Kripto Paralar

Sushi Coin Nedir? Avantajları, Geleceği ve Yorumlar

Kripto para birimlerinin hayatımıza girmesi, pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Bunlardan arasında kripto dünyasının en önemli gelişmelerinden olan DeFi projeleri başı çeker. DeFi tokenlarının, dijital para birimlerine sunduğu yenilik ve avantaj çoğu yatırımcının bu alana yoğunlaşmasına neden olur. Bu DeFi projeleri arasında Uniswap çatallanmasıyla oluşan SushiSwap ve onun resmi para birimi Sushi Coin ayrı bir öneme sahiptir.

Sushi Coin Nedir?

Sushi Coin, Uniswap fork’u ile oluşturulan merkeziyetsiz borsa SushiSwap’ın yerel tokenıdır. Bir AMM yani otomatik piyasa yapıcı olarak çalışan SushiSwap platformu, ilk olarak Chef Nomi tarafından geliştirildi ve 2020 yılında Sushi Coin piyasaya çıktı. Özellikle Binance borsasına girdikten sonra kripto para gündemini meşgul eden para birimlerinden biri haline geldi. Fiyatı kısa sürede hızlı artan Sushi Coin, çok geçmeden ardından hızlı bir düşüş yaşadı. Bu sırada Chef Nomi, milyonlarca dolarlık kurucu paylarını alarak ortadan kayboldu ve Sushi Coin projesi FTX borsası CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından devralındı. Bu süreçten sonra olumlu gelişmeler yaşayan Sushi platformu, çok geçmeden hızlı değerlenen projeler arasına girdi ve eski rekorunu kırmayı başardı. Olaylı geçmişinden sonra Uniswap’la eşdeğer tutulan bu platform, yatırımcıların da güvenini kazandı. Bunun yanı sıra ağdaki işlem ücretlerinde yaşanan artış, bir süre sonra Sushi’nin Binance Smart Chain üzerinde kulanıma açılmasına neden oldu.

Uniswap forkuyla meydana gelen SushiSwap’ın tokenı Sushi Coin, otomatik piyasa yapıcı konumundadır ve yoğun olarak kullanılır. Sushi Tokenlar platformda likidite madenciliği yaparak kazanılabilir. Ayrıca token sahipleri platform geliştirmelerinde yönetime katılma hakkı edinir ve Sushi varlıkları ile platform iyileştirmeleri gerçekleştirir. Bu nedenle çok yönlü bir token olan Sushi Coin, yatırımcıların yoğun ilgisine maruz kalır. Token sahipleri, varlıklarını borsadan çekse de borsada dağıtılan kullanıcı ücretlerinden paylarına düşen hakkı edinir. Bu şekilde, platformun ne kadar yatırımcı dostu olduğu ve kullanıcı çıkarlarını önemsediği anlaşılabilir.

Yatırımcıların projede doğrudan söz hakkı sahibi olmasını benimseyen Sushi Coin modeli, kullanıcılar tarafından oluşan bir kripto para birimi ve platform sunar. Kullanıcılar ETH tabanlı cüzdanları eşleştirerek, likidite havuzlarına katkı sağlar ve karşılığında faiz getirisi ya da hediye token kazanır. Bu ödül olarak dağıtma modeli, daha fazla yatırımcının platforma dahil olması için önemli bir teşvik unsurudur.

Resmi site ve kaynak: https://www.sushi.com/

SushiSwap Nedir?

SushiSwap DeFi sektöründe her geçen gün daha fazla kullanıcı çekerek değerlenen bir proje. Bu nedenle de geleceğin mantıklı yatırım araçlarından biri olma ihtimali var. Yatırımcıların likidite havuzlarını kullanarak kazanç elde etmesi mantığı üzerine kurulu olan Sushi platformu, Ethereum tabanlı bir DeFi borsasıdır. SushiSwap, yine Ethereum altyapısını kullanan ve DeFi sektörünü domine eden borsalardan Uniswap üzerinde birkaç yenilik ve değişiklik yapılarak ortaya çıktı. Neredeyse Uniswap ile aynı olan SushiSwap, birkaç farklı özellik eklenen yeni bir versiyon gibidir. Buna göre Uniswap ile arasında çeşitli farklılıklar bulunur:

  • Uniswap 2018 yılında Ethereum altyapısında AMM olarak ortaya çıkmış ve ERC20 tokenları için geliştirilen bir merkeziyetsiz borsadır. SushiSwap’ta ise kripto para birimi bulunmaz. Proje özetle, Uniswap üzerine MasterChef akıllı sözleşmelerini ekler.
  • İki platform arasındaki ana farklardan biri, SushiSwap’taki likidite havuzlarıdır. SushiSwap, yatırımcılara borsada gerçekleştirdikleri işlemler üzerinden belirli bir pay verir ve amaç olarak likiditenin Uniswap’a akmasını sağlamaya çalışır.
  • Çatallanma ile ortaya çıkan SushiSwap, Uniswap’ın sonraki adımı olarak görülür. Buna göre; topluluk odaklı, katılımcı kazançlarını önemseyen daha evrilmiş bir versiyondur ve belirli bir yatırımcı ile şirket tarafından yönetilen Uniswap’tan farklı olarak tek bir mekanizma tarafından kontrol edilmez. Aksine ağdaki kullanıcılara yönetişim hakkı ve oy kullanma imkanı verir.

SushiSwap Çalışma Mantığı

Uniswap ile aynı arayüze sahip olan SushiSwap, kolay ve avantajlı bir sistematikle çalışır. DeFi ve diğer ekosistemlerle uyumluluk hedefi kuran Sushi platformu şu özellikleriyle öne çıkar:

  • SushiSwap protokolündeki bütün kullanıcılar havuzlara likidite sağlama imkanına sahiptir. Bu şekilde herkes istediği havuza 1:1 oranında likidite sağlar. Örneğin; 2ETH likidite sağlamak isteyen bir kullanıcı, platformdaki swap fonksiyonunu kullanarak elindeki ETH varlıkları Sushi Coin’e dönüştürür.
  • Bunun dışında kullanıcılar farklı paritelerde likidite sağlama imkanına da sahiptir. Buna göre; ilk likidite sağlayıcıların fiyat oluşturma yetkisi de olur. Fakat fiyatlar arbitraj aracılığıyla belirli bir dengeye ulaşır. Bu da yatırımcıları koruyan bir özelliktir.
  • SushiSwap her türlü kripto para birimi alım satım işlemlerinde swap özelliği ile %0.3’lük bir komisyon çıkarır. Bu ücretin %0.25’i likidite sağlayıcıları için ayrılırken geriye kalan %0.05’i Sushi Coin’e dönüştürülür ve token sahiplerine dağıtılır. Bu, hem Sushi Coin’in uzun süreli yatırım araçlarına dönüşmesine, hem de kendine has bir fiyat tabanı oluşturmasına yardımcı olur.
  • Yatırımcılar, havuzlara fon sağladığında SushiSwap likidite sağlayıcı token yani SLP ile ödüllendirilir. Bu şekilde, farklı havuzlarda hisse sahibi olabilir ve ekstra ücret ödemeden varlıklarını havuzdan çekme imkanına sahip olurlar.

Sushi Coin Yorumlar

Sushi Coin yorumları genel olarak kripto para dünyasının merak edilen konuları arasındadır. Genelleme yapmak gerekirse, analistlerin çoğu Sushi Coin projesinin başarılı olduğunu ve ileride değerlenme potansiyeli barındırdığını belirtir. Fiyat açısından olumlu yorumlanan Sushi Coin’de grafik, piyasa volatilitesi ve BTC dalgalanmaları oldukça önemlidir.

Altcoinlerin doğrudan bağlı olduğu Bitcoin hareketlerinin, yatırım yapmak isteyenler tarafından incelenmesi ve Sushi Coin yatırım kararlarının buna göre alınması gerekir. Aksi olumsuz bir durumda burada paylaşılan bilgiler sorumlu tutulamaz. Bu nedenle her yatırımcının kendi iradesi ile işlem açması ve yatırım kararı vermesi önerilir.

Sushi Coin Geleceği

Sushi Coin özellikle Binance borsasında listelendikten sonra kripto dünyasına büyük ses getirdi. Güvenilir projeler arasındaki yerini alan Sushi, fiyatında da pek çok olumlu gelişme gözlendi. Buna göre; Sushi Coin ileride daha yüksek seviyelere gelebilir ve yatırımcıyı sevindirecek gelişmeler yaşayabilir. Platform popülerliğinin ve bilinirliğinin artmasıyla birlikte Sushi Coin fiyatlamasının da olumlu etkilenmesi beklenir.

Yatırımcısına güvenli ve hızlı transfer, likidite üzerinden kazanç sağlama gibi özellikleriyle değerlenen DeFi projelerinden biridir. Analistlere göre ileride değerlenme beklentisi olan Sushi Coin’de, yine de yatırım yaparken iyi düşünülmesi ve kişisel kararlara bağlı kalarak hareket edilmesi gerekir. Bu anlamda özellikle sosyal medyada yeni yatırımcıları gaza getiren ve panik trade yapmaya yönelten paylaşımların dikkate alınmaması büyük önem taşır. Kripto para piyasalarının hızlı dalgalanmaya müsait ortamı, çok sayıda kişinin mağdur olmasına yol açabilir. Bu tarz yatırım hamleleri yaparken, şahsi yatırım kararlarının göz önünde bulundurulması ve ne olursa olsun panik işlemler yapılmaması gerekir.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Bu içerikte paylaşılanlar sadece bilgi amaçlı paylaşılmış olup, herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi olarak kabul göremez. Bu nedenle yatırım kararlarından hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sorumluluk, yatırım işlemini gerçekleştiren kullanıcıların kendindedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı

KriptoFeed.com sitesinde yer alan haberler, yazılar, incelemeler, değerlendirmeler, yorumlar ve makaleler yatırım tavsiyesi amacına sahip değildir. KriptoFeed.com herhangi bir kripto paranın veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını veya ticaret yapılmasını önermez. KriptoFeed.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu yüzden KriptoFeed.com adresinde yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu