Kripto Para Rehberi

Token Nedir? Coin ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto paraların hayatımıza girmesi ile birlikte, pek çok yeni kavram da hayatımıza girmiş oldu. Bu kavramların hepsine hakim olmak, aynı zamanda bu piyasalar içerisinde daha güçlü durmak anlamına gelmiyor. Kripto para dünyasının ilk yıllarından bu yana bizimle olan kavramlardan biri de token. Peki token nedir ve coin ile arasındaki farklar nelerdir? Hep birlikte bakalım…

Token Nedir?

Token, herhangi bir ürünü, değeri ya da hizmeti temsil edebilen fakat herhangi bir bağımsız blok zinciri üzerine inşa edilemeyen bir varlıktır. Tokenların kullanılabilmesi için hali hazırda bulunan bir blockchain sistemine entegre edilmesi gerekir. Kısaca şöyle de açıklanabilir: Tokenlar kendi blok zinciri sistemlerine sahip değildir, tokenlar ancak mevcut bir blok zincire dahil edilebilirler. Token adı verilen bu varlıklar blockchain sistemi üzerinde transfer edilebilir. Tokenların belirli bir değeri bulunduğu için, bu değer üzerinden alınabilir, satılabilir ya da transfer edilebilirler. Token denildiği zaman akla hizmet tokenı, menkul kıymet tokenı ve hisse senedi tokenı olmak üzere 3 farklı token türü gelir. Peki bunlar ne anlama geliyor? Şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Hizmet Tokenı: Bu tür tokenlar çeşitli hizmet ya da ürünlere erişim amacıyla kullanılır. Bu ürünler dijital içerik, token ya da web hizmetleri olabilir.
  • Menkul Kıymet Tokenı: Somut olarak temas edebileceğimiz fiziksel varlıkları temsil eder.
  • Hisse Senedi Tokenı: Bir şirketin hisselerini temsil eden token türüdür.

Bu üç token türü arasında en çok kullanılan token türü hizmet tokenıdır. Özellikle son dönemlerde kripto para dünyası içinde sayıları artan oyun projeleri içerisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda ismini sıklıkla duyduğumuz fan tokenlar da, özellikle spor dünyası içerisinde sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Token ile Coin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herhangi bir tokenın çalışabilmesi için, bir blok zincirine ihtiyacı vardır. Günümüzde tokenların geliştirilmesi için en sık tercih edilen platform Ethereum. Ethereum geliştirilen tokenlar da genellikle ERC-20 tokenları oluyor. Elbette Ethereum token üretimi için kullanılan tek platform değil. Aynı zamana NEO ve Wawes gibi platformlar üzerinden de token üretmek mümkün. Her ne kadar coinler gibi tokenlar da bir ödeme aracı olarak kullanılabilse de, belli başlı farklardan söz etmek mümkün… Bu farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tokenlar bir başka blok zincirine ihtiyaç duyuyorken, coinler ise kendi blok zincirlerine sahiptir.
  • Coinler tokenlar ile mukayese edildiğinde, fiat para birimlerine daha çok benzer. En temelde sınırlı bir arza sahiptirler.

Token ve coin arasındaki farklı bir örnekle açıklamak gerekirse, şöyle bir şeyden bahsedebiliriz: Örneğin BAT (Basic Attention Token) Ethereum platformu üzerinde oluşturulmuş olan bir ERC-20 tabanlı tokendir. Yani kendisini var edebilmek adına Ethereum blok zincirine ihtiyaç duymaktadır. Fakat eğer BAT, kendi blok zincirini oluşturursa, işte o zaman bir coine dönüşebilir. Fakat Ethereum ağına bağlı kaldığı sürece bir token olarak anılacaktır.

En Popüler Tokenlar Hangileri?

Coinmarketcap’in toplamış olduğu veriler göz önünde bulundurulduğunda, piyasanın en çok işlem gören 5 tokenı ve bu tokenların değerleri ise şu şekildedir:

  • Tether (USDT): 1,00 USD
  • USD Coin (USDC): 1,00 USD
  • Shiba INU (SHIB): 0,0000489 USD
  • Wrapped Bitcoin (WBTC): 58.883,12 USD
  • Chainlink (LINK): 29.29 USD

Özellikle son dönemlerde kripto para dünyasında coinlere olan ilginin tokenlara doğru kaydığını söylemek mümkün. Bu yüzden piyasayı yakından takip ederek yatırım fırsatları aramakta fayda var.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu