Kripto Para Rehberi

Solana Tabanlı Coinler

Solana, 2020 yılında Cenevre’de bulunan Solana Vakfı tarafından geliştirilmiş olan bir proje. Bugüne kadar çok sayıda projeye ev sahipliği yapan bir ağ durumunda ve gerek işlem hızı, gerekse de düşük işlem maliyetleri ile en güçlü ağlardan biri olarak değerlendiriliyor.

Solana (SOL)

DeFi tabanlı bir proje olan Solana, bu ekosistem içerisinde bulunan DApp’leri geliştirmek amacıyla ortaya çıktı. Yenilikçi bir yaklaşım geliştirmiş olan Solana, düşük işlem ücretleri sayesinde kripto para transferi için de en çok kullanılan ağlardan biri haline gelmiş durumda. Solana ağının öne çıkan 4 özelliğini ise şu şekilde sıralamak mümkün: İstikrar, yüksek ölçeklendirilebilirlik, yüksek seviyelerdeki pasif gelir kazancı ve yüksek güvenlik. Gelecek için en etkili projelerden biri olarak değerlendirilen Solana ağı, 2020 yılının Mart ayında Anatoly Yakovenko tarafından hayata geçirildi. Sol coin 2021 yılını $172.00 seviyesinde kapatmış ve 2022 yılına da düşüşle başlamıştı. SOL coin ile ilgili olarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde $500.00 seviyesinin üzerinde olacağına dair Price Prediction gibi tahmin botları tarafından yapılmış olan tahminler var. 

Saber (SBR)

Saber, merkeziyetsiz finans için yaratılmış olan bir zincirler arası likidite ağı. Traderlar için minimum ücretlerle istikrarlı pariteler üzerinden ticaret yapmaya olanak sağlar. Sistem üzerinde yer alan likidite sağlayıcıları ise likidite teşviklerinden, işlem ücretlerinden ve çok daha fazlasından gelir etme imkanı yaratır. Ayrıca geliştiriciler için Solana tabanlı herhangi bir protokol ya da uygulama ile kolayca entegrasyon sağlanabilir. Saber projesinin Race Capital, Multicoin Capital, Jump Capital ve Social Capital gibi önemli kuruluşlar ile ortaklıkları bulunuyor. SBR coin 2022 yılına hemen hemen tüm piyasa gibi düşüşle $0.13 seviyesinde başladı. Price Prediction’a göre SBR coin için önümüzdeki 5 yıllık süreçte 5 ila 20 dolar arasında bir fiyat beklentisi var.

The Graph (GRT)

Bir indeksleme protokolü olan The Graph, kendisini “yaşayan ve merkezi olmayan bir gelecek” olarak tanımlar. Ethereum ve IPFS ile benzer bir mantığa sahip olan The Graph, blok zinciri ağlarının sorgulanmasını amaçlar. Platform üzerinde yer alan herkes subgraphs  (alt grafikler) adı verilen açık API’ler oluşturabilir, yayınlayabilir ve bu şekilde verilerin herkes için kolayca erişilebilir bir hale gelmesini sağlayabilirler. Günümüzde önemli DeFi projelerinden olan Uniswap, AAVE ve Aragon gibi projeler The Graph tarafından geliştirilen çözümleri kullanır. 2022 yılına $0.64 seviyesinden başlayan GRT coin; Price Prediction ve Wallet Investor gibi farklı tahmin botlarına göre uzun vadede başarılı bir yatırım aracına dönüşebilir.

Star Atlas (ATLAS)

Solana blok zinciri üzerinde geliştirilmiş olan ve önemli Metaverse projeleri arasında olan Star Atlas kullanıcılarına aynı anda pek çok şey vadediyor. Star Atlas en temelde çok geniş bir ölçeğe sahip olan uzay temalı bir bilim kurgu oyunu. Çok oyunculu bir oyun olan Star Atlas, 2620 yılında geçiyor. Sinema kalitesinde grafikler sunan ve oyun sektörü içerisinde en gelişmiş araçlardan biri olan Unreal Engine 5 ile geliştirilmiş. Star Atlas evreni içerisinde bir yandan oyun oynarken bir yandan da NFT varlıklar geliştirebilir ve bu varlıkları satarak gelir elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kazandığınız ATLAS coinler ile oyun içerisinde çeşitli ekipmanlar, uzay gemileri ya da arsalar satın alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Star Atlas projesindeki genel kanı, oyunun herkes için benzersiz ve yeni bir oyun deneyimi yarattığı yönünde. 2022 yılına $0.10 seviyesinde başlayan ATLAS coin mevcut Metaverse projeleri arasında en değerli kripto para birimlerinden birine dönüşebilir. 

Serum (SRM)

Serum merkeziyetsiz bir kripto para borsası olmasının yanında, DeFi alanında meydana gelebilecek olan güvenlik problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla yaratılmış bir proje. Platform hem DEX hem de DeFi üzerinde düşük işlem maliyetleri ve yüksek hız sunar. Solana ve Ethereum ağı ile entegra şekilde çalışabilir. Bu da platformun daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlar. Projenin Genesis, FTX ve CoinGecko gibi güçlü ortaklıkları bulunuyor. SRM coin 2021 yılını yüksek bir düşüşle $3.50 seviyesinde kapattı ve 2022 yılına da yine düşüşle başladı. CryptoNewsZ tarafından yapılan tahminlere göre fiyat 2030 yılına dek $100 seviyesine ulaşabilir. 

Audius (AUDIO)

Audius projesi ilk olarak POA Network üzerinde kurulmuş olsa da, daha sonradan Solana ağına geçiş yapmıştır. Audius platformu, merkeziyetsiz bir müzik akış platformudur ve bu alanda faaliyet gösteren ilk projelerden biri olarak büyük önem taşır. Audius platformu ile sanatçılar kullanıcıların dinleyebilmesi için ücretsiz müzikler yükleyebiliyor. Platform aynı zamanda kullanıcılar ve içerik üreticiler arasında duran telif hakkı ihlalleri ve mülkiyet sorunları gibi problemleri de ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Şu an için platform üzerinde trend listelerine giren sanat eserleri ve sanatçılar ödüllendiriliyor. Gelecek dönemde sanatçıların ücretli içerikler sunmalarına da izin verilecek. Solana ağının önemli projelerinden biri olan AUDIO coin 2022 yılına $1.60 seviyesinden başladı. Kripto para piyasaları içerisinde önemli tahmin botlarından biri olan Gov Capital’e göre AUDIO coin $48.00 seviyesine kadar ulaşabilir. Yine Gov Capital tarafından 2022 yılı içerisinde bir düşüş beklentisi mevcut. Benzer bir düşüş beklentisi Digital Coin Price tarafında da mevcut.

Raydium (RAY)

Raydium projesi bir likidite sağlayıcı ve otomatik piyasa yapıcı olarak Solana ağı üzerinde kurulmuştur. Kullanıcılar Raydium ile stake işlemleri yaparak protokol ücretleri kazabilir ve ilk DEX tekliflerine (IDO) katılabilir. Aynı zamanda yönetim sürecinde alınacak olan kararlara ve oylamalara katılabilirler. Bir diğer yandan Raydium, Serum projesine bağlıdır. Yani Raydium platformuna yatırılmış olan fonlar Serum üzerinde yer alan limit emirlerine dönüşür. RAY coin 2021 yılını $6.45 ile kapattı ve 2022 yılına da düşüşle başladı. Coinskid RAY coin ile ilgili olarak kısa vadede büyük bir yükseliş beklemiyor. Uzun vadede de çok büyük bir beklenti içine girmemek gerek. 

Piyasada Bulunan Diğer Solana Tabanlı Coinler

Yukarıda saymış olduğumuz coinler Solana ağı üzerinde öne çıkan coinler olsa da, elbette ağ üzerinde yer alan coinler bunlarla sınırlı değil. Eğer yatırım yapmak için Solana tabanlı coinleri tercih edecekseniz, göz atabileceğiniz diğer coinlerin listesi ise şu şekilde:

  • Velas (VLX)
  • Ren (REN)
  • Oxygen (OXY)
  • Civic (CVC)
  • Solanium (SLIM)
  • Orca (ORCA)
  • Bonfida (FIDA)
  • Hxro (HXRO)
  • Mango (MNGO)
  • Akash Network (AKT)

Solana piyasada bulunan en güçlü ağlardan biri olarak pek çok kripto para birimine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Mevcut projelerin dışında Solana ağı üzerinde yaratılmayı bekleyen daha çok sayıda proje var. Ayrıca başka ağlarda var olan kripto para birimleri de projelerini Solana ağı üzerine taşıyor. Yani genel olarak gelişmekte olan bir ağ olduğunu söylemek mümkün. Solana ağı üzerinde bulunan tüm bu kripto para birimleri okuyucuyu bilgilendirmek için bir araya getirildi ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu