüş başladı.

2021 ortalarında 30 dolar seviyesine kadar düşen XVS coin, bu seviyede bir süre tutundu. 2021 yıl sonlarına doğru 20-30 dolar bandında seyretti. 2022 ilk çeyreğinde ise 8-10 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Veriler https://coinmarketcap.com/tr/currencies/venus/ adresinden alınmıştır.

XVS Coin Geleceği

XVS coin hakkında pek çok analist tarafından gelecekte yüksek değerlere ulaşabileceği yönünde tahminler mevcut. Hatta öyle ki, ünlü analistlerden biri olan Coin Bureau’ya göre 5 yıl içerisinde 100x değerinde bir artış bile meydana gelebilir.

Wallet Investor’a göre XVS coin 2025 yılında 3 dolar seviyelerine kadar düşecek.

Elbette burada Bitcoinin nasıl bir hareket içerisinde olduğu da büyük önem taşıyor. Bir diğer yandan staket işlemleri XVS coin kanadında yoğun şekilde gerçekleştirilmeye başladı. Bu durum XVS coin için bir değer artışı yaratabilir. Aynı zamanda DOT coin gibi XVS coinin de kredilendirme faaliyetleri için kullanılıyor olması, geleceğinin parlak olarak gösterilmesinin en önemli nedenlerinden biri.

Kaynak: https://walletinvestor.com/forecast/audius-prediction-data/3

XVS Coin Yorumlar

Başarılı DeFi projelerinin hayata geçtiği bu dönemde XVS coini de es geçmek doğru değil. Dolayısıyla her zaman değerlendirebilmek adına tetikte kalmak gerekiyor. Piyasada XVS coinin geleceği hakkında yapılan yorumlardan bazıları ise şu şekilde:

  • CoinTelegraph: Zaman zaman ufak tefek düşüşler olsa da, büyük bir düşüş yaşanacağı tahmin edilmiyor.
  • Tradingview: Bir dönem XVS coinin yapmış olduğu yüzde 900’lük artış hareketini değerlendirmeye almakta fayda var. XVS coin hakkında yeni rekor fiyat beklentisi içinde olmak gerek. Zira gelecekte Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri ile yarışacak noktaya gelebilir.

Tüm bu yorumlara bakılarak XVS coinin geleceğine dair beklenti içine girilebilir. Fakat XVS coinin geleceğini belirleyecek olan biraz da diğer DeFi projeleri ile nasıl rekabet edeceği ve ne gibi geliştirmeler yapacağı. Bu yüzden sürekli olarak takipte kalmak gerek.

XVS Coin Nereden Alınır?

XVS coin hacminin büyük bir kısmı Binance borsasında bulunuyor. Aynı zamanda XVS coinin market hacminin yüzde bir kısmı da Pancake Swap üzerinde yer alıyor. Yani eğer XVS yatırımı gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle kullanmayı tercih edebileceğiniz borsalar bu şekilde olmalı. Elbette XVS coinin listelendiği borsalar yalnızca bu ikisi ile sınırlı değil. Aynı zamanda Pionex, Bit Global, Cex.io, Gate.io ve Mandala Exchange gibi borsalarda XVS coini listeliyor.

XVS Coin Alınır Mı?

Geçmişte yaptığı hareketlere baktığımız zaman XVS coinin çok yüksek değerlere ulaştığını görüyoruz. Bu XVS coinin geleceği ile ilgili olarak bir yandan olumlu, bir yandan da olumsuz fikirler veriyor. Olumlu bir fikir olarak daha önce yüksek seviyeleri gördüğü için tekrardan bu seviyeleri görebileceği ihtimalini gösterebiliriz. Fakat bir yandan da olumsuz bir fikir olarak rallisini yaptı, gazını boşalttı ve artık asla o yüksek seviyelere ulaşamayacak da diyebiliriz. Bu yüzden anlık olarak hareketlerini takip etmemiz ve buna göre bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla XVS coinin alınıp alınmayacağına dair kesin bir şey söylemenin imkanı yok.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu