Kripto Paralar

XTZ Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Piyasada bulunan bazı kripto para birimlerine yatırımcılar tarafından olan ilgi hiçbir zaman değişmiyor. Bu tarz kripto para birimlerinden Tezos, yani XTZ coin. Piyasanın eski ve güçlü kripto para birimlerinden biri olan XTZ coin, yatırımcıların ilgisini kaybedebileceği pek çok olay yaşamış olsa bile, bugün hala en güçlü kripto para birimlerinden biri durumunda.

XTZ Coin Nedir?

2014 yılında İsviçre merkezli olarak Arthur Breitman ve eşi Kathleen Breitman tarafından geliştirilen Tezos projesi, ICO’sunu (ilk para teklifi) ise 2017 yılında gerçekleştirdi. Arthur Breitman eski bir Morgan Stanley analistiydi ve sahip olduğu tecrübeler sayesinde Tezos ile çok kısa süre içerisinde çok ciddi miktarda bir fon toplamayı başardı. Tezos Vakfı tarafından desteklenen XTZ coin, kısa süre içerisinde çok büyük bir topluluk gücüne sahip oldu ve platform kararlarında yönetimi tamamen token sahiplerine bıraktı.

Tezos Projesinin Amacı

Tezos projesi kendisini akıllı kontratlar ve merkeziyetsiz uygulamalar için yepyeni bir platform olarak tanımlıyor. Kendi kendini yöneten bir blok zinciri protokolü olan XTZ coin tamamen bağımsız bir durumda. Planlanan geliştirme ve değişiklikler öncelikle topluluk onayına sunulur ve hamleler ise topluluğun vereceği karara göre yapılır. Diğer blok zinciri ağlarından tamamen farklı bir yapıya sahip olan Tezos projesinin özellerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • XTZ, LPoS denen bir pos türü kullanıyor. PoS genel olarak Ethereum ağı içerisinde benimsenen bir mekanizma. Bu mekanizmada blokları oluşturan kişiler elde tutulan para miktarına göre belirlenmektedir.
 • Tezos tamamen kendi akıllı sözleşmelerini kullanır. Tezos tarafından OCaml adı verilen benzersiz bir programlama dili yaratılmış ve benimsenmiştir. Böylelikle akıllı sözleşmelerin güvenliği matematiksel olarak kanıtlanmıştır.
 • Bugüne kadar Bitcoin Hard Fork olarak da adlandırılan çatallanmalar gerçekleştirmiş bu çatallanmalar sonucunda Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond ve Bitcoin Gold gibi kripto para birimleri ortaya çıkmıştır. Söz konusu çatallanmalar bir kripto para biriminin fiyatında çok keskin dalgalanmalara sebep olabilir. XTZ coinde ise sistem değiştirilirken ya da güncellenirken bu çatallanmalara ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla ortaya çıkabilecek olan dezavantajların sayısı daha azdır.

Tezos ve XTZ coinin sunmuş olduğu başlıca avantajlar nelerdir? Bu avantajları da şu şekilde listelemek mümkün:

 • Platformda yer alan geliştiriciler XTZ coin ile ödüllendirilir.
 • XTZ coin madenciliği yapmak için yüksek elektrik tüketimine ya da donanımlı cihazlara gerek yoktur. Madencilik sanal olarak gerçekleşir.
 • Yatırımcılara pasif gelir elde etme imkanı veren ve baking adı verilen bir sistem geliştirilmiştir.
 • Kolay erişim imkanı sunar çünkü pek çok önemli borsada listelenmiştir. Borsalar arasındaki fiyat farkından yararlanma olanağı da sunmaktadır.
 • XTZ coinin cüzdanlar arası transfer masrafları oldukça düşük.
tezos nedir

Sunmuş olduğu tüm bu avantajlar sayesinde XTZ coin piyasadaki güçlü varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Resmi site: https://tezos.com/

XTZ Coin Analizi

XTZ coin piyasada bulunan en eski kripto para birimlerinden biri ve Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde genellikle ilk 50 sıra içerisinde yer aldı. Ki bu listenin ilk 100’ünde bulunan kripto para birimleri, aynı zamanda yatırımcıların ellerinde her zaman bir miktar bulundurduğu coinler.

XTZ coinin 894 milyon adet toplam arzının 864 milyon adetlik çok büyük bir kısmı ise şu an dolaşımda.

2021 yılı Ekim ayı içerisinde çok ciddi bir düşüş yaşayan XTZ coinin 2022 ve sonrasında tekrar toplanacağına dair düşünceler bulunuyor olsa da, neler olup biteceğini hep beraber bekleyip göreceğiz.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/tezos/

XTZ Coin Geleceği

XTX coin pek çok yatırımcı tarafından kısa vadede değil, uzun vadede değerlendiriliyor. Özellikle hızlı işlem onayı ve staking özelliği sayesinde XTZ coin, piyasada her zaman var olması beklenen kripto para birimlerinden biri. Aynı zamanda oldukça geniş bir kullanım alanı var. Tezos bugün devletler tarafından adli harcamaları gerçekleştirmek için, siber suçlarla mücadele etmek ve pek çok kurumsal faaliyeti gerçekleştirmek için aktif olarak kullanılıyor. XTZ coinin devletler tarafından kullanılıyor olması, ona duyulan güvenin artmasına neden oluyor. Bir diğer yandan XTZ coinin sanat eserlerinin varlık mülkiyetlerinin transfer edilmesi konusunda da kullanılan bir araç.

Tüm bu özellikleri, kullanım kolaylığı ve hızlı işlemleri sayesinde XTZ coin kullanmaktan vazgeçmeyecek çok geniş bir yatırımcı kitlesi var. Bu kitle mümkün olduğunca ellerindeki XTZ coin varlıklarını artırmaya çalışıyor. Bu da, son dönemde her ne kadar değer kaybetmiş olsa da, gelecekte gördüğü en yüksek seviyelerin de üstüne çıkacağı tahmin ediliyor. Elbette burada yalnızca XTZ coin hakkında bilgi verdiğimizi ve yatırım tavsiyelerinde bulunmadığımızı da bilmeniz gerekiyor.

XTZ Coin Yorumlar

XTZ coin bir dönem kripto para piyasalarının en popüler kripto para birimlerinden biri haline gelmişti. Fakat son dönemde Bitcoin’in de hareketlerine bağlı olarak değer kaybetti ve bu da yatırımcıların XTZ coinden uzaklaşmasına neden oldu.

2022 ve 2023 yılları içerisinde XTZ coinin yeni bir tüm zamanlar rekoru kıracağına dair tahminleri yapıldı.

2021 yılında teknik analize bakıldığı zaman, XTZ coinin 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 50’lik bir ralli yapabileceği konuşulmuştu. Ancak beklenen değişim gelmedi.

Gelecek ile ilgili sağlıklı bir yatırım stratejisi geliştirmek adına hem piyasada yaşanan tüm gelişmelere, hem tahminlere, hem de teknik analizlere yakından bakmak gerekiyor. Son olarak Trading Beasts, Wallet Investor, Digital Coin Price ve Long Forecast tarafından yapılan fiyat tahminlerine de bir göz atalım:

 • Trading Beasts: 2024 yılına kadar 8 doların üzerinde bir fiyat öngörülmüyor.
 • Wallet Investor: 2022 yılı içerisinde 7.92 dolar seviyesini görebilir. 2026 yılına dair yapılan fiyat tahmini ise 14.59 dolar.
 • Digital Coin Price: XTZ coinin 2021 yılını 6.72 solar seviyesinden kapatması bekleniyor. 2023 yılında 10 dolar ve 2025 yılında 14.45 dolar seviyeleri bekleniyor.
 • Long Forecast: 2025 yılına kadar 6.80 doların üzerinde bir fiyat beklentisi yok.

Söz konusu kripto para platformları tahminlerini belirli aralıklarla güncelliyor. Bu yüzden sağlıklı hamleler yapmak için düzenli olarak takip etmekte fayda var.

XTZ Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu