Kripto Paralar

ROSE Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Gizlilik odaklı bir proje olan Oasis Network, yerel token olarak ROSE Coin kullanır. Açık finansmanlı platform, gizli işlem kapasitelerini kullanarak DeFi sektörüne yeni bir soluk getirmeyi ve bu sayede kullanıcıların kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olmasını planlıyor. Sahip oldukları ile diğer blok zincir projelerinde olmayanları sunan ROSE Coin, staking ödülleri ve özel platform kullanımları ile dikkat çekiyor. Bu yazımızda yatırımcıların merakla araştırdığı ROSE Coin projesini yakından inceledik.

ROSE Coin Nedir?

ROSE Coin, yeni nesil bir zincir protokolü olan Oasis Network platformunda yerel token olarak kullanılır. Sorumlu bir veri ekonomisi için çeşitli gizlilik etkinleştirmeleri sunan Oasis Network protokolü, açık finansmanı ile DeFi sektörünü güçlendirmeyi hedefler. Bu anlamda gizlilik etkinleştirmesi yapan ilk zincir platformu olarak geçer ve kullanıcılarına yüksek verimli, ölçeklenebilir, güvenli bir mimari sunar. Açık finanslaması ile tüccarlar ve erken benimseyenler için genişleme potansiyeli yüksek olan bir pazar sağlar; ek olarak eşsiz gizlilik özelliklerini destekler. Bunların dışında; kullanıcı veri kontrolünü kullanıcıların kendisine verir ve tokenize endüstrisi ile çeşitli teşvik ödülleri kazanmaya yardımcı olur. Sonuç olarak sorumlu ve güvenli verilerin oluşturulmasına katkı sağlar.

ROSE Coin’i diğer zincirlerden ayıran temel özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ölçeklenebilir ve Özel DeFi: ROSE Coin, gizlilik öncelikli tasarımı ile mahremiyet isteyen kullanıcılara özel kullanıma sahiptir, bu nedenle yeni bir pazarın kilidini açma potansiyeli olduğu kabul edilir. Yenilikçi ve ölçeklenebilir tasarımı, DeFi sektörüne yüksek işlem hızı ve yüksek verim sağlar.
  • Gizlilik Etkin Zincir: Oasis Network, dünyadaki ilk ölçeklenebilir gizlilik etkin blok zincir protokolü olarak geçer. Bu özellik platformun ParaTimes teknolojisi ile desteklenir ve kişisel verilerin gizliliği gizli bilgi işlem mekanizmaları tarafından korunur. Dolayısıyla yeni kullanımlar ile uygulamaların kilidini açmak mümkün olur.
  • Veri Tokenizasyonu: Protokol veri tokenizasyonuna izin verdiği için diğer blok zincirlerden oldukça farklıdır. Oyunun kurallarını değiştiren bu özellik çeşitli kullanım alanları, uygulamalar ve ekosistemler için öncülük yaparak yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesini teşvik eder.
  • Güçlü Ekip: Oasis Network projesinin arkasında yer alan ekip Apple, Amazon, Chrome, Harvard, UC Berkeley, Goldman Sachs ve Stanford gibi önde gelen kuruluşlarda geçmişi olan insanlardan oluşur. Bu nedenle ROSE Coin projesinin etkili ve verimli şekilde büyüme avantajı vardır. Bu da daha iyi ölçeklendirilmiş ve yönetilmiş bir platformun ortaya çıkmasına neden olur.
  • Hızlı Genişleyen Topluluk: Ağın küresel olarak kabul edilebilir bir projeye sahip olması ve sunduğu güçlü, gizli altyapı kısa sürede genişleyen bir ekosisteme dönüşmesine neden olmuştur. Sunduğu çözümlerle çok sayıda kullanıcıya hitap eden Oasis Network projesi geliştiriciler, kurumsallar, düğüm operatörleri ve çok daha fazlası için ortak bir platforma sahiptir. Bu da onu kolay erişilebilir ve hızlı büyür hale getirir.

ROSE Coin Analizi

ROSE Coin oldukça kısa süre önce piyasaya sürülmesine rağmen pek çok yatırımcı arasında şimdiden yankı uyandırmaya başladı. Projesi ve sunduğu çözüm odaklı geliştirmeleri ile öne çıkan ROSE Coin, 2020 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 0.038 dolar civarından fiyatlanıyordu. 2021 yılının Şubat ayında yaklaşık 2 kat artarak 0.07 dolar seviyeleri gören ROSE Coin, Mart 2021’de 0.2255 dolar ile yatırımcısına yüksek kar getirdi. Bir süre kar satışı nedeniyle aşağı yönlü bir grafik çizdikten sonra Eylül ayında yeniden yükselmeye başladı ve 0.28 dolara kadar çıktı. Sonraki dönemde yeniden kar satışları ve sonrasında yeni zirveler gören ROSE Coin; en düşük ve en yüksek fiyatları ise şu şekilde gerçekleşti:

  • En Yüksek Fiyat: 0.5964 dolar (15 Ocak 2022)
  • En Düşük Fiyat: 0.03205 dolar (26 Kasım 2020)

ROSE yerel tokeni sınırlı tedariği olan bir coindir ve toplam arzı 10 milyar jeton olarak sabitlenmiştir. Şu an piyasaya bu arzın yaklaşık %35’i sürülmüş durumdadır ve ekip ara token sürümü ile piyasa fiyatını dengelemeye çalışmaktadır. CoinMarketCap verilerine göre 83. sırada yer alan ROSE jetonu, güncel olarak (18 Şubat 2022) 0.2888 dolar seviyelerinden fiyatlanmaktadır.

ROSE Coin Geleceği

ROSE Coin projesi ölçeklenebilirlik ve çok yönlülük elde etmek için protokolünü iki katmana ayırır. Bu katmanlar Konsensüs ve ParaTime olarak ayrılır, bu şekilde Rose Coin diğer projelerden farklı olarak öne çıkar. Pek çok analistin ve protokol kullanıcısının beğendiği özelliklerden olan ikili katman sistemi, Oasis Network platformunu çok daha hızlı ve verimli hale getirir. Ayrıca konsensüs ve yürütmenin ayrılması birden fazla işlemin paralel gerçekleşmesini sağlar ve basit işlemlerin ağı yavaşlatmasını engeller. Merkezi olmayan ParaTime katmanı, her kullanıcının kendi ayarlarını yapmasına yardımcı olur ve gizli bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılar. Sonuç olarak Oasis, sharding ve parachain gibi diğer çözümlere kıyasla çok daha etkili ve kalıcı çözümler sunar. Bu sayede kullanıcı verilerini riske atmadan gizli tutar, güvenlik düzeyini gerektiği seviyede çoğaltır. 

Bütün bu özellikleri göz önünde bulundurulduğu için analistler ROSE Coin geleceğinin parlak olduğunu belirtir. Protokolün arkasında güçlü bir ekibin bulunması ve hızla artan kullanıcı sayısı da geleceğe dair olumlu beklentilerin oluşmasını sağlar. Yaygın beklentiler arasında ROSE Coin fiyatının 2022 yılında 1 dolara varması bulunur, ayrıca analistlerden bazıları 2025 yılına kadar 10 dolarlı seviyelerin görüleceğini düşünmektedir. Ancak bu seviyelerden sonra kar satışlarının gelebileceği ve ara düşüşlerin olabileceği de belirtilmektedir.

ROSE Coin Yorumlar

ROSE Coin gizlilik ve veri kontrolü ile öne çıkan; ek olarak platform içi teşvik ödülleri ile yeni kullanımları destekleyen bir jetondur. Oasis Network kullanıcıları özellikle bu tokenin protokolde yardımcı jeton olarak kullanılması nedeniyle çeşitli kullanım avantajları kazandıklarını belirtmektedir. Ayrıca ağ güvenliğini sağlamak için stake edilebilmesi kullanıcıların pasif gelir elde etmesine izin vermektedir. Bütün bu özellikleri ROSE Coin kullanıcıların yerel tokenden memnun olmasını sağlar.

Uzmanlara göre ise protokolün diğer zincir projelerinden farklı çözümler sunması ve ölçeklenebilir, gizli etkin bir yapıya sahip olması fazlasıyla iyi özellikler arasındadır. Veri yönetimi, veri iş birliği, kullanıcı gizliliği ve parsel SDK gibi farklı işlevleri desteklemesi de bu jetonun gelecekte daha yaygın kullanılmasını destekler niteliktedir. İyi yönetilen bir platform, güçlü geliştirici ekip ve kurulan başarılı ortaklıklar da Oasis Network projesinin yüksek potansiyelini ortaya koyar. Yakın zamanda piyasaya sürülmüş olmasına rağmen fazla dikkat çekmiş olması ve halihazırda yatırımcısının bulunması da bu proje adına olumlu gelişmelerdendir. Gelecekte ise daha fazla kullanıcı sayısına ulaşma ihtimalinin yüksek olduğu belirtilmiştir.

Genel düşünceler göz önünde bulundurulduğunda ROSE jetonunun özellikle uzun vadede iyi bir yatırım aracına dönüşebileceği söylenebilir. Ancak bu aşamada yatırım yapmak isteyen kullanıcıların, kendi risklerini belirlemeleri ve market gelişmelerini yakından takip etmesi önerilir. Çünkü volatil kripto para piyasasında kesin verilerin ve analizlerin paylaşılması pek mümkün değildir, fakat ROSE Coin hedefine ulaşır ve misyonunu tamamlarsa yüksek kar getiren tokenlerden biri haline gelebilir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu