Kripto Paralar

RVN Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para birimlerindeki çeşitlilik, son yıllarda iyice hız kazandı. Yeni tasarlanan projelerle birlikte kripto para ekosistemi orantılı şekilde büyümeye başladı. İlk duyurusu 31 Ekim 2017 tarihinde yapılan Ravencoin de ekosistem büyümesine katkı sağlayan altcoinler arasında yer aldı. En fazla takip edilen altcoinlerden olan Ravencoin, blockchain teknolojisini verimli şekilde kullanarak dünya çapında hızlı ve ucuz para gönderimi amacına sahiptir. Peer to Peer mekanizmasını kullanan bu kripto para birimi, taşıdığı Bitcoin benzerlikleri ile de piyasada güven duyulan altcoinlerdendir.

RVN Coin Nedir?

Ravencoin adını, ünlü yazar George RR Martin’in “Buz ve Ateş Şarkısı” isimli fantezi türü romanındaki Westeros kıtasında yer alan kuş dağıtım sisteminden alan bir kripto para birimidir. RVN sembolüyle gösterilen bbu altcoinin temel amacı, dünya genelinde hızlı para transferlerini mümkün kılmaktır. Bu amaçla geliştirilen RVN Coin ilk olarak 31 Ekim 2017 tarihinde kademeli olarak piyasaya sürülmeye başlandı. RVN madenciliği ise ilk BTC bloğunun oluşturulduğu tarihin 9. yıldönümü olan 3 Ocak 2018’de tamamen serbest hale getirildi. Ravencoin’in yoğun rağbet görme nedenleri arasında BTC çatallanmasıyla elde edilmesi ve teknik ekibinin uzman isimlerden oluşması sayılabilir.

RVN Coin teknik raporu yazılım geliştirici Tron Black, teknoloji uzmanı Joel Weight ve eski Bitcoin vakıf kurul üyesi Bruce Fenton gibi blockchain alanında tanınmış isimler tarafından yayınlandı. Deneyimli işadamı ve geliştirici kadrosuyla dikkat çeken bu kripto para birimi, kısa sürede BTC ile benzerlikleri ve ona göre sunduğu farklılıklarla da ilgi görmeye başladı. Buna göre RVN Coin Bitcoin ile son derece benzer bir mekanizma kullanır ve Bitcoin’den sahip olduğu farklı algoritma ile ayrışır. Ravencoin’de güvenlik esaslı bir sistem bulunur, bu nedenle yatırım sahipleri için yüksek güvenlik duvar korumaları sunması önemli bir özelliğidir. Sunduğu yüksek güvenlik katmanı, RVN Coin’in altcoinler arasında öne çıkmasını ve tanınmış projelerden biri olmasını sağlar. Ek olarak proje sürekli olarak yenilenme ve güncellenme prensibine de sahiptir.

BTC forkuyla elde edilen Ravencoin’i Bitcoin’den ayıran ana özellikleri şunlardır:

 • Bitcoindeki 50 BTC’lik blok ödülleri yerine, RVN Coin blok ödülleri 5000 RVN’lik bir ödül sistemine sahip
 • BTC toplam arzı 21 milyon iken, RVN Coin toplam arzı 21 milyar ile sınırlı
 • Blok oluşturma süresi BTC için 10 dakika, RVN Coin için ise sadece 1 dakika
 • BTC’de yüksek maliyetli ve ağır bir madencilik mekanizması varken, RVN Coin’de KAWPOW adında daha merkeziyetsiz bir mekanizma bulunur

RVN Coin Proje Özellikleri

RVN Coin, eşler arası aktarım sistemini kullanan ve verimli transferlere izin veren Ravencoin platformunun yerel para birimidir. Proje genel hedefleri arasında, sürekli geliştirilebilir açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olarak güvenli ve kolay bir varlık transferi sağlamak bulunur. Geliştiricilerin yaptığı açıklamaya göre; küresel ekonomide çeşitli blockchain elemanları daha aktif hale kullanılabilir ve böylece finans piyasalarının temel mekanizması büyük ölçüde değiştirilebilir. Böyle bir piyasada yüksek değerli varlıkların transferi de BTC gibi kripto para birimlerinin kullanımıyla daha verimli ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilir. RVN Coin de tam olarak bunu sağlamaya çalışır. Proje altın ve gümüş gibi emtiaların yanı sıra fiat para birimi, e-biletler, oyun içi para birimleri ve gayrimenkul gibi çeşitli varlıkların transferini sağlamaya yöneliktir. Ravencoin aracılığıyla transfer edilen varlıklar, kullanıcının oluşturduğu maddi karşılığı olmayan tokenlarla temsil edilir ve bu sistem yüksek güvenlik sağlar.

En az Bitcoin kadar güvenli olduğu bilinen RVN Coin, güçlü madencilik topluluğuyla sabit bir piyasa değeri yakalamayı hedefler. Güvenliğe ek olarak kullanıcı gizliliğini de önemser. Buna göre; RVN Coin ile transfer işlemi gerçekleştiren bir kullanıcı gerçek kimliğini gizleme özelliğine sahiptir. Bu şekilde yapılan işlemlerde veri gizliliği ilkesi kullanılır. Yenilenen teknolojilerle uyumlu şekilde gelişmeyi hedefleyen RVN Coin, daha fazla güncelleme aldıkça kullanıcı gizliliği ve güvenliğine ek çözümler getirmeyi de planlar.

Ravencoin ekosisteminde varlık transferi, kullanıcıların token oluşturmasıyla gerçekleştirilir. Oluşturulan bu tokenların maddi karşılığı bulunmaz, fakat çeşitli varlıklarla ilişkilendirilebilir. Blockchain teknolojisi sayesinde tokenların taklit edilmesi veya kopyalanması mümkün olmaz. Bu sayede gönderilen varlıkların her biri eşsiz ve kullanıcıya özel hale gelir. Birbirinden farklı ürünleri destekleyen RVN Coin kullanım alanları ise şu şekilde örneklendirilebilir:

 • Hisse senetlerine karşılık gelen menkul kıymet tokenları
 • Sınırlı ortaklık, kar paylaşımı ya da kooperatife karşılık gelen tokenlar
 • Konser, spor müsabakası ve çeşitli etkinlikleri temsil eden biletler
 • Oyun içi öğeler, koleksiyon varlıkları ve itemleri temsil eden dijital ürünler
 • Lisans ve eğitim gibi hizmetlere erişim hakkı tanımlayan tokenlar
 • Tapu ve değerli belgelere karşılık gelen tokenlar
 • Altın ve değerli madenlerin temsil edildiği mülkiyet tokenları
 • Yerleşik temettü kapasitesi bulunan şirket hisse tokenları

RVN Coin Analizi

RVN Coin fiyatı, ilk piyasaya sürüldüğünde 0,02410 dolar seviyesindeydi. Zaman içinde dalgalı bir grafik çizen RVN Coin değerlenerek kısa süre sonra 0,05 dolar seviyelerine ulaştı. Fiyatı bir süre 0,03 ile 0,05 dolar seviyeleri arasında akümüle olan RVN Coin, 2019 yılı Ocak ayında 0,010 dolar seviyelerine kadar geriledi.

2019 Mart ayında fiyatı 6 kat artarak 0,060 dolarlara çıkan RVN Coin bu süreçte sadece birkaç ayda yatırımcısına ciddi kazanç imkanı sağladı. Ancak 2020 yılının başlamasıyla birlikte tekrar düşüş eğilimi gösterdi ve Ocak 2020’de fiyatı 0,022 dolar seviyesine kadar geriledi.

Veri kaynağı: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/ravencoin/

RVN Coin Geleceği ve Yorumlar

RVN Coin, yüksek kullanım özellikleri ve güvenlik önlemleri nedeniyle yatırımcı ve uzmanların dikkatini çeken altcoinler arasında yer alıyor. Henüz taşıdığı potansiyelin gerçek değerine ulaşmadığı savunulan bu projenin, ileride daha iyi pozisyonlara ulaşması bekleniyor. Ancak RVN Coin Cardano, EOS, Waves ve Ethereum gibi potansiyeli yüksek olan pek çok altcoinle rekabet halinde bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar, RVN Coin yatırımcılarının sabırlı olması gerektiğini söylüyor.

Pek çok açıdan Ethereum ile uyumluluk sağlaması nedeniyle en iyi akıllı kontrat platformlarından biri olarak gösterilen Ravencoin projesi, gelecek beklentileri bakımından yüksek seviyeleri hedefliyor. Ayrıca aktif bir yatırımcı topluluğuna sahip olması nedeniyle de pazarını büyütme potansiyeli taşıyor. Sonuç olarak analistler Ravencoin’de özellikle uzun vadede yüksek karlı pozisyonların gelebileceği fikrini savunuyor. Ancak yatırımcıları olası market düşüşlerinden ve Bitcoin’deki olumsuz haberlerden korunmaya karşı uyarıyor. Pek çok analist 2022 yılıyla birlikte yükseliş hareketlerinin başlayacağını söylerken, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olması nedeniyle hızlı düşüşlere karşı da risk analizi yapılması gerekliliğini savunuyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu