Kimdir

Satoshi Nakatomo Kimdir? Serveti Ne Kadar?

Bugüne kadar pek çok icat, pek çok mucidin hayatını değiştirdi. Aynı zamanda söz konusu icatlar da pek çok insanın hayatını değiştirmesine yardımcı oldu. İşte bu icatlardan biri de şüphesiz Bitcoin. 2007 yılında çalışmalarına başlanmış olan Bitcoinin arkasındaki isim Satoshi Nakamoto. Peki böylesine büyük bir icadın mucidi olan, devasa bir piyasa yaratılmasına ve aynı zamanda pek çok kişinin hayatının değişmesine yardımcı olan Satoshi Nakamoto kimdir? Yaşıyor mu ve serveti ne kadar? Tüm merak edilenlere hep birlikte bakalım…

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Gerçekte Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hala bilinmiyor ve ortada bu konu ile ilgili çok büyük bir gizem var. Bazı kaynaklara göre Satoshi Nakamoto Japon asıllı bir kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcisi. Oysa bazı kaynaklara göre ise Bitcoinin yaratıcısı olduğu düşünülen kişi ya da grupların ortak olarak kullandıkları bir isim. Yani Satoshi bir Japon değil de bir Amerikalı ya da bir Avrupalı insanın kullandığı takma bir isim de olabilir. Bunların hepsi birer tahmin ve yıllar içerisinde yeni tahminler ortaya çıkacak gibi görünüyor. Fakat bu belirsizlik çözülecek mi, yoksa sonsuza dek böyle mi kalacak bilinmiyor. Peki Satoshi Nakamoto neler yaptı ve niçin bu kadar önemli?

Satoshi Nakamoto 2007 yılında sistem kodları yazmaya başladı ve 2008 yılında bir internet sitesi üzerinden “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” isimli bir metin yayınladı ve bu metinde bir elektronik para birimi olarak isimlendirdiği Bitcoini anlattı. Bu yazıdan sonra Bitcoin pek çok kişiden ilgi gördü ve bugün nasıl bir seviyeye geldiğini de hepimiz biliyoruz. Nakamoto uzun süre Blockchain ve Bitcoinin geliştirilmesi adına çok büyük çaba sarf etti. Fakat bir gün ortadan tamamen kayboldu ve Bitcoinin yönetimi tamamen, Bitcoinin ikinci geliştiricisi olan ve Sirius kullanıcı ismiyle bilinen Martti Malmi’ye kaldı.

Nakamoto 2010 yılının ortalarında kadar Bitcoinin geliştirilmesi için çalışmaya devam etmiş, hemen ardından ağ uyarı ve kaynak deposunu anahtarını Gavin Andresen’e, Bitcoin ile ilişkilendirilebilecek olan birkaç önemli alan adını ise topluluğun önde gelen üyelerine bırakmış ve kendi kurmuş olduğu Bitcoin projesinden ayrılmıştır. 2010 yılında 1 yıl boyunca Satoshi Nakamoto ile çalışan Laszlo Hanyecz, 2020 yılının Mayıs ayında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoini geliştirirken Windows işletim sistemini kullandığını dile getirmiştir.

Satoshi Nakamoto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Satoshi Nakamoto’nun hayatına ve kim olduğuna dair pek çok bilgi hala gizliliğini koruyor. Bu, belki de kripto para piyasaları içerisinde en çok merak edilen konulardan biri. Nakamoto’nun karakterine ve kim olduğuna dair bilinmesi gerekenler ise şu şekilde:

  • Nakamoto teknik detayları konuştuğunda hiçbir zaman kendi kişisel bilgilerini açıklamamıştır.
  • Bankacılık ve kesirli rezerv kredileri gibi konularda yaptığı bazı yorumlar mevcut.
  • Satoshi Nakamoto’nun Japonya’da yaşayan 37 yaşındaki bir adam olduğu tahmin ediliyor. Bu tahmin P2P Foundation üzerinden üyelik profili üzerinden yapılmış.
  • İngilizceyi kusursuz kullanıyor olması ve Bitcoin yazılımının İngilizce yayınlanmış olması sebebiyle Japon olmama olasılığı üzerinde duruluyor. Nakamoto aynı zamanda internet üzerinde yaptığı tüm işlemlerde İngiltere’nin saat dilimini kullanmış. Bu durum Nakamoto’nun Japon olmadığı iddialarını güçlendiriyor.
  • Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğuna dair en güçlü adaylar şu şekilde: Dorian Nakamoto, Nick Szabo, Vincent Van Volkmer, Craig Steven Wright, Hal Finney, Paul Le Roux ve Elon Musk.

Elbette yapılan tahminlerin tamamının yanlış çıkma ihtimali de bulunuyor. Fakat elimizde kesin bilgiler bulunmadığı için bu bilgilerin doğruluğu ihtimalini de her zaman değerlendirmemiz gerekiyor.

Satoshi Nakamoto Serveti

Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğu bilinmediği için, bu konu hakkında ortaya atılmış olan çok sayıda spekülasyon var. Dijital ortamda hem Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna dair, hem de servetine dair anlatılan olan pek çok hikaye var. Fakat bu hikayelerden biri bütün dijital ortamda konuşuluyor ve aslına bakılırsa tutarlılık seviyesi bakımından gerçeğe en yakın olan hikaye bu. Hikayenin detayları şu şekilde:

Satoshi Nakamoto’nun aktif kariyeri boyunca topladığı düşünülen Bitcoin miktarı 1 milyon adedin üzerinde. Hatta şöyle ki net rakam bile verilebiliyor: 1.125.150 adet. Fakat blok zinciri üzerinde iz süren blockchain araştırmacıları, Satoshi Nakamoto’nun bazı bloklar üzerinden aldığı Bitcoinlerin bir kısmını harcadığını tespit etmiş. Harcamalar düşüldükten sonra geriye kalan Bitcoin miktarı ise 1.122.693 adet. Elbette Bitcoin fiyatı sürekli olarak değiştiği için, bu adet üzerinden varılacak olan servet de değişkenlik gösteriyor. Fakat Bitcoinin Ekim 2021 itibariyle sahip olduğu 55.000 USD’lik güncel fiyatı baz alırsak, ortaya 61 milyar dolarlık bir servet çıkıyor. Buna göre Satoshi Nakamoto, Forbes dergisinin yayınladığı 2021 yılı dünyanın en zengin insanları listesinde 18. sıraya yerleşiyor.

Bu hikaye ilk olarak Whale Alert isimli bir analiz girişimi tarafından ortaya atıldı. Bitcoinin bugüne kadar yapılan tüm işlemlerinin izleri sürülmüş ve nihayetinde Patoshi adı verilen bir kullanıcının Satoshi Nakamoto olabileceğine dair çok güçlü veriler elde etmişlerdir. Elbette burada bir kesinlik bulunmuyor.

Satoshi Nedir?

Satoshi, Bitcoinin en küçük birimine verilen isimdir ve 1 satoshi 1 Bitcoinin 100 milyonda biridir. Satoshi, Bitcoin fiyatının çok yüksek olduğu dönemde hayata geçirilmiş ve Bitcoinin yaratıcı olan Satoshi Nakamoto’nun ismini yaşatmak için bu isimle adlandırılmıştır. Bitcoinin blok zinciri üzerinde yer alan miktarı, diğer para birimlerine dönüştürülmeden önce bu sistem üzerinde Satoshi olarak yer alır. Böylelikle bir altcoinin birim fiyatı çok düşük olduğu zamanlarda Bitcoine dönüştürülme işlemi çok daha kolay olur. Kripto para piyasalarında en yüksek hacme sahip olan kripto para birimi Bitcoin olduğu için ve piyasada çok düşük değerlere sahip olan altcoinler bulunduğu için, takas işlemlerinde kullanılmak üzere daha küçük bir birime ihtiyaç duyulur. İşte bu yüzden de Satoshi yaratılmıştır.

Kripto para piyasalarında piyasaya sunulan her kripto para biriminin bir simgesi bulunur. Fakat Satoshi bir kripto para birimi değil, bir kripto para biriminin alt birimi olduğu için herhangi bir simgesi bulunmaz. Örneğin Türk Lirasının bir simgesi vardır. Fakat Liranın daha küçük bir birimi olan kuruş için herhangi bir simge bulunmaz. Bitcoin ve Satoshi arasındaki ilişki de bu şekilde açıklanabilir. Satoshi’nin kripto para borsalarında ayrı bir kripto para birimi olarak listelenmesi de söz konusu değildir.

Yukarıda Satoshi nedir, Satoshi Nakamoto kimdir ve serveti ne kadar gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık. Elbette Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğuna dair kesin bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil. Belki de gelecekte bazı araştırmacılar Satoshi Nakamoto’nun aslında kim olduğuna dair kanıtlarla desteklenmiş bilgiler ortaya atabilir. Fakat o gün gelene kadar biz Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu öğrenmek için merakla bekliyor olacağız. Nakamoto yukarıda saydığımız isimlerden biri olabilir ya da bambaşka bir isim de çıkabilir. Hep beraber bekleyip göreceğiz…

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu