XTZ Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Piyasada bulunan bazı kripto para birimlerine yatırımcılar tarafından olan ilgi hiçbir zaman değişmiyor. Bu tarz kripto para birimlerinden Tezos, yani XTZ coin. Piyasanın eski ve güçlü kripto para birimlerinden biri olan XTZ coin, yatırımcıların ilgisini kaybedebileceği pek çok olay yaşamış olsa bile, bugün hala en güçlü kripto para birimlerinden biri durumunda. Peki XTZ coin nedir ve geleceği nasıl görünüyor? Hakkında yapılan analiz ve yorumlar ne şekilde? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

XTZ Coin Nedir?

2014 yılında İsviçre merkezli olarak Arthur Breitman ve eşi Kathleen Breitman tarafından geliştirilen Tezos projesi, ICO’sunu (ilk para teklifi) ise 2017 yılında gerçekleştirdi. Arthur Breitman eski bir Morgan Stanley analistiydi ve sahip olduğu tecrübeler sayesinde Tezos ile çok kısa süre içerisinde çok ciddi miktarda bir fon toplamayı başardı. Tezos Vakfı tarafından desteklenen XTZ coin, kısa süre içerisinde çok büyük bir topluluk gücüne sahip oldu ve platform kararlarında yönetimi tamamen token sahiplerine bıraktı. Peki Tezos projesinin amacı nedir?

Tezos projesi kendisini akıllı kontratlar ve merkeziyetsiz uygulamalar için yepyeni bir platform olarak tanımlıyor. Kendi kendini yöneten bir blok zinciri protokolü olan XTZ coin tamamen bağımsız bir durumda. Planlanan geliştirme ve değişiklikler öncelikle topluluk onayına sunulur ve hamleler ise topluluğun vereceği karara göre yapılır. Diğer blok zinciri ağlarından tamamen farklı bir yapıya sahip olan Tezos projesinin özellerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • XTZ, LPoS denen bir pos türü kullanıyor. PoS genel olarak Ethereum ağı içerisinde benimsenen bir mekanizma. Bu mekanizmada blokları oluşturan kişiler elde tutulan para miktarına göre belirlenmektedir.
 • Tezos tamamen kendi akıllı sözleşmelerini kullanır. Tezos tarafından OCaml adı verilen benzersiz bir programlama dili yaratılmış ve benimsenmiştir. Böylelikle akıllı sözleşmelerin güvenliği matematiksel olarak kanıtlanmıştır.
 • Bugüne kadar Bitcoin Hard Fork olarak da adlandırılan çatallanmalar gerçekleştirmiş bu çatallanmalar sonucunda Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond ve Bitcoin Gold gibi kripto para birimleri ortaya çıkmıştır. Söz konusu çatallanmalar bir kripto para biriminin fiyatında çok keskin dalgalanmalara sebep olabilir. XTZ coinde ise sistem değiştirilirken ya da güncellenirken bu çatallanmalara ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla ortaya çıkabilecek olan dezavantajların sayısı daha azdır.

Peki Tezos ve XTZ coinin sunmuş olduğu başlıca avantajlar nelerdir? Bu avantajları da şu şekilde listelemek mümkün:

 • Platformda yer alan geliştiriciler XTZ coin ile ödüllendirilir.
 • XTZ coin madenciliği yapmak için yüksek elektrik tüketimine ya da donanımlı cihazlara gerek yoktur. Madencilik sanal olarak gerçekleşir.
 • Yatırımcılara pasif gelir elde etme imkanı veren ve baking adı verilen bir sistem geliştirilmiştir.
 • Kolay erişim imkanı sunar çünkü pek çok önemli borsada listelenmiştir. Borsalar arasındaki fiyat farkından yararlanma olanağı da sunmaktadır.
 • XTZ coinin cüzdanlar arası transfer masrafları oldukça düşük.

Sunmuş olduğu tüm bu avantajlar sayesinde XTZ coin piyasadaki güçlü varlığını sürdürmeye devam ediyor.

XTZ Coin Analizi

XTZ coin piyasada bulunan en eski kripto para birimlerinden biri ve Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde de 37. sırada yer alıyor. Ki bu listenin ilk 100’ünde bulunan kripto para birimleri, aynı zamanda yatırımcıların ellerinde her zaman bir miktar bulundurduğu coinler. Bu yüzden Tezos için de böyle bir şey söylemek mümkün. XTZ coinin 894 milyon adet toplam arzının 864 milyon adetlik çok büyük bir kısmı ise şu an dolaşımda. XTZ coinin şu anda 5.5 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor ve 24 saatlik işlem hacmi ise 600 milyon dolar civarında. Market hakimiyeti ise yüzde 0.21 olarak görülüyor. XTZ coinde tüm zamanların en yüksek ve düşük rakamları ise şu şekilde:

 • Tüm Zamanlar En Düşük: 0.3146 USD (7 Aralık 2018)
 • Tüm Zamanlar En Yüksek: 9.18 USD (4 Ekim 2021)

2021 yılı Ekim ayı içerisinde çok ciddi bir düşüş yaşayan XTZ coinin yakın zamanda tekrar toplanacağına dair düşünceler bulunuyor olsa da, neler olup biteceğini hep beraber bekleyip göreceğiz.

XTZ Coin Geleceği

XTX coin pek çok yatırımcı tarafından kısa vadede değil, uzun vadede değerlendiriliyor. Özellikle hızlı işlem onayı ve staking özelliği sayesinde XTZ coin, piyasada her zaman var olması beklenen kripto para birimlerinden biri. Aynı zamanda oldukça geniş bir kullanım alanı var. Tezos bugün devletler tarafından adli harcamaları gerçekleştirmek için, siber suçlarla mücadele etmek ve pek çok kurumsal faaliyeti gerçekleştirmek için aktif olarak kullanılıyor. XTZ coinin devletler tarafından kullanılıyor olması, ona duyulan güvenin artmasına neden oluyor. Bir diğer yandan XTZ coinin sanat eserlerinin varlık mülkiyetlerinin transfer edilmesi konusunda da kullanılan bir araç.

Tüm bu özellikleri, kullanım kolaylığı ve hızlı işlemleri sayesinde XTZ coin kullanmaktan vazgeçmeyecek çok geniş bir yatırımcı kitlesi var. Bu kitle mümkün olduğunca ellerindeki XTZ coin varlıklarını artırmaya çalışıyor. Bu da, son dönemde her ne kadar değer kaybetmiş olsa da, gelecekte gördüğü en yüksek seviyelerin de üstüne çıkacağı tahmin ediliyor. Elbette burada yalnızca XTZ coin hakkında bilgi verdiğimizi ve yatırım tavsiyelerinde bulunmadığımızı da bilmeniz gerekiyor.

XTZ Coin Yorumlar

XTZ coin bir dönem kripto para piyasalarının en popüler kripto para birimlerinden biri haline gelmişti. Fakat son dönemde Bitcoin’in de hareketlerine bağlı olarak değer kaybetti ve bu da yatırımcıların XTZ coinden uzaklaşmasına neden oldu. Elbette bu XTX coindeki aşağı yönlü hareketin devam edeceği anlamına gelmiyor. Bugün XTZ coinin yakın bir zamanda yeni bir tüm zamanlar rekoru kıracağına dair tahminler de yapılıyor. XTZ coinin şu anki 6.14 dolarlık seviyesi üzerinden belirlenmiş olan büyük direnç ve büyük destek seviyeleri ise şu şekilde:

 • Büyük Direnç Seviyesi: 8.00 USD
 • Büyük Destek Seviyesi: 5.00 USD

Bir diğer yandan teknik analize bakıldığı zaman, XTX coinin 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 50’lik bir ralli yapabileceği de konuşuluyor. Elbette bunların her biri tahmin ve hiçbiri yatırım tavsiyesi değil. Fakat sağlıklı bir yatırım stratejisi geliştirmek adına hem piyasada yaşanan tüm gelişmelere, hem tahminlere, hem de teknik analizlere yakından bakmak gerekiyor. Son olarak Trading Beasts, Wallet Investor, Digital Coin Price ve Long Forecast tarafından yapılan fiyat tahminlerine de bir göz atalım:

 • Trading Beasts: 2024 yılına kadar 8 doların üzerinde bir fiyat öngörülmüyor.
 • Wallet Investor: 2022 yılı içerisinde 7.92 dolar seviyesini görebilir. 2026 yılına dair yapılan fiyat tahmini ise 14.59 dolar.
 • Digital Coin Price: XTZ coinin 2021 yılını 6.72 solar seviyesinden kapatması bekleniyor. 2023 yılında 10 dolar ve 2025 yılında 14.45 dolar seviyeleri bekleniyor.
 • Long Forecast: 2025 yılına kadar 6.80 doların üzerinde bir fiyat beklentisi yok.

Söz konusu kripto para platformları tahminlerini belirli aralıklarla güncelliyor. Bu yüzden sağlıklı hamleler yapmak için düzenli olarak takip etmekte fayda var.

XTZ Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın