Kripto Para Rehberi

Whale Alert Nedir, Ne İşe Yarar?

Whale Alert, Twitter’da ünlü bir hesaptır ve büyük balina hareketlerini takip etmesiyle bilinir. Türkçe’ye “Balina Alarmı” olarak çevrilen bu hesap, yüksek kripto para bulunduran hesapların hareketlerini yakından inceler ve yatırımcıları konuya dair uyarır. Bu sayede küçük yatırımcılar, volatil piyasa hareketlerinden korunmak için yeni stratejiler belirleme imkanı yakalar.

Whale Alert Nedir?

Whale Alert, kripto para yatırımcılarının ve uzmanların yakından takip ettiği Twitter hesaplarından biri. Bu hesabın temel özelliği ise kripto para balinaları olarak adlandırılan ve marketin yönünü değiştirmede etkili olan cüzdan hareketlerini incelemesi, daha sonra konuya dair detaylı paylaşımlar yaparak diğer yatırımcıları uyarması.

1 milyondan fazla takipçisi olan bu hesap, blok zincir teknolojisinden faydalanarak gerçek ve doğrulanmış işlemlere dair veriler sunar. 

whale alert

Blok zincir teknolojisi gerçekleşen her işlemin izlenmesine ve analiz edilmesine izin veren bir veri tabanına sahiptir. Bu veri tabanında alıcı ve satıcıların kim olduğu bilinmese de, işleme dair belirli ayak izleri kaydedilir. İşlemin gerçekleşme zamanı, işleme giren toplam tutar ve dönüştürülen parite gibi detayların tamamı blok zincirin şeffaf defterlerinde depolanır. Bu bilgileri sonradan değiştirmek mümkün olmadığı için elde edilen veriler %100 doğrudur ve bu şekilde yüklü kripto alım-satım hareketlerini takip etmek mümkün olur. Whale Alert de tam olarak bunu yapar ve detaylı bir analizle özellikle balina hareketlerini inceler. Hesabın temel çalışma prensipleri ise şu şekildedir:

 • Kripto para piyasasındaki işlemleri anlık olarak izler ve analiz eder.
 • Milyonlarca işlem arasında elde ettiği verileri veritabanına kaydeder.
 • Dikkat çeken büyük çaplı hareketleri sosyal medya hesabından paylaşır.
 • Yatırımcıları piyasada dalgalanma yaratacak cüzdan hareketlerine karşı uyarır.

Whale Alert Ne İşe Yarar?

Whale Alert, Twitter hesabının dışında Telegram üzerinden de anlık paylaşımlar yapar. Bunlara ek olarak kendi i̇nternet sitesinden balinalar, son market gelişmeleri ve canlı veriler gibi farklı bilgileri de sunar. Bu tip paylaşımlarla kurumsal ve bireysel yatırımcılara aynı anda bilgi sağlamaya çalışır. Yol gösterici ve bilgilendirici içerikler paylaşması, yatırımcıların daha net pozisyon almasına yardımcı olur. Balina hareketlerine karşı tetikte olmak, olası piyasa risklerini minimuma indirmeye yarar ve yatırımcılara şu şekilde fayda sağlar:

 • Büyük işlemleri erkenden fark etmek ve piyasanın gidebileceği yönü önceden hesaplamak
 • Doğru zamanda doğru hamleyi yapmak
 • Anlık alım ve satış hareketleri nedeniyle piyasada oluşabilecek baskıları tahmin etmek, buna göre pozisyon almak
 • Ani hareketler karşısında telaşa kapılmadan hareket etmek

Bilinmesi Gereken Terimler

Whale Alert adresinde paylaşılan bilgiler bazı kripto para terimlerini de içerir. Bu terimlerin ne olduğunu öğrenmek paylaşımları daha iyi anlamaya ve daha iyi yatırım hamleleri yapmaya yardımcı olur. Başlıca öğrenilmesi gereken terimler ise şunlardır:

 • Whale (Balina): Kripto para pazarında yüksek yatırıma sahip olan oyuncular anlamına gelir. Bu oyuncuların ani alım yapmasıyla piyasa yükselebilir, tam tersi ise düşüşlere neden olabilir. Coin satışı veya piyasadan para çekmeleri de düşüş yaratabilir.
 • Hot Wallet (Sıcak Cüzdan): İnternet üzerinden doğrudan bağlantı kurulan cüzdan türlerini ifade eder. Bu cüzdanlar kripto para borsalarında kullanılan cüzdanlar olabilir.
 • Cold Wallet (Soğuk Cüzdan): İnternet bağlantısı olmayan ve özel anahtarla giriş yapılan cüzdanları ifade eder. Harici disk, depolama aygıtları ve USB türü cüzdanlar soğuk cüzdana verilecek örneklerdendir.
 • Coin Burn (Coin Yakma): Bir kripto para biriminin kalıcı olarak silinmesi yakım veya yakma olarak adlandırılır. Bu tip işlemler genellikle yüksek miktara sahip olan kriptolardaki arzı düşürmek ve fiyatı artırmak için yapılır. Ayrıca çeşitli platform ve coin yeniliklerinde eski para biriminin tedavülden kaldırılarak yerine yenisinin getirilmesi için de uygulanır.
 • Unknown Wallet (Bilinmeyen Cüzdan): Blok zincir üzerindeki transfer bilgileri herkesin erişimine açıktır, ancak bazı büyük hesapların arkasında kimin olduğu bilinmez. Bu tip cüzdanlar bilinmeyen cüzdan adını alır, bazı büyük tutarlı işlemleri ifade etmede kullanılır. Çoğunlukla bu işlemler soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan arası transferleri ifade eder.

Blok zincir teknolojisi sayesinde market hareketlerini şeffaf ve açık şekilde takip etmek mümkün olmuştur. Kripto para ekosistemindeki Bitcoin transferleri herkesin takip etmesine açık olan dağıtık bir veritabanını kullanır, ancak bazı kripto para birimleri izi sürülemeyen takip sistemlerine sahiptir ve bu nedenle takip edilemez. Yani her kripto para transferini açıkça görüntülemek mümkün olmayabilir. 

Balina Hareketlerinden Korunma Yolları

Whale Alert’in yaptığı gibi balina hareketlerini takip etmek ise blok zincir hareketlerini daha iyi analiz etmeye yardımcı olduğundan fazlasıyla önemlidir. Çünkü balinalar piyasaya bilerek korku salmak için birbiriyle entegre çalışabilir ve yüklü alım satımlar yaparak piyasadaki dengeleri bozabilir. Bu durumlarda piyasa yorumlamaları yaparken balina hareketlerini analiz etmek faydalıdır, çünkü kripto paraların hangi seviyede transfer edildiğini anlamada etkilidir. Bu işlemleri kimin gerçekleştirdiği bilinmese de, transferlerin izini sürerek cüzdan ve borsaya geliş süreci takip edilebilir. Örneğin; uzun zaman önce alınıp soğuk cüzdanda saklanan varlıklar fiyat yükselince borsaya aktarılıyorsa yakın zamanda satış yapılacağı anlamına gelebilir ve bu durum piyasada satış baskısı oluşturabilir.

Balina hareketlerinden etkilenmemek ve zararları minimuma indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey mevcut:

 • Öncelikle anlık balina hareketlerinde panik yapmamak önemli. Bunun için hızlı değişen piyasada alım veya satım yapmamak, aksine piyasanın gidişatına bakarak hareket etmek gerekir.
 • Çoğu balina hareketi sizi bilerek zarar uğratmaya ve elinizdeki varlıkları düşükten satın almaya yöneliktir. Bu nedenle hızlı düşüşlerde zararına satış yapmaz ve bir süre beklemeyi göze alırsanız, fiyat daha yüksek noktalara gelebilir.
 • Tren kaçıyor mantığıyla yükselmiş bir kripto para birimine girmek de genellikle zararla sonuçlanır. Halihazırda yükselen coinler tepe noktasına ve doygunluğa yakındır, dolayısıyla satış yiyerek düşüş yaşama riski yüksektir.
 • Ek olarak zaten uzun vade elde tuttuğunuz varlıklarda anlık düşüşleri önemsememeniz önemlidir, her yatırımcı kendi planına uygun hareket etmeli ve yatırımını buna göre ayırmalıdır. Dolayısıyla uzun süre HODL yaptığınız varlıklarda sert düşüşleri dikkate almamanız gerekir.
 • Her ne olursa olsun hızlı dalgalı piyasada her yatırımın kendi içinde riskleri vardır ve ani hareket etmemek dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.
 • Bazı balinalar değerli olmayan kripto para birimlerine düşükten girerek piyasayı yükseltir ve yatırımcıları zarar ettirir. Bu nedenle bir para birimi satın almadan önce gaza gelmemek ve o proje hakkında detaylı araştırma yapmak gerekir. Arkası sağlam ve geleceği parlak olan kripto para birimlerine yatırım yaparak riskleri en aza indirebilirsiniz.
 • Son olarak burada paylaşılanları yatırım tavsiyesi olarak görmemeli ve her zaman kendi analizlerinizi yapmalısınız. Volatil kripto para piyasasında işlem yapmak, belirli bir miktar riski kabul etmek demektir.

Kripto para yatırımcısıysanız Whale Alert sayfasını takip ederek anlık yüklü kripto hareketlerini incelemeniz gerekir. Bu şekilde yatırımlarınızı koruma ve daha karlı işlemler açma imkanı yakalarsınız. Ayrıca piyasanın çalışma mantığını daha iyi kavrar ve piyasa öngörülerinizi geliştirirsiniz. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu