Kimdir

Vitalik Buterin Kimdir?

Kripto para dünyasında her ne kadar bizi daha çok kripto para birimlerinin kendisi ilgilendiriyor olsa da, bu kripto para birimlerinin arkasındaki isimleri de bilmek gerekiyor. Nitekim Bitcoinin yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto ne kadar önemli bir isimse, Ethereumun yaratıcısı olan Vitalik Buterin de o kadar önemli bir isim. Kripto para dünyasıyla çok erken yaşlarda tanışmış olan Vitalik Buterin’in kariyeri, çok erken yaşlarından itibaren büyük başarılarla dolu. Peki Vitalik Buterin kimdir ve bugüne dek hem kendi hayatında, hem de kripto para dünyasında ne gibi başarılara imza attı? Sizler için Vitalik Buterin hakkında tüm merak edilenleri araştırdık ve bu yazımızda bir araya getirdik…

Vitalik Buterin’in Hayatı

Vitalik Buterin, kripto para dünyasının en genç ve en başarılı isimlerinden biri. 31 Ocak 1994 tarihinde doğmuş olan Buterin, kripto para dünyasında yer alan en genç geliştiricilerden biri durumunda. Peki böylesine genç bir yaşta, kripto para piyasalarının en büyük ikinci kripto para birimini yaratmayı başarmış olan Vitalik Buterin’in nasıl bir hayatı var? Buterin kendisi gibi bir bilişimci olan babasından Bitcoini öğrendiğinde, henüz yalnızca 17 yaşındaydı. Şimdi hep birlikte, Vitalik Buterin’in yaşantısına bir göz atalım…

Vitalik Buterin Rusya’nın Kolomna şehrinde dünyaya geldi ve 6 yaşına kadar burada yaşadı. Ailesinin Kanada’ya göç etme kararı alması ile birlikte, 6 yaşından itibaren Kanada’da yaşamaya başladı. Buterin’in bir bilişim ve kripto para dehası olmasının ardında ise ailesi yatıyor. Çünkü Buterin’in babası alanında başarılı bir bilgisayar bilimci. Nitekim daha iyi bir çalışma ortamı ve daha iyi bir hayat istedikleri için de Kanada’ya göçmeye karar vermişler. İlkokul hayatına Kanada’da başlayan Buterin’in öğretmenleri, henüz 3. sınıftayken onun özel bir yeteneğe sahip olduğunu fark ederek, üstün zekalı çocuklara yönelik olarak eğitim veren özel bir sınıfta eğitimine devam etmesini sağlamış. Henüz bu yaşlarında bile matematiğe, ekonomiye ve programlamaya üst düzey bir ilgi duyuyordu. Bu tarihten itibaren Vitalik Buterin’in yaşadıklarını bir liste olarak şu şekilde anlatabiliriz:

 1. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Abelard Scholl adındaki özel bir lisede okumak için Toronto’ya gitti. Buradaki eğitimi sırasında da babasından Bitcoin hakkında çok fazla şey öğrendi.
 2. Lise eğitimini bitirdikten sonra ileri düzeyde kurslar da aldığı Waterloo Üniversitesi’nde eğitim almaya başladı.
 3. Üniversitedeyken hem Tor projesinin yaratıcısı, hem de ünlü bir kriptografi uzmanı olan Ian Goldberg tarafından asistanı olarak atandı. Ian Goldberg aynı zamanda kayıt dışı mesajlaşmanın da yaratıcısıydı.
 4. 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatlarına katılan Buterin, burada muazzam bir başarı gösterdi ve bronz madalya kazandı. Bu bronz madalyayı kazandığında henüz 16 yaşındaydı.

Vitalik Buterin bu noktadan itibaren kendisini dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereumu yaratmaya götüren süreci başlatmış oldu.

Vitalik Buterin Ethereumu Yaratıyor

Kodlamaya dair büyük bir merakı olan Buterin, 2013 yılının ilk günleri ile birlikte dünya üzerinde kodlama üzerine çalışan ve bu alanda kendisinin sahibi olduğu heyecanı paylaşan pek çok geliştiriciyi ziyaret etti ve onlarla bir yandan bir bilgi alışverişe girerken, bir yandan da iş ortaklıkları kurdu. Buterin için bu süreç 2013 yılının sonuna kadar devam etti ve ardından Toronto’ya dönerek çalışmalarına devam etti. 2013 yılının son günlerinde ise Ethereum projesi için bir whitepaper yayınladı. 2014 yılında dönemin ünlü yatırımcılarından biri olan Thiel Fellowship Buterin’in farkına vardı ve ona Ethereumu geliştirmesi için 100.000 USD destek sağladı. Buterin bu tarihten itibaren üniversite eğitimini yarıda bıraktı ve tamamen Ethereum için çalışmaya odaklandı.

Vitalik Buterin Ethereumu geliştirmeye başladığında ekibinde sonradan adını duyacağımız önemli isimler yer alıyordu. Bu isimler arasında Mihai Alisie, Anthony di Iorio, Gavin Wood, Joe Lubin ve sonradan Cardano (ADA) projesini yaratan Charles Hoskinson bulunuyordu. Ether ya da ETH kavramı da, bu ekiple birlikte yapmış olduğu çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Projenin kamuya açıldığı 2014 yılının Ocak ayından yalnızca birkaç ay sonra ellerinde bulunan Etherleri satan ekip, yaklaşık olarak 31.000 BTC gelir elde etti. Bu gelir, dönemin Bitcoin değeri düşünüldüğü zaman yaklaşık olarak 18.5 milyon dolar yapıyordu. Elde ettikleri gelir ile İsviçre’de Ethereum vakfını kurdular ve bu vakıf sayesinde Ethereumu geliştirme ve büyütme olanağı yarattılar.

Vitalik Buterin’in Hayatından Anekdotlar

Vitalik Buterin hakkında paylaşmış olduğumuz tüm bu bilgilerin dışında, Buterin’in bugüne kadar hayatında yer alan bazı anekdotlardan da bahsetmekte fayda var. Bu anektodları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • 2011-2012 yıllarında blok zinciri üzerine çalışmaya başladı ve bu yıllarda Bitcoin blogları ve forumlarında Bitcoin üzerine yazılar yazmaya başladı. Bu platformlarda yazmış olduğu her yazı için ortalama 5 BTC kazanıyordu.
 • 2011 yılı sonunda pek çok ismin de katıldığı Bitcoin Magazine (Bitcoin Dergisi) kurucu ortaklığını yaptı.
 • 2014 yılına kadar Bitcoin Magazine için aktif olarak çalıştı fakat sonrasında tamamen Ethereuma odaklandı. Dergi şu an hala BTC Media tarafından işletilmeye ve yayınlanmaya devam ediyor.
 • 2014 yılında dünyanın bu alanda en prestijli ödüllerinden biri olan World Technology Award (Dünya Teknoloji Ödülü) kazandı. Buterin’in bu ödülü kazandığı yıl içerisinde adaylar içerisinde Mark Zuckerberg de bulunuyordu.
 • 2021 yılı içerisinde Buterin’in servetinin yaklaşık olarak 1.09 milyar dolar olduğu düşünülüyor. Forbes dergisi ise onu dünyanın en genç kripto milyarderi olarak tanımlamış durumda.

Tüm bunların dışında Buterin çok fazla röportaj vermeyi seven bir isim değil. Fakat zaman zaman vermiş olduğu röportajları takip ettiğiniz zaman, kendisiyle ilgili ilginç bilgilerle de karşılaşmak mümkün. Örneğin Buterin, yapmaktan en çok hoşlandığı şeyin yürüyüş olduğunu dile getirmiş. Ayrıca kendisini heyecanlandıran şeylerin bir listesini yapmayı da ihmal etmemiş. Bu listede şunlar yer alıyor:

 • Kriptografi ve blok zincirleri ile uğraşmak,
 • Ömrü uzatmak üzerine yapılabilecekler,
 • Yeni yönetim ve sosyal teknolojiler üzerine çalışmak,
 • Her alanda daha iyi bir online eğitim sisteminin geliştirilmesi,
 • Küresel olarak devam eden yoksunluğun azaltılması,
 • Uzay ve uzay teknolojileri.

Buterin’i heyecanlandıran bu şeylere baktığımız zaman, onun kafasının içinde bambaşka bir dünya olduğunu ve sürekli bir şeylerle uğraşmak isteyen, bitmek tükenmek bilmeyen bir dahi olduğunu anlamak çok da zor değil. Bu yüzden Buterin kripto para dünyası içerisinde en saygı gören insanlardan biri durumunda.

Eğer DAO ya da Hard Fork gibi konulara dalacak olursak, Buterin hakkında daha pek çok hikayeye tanık olabiliriz. Fakat Vitalik Buterin’in hayatı ve Ethereumu geliştirme süreci ile ilgili olarak sahip olduğumuz bu bilgilerin, onu tanımak için yeterli olduğunu düşünüyoruz. Buterin kripto para piyasaları üzerindeki varlığını sürdürüyor ve hem kripto para dünyası ile ilgili, hem de küresel olarak gerçekleştirmek istediği pek çok hayale sahip. Gelecek dönemde hep birlikte Vitalik Buterin’i takip edecek ve neler gerçekleştirdiğine hep beraber tanık olacağız.

Sorumluluk Reddi Beyanı

KriptoFeed.com sitesinde yer alan haberler, yazılar, incelemeler, değerlendirmeler, yorumlar ve makaleler yatırım tavsiyesi amacına sahip değildir. KriptoFeed.com herhangi bir kripto paranın veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını veya ticaret yapılmasını önermez. KriptoFeed.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu yüzden KriptoFeed.com adresinde yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu