Kripto Paralar

SHIB Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para birimlerindeki çeşitlilik, popüler kripto para birimlerinin yeni rakiplerle karşılaşmasına neden oldu. Bunlardan biri de yatırımcısına yüksek oranda kar getiren DOGE katili olarak bilinen Shiba Inu, diğer adıyla SHIB Coin olarak karşımıza çıkar. Shiba Coin, logo ve isimlendirme anlamında Dogecoin ile benzerliği nedeniyle öne çıktı. Bu nedenle pek çok yatırımcı, Shiba Tokenın tıpkı DOGE Coin gibi hızlı yükseliş hareketi yapmasını beklemeye başladı. Bu içeriğimizde her anlamda piyasanın ünlü coinlerinden olan DOGE ile karşılaştırılan Shiba Inu projesini yakından inceledik ve coin değerlendirmelerine baktık.

SHIB Coin Nedir?

SHIB Coin, 2020 Ağustos ayında “Ryoshi” takma adını kullanan anonim bir grup ya da kişi tarafından piyasaya sürüldü ve kısa sürede hem kripto para uzmanlarının hem de yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Dogecoin’e benzerliğiyle ilgi gören SHIB Coin, Ethereum tabanını kullanan ERC-20 tokenıdır ve kendi merkezi olmayan borsası ShibaSwap’te işlem görür. Bu yönüyle ilgi çeken DOGE temelinde şaka amaçlı piyasaya sürülen bir kripto para birimidir ve hem isim hem de logo mantığı DOGE ile benzerdir.

Buna göre; Shiba Inu çok özel bir Japon köpek cinsidir ve token simgesinde bu köpeğin logosunu kullanır. Bu nedenle de aynı yapıya sahip DOGE ile sıklıkla karşılaştırılır, hatta genellikle “DOGE Katili” olarak bilinir. Dünya genelinde insanların paralarını bu kripto varlığa yatırmasını öngören Shiba Inu, akıllı sözleşmeye bağlı olarak geliştirilmiş bir birimdir ve toplam arzın yarısı satış işlemlerine ayrılmış durumdadır. Kalan yarısı ise ETH kurucu ortağı olan Vitalik Buterin ismine tanımlanmıştır. Bu yönü Shiba’nın daha fazla ilgi çekmesine neden olur. Ek olarak tıpkı DOGE gibi, Shiba Inu da Elon Musk desteği görür. Elon Musk tweetleriyle kısa sürede fiyatını katlayan bu para birimi, sosyal medyada kısa sürede yankı uyandırmış ve pek çok kripto para yatırımcısının desteğini almıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Shiba_Inu_(kripto_para_birimi)

SHIB Coin Analiz

SHIB Coin Ağustos 2020 tarihinde piyasaya sürüldüğünde, fiyatlama bakımından pek kimsenin ilgisini çekmiyordu. Dogecoin’den ilham alarak üretilen bu token 20 Nisan 2021 tarihinde 0,000002 dolar seviyesine ulaştıktan sonra yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Mayıs 2021’de ise 0,00003503 dolara ulaşarak 1 aydan kısa bir süre sonra yatırımcısına yaklaşık 12 kat kazanç getirmesi nedeniyle ilgi topladı. Bu dönemde Elon Musk tweetleri sayesinde de fiyatını katlayan proje, pek çok kişi tarafından geleceğin Dogecoin’i olarak bilinmeye başladı. Ancak Bitcoin’le birlikte bütün piyasanın düşmesi, SHIB Coin fiyatını da etkiledi ve Ağustos aylarında fiyatı 0,00000815 dolarlara geriledi. Ancak bu fiyatıyla bile ilk dönem fiyatlamasından oldukça yüksek olması nedeniyle kendine güçlü yatırımcılar buldu ve Coinmarketcap listesinin üst sıralarına tırmandı.

Bunlar dışında Shiba Inu, çeşitli örnek gösterilecek davranışları sergilemeyi de hedefleyen bir tokendır. Böylece deneysel projenin kullanım alanını genişletmeyi hedefler. 2021 yılının ilk aylarında Vitalik Buterin, Hindistan COVID-Crypto Relief fonuna yaklaşık 50 trilyon dolar değerinde SHIB Coin bağışladı. Shiba Inu platformu ise tokenlarını Shiba Inu cinsi köpekleri kurtarmak için kullandı. Bunun için bağış toplamak üzere Amazon Smile ile bir kampanya düzenlendi ve toplanan bağış köpeklere ayrıldı. Bu gibi özellikleri ise Shiba Tokenın daha popüler olmasını sağladı. Shiba Inu platformu, tokenlarını NFT pazarvyerine entegre etmeyi de başardı. Böylece geleceğin teknolojilerine açılan kapıyı SHIB Coin ile kullanıma hazır hale getirdi. “Sanatsal Shib Hareketi” olarak adlandırılan bu teşvik modeli, köpeklerden ilham alan sanatçıların Shiba Inu NFT topluluğuna katılmasını sağladı.

SHIB Coin Geleceği

Shiba Inu Coin temelinde kendi merkezi olmayan kripto para borsası ShibaSwap’in kullanımını teşvik eden bir para birimidir. Bu anlamda hem kendi borsasında hem de Binance, Coinbase, Gate.io gibi dünya çapında tanınmış borsalarda listelenir. SHIB Coin whitepaper’ına göre, bu kripto para projesi 3 temel etmene bağlı olarak geliştirilmiştir. Bu etmenler ise şunlardır:

  • Sıfırdan başladık, sıfırla.
  • Shiba Inu köpeklerini seviyoruz.
  • Shib Coin arkasındaki parlak zekalar öncesinde hiç işbirliği yapmadı.

Shiba Inu’nun bütün bu özellikleri kripto para ekosisteminde kısa sürede ünlenmesini sağladı. Deneysel nitelikli hali, isim ve logo seçimi ile geleceğin Dogecoin’i olma yolunda ilerlemesi de yatırımcıların SHIB Coin yatırımı yapma konusunda araştırma yapmasını sağlar. Şimdiden kendisine güçlü bir yatırımcı kitlesi bulmuş olması da gelecek için umut verici bir göstergedir. Piyasaya sunduğu yenilikçi proje ve güven ile CoinMarketCap listesinin üst sıralarında yer alan Shiba Inu, uzman ve analistlerin mercek altında tuttuğu bir kripto para birimidir ve eğer sakladığı potansiyeli açığa çıkarırsa gelecekte Dogecoin yatırımcılarının tamamını kendi ekosistemine çekebilir. Bu da hızlı yükseliş ile gelecek yüksek kar olarak yorumlanabilir.

SHIB Coin Yorumları

Shiba platformu birbirinden farklı tokenlar kullanarak kendi yapısına daha fazla değer katmayı hedefler. Bu tokenlar şunlardır:

  • SHIB: Shiba Inu, ekosistemin ana tokenıdır ve toplam arzı oldukça yüksektir. Bu nedenle yatırımcıların milyonlarca adet SHIB tokenı cüzdanda tutma hakkı vardır. Bu özellik SHIB Coin’in diğer kripto para birimlerinden ayrışmasını sağlar. Erişim alanını sürekli genişletme ve uluslarası tanınırlığa erişme hedefine sahiptir. Kullanıcılara ekosistem özelliklerinden yararlanma fırsatı tanır.
  • LEASH: LEASH, ilk başlarda Dogecoin fiyatını yeniden yapılandırma sistemiyle ortaya çıkarılan platformun ikinci tokenı olarak bilinen coindir ve diğer adı Doge Killer olarak geçer. Daha sonraları ERC-20 tokenı olarak işlem görmeye başlamış ve toplam arzı sadece 107,647 olarak sınırlandırılmıştır. Buna göre; Leash düşük arzı nedeniyle kullanıcıların cüzdanda tutulan varlıklar üzerinden ödül kazanmasına izin veren bir modele sahiptir. Bu model ve kısıtlı arz, Leash fiyatının hızlı yükselmesine neden olmuştur.
  • BONE: BONE, özel kullanıma sahip bir tokendır ve sadece ShibaSwap ekosisteminde bulunur. Toplam arzı ise 250 milyondur ve piyasa arzı bakımından diğer iki coin arasında en iyi uyum sağlayacak yapıdadır. Ek olarak BONE sahipleri ShibArmy 2022 tekliflerini oylama hakkına sahiptir bu özellik ShibaSwap platformuna eklenecek projelerin belirlenmesini sağlar.

SHIB Coin, ilk piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana trend belirleyici özelliği taşıyan bir para birimidir. Pek çok cüzdanda milyarlarca hatta trilyonlarca token biriktirmeye izin veren ilk coindir ve buna ek olarak merkeziyetsiz yapıda topluluk oluşturma deneyi olarak bilinir. Bütün bu sebepler nedeniyle Dogecoin Killer olarak adlandırılır ve pek çok kişiye göre gelecekte fiyatı 0,01 dolara kadar çıkacaktır. Ana hedeflerinden biri Dogecoin’i geride bırakarak yükselmek olan SHIB Coin fiyatının nerelere geleceğine kesin bir yorum yapılamasa da uzmanlar bu tokenın yakından takip edilmesi gerektiğini belirtirler. Halihazırda güçlü bir topluluğa sahip olması, merkeziyetsiz borsasında ve çeşitli kripto para borsalarında işlem görmesi, NFT pazarına dahil olması gibi özellikleri gelecekte SHIB Coin fiyatının artmasını sağlayabilir.

SHIB Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

SHIB Coin bir fikir ile başlatılmış olsa da merkeziyetsiz topluluk desteği ile devam ettirilmiş ve gücünü kanıtlamış bir projedir. Bu deneysel yaklaşımın ileride DeFi borsalarını şekillendirmede etkili olması beklenmektedir. Buna göre, yeni bir dönemin başlangıcını simgeleyen SHIB küresel toplulukların temas ettiği kripto para birimi olma yolunda ilerlemektedir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu