Kimdir

Warren Buffett Kimdir? Serveti ve Hayatı

Yirminci ve yirmi birinci yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, uzun hayatına sayısız başarı sığdırdı. Peki bu başarı timsali yatırımcı kimdir ve ne gibi yatırımlar yapmıştır? Hep birlikte bakalım…

Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett hem Amerika’nın hem de dünyanın en çok tanınan iş adamı ve hisse senedi yatırımcısıdır. 20. yüzyılın en başarılı iş adamlarından ve yatırımcılarından biri olarak gösterilen Buffett, Berkshire Hathaway şirketinin CEO’su ve aynı zamanda en büyük hissedarıdır. Buffett 2008 yılında Forbes dergisi tarafından yayınlanmış olan milyarderler listesinde 62 milyar dolar değerindeki serveti ile birinci sırada gösterilmiştir. Aynı zamanda 2012 yılında Time dergisi tarafından yapılan bir araştırmada dünyanın en etkili insanlarından biri olarak gösterilmiştir.

30 Ağustos 1930 tarihinde ABD’de doğmuş olan Warren Buffet, 2021 yılında 91. yaşını kutladı ve bu tarih itibariyle 101,2 milyar dolarlık bir servetin sahibi. Warren Buffett’in babası, kendisine yol göstermiş bir insan olarak 4 kez ABD kongresine seçilmiş olan bir borsa simsarıdır. Henüz küçük yaşlarında para ve finans konularına duyduğu merak ve bu konudaki yeteneğiyle, gelecekte başarılı bir yatırımcı olabileceğinin sinyallerini ailesine ve yakın çevresine vermiştir. Anlatılan bir hikayeye göre Buffett, yaşıtlarının sokakta oyun oynayacağı kadar küçük bir yaştayken bir marketten 6 adet kola satın almış, bu kolaları 5 sent kar ile satarak para kazanmaya başlamıştır ve bu alışkanlığını o tarihten bu yana asla kaybetmemiştir.

Warren Buffett henüz 7 yaşındayken doğduğu bölge olan Omaha kütüphanesindeki borsa ve yatırım ile ilgili kitapları okumaya başlamış ve kendi anlattığı bilgilere göre 12 yaşında bu konu hakkında kütüphanede bulunan tüm kitapları bitirmiştir. 11 yaşında ise kendisi ve ablası için büyük bir şirketten 38 dolara 3 adet borsa senedi almış ve değeri 27 dolara düştüğünde panik yapmayarak 40 dolar seviyesine geldiğinde elinden çıkarmıştır. Devam eden dönemde almış olduğu hisse senetlerinin değeri 200 dolara kadar ulaşmıştır. Bu da Buffett’in ekonomi ve piyasalar konusunda ne kadar yetenekli olduğunun bir başka göstergesi olarak hala anlatılmaktadır.

Warren Buffett’ın çocukluğunda yaşamış olduğu çok sayıda buna benzer hikaye bulunuyor. Fakat bu hikayelerin tamamını bu makale içine sığdırmak ne yazık ki imkansız. Günümüzde pek çok genç yatırımcı, Warren Buffett’in kendi anlattığı ve başkaları tarafından anlatılan bu hikayelerden ilham alıyor.

Warren Buffett’in Eğitim Hayatı

Warren Buffett’in henüz üniversite hayatına başlamadan önce zaten çok büyük bir ekonomi bilgisine sahipti ve sahip olduğu bu ekonomi bilgisiyle küçük bir servetin sahibi olmuştu bile. Fakat bu ekonomi bilgisi ile okul hayatına sırt çevirmedi ve eğitim hayatında da oldukça başarılı oldu. Eğitim hayatını sürdürmesinde babasının telkinlerinin de büyük rolü bulunmaktadır. Warren Buffett’in eğitim hayatını şu şekilde özetlemek mümkün:

  • 1947 yılında lise eğitimini tamamladı.
  • Harvard Business School’a başvursa da, yaşının küçük olması sebebiyle kabul edilmedi ve bu yüzden Columbia Business School’a gitmek zorunda kaldı.
  • Dünyanın en ünlü risk analistlerinden biri olan Benjamin Graham kendisinin mentörlüğünü yaptı ve Buffett 1951 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Çok şaşalı bir eğitim hayatı olmasa da, sorunsuz bir şekilde atlattığı bu süreçten sonra artık tamamen iş hayatına atıldı ve bugüne kadar elini atmış olduğu tüm projelerde ve tüm yatırımlarında başarılı oldu. Bugün yatırım dendiği zaman bu piyasalar içerisinde ilk akla gelen isim artık Warren Buffett.

Warren Buffett’ın Hayatından Anekdotlar

Warren Buffett 91 yıllık hayatı içerisine sayısız hikaye sığdırdı ve bugün hala yapmış olduğu yatırımlarla yeni hikayeler yaratmaya devam ediyor. Gelin hep birlikte Warren Buffett’in hayatına sığdırmış olduğu başarı hikayelerine bir göz atalım…

Warren Buffett lise çağlarında yalnızca 25 dolara ikinci el bir pinball makinesi almış ve en yakın arkadaşlarından birini bu işi yapmak için ikna etmiştir. Ardından bir berber dükkanına bu masayı koymuş ve berber ile karı bölüşmek konusunda anlaşmıştır. Buffett iş fikrini berbere şu şekilde anlatmıştır: “ Hem sen para kazanacaksın, hem de müşterilerin sıranın kendilerine gelmesini beklerken sıkılmayacaklar.” Bu iş fikri tuttu ve kısa süre içerisinde Buffett işini büyüterek nihayetinde bu fikri 1000 dolara sattı. Bu, Buffett’in bu yaşına kadar gerçekleştirmiş olduğu en karlı yatırım oldu. Buffett’in hayatından öne çıkan diğer detaylar ise şu şekilde:

  • Warren Buffett henüz 10 yaşındayken New York’un en önemli borsacıları ile bir araya gelmiş ve onlarla birlikte ekonomi sohbetleri yapmıştır.
  • 32 yaşına geldiğinde 7 farklı ortaklık şirketinin sahibidir ve aynı zamanda artık bir milyoner olmuştur.
  • 1962 yılında sahip olduğu tüm ortaklıkları bir çatı altında toplamak için Berkshire Hathaway isimli şirketi kurar. 1964 yılında bu şirketin hisse senetlerinin 80 dolar iken, 2021 yılı itibariyle 430.400 dolar seviyelerine kadar ulaşmıştır.
  • Buffett 27 yıl boyunca Coca-Cola’ya yatırım yaptı ve bu süreç içerisinde Coca-Cola 16 kat büyüdü ve bu işten her yıl yaklaşık olarak yüzde 11 kar etti.

Bunlar Warren Buffett’in hayatından yalnızca öne çıkanlar. Onun hayatına sığdırdığı başarı hikayeleri gerçekten bir makaleye sığdırılabilecek kadar az değil. Her ne kadar yaşlanmış olsa da yatırımlarına ve başarı hikayelerine hız kesmeden devam ediyor. Bugün pek çok yatırımcı Warren Buffett’in hikayeleri ile motive oluyor ve onun açmış olduğu yoldan devam ediyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu