STUDENT (STC) Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para dünyası sınırları olmayan ve her geçen gün daha da büyüyen bir evren. Bu evren içerisinde bugüne dek sayısız kripto para birimi yaratıldı ve sayısız proje üretildi. Fakat bu üretim süreci durmuş değil ve hız kesmeden devam ediyor. Her geçen birbirinden farklı projeleri ile çok sayıda kripto para birimi bu evrenin içerisinde doğuyor. Bu evren içerisine son katılan projelerden biri de Student Coin projesi. Bir eğitim projesi olmasının yanında aynı zamanda bir borsa ve cüzdan da olan STC projesinin çok eski olmamasına rağmen iyi bir yol kat ettiğini söylemek mümkün. Peki Student coin nedir? Analizi ve geleceğine dair yapılan yorumlar ne şekilde? Sizler için araştırdık…

Student Coin Nedir?

Blockchain tabanlı bir ekosistem olan Student coin, Wojciech Podobas tarafından kuruldu. Podobas aynı zamanda Cryptocurrency Encyclopedia kitabının da yazarı. 2018 yılında Podobas çalıştığı Kozminski Üniversitesi’nde bir grup öğrenciye ALK Student coin dağıttı. Arından proje dışarıdan da çok iyi karşılandı ve hem kendisi, hem de ekibi bu projeyi başka üniversitelerde de yaymaya ve ürettikleri tokenları markalaştırmaya karar verdi. Proje 2020 yılının Nisan ayına gelindiğinde 18 farklı ülkeye, 200’den fazla üniversiteye ve 2000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Günümüzde ise bu rakamlar 50.000’den fazla kullanıcı ve 500’den fazla üniversite. STC projesinde tamamen bu işe odaklanmış 44 kişilik bir kemik kadro var ve her gün STC projesinin geliştirilmesi için çalışıyorlar.

Peki Student coin projesi nedir ve kullanıcılarına neler vadediyor? Student coin projesini diğer projelerden farklı kılan şey, tamamen öğrencilere odaklanmış olması. Kullanıcılar burada bir kitle fonlaması projesi başlatabiliyor. Daha da açık olmak gerekirse, kullanıcıların platform üzerinde izleyecekleri adımlar şu şekilde:

 • Bir token oluşturun ve Student coin platformunda listeleyin.
 • Yatırımcılar tokenı alsınlar ve STC Exchange üzerinde alıp satsınlar.
 • Siz de bu şekilde yeni bir girişim başlatmak ve üniversiteye kaydolmak için ihtiyaç duyduğunuz parayı buradan toplayın.
 • Sabit bir gelir kaynağı yarattıktan sonra, toplamış olduğunuz parayı belirli bir zamana yayarak, kademeli şekilde geri ödeyin.

Peki Student coin ekosistemini oluşturan parçalar neler? STC ekosistemi iş bölümü ve eğitim bölümü olmak üzere ikiye ayrılıyor. İş bölümü de kendi içerisinde STC terminali, STC cüzdanı ve STC borsası olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu terminal, cüzdan ve borsanın özellikleri ise şu şekilde:

 • STC Terminali: Terminal, token oluşturulmasını mümkün kılan bir yazılımdır. Burada bir token oluşturmak için detaylı teknik bilgi gerekmez. Yalnızca nasıl bir token istediğinizi, toplam arz gibi token bilgilerini ve kullanım durumunu belirtmeniz yeterli.
 • STC Cüzdanı: Bu, elinizde bulundurduğunuz STC coinleri saklamak, depolamak ve transfer etmek kullanabileceğiniz bir cüzdan. Aynı zamanda Bitcoin, Ethereum ve Litecoin başta olmak üzere pek çok kripto para birimi için de kullanılabilir.
 • STC Borsası: Kitlesel fonlama destekçileri listelenmiş olan STC tabanlı tokenların tamamı ile burada işlem yapabilir. STC borsası oldukça basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip.

Student platformu üzerindeki eğitim bölümü ise yeni kullanıcılar için kripto para dünyasını ve blockchain ekosistemini daha anlaşılır hale getirmek için oluşturuldu. Burada yer alan kurslar hem zorluk derecesine hem de konulara göre kategorize edilmiş durumda. Dolayısıyla bu piyasaya yeni giren ve henüz “öğrenci” olan kişiler için son derece ideal bir ortam.

Student Coin Analiz

Student coin ilk olarak 31 Temmuz 2020 tarihinde yaratılmış olsa da, 26 Mayıs 2021 tarihinde piyasaya çıktı ve piyasaya çıktığı ilk gün 100 milyon doların üzerinde bir market hacmine ulaştı. 0.019 dolar seviyesinden işlem görmeye başlayan STC coin, günü 0.016 dolar seviyesinde kapattı. Piyasaya çıktıktan sonra yüksek seviyeler göremeyen STC coin, 19 Haziran 2021 tarihi itibariyle 0.010 dolar seviyesinin de altına düştü. Bu tarihten itibaren bir daha 0.010 dolar seviyesinin bile üstünü göremeyen Student coin, bu metnin yazıldığı 26 Ekim 2021 tarihi itibariyle 0.0069 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. STC coinin bugüne kadar gördüğü en düşük ve en yüksek değerler ise şu şekilde:

 • Student Coin ATL (En Düşük): 0.0001999 (12 Ocak 2021)
 • Student Coin ATH (En Yüksek): 0.06599 (11 Nisan 2021)

Student coinin şu anda yaklaşık 70 milyon dolarlık bir market hacmi bulunuyor. 24 saatlik işlem hacmi ise 1.7 milyon dolar civarında. Student coinin toplam 10 milyar adetlik toplam arzının yüzde 53’lük dilimi şu an dolaşımda. Aynı zamanda Student coin Coinmarketcap en büyük kripto para birimleri listesinde 653. sırada bulunuyor.

Student Coin Geleceği

Student coin son dönemlerde oldukça kötü günler geçirmesine rağmen, piyasanın tamamen ilgisini kaybettiğini söylemek de doğru olmaz. Yine de o eski şaşaalı günlerinden uzak olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Student coin projesinde geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak olan bazı yeni gelişmeler var. Örneğin proje ileriye dönük olarak bir staking özelliği getirmeyi planlıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar STC stake edebilecek ve bu şekilde yüzde 13’e kadar APY kazanma şansı yakalayacak. Bu da şimdiden yatırımcıların yatırım fırsatı bulabilmek için beklemeye geçmesine neden oldu.

Bir diğer yandan Student coin platforma katılacak olan yeni kullanıcıları hem blok zinciri sisteminin hem de Student platformunun sağlayabilecekleri hakkında bilgilendirecek bir eğitim paneli başlatmanın arifesinde. Ayrıca Student platformunun potansiyelini anlayabilmek açısından şu bilgileri de paylaşmakta fayda var: Proje şu an 36 farklı ülkede, 150.000’den fazla kullanıcıya sahip. Aynı zamanda 500’den fazla üniversiteyi de kapsama alanı içerisine almış durumda. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman projeyi takip etmekte fayda görüyoruz.

Student Coin Yorumlar

Student Coin 2021 yılının Ekim ayının son günleri itibariyle oldukça düşük bir seviyede bulunuyor. STC coinin şu anki değeri 0.00695 USD. Kripto para analistleri tarafından Student coinin yılı bu seviyelerde kapatacağı öngörülüyor. Student coin hakkında Price Prediction tarafından 2030 yılına kadar belirlenmiş olan minimum ve maksimum fiyat tahminleri ise şu şekilde:

 • 2022: Minimum 0.010 – Maksimum 0.011
 • 2023: Minimum 0.015 – Maksimum 0.017
 • 2024: Minimum 0.022 – Maksimum 0.025
 • 2025: Minimum 0.032 – Maksimum 0.039
 • 2026: Minimum 0.048 – Maksimum 0.057
 • 2027: Minimum 0.068 – Maksimum 0.084
 • 2028: Minimum 0.10 – Maksimum 0.12
 • 2029: Minimum 0.15 – Maksimum 0.18
 • 2030: Minimum 0.22 – Maksimum 0.26

Elbette bunlarda tamamen arbitraj botları üzerinden üretilmiş olan fiyat tahminleri. Eğer daha gerçekçi ve gerçekleşme ihtimali daha yüksek tahminlere ulaşmak isterseniz, bunun için bir yandan Student coin projesinde yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeli, bir yandan da kripto para analistlerinin paylaşımlarına kulak vermelisiniz. Yani burada paylaşılan fiyatları birer yatırım tavsiyesi olarak almamakta fayda var.

STC Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın