UTK Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bugüne dek kripto para piyasaları içinde güvenli ve basit ödeme yöntemleri geliştirmek adına çok sayıda proje yaratıldı. Fakat günümüzde blockchain teknolojisi üzerinde yaşanan bu gibi sorunlar hala devam ediyor. Fakat her geçen gün bu sorunları ortadan kaldırmak adına biraz daha güçlü ve biraz daha çözüm odaklı projeler de piyasadaki yerini almaya devam ediyor. Bu alanda uzun yıllardır faaliyet gösteren, başarılı olduğunu düşündüğümüz projelerden biri de Utrust projesi. Peki Utrust projesinin temel ödeme aracı olarak görev yapan UTK coin nedir? Analizi, geleceği ve yorumları ne şekilde? Bu yazımızda UTK coin hakkında tüm merak edilenleri araştırdık ve sizler için listeledik…

UTK Coin Nedir?

Blockchain teknolojisi içerisinde bugüne kadar yaratılmış olan proje, zincir üzerindeki en güvenli ödeme yöntemini geliştirmeyi kendisine temel amaç olarak belirledi. Dolayısıyla bugüne kadar güvenilirlik sorununu çözmek için hayata geçirilmiş olan pek çok proje ve uygulama var. İşte Utrust projesi de blockchain teknolojisi içerisinde yer alan güvenilirlik başta olmak üzere pek çok sorunu çözmek amacıyla ortaya çıkmış olan bir proje. Bu projede temel ödeme aracı olarak kullanılmak üzere yaratılmış olan token da UTK coin olarak adlandırılmış. İsviçre’de hayata geçirilmiş bir proje olan Utrust projesinin gelecekte blockchain teknolojisi ile ilgili çözmeyi amaçladığı sorunlar ise şu şekilde:

Fiziksel ürünlerin satışı dışında dijital ürünlerin satışı konusunda blockchain teknolojisi içerisinde yaşanan belli başlı sorunlar.
Hem basit, hem de yüzde yüz güvenlikli bir ödeme yönteminin geliştirelememiş olması.
Mal ya da hizmet satın alımlarında iade ya da değişim gibi konuların hala iki tarafı da memnun edecek şekilde çözülmemiş olması.
Hem satıcının, hem de alıcının haklarını yüzde yüz şekilde koruyabilecek bir sistemin geliştirilememiş olması.

Utrust, blockchain teknolojisinde bu gibi sorunların var olduğunu ve gelecek planlamaları içerisinde tüm bu sorunları çözmenin var olduğunu söylüyor. UTK aynı zamanda blockchain içerisindeki ticaret konusunda çok büyük vaatlerde bulunmaya hazırlanıyor.

Utrust aynı zamanda internet üzerinden yapılan mal ve hizmet ticaretleri ile ilgili olarak son derece başarılı bir model geliştirilmiş durumda. Şu an kripto paralar ile yapılan ticaret işlemlerinde mal ya da hizmet alırken ödeme yapılacak olan kripto para biriminin değerinin birden düşmesi ile, hem alıcılar hem de satıcılar zarara uğrayabiliyor. Fakat Utrust üzerinden yapılan alışverişlerde, ödeme kripto para birimi ile yapıldığı zaman Utrust bunu satıcıya direk olarak fiat para birimi olarak ödüyor. Böylelikle fiyattaki değişimlerden alıcının ve satıcının olumsuz etkilenmesinin önüne geçmiş oluyor. Eğer alıcı ve satıcı arasında herhangi bir anlaşmazlık olursa ya da iade ve değişim gibi durumlar gündeme gelirse, burada Utrust bir hakem gibi davranarak ya da alıcıya parasını geri ödüyor ya da satıcıya malı geri gönderiyor. Böylelikle yapılan ticaret de tamamen Utrust güvencesi altında gerçekleştirilmiş oluyor.

UTK Coin Analizi

Piyasada özellikle son yıllarda çok fazla kripto para biriminin çıktığı düşünülürse, UTK coinin nispeten eski bir kripto para birimi olduğunu söylemek mümkün olabilir. 2017 yılında piyasaya çıkmış olan UTK coinin bugünkü fiyatı, piyasaya çıktığı tarihlerde sahip olduğu fiyatla hemen hemen aynı. Bu metnin yazılmış olduğu 4 Kasım 2021 tarihinde UTK coin fiyatı 0.41 USD seviyesinde bulunuyor. UTK coin piyasaya ilk çıktığı günlerde bu fiyat 0.50 USD seviyesindeydi. Yıllar içerisinde oldukça dalgalı bir grafik yarattığını söylenebilecek olan UTK coin, en yüksek fiyatlara ulaştığı harika günlerini ise 2021 yılının Şubat, Mart ve Nisan aylarında yaşadı. Bu tarihlerde neredeyse 1.00 USD seviyesinin üzerine ulaşan UTK coin, Ağustos 2021 içerisinde 1.50 USD seviyesine kadar ulaştı. UTK coinin bugüne kadar görmüş olduğu en yüksek ve en düşük seviyeler ise şu şekilde:

  • Tüm Zamanlar En Düşük: 0.005431 USD (16 Mart 2020)
  • Tüm Zamanlar En Yüksek: 1.49 USD (13 Ağustos 2021)

UTK coinin belirlenmiş olan toplam arzı 500 milyon adet ve arzın 450 milyon adetlik kısmı, yani yüzde 90’ı şu anda dolaşımda bulunuyor. UTK coinin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 208 milyon dolar civarında iken, 24 saatlik hacmi ise 13 milyon dolar. UTK coinin piyasa hakimiyeti 0.01 ve Coinmarketcap en büyük kripto para birimleri listesinde de 332. sırada yer alıyor.

UTK Coin Geleceği

Piyasada bulunan ve toplam arzının büyük kısmı dolaşımda olan kripto para birimleri ile ilgili olarak geleceğe dair umut vadedici yorumlar yapılıyor. UTK coin de bu tarz kripto para birimlerinden biri durumunda. Aynı zamanda UTK coinin geleceğe dair gerçekçi ve gerçekten blockchain teknolojisi içerisinde sorunları çözebileceği düşünülen fikirleri var. Gelecekte UTK coinin değerlenmesine yardımcı olabilecek olan bu fikirler şunlar:

Hem alıcıyı, hem de satıcıyı korumak için yeni bir ticaret modeli geliştiriliyor.
Utrust üzerinden ödeme yapmak için kullanıcılar istedikleri kripto para birimlerini kullanabilecek.
Dolandırıcılık ya da hesapların ve bilgilerin çalınması gibi risk faktörleri, kullanılacak olan güvenlik altyapıları sayesinde neredeyse 0’a indirilecek.

Utrust projesinin bu özellikleri, gelecekte hem ödeme yapmak için, hem de yatırım amaçlı olarak pek çok yatırımcının ellerinde UTK coin tutmasına neden olabilir. Bu, şu an için oldukça güçlü bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

UTK Coin Yorumlar

UTK coin daha önce 0.90 USD seviyelerine başarılı bir şekilde tutunmuş ve kısa süre içerisinde de kendisini 1.00 USD seviyesinin üzerine atmayı başarmıştı. Buna benzer bir senaryonun gelecekte gerçekleşebileceğini bugün pek çok kripto para uzmanı ve analist dile getiriyor. Yani UTK coinin kazançlı bir yatırıma dönüşebilmesi için aşması gereken destek direnç seviyesinin 0.85 USD olduğu söyleniyor ve şu an için oradan oldukça uzakta. Fakat bu direnç seviyesine ulaşmasının oldukça gerçekçi bir tahmin olduğunu söylemek de mümkün. Bir diğer yandan daha gerçekçi tahminlerde bulunabilmek adına Utrust projesinin yukarıda saymış olduğumuz gelecek fikirlerini hayata geçirmesini beklememiz gerekiyor. Şu an için UTK coinin geleceğine dair gerçekçi fiyat tahminleri yapabilmek mümkün değil fakat piyasadaki genel kanıya bakacak olursak, fiyatın yukarı yönlü yol kat edeceği görülüyor.

UTK Coin Nereden Alınır?

UTK coinin Kasım 2021 itibariyle piyasada listelendiği borsa sayısı 22. Bu borsalar arasında en çok işlem gördüğü 5 borsa ise Binance, Mandala Exchange, ZT, Hoo ve Hotcoin Global. UTK coin şu an için Türkiye’de yer alan hiçbir borsada listelenmiyor. Bu coinin aynı zamanda Binance TR üzerinden de almak mümkün değil. UTK coini almak için tercih edebileceğiniz diğer borsaların hacim sıralamasına göre listesi ise şu şekilde: OKEx, Huobi Global, Bitrue, Bitvavo, KuCoin, ProBit, Gate.io, HitBTC, Cex.io, Probit Global, Uniswap, Bittrex, Pionex, Tokocrypto, Bitfinex, Hotbit, Coin DCX ve Bitglobal.

Bu metin yalnızca UTK coin hakkında yatırımcıları bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Yorum yapın