Kripto Paralar

Polkadot (DOT) Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para dünyası her geçen gün genişleyen ve yeni kripto para birimlerini bünyesine katan bir evren. Dolayısıyla başarılı yatırım stratejileri geliştirmek ve doğru zamanlarda doğru yatırım fırsatları yakalayabilmek için sürekli olarak yakından takip etmek gerekiyor. Bazı kripto para birimleri silinirken, bazıları ise sahip oldukları başarılı projeler ile büyümeye, gelişmeye ve yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyorlar. Yatırımcılarının yüzünü güldüren kripto para birimlerinden biri de Polkadot coin. Peki Polkadot coin nedir ve piyasaya neler vadediyor?

Polkadot Coin Nedir?

Polkadot, farklı blok zinciri ağlarının birbirine bağlanmasını sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür. Aynı zamanda ihtiyaca göre ölçeklenir ve zincirler arası güvenli veri iletimini sağlar. Blok zinciri ekosistemi içerisinde kullanıcıların da şikayet ettikleri ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışamama gibi büyük bir sorun bulunuyor. Polkadot da ağlar arasında bir köprü görevi görerek bu sorunun üstesinden gelmiştir. Polkadot esasında zincir içerisinde pek çok işlemi aynı anda yapabilen, parçalanmış, çok zincirli bir ağ gibi çalışıyor. Dolayısıyla çok fazla işlem yapıldığı zaman meydana gelen sorunları da ortadan kaldırıyor.

Normal şartlar altında pek çok farklı blok zinciri ağı arasında veri iletişimi sağlanamıyor ve bu farklı blok zinciri ağları bir arada çalışamıyor. Fakat Polkadot ile birlikte bu mümkün hale gelmiş durumda. Polkadot, blok zinciri içerisinde artık yadsınır hale gelmiş olan pek çok sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor ve bu yolda da epey yol kat etmiş durumda. Aynı zamanda açık bir yapısı olması sebebiyle de Polkadot’un geleceğine umutla bakılıyor. Piyasanın deyim yerindeyse kanayan yarası olan ölçeklenebilirlik sorunlarını ortadan kaldırmaya amaçlayan ve bunu büyük ölçüde gerçekleştiren Polkadot’un, geleceği ile ilgili yapılan yorumlar ise oldukça pozitif.

Polkadot ağının yerel tokenı DOT olarak isimlendiriliyor. Polkadot fikri ilk olarak 2016 yılında yayınlanan bir teknik makalede ortaya çıktı. Fikri ortaya atan ise bir yandan Solidity programlama dilinin geliştiricisi, bir yandan da Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olan Dr Gavin Wood idi. 2017 yılında Polkadot fikri ile birlikte diğer merkeziyetsiz web teknolojilerinin geliştirilmesi ve araştırılması adına Web3 isimli bir vakıf kuruldu. İsviçre menşeli olan ve Gavin Wood tarafından kurulan bu vakıf, 19 Ağustos 2020 itibariyle Polkadot ağının kurulduğunu ve ağın yerel tokeni olan DOT’un da kullanıma açıldığını ilan etti.

Resmi site: https://polkadot.network/

Polkadot Coin Analizi

Polkadot coin, piyasaya çıktıktan hemen sonra 20 Ağustos 2020 itibariyle 2.70 dolar ile 3.10 dolar arası bir seviyeden işlem görüyordu. Ağustos ayının sonuna gelindiğinde ise, 6.79 dolar değerine ulaşarak dikkatleri üzerine çekti. Fakat Eylül ayında düşüş yaşadı ve bu ay boyunca 4 ile 5 doları arası bir seviyede yatay olarak devam etti. Polkadot coin 27 Aralık itibariyle harika bir ivme kazandı ve 2021 yılına da harika bir giriş yaptı. 14 Mayıs 2021 tarihine kadar bu harika yükselişini sürdüren Polkadot coin, bu tarihte 47.96 dolar seviyesine ulaştı. Mayıs ayı sonunda tüm piyasanın geri çekilmeye başlaması ile birlikte, Polkadot coin de geri çekilmeye başladı ve sert bir düşüş yaşadı. Ancak bu düşüş diğer altcoinler kadar sert olmadığı için yatırımcılarını sevindirdi.

Polkadot coinin yaklaşık olarak 1.3 milyar adetlik bir toplam arzı bulunuyor ve bu arzın 987 milyon adetlik kısmı da dolaşımda. Polkadot coinin madenciliği yapılamıyor ve bu sebeple toplam arz miktarı zaman içinde değişiklik gösterebilir. Polkadot coin piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/polkadot-new/

Polkadot Coin Geleceği

Polkadot coinin geleceğine hemen hemen tüm piyasa sıcak bakıyor. Elbette coinin geleceğine dair beslenen umudun bazı sebepleri var. Örneğin Polkadot yatırımcılarına umut veren şu özellikleri sunuyor:

  • Farklı blok zinciri ağlarını bünyesinde barındırıyor ve bu blok zinciri ağları arasında köprü kurabiliyor,
  • Ekosistemi oldukça canlı ve zengin,
  • Kripto para piyasasının en önemli sorunlarından biri olan ölçeklenebilirliği artırıyor,
  • Yapısı çok zincirli olduğu için paralel işlemler gerçekleştirebiliyor ve aynı zamanda işlemleri de son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Sunmuş olduğu tüm bu avantajlar sayesinde pek çok yatırımcının ilgisini çekmiş durumda ve pek çok yatırımcının ellerinde bir miktar Polkadot coini bir miktar bulundurdukları biliniyor. Aynı zamanda geçmiş dönemde Polkadot coinin hem yükselişleri hem de düşüşleri oldukça tutarlı şekilde gerçekleşti ve bu sayede piyasanın güvenini kazanmayı başardı. Gelecekte de Polkadot coinin tutarlı bir yükseliş içerisinde olacağı tahmin ediliyor.

Polkadot Coin Yorumlar

Piyasaya genel olarak baktığımız zaman piyasadaki pek çok kripto para birimine karşı uzmanların ve analistlerin farklı bakışlar beslediklerini görebiliyoruz. Fakat bazı kripto para birimleri için böyle bir durum söz konusu değil ve analistler ve uzmanlar genellikle ortak fikirlere sahip oluyor. Polkadot coin için de böyle bir durum geçerli. Uzmanların genel kanısı, Polkadot coinin gelecekte yatırımcılarının yüzünü güldüreceği yönünde. Elbette yatırım yapmadan kendi stratejilerinizi geliştirmeye özen gösterin ve pek çok uzman ve analiste kulak vererek en doğru yatırım fırsatını yakalamaya çalışın.

Burada kulak verilmesi gereken isimlerden biri Kraken borsasının CEO’su olan Sidney Powell. Powell’a göre Polkadot coinin Ethereum ile oldukça benzer bir yapısı var. Dolayısıyla Ethereum’un yaşadığı sürecin bir benzerini Polkadot coinin de yaşayabileceğini öngörüyor. Yani Polkadot coin hakkında olumlu düşüncelere sahip. Yine de bunlar elbette birer yatırım tavsiyesi değil. Fakat yatırımlarınızı planlarken bunları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Polkadot Coin Nereden Alınır?

Polkadot coinin şu an dünya üzerinde en çok işlem gördüğü borsa Binance. Binance’i OKEx borsası takip ediyor. Polkadot coin aynı zamanda Bitfinex, Coinbase ve Kraken başta olmak üzere hemen hemen tüm borsalarda listeleniyor. Binance TR üzerinden de işlem yapabileceğiniz Polkadot coin, Türkiye’de Bitexen, Btcturk Pro ve Paribu üzerinden de alım satım işlemlerine açık. Bu yüzden yerli borsalar üzerinden yatırım yapıyorsanız, o halde Polkadot coini listenize ekleyebilirsiniz.

Polkadot coin piyasaya büyük bir hareket getirdi ve kısa süre içerisinde büyük kripto para birimleri arasındaki yerini aldı. Aslında bu durum öngörülen bir durumdu ve dolayısıyla değerlendiren yatırımcılar da büyük kazançlar elde etti. Geleceğe dair ne olacağını kimse kesin olarak bilmiyor olsa da, sözüne güvenilir kripto para analistlerinin ve uzmanlarının gelecek hakkındaki düşünceleri olumlu.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu