XEM (NEM) Coin Nedir? Analizi, Geleceği ve Yorumlar

Tüm dünyada kripto para birimleri ile ilgili gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar ismi kulağımıza gelmiş olan ya da bir şekilde karşılaşmış olduğumuz çok sayıda kripto para birimi var ve her geçen gün bunların arasına yenileri eklenmeye devam ediyor. 2015 yılında kurulmuş olan ve nispeten eski diyebileceğimiz kripto para birimlerinden biri de NEM ya da bilinen adıyla XEM. Peki XEM coin nedir? Analizi ne şekilde yapılıyor ve geleceği hakkında yapılan yorumlar ne şekilde? İşte XEM coin hakkında tüm merak edilenler…

XEM Coin Nedir?

2018 yılında piyasaya girmiş olan NEM, New Economy Movement yani Yeni Ekonomi Hareketi anlamına geliyor. NEM, bir açık kaynak şifreleme ağı olan ve aynı zamanda ödeme ağı olan NXT platformunun çatallanması ile ortaya çıktı. NEM, bir vakıf tarafından yönetilen nadir projelerden biri. Merkezi Singapur’da bulunan NEM.io vakfı, herhangi bir kar amacı gütmüyor ve platformun ardındaki itici gücü sağlıyor. NEM projesinin amacı ise daha iyi bir blok zinciri oluşturmak.

NEM, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak bir madencilik sistemi değil, bir hasat sistemi uyguluyor. Hasat sistemi, NEM blok zincirinin bütünlüğünün korunmasını amaçlıyor. Herhangi bir kullanıcı bir işlem gerçekleştirdiği zaman, bu işlemi ilk gören bilgisayar yakında bulunan tüm kullanıcılara bilgi geçiyor ve böylelikle bir bilgi akışı yaratılıyor. Bu sürece blok oluşturma demek de mümkün. NEM, aynı zamanda XEM coin kullanan herkesin eşit haklara sahip olması gerektiğini düşünüyor. Hem sade hem de esnek bir platform olan NEM hizmetlerinden yararlanmak isteyen her kullanıcı, NEM blok zincirini istediği şekilde tasarlayabiliyor. Çünkü NEM akıllı varlık sistemi kişiselleştirme özelliklerini kullanmanıza olanak tanıyor.

XEM Coin Analizi

XEM, 2021 yılının Eylül ayı itibariyle 0.18 dolar seviyesinden işlem görüyor. Market hacmi ise 1.7 milyar dolar civarında. XEM coinin toplam 9 milyar adet arzı bulunuyor ve bu arzın tamamı şu an dolaşımda. XEM coinin yıllar içerisindeki fiyat değişimi ise şu şekilde gerçekleşti:

 • 2015 yılının Mart ayında listelenen XEM coin, oldukça düşük bir seviye olan 0,00028 dolar seviyesinden işlem gördü.
 • 2016 yılının ilk yarısına hızlı bir giriş yaptı ve 2016 yılı Temmuz ayında 0,010 dolar seviyesine ulaştı.
 • 2017 yılı içerisinde kademeli düşüşler yaşadı.
 • 2018 yılına gelindiğinde XEM coin tarihinde ulaştığı en yüksek seviyeye geldi ve 1,66 dolar seviyesini gördü. Fakat Nisan ayında 0,4 dolara kadar düştü.
 • Sonraki yıllarda kademeli olarak düşse de, geleceğine hala umutla bakılıyor.

Görüldüğü üzere XEM coinin istikrarlı bir grafiği yok. Fakat bu durum XEM coin geleceği ile ilgili olarak yatırımcıları tamamen küstürmüş değil. Pek çok yatırımcı hala XEM coinin gelecekte daha parlak zamanlar yaşayabileceğine inanıyor.

XEM Coin Geleceği

NEM akıllı varlık sistemini kullanan kullanıcılar ve şirketler, gelecekte pek çok yeni uygulama geliştirme şansına sahip olabilir. Aynı zamanda gelecekte NEM’in değerlenmesine yardımcı olacak gelecekte pek çok kişi ve şirket tarafından kullanılacak olan çok sayıda özellik mevcut. Bu özellikler şu şekilde listeleniyor:

 • Finansal ödemeler gerçekleştirmek,
 • İsteyenlerin kendi kripto paralarını yaratması,
 • Mobil ödemeler gerçekleştirmek,
 • Kendi PayPal sistemlerinizi yaratmak.

Finansal hizmetler veren şirketlerin tamamı, NEM sistemi ile dünyanın her noktasında ödeme ve transfer işlemleri gerçekleştirebilir. Nem aynı zamanda herkese açık olan ve özel blok zincirlerinin tamamı arasında bağlantı kurabiliyor. Yani şirketler bu ağlar üzerinden hem para, hem kripto para, hem de dosya gönderimi yapabilirler. Ayrıca NEM mobil olarak gerçekleştirilmek istenen mobil ödemeler konusunda da yardımcıdır. İşlemler maksimum 60 saniye içerisinde tamamlanır ve oldukça düşük işlem ücretleri uygulanır. Mobil ödemelerde barkod kullanılır ve böylelikle cüzdan adreslerini elle girmeye gerek kalmaz.

NEM platformu üzerinden kullanabileceğiniz bir diğer özellik, kendi kripto paralarınızı yaratmak. Üstelik bunun için herhangi bir programlama dili bilmeniz de gerekmiyor. NEM sisteminin sizi yönlendirdiği şekilde basit adımları takip edebilir ve böylelikle kendi kripto para biriminizi yaratabilirsiniz. Hatta şöyle ki; yaratmış olduğunuz kripto paraların işlem ücretlerini bile kendiniz belirleyebilirsiniz. Son olarak NEM platformunu kullanarak kendi ödeme sistemlerinizi ve uygulamalarınızı yaratabilirsiniz. Örneğin NEMPay gibi P2P ödemelerinin yapıldığı, açık kaynaklı ve blok zinciri temelli bir ödeme uygulaması yaratmanız mümkün. Yani burada PayPal’a benzeyen, fakat kendi istediğiniz özelliklerle donattığınız bir ödeme uygulaması yapmanız mümkün.

Tüm bu özellikler, gelecekte bu platformun daha aktif kullanılacağını ve çok daha fazla şirket ve kullanıcının NEM platformunu kullanacağını gösteriyor. Dolayısıyla XEM coin artış eğiliminde olabilir ve analistlerden gelen yorumlar da bu şekilde.

XEM Coin Yorumlar

Bir dönem XEM üzerinden çok fazla spekülasyon yapılmış ve pek çok alım fırsatı yaratılmıştı. Fakat aynı dönemde kripto para birimi çok büyük bir düşüş yaşadı ve neredeyse dibi gördü. Fakat buna rağmen piyasada XEM coine karşı oluşmuş olan yüksek bir güven var. Forumlarda ve investing ortamlarında yapılan yorumlara bakacak olursak, hemen hemen tüm başarılı yatırımcılar cüzdanlarında bir miktar XEM coin tutuyorlar. Bazı yorumcular tarafından 2021 yılı sonunda XEM coinin 7 dolara ulaşacağı yönünde tahminler bulunuyor olsa da, bu tahminler çok da gerçekçi değil. Bir diğer yandan XEM coin ile ilgili 2022 sonunda 16 dolar, 2025 sonunda 35 dolar gibi tahminler de bulunuyor.

Kripto para piyasasının önemli analiz sitelerinden olan Wallet Investor, Digital Coin Price, Trading Beasts ve Long Forecast tarafından XEM coin hakkında yapılmış olan fiyat tahminleri ise şu şekilde:

 • Wallet Investor: XEM coin uzun vadede başarılı bir yatırım görünüyor. 2021 yılı sonunda görebileceği rakam 0,49 dolar ve 2026 sonuna kadar bu rakam 1,26 dolar seviyelerine ulaşabilir.
 • Digital Coin Price: 2021 sonunda 0,49 dolar seviyesine ulaşabilecek olan XEM coin, 2025 sonunda 1,02 dolar seviyesinden işlem görebilir.
 • Trading Beasts: XEM coin hakkında yükseliş bekleniyor ama çok yüksek beklentiler için de uygun bir kripto para değil. 2021 sonunda 0,50 dolar seviyesine ulaşabilir fakat 2024 sonuna gelindiğinde maksimum 0,63 dolar seviyelerinde olacaktır.
 • Long Forecast: 2021 yılı sonunda XEM coin için 0,33 dolar ila 0,43 dolar arasında bir değer öngörülüyor. Fakat geleceğe dair bir yükseliş beklentisi yok. XEX coin 2025 yılına kadar yükselip düşüşler yaşayabilir fakat 2025 yılı sonunda 0,17 dolar seviyesinden işlem görecektir.

Siz de XEM coin hakkındaki tüm bu anlattıklarımıza kulak verebilir ve bu bilgiler doğrultusunda bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Yine de yalnızca bu bilgiler üzerinden bir yatırım stratejisi geliştirmek doğru değil. Ki zaten bunları bir yatırım tavsiyesi olarak almamak gerekiyor. Buradan sahip olduğunuz bilgileri, başka bilgilerle sentezlemeniz, uzmanların ve analistlerin fikirlerine kulak vermeniz, yatırım kararınızı da tüm bunların sonunda vermeniz gerekiyor.

Yorum yapın