Kripto Paralar

Vite Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde kripto para piyasaları içerisinde oluşturulmuş olan hemen hemen proje merkeziyetsiz olarak yaratılıyor. Aynı zamanda belirli bir merkeze bağlı olan projeler de merkeziyetsizleşme çalışmaları yürütüyor. Bu durum hem blok zincirleri, hem borsalar, hem uygulamalar, hem de çok daha fazlası için geçerli. İşte merkeziyetsiz bir blok zinciri ağı olan Vite projesi de bunlardan biri. Vite coin ise bu projenin yerel tokenı durumunda. 

Vite Coin Nedir?

Vite projesi kendisini “Dünyanın merkeziyetsiz ekonomisi için ücretsiz bir blok zinciri”  olarak tanımlıyor. Süper hızlı bir Web 3.0 deneyimi ve sıfır maliyet sunan Vite, kullanıcıların blok zinciri üzerinde gerçekleşen yenilikleri deneyimlemek için ücret ödememesi gerektiğine inanıyor. Vite projesi aynı zamanda zincirler arası bir transfer protokolü olarak bütün blok zinciri ağları arasında bir köprü görevi görmeyi hedefliyor. Böylelikle çeşitli ekosistemler arasında sınırsız bir veri ve varlık aktarımı gerçekleştirilebilir. Vite aynı zamanda DAG üzerine kurulmuş olan dünyanın ilk merkeziyetsiz borsası olma özelliğini taşıyor. Eğer KYC doğrulaması gerekmeden kripto para işlemleri yapmak isterseniz, Vite tarafından geliştirilmiş olan ViteX borsasını kullanabilirsiniz. 

Vite projesinin ViteX, ViteApp, VitePay ve VitePlus olmak üzere 4 farklı işlevi bulunuyor. Detaylar ise şu şekilde:

  • ViteX: ViteX merkeziyetsiz bir borsa ve 20’den fazla varlık ile ticaret yapmaya izin veriyor. 
  • ViteApp: Varlık yönetiminin, mobil uygulamaların, Vite tabanlı oyunların ve çok daha fazlasının bir arada yapılmasını sağlayan bir uygulama merkezi.
  • VitePay: Hem hızlı hem de işlem ücreti olmayan bir ödeme yöntemi. Bu ödeme yöntemi OpenCart e-ticaret platformunda, Vite mağazasında, Singapur’da bulunan Ce La Vi Sky Bar’da ve Midwest global ağında kullanılabilir. 
  • VitePlus: Kurumsal bir blok zinciri çözümü olarak işletmeler ya da hükümetler tarafından kullanılabilir. 

Bu araçları sunmakta olan pek çok kripto para projesi bulunsa da, Vite projesi de söz konusu araçları geliştirmeyi ve daha iyi bir noktaya getirmeyi amaçlıyor. Projenin sunmuş olduğu başlıca avantajları ise şu şekilde:

  • Girişimcilere sunulan akıllı sözleşme destekleri ile çeşitli merkeziyetsiz finans projeleri geliştirmek mümkün, üstelik son derece düşük işlem ücretleriyle.
  • Stake işlemleri yaparak gelir elde etmek mümkün. Aynı zamanda Vite coin sahipleri projenin geliştirme aşamasında alınacak kararlar için oy kullanabilir.
  • ViteX borsası üzerinde yapılan işlemlerde bazı işlem çiftleri için çok düşük işlem ücretleri ödenirken, bazı çiftler ile işlem yapmak ise ücretsizdir. 

ViteX bir güvenlik önlemi olarak kullanıcılarına ait varlıkları borsa üzerinde tutmaz ve her kullanıcının kendi cüzdanında tutmasını sağlar. Böylelikle siber saldırı gibi durumlar gerçekleştiği zaman kullanıcıların varlıkları tehlike altında olmaz.

Resmi site: https://www.vite.org/

Vite Coin Analiz

Vite Coin 2018 yılının ortalarında piyasaya sürülmüş olan bir kripto para birimi olmasına rağmen 2021 yılına kadar hiçbir hareket göstermediği hiç hemen hemen kimse tarafından farkına varılmamıştı. Fakat 2021 yılının ilk çeyreği itibariyle muazzam bir yükseliş gösteren Vite Coin, yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. 2021 yılına $0.013 seviyesinden giren Vite coin, Şubat ayına da $0.050 seviyesinden girdi. Fakat Vite coinin asıl yükselişi Mart ayının hemen başında oldu. Mart ayının ortalarında gelindiği zaman $0.1 seviyesini geçen Vite coin, Nisan ayının ortalarında $0.32 seviyesine kadar ulaştı. Bu seviyeden sonra ise sert bir düşüş yaşandı ve Vite coin yeniden $0.1 seviyesinin altına döndü. Vite coin 2021 yılının sonlarına kadar zaman zaman $0.1 seviyesinin üstünü görmüş olsa da buralarda tutunamadı ve 2021 yılını da $0.08 seviyesinde kapattı. 2022 yılının ilk çeyreğinde bu düşüş durmadı ve Vite coin aşağı yönlü hareketini sürdürdü. 

Vite coin 2018 yılında ortaya çıkmış bir proje olarak, sosyal medya kanadında çok geniş bir topluluk oluşturabilmiş değil. Bu durum bir başarısızlık olarak değerlendirilebilir. Yine de yatırım stratejileri geliştirmek konusunda yalnızca bu veri yeterli değil. Yani küçük bir topluluğa sahip olsa bile en ufak bir gelişme fiyatın yükselmesine neden olabilir. Eğer siz de elinizde bir miktar Vite coin bulundurmak isterseniz desteklenen cüzdanların listesi şu şekilde: Trust Wallet, MetaMask ve Binance Chain Wallet.

Vite Coin Geleceği

Hem stake hem de madencilik faaliyetleri yürütülebiliyor olması, aynı zamanda pek çok blok zincirine aynı anda erişim sağlaması Vite projesinin en önemli özellikleri olarak öne çıkıyor. Nitekim yatırımcıların ilgisini çekmeye başaran özellikler de bunlar olarak değerlendiriliyor. Proje aynı zamanda 2022 yılı içerisinde Vuilder Launchpad adı verilen bir program başlatmayı planladı. Bu program sayesinde Vite ağının daha faydalı bir hale gelmesini sağlayacak olan araçların ve yeni projelerin geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca yine bu program sayesinde geliştiriciler ve operasyon üyeleri bir araya gelebilecek. Nihai hedef ise bu programdan projenin geliştirilmesine katkı sağlayacak bir ekip çıkarmak ve sürdürülebilir, uzun ömürlü bir ağ oluşturmak. Eper söz konusu girişim doğru şekilde çalışırsa, ağın ve topluluğunun büyüdüğüne, dolayısıyla da Vite coin fiyatının arttığına tanık olabiliriz. Hatta öyle ki söz konusu yükseliş Vite coinin 2021 yılı Nisan ayında gerçekleştirdiği yükselişin bir benzeri olabilir. Bu yüzden takipte kalmakta fayda var.

Fakat şunu da belirtmeliyiz: Vite coin ile benzer amaçlara sahip olan çok sayıda proje ile karşılaşmak mümkün. Yani Vite coinin rekabet etmesi gereken oldukça fazla proje var. Tüm bu projeler arasından sıyrılması ve kendisini kripto para piyasası içerisinde sağlam bir yere getirmesi oldukça zor olabilir. 

Vite Coin Yorumlar

Piyasanın sık başvurulan tahmin botları olan Trading Beast, Price Prediction ve Wallet Investor’ın Vite coinin önümüzdeki 5 yıl sonunda ulaşabileceği fiyat ile ilgili çeşitli tahminleri bulunuyor. Trading Beast tarafından yapılmış olan tahmin Vite coinin uzun vadede aşağı ya da yukarı yönlü hareket etse de fiyatının çok yüksek ya da çok alçak bir noktada olmayacağı yönünde. Trading Beast 2025 sonunda fiyatı $0.09 seviyesinde görüyor. Wallet Investor tarafından yapılmış olan tahmin ise çok daha karamsar. Yapmış oldukları tahmine göre Vite coin 2025 yılı sonunda ancak $0.003 seviyelerinde olabilir. Yani Wallet Investor’a kulak verecek olursak Vite coin hiç de mantıklı bir yatırım değil. Fakat Price Prediction’a baktığımız zaman tahminin oldukça pozitif olduğunu görüyoruz. Price Prediction tarafından Vite coinin 2025 yılı sonunda $0.2 seviyesinde olacağına dair bir tahmin yapılmış. 

Elbette bunların tamamı tahmin botları tarafından yapılmış olan tahminler. Bu tahminler çoğu zaman hedefine ulaşmış olsa da piyasadaki kripto para analistlerine de kulak vermek önemli. Bir diğer yandan Vite projesinde yaşanacak olan gelişmeleri de yakından takip etmek gerekiyor. Son olarak bu metin içerisindeki bilgiler okuyucuyu Vite coin hakkında bilgilendirmek için derlendi ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu