Kripto Paralar

TomoChain (TOMO) Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Tomo Coin, kripto para evreninde adını sıklıkla duymaya başladığımız birimler arasında yer alıyor. TomoChain ağı ve yerel para birimi TOMO Coin, fiyat istikrarı nedeniyle her geçen gün daha fazla yatırımcının ilgisini çekiyor. Şirketlere direkt olarak ticari kullanım sunan blockchain yapısı ve Proof of Stake oylama modeliyle TOMO Coin, gelecekte daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Bu yazımızda şirketlere blockchain üzerinden kısıtlamasız işlem gerçekleştirme imkanı tanıyan TOMO Coin’i yakından inceledik ve gelecek analizlerini değerlendirdik.

TOMO Coin Nedir?

TOMO Coin, Aralık 2018’de ölçeklenebilirliği iyileştirmeye çalışan TomoChain ağının yerel para birimi olarak piyasaya sürülen ERC-20 tokenıdır. Temelinde saniye başına düşen işlem kapasitesini artırmaya çalışan TOMO Coin, merkezi olmayan uygulamalara uygun bir blockchain yapısı kurmayı hedefleyen bir projedir. Bu nedenle, dApp’lerin entegrasyonunu ve güvenlik seviyesini artırmaya yönelik geliştirmeler yapmaktadır. TOMO Coin projesi, işlem kapasitesini artırmak için akıllı sözleşme ölçeklenebilirliğini geliştirmeyi hedefler, böylece gerçek dünya kullanımları ile dApp’lerde verimliliği artırır.

TOMO Coin, kendi ağı TomoChain ile ürün ekosistemini artırmayı ve yüksek verimlilikte blockchain projelerinin geliştirilmesini sağlar. Ayrıca kullanıcılara hız, kolay kullanım, likidite ve gizlilik gibi avantajlar sunar. Bütün kullanımları tek bir arayüz üzerinden destekleyen proje, protokol kullanımlarını TOMO Coin varlık sahiplerine erişilebilir hale getirir. TOMO Coin’i diğer projelerden ayıran orjinal protokol özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • TomoChain ağı, 2000 TPS’lik bir hızla çalışır ve ağdaki blok üretim süresi sadece 2 saniyedir. Bu sayede ana ağda yüksek hız ve ölçeklenebilirliği mümkün kılar.
 • Protokol üzerindeki ödemeler farklı tokenlarla yapılabilir. Bu da ücret ödemelerinin düşük olmasını sağlar.
 • Kullanıcılara erişimi ve kullanımı kolay bir ağ sunar. Bu nedenle fazla sayıda yatırımcı kitlesi çekme potansiyeli bulunur.
 • İşlemlerde gizliliği etkin şekilde kullanır.
 • Çifte doğrulama ve rastgelelik sistemi işlemlerde yüksek güvenlik avantajı sunar.

Resmi site: https://tomochain.com/

TOMO Coin Analizi

TOMO Coin, kendi blockchain ağında Ethereum işlem hızından yaklaşık 100 kat daha hızlı işlemler sunar. Ayrıca komisyon ücretlerini 0’ya yakın bir miktara indirir. Bu sayede son derece hızlı ve ucuz işlem yapma olanağı sunar. TomoChain ağı “Proof of Stake” algoritmasını kullanır. Bu nedenle ağın çalışma mantığı PoS sistemiyle daha iyi anlaşılabilir. Hisse kanıtı olarak bilinen bu sistem, Bitcoin madenciliğinde ortaya çıkan yüksek işlem ücreti ve enerji tüketimi gibi sorunları çözmeye odaklanır. Yüksek maliyete neden olan cihaz kullanımını ortadan kaldırmak için stake adı verilen ve cüzdanda para kilitleme ile yatırımcılara ek gelir sağlayan bir sistem kullanır. Bu sistemde cüzdanda kilitlenen varlıklar üzerinden işlem doğrulama sağlanır ve ucuz madencilik elde edilir. Varlık sahipleri ise gelirden pay alacak şekilde ödüllendirilir.

Kendi DeFi ekosistemi için farklı geliştirmeler kullanan TOMO Coin; TomoZ, TomoX ve TomoP olmak üzere temel protokol özelliklerine sahiptir. TomoZ protokolü ücretleri herhangi bir token ile ödemeye yarar, TomoX kısa sürede kolaylıkla DEX geliştirmeye izin verir ve TomoZ ise kullanıcı gizliliğini korur. Bu özellikler sayesinde TOMO Coin, daha geniş alanda kullanım sunabilir ve geleceğin hızlı değerlenen kripto para birimleri arasına girebilir. Bitcoin öncülüğünde başlayacak bir boğa hareketinde TOMO Coin fiyatının da ivmelenmesi beklenir. Analistlere göre, yeterli kullanıcı sayısına ulaşırsa geçmiş tepe noktalarını test ederek yeni ATH’lere ulaşabilir. Ancak bu hareketleri kısa sürede yapması beklenmez. Bu nedenle TOMO Coin yatırımcılarının biraz sabırlı olması ve marketi yakından izlemesi önerilir. Özellikle uzun vade yatırımcılara iyi yatırım fırsatları sağlayabilir.

TOMO Coin Geleceği

TOMO Coin ağı, Ethereum ile diğer blockchain projelerinin çözmeye çalıştığı ölçeklenebilirlik problemine etkili çözüm yöntemleri arayan bir blockchain protokolüdür. Bu protokolün resmi para birimi olarak kullanılan TOMO Coin de sunduğu özellikler nedeniyle yatırımcıların gelecek beklentilerini araştırdığı kripto para birimleri arasında yer alır. Uzmanlara göre; TOMO Coin, kendine ait ağı ve merkeziyetsiz finans sistemi geliştirmeye yönelik çalışmalarıyla geleceğin başarılı projelerinden biri olma potansiyeli taşıyor. DeFi ürünlerinden olması nedeniyle kullanıcılara DeFi yapıların getirdiği bütün avantajları sağlıyor.

TOMO Coin piyasaya sürülme tarihinin Bitcoin’den tam 10 yıl sonra olması da çoğu analistin, bu tokenı Bitcoin ile karşılaştırmasına neden oluyor. Bu nedenle TOMO Coin’i geleceğin Bitcoin’i olarak gören geniş bir yatırımcı çevresi bulunuyor. Bu da bu para birimine duyulan güvenin artmasına bağlı olarak fiyatında da olumlu gelişmeler gözlenebileceğini gösteriyor. Bitcoin’e göre daha hızlı, ölçeklenebilir ve ucuz bir sistem sunan TomoChain projesi, DeFi tokenı olmasının yanı sıra kendi ağına sahip olması nedeniyle benzer coinler arasında sıyrılıyor. Bu da TOMO Coin’e duyulan güvenin artmasını ve piyasada fiyat istikrarı yakalamasını kolaylaştırıyor.

TOMO Coin Yorumlar

TomoChain protokolünün kurucusu, TomoChain Pte CEO’su Long Vuong ismidir. Vuong, daha öncede NEM (XEM) ağının kurucu ortağı ve proje lideri ünvanını da taşır. Ayrıca pek çok blockchain ağına yönelik danışmanlık görevi yapmıştır. Bu nedenle TomoChain, blok zincir alanında deneyimi ve bilgisi olan bir ekibe sahiptir. Bu da projeye duyulan güveni artırmada ve gelecek beklentilerini yükseltmede oldukça etkilidir. Ek olarak TOMO Coin kullanıcılara sunduğu şu avantajlar nedeniyle de beklentinin yüksek olduğu kripto para birimleri arasında yer alır.

 • 14 Aralık 2018’de sürüldüğü için nispeten eski bir tokendır ve blockchain alanında deneyimi olan bir ekip tarafından geliştirilir.
 • ERC-20 tokenı olması nedeniyle Ethereum yapısıyla uyumludur ve kolay entegrasyon özelliğine sahiptir.
 • Pek çok altcoinden farklı olarak kendi ağını kullanır.
 • TomoChain geliştirici ekibi token geliştirme kodlarını halka açık olarak paylaşır. Bu sayede ağda şeffaflık sağlanır.
 • Twitter gibi sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısı oldukça fazladır ve aktif topluluğa sahiptir. Bu nedenle yeni yatırımcıları ağa çekme potansiyeli yüksektir ve yeni teknolojilerle etkileşim halindedir.
 • TomoChain ağında uygulama geliştirmek oldukça kolaydır.
 • Toplam TOMO Coin arzı 100 milyon ile sınırlıdır. Bu sayıya ulaştıktan sonra bir daha TOMO Coin üretilmeyecek olması, ileride arza bağlı yüksek bir fiyat getirebilir. Dolayısıyla çoğu analiste göre TOMO Coin gelecekte yatırımcılarına ciddi kar oranı sağlayabilir.
 • TOMO Coin kurucusunun popüler kripto para birimlerinden olan NEM ekibinde yer almış olması da proje geleceğinin olumlu yorumlanmasına neden olur.
 • Binance, Gate.io ve Kucoin gibi merkezi borsaların yanı sıra Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalarda da listelenir. Bu anlamda, kullanıcıların kolay erişebildiği varlıklar arasındadır.

Bütün bu özellikleri yorumlandığında TOMO Coin, ufak miktarlarla da olsa yatırım yapılması gereken bir kripto para birimidir. Uzmanlara göre bu birim kısa sürede hızlı yükseliş yaşamasa bile, uzun vadede kazanç getirebilir. Bu anlamda market hacminin ve Bitcoin hareketlerinin yönlendirici olduğunun unutulmaması gerekir. Yapılan tahminlere göre yeni bir boğa sezonuyla birlikte TOMO Coin hızlı yükselen bir eğri çizebilir. Fakat kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin, son derece dikkatle işlem açması ve piyasanın her zaman riske sahip olduğunun bilincinde olması önerilir.

TOMO Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu