Kripto Paralar

People Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bugüne dek yaratılmış olan çok sayıda kripto para projesi ile karşılaştık. Bu projeler hemen hemen tüm sektörlere yayılmış durumda. Söz konusu projeler arasında bazıları ise sıradışı amaçları ile öne çıkıyor. İşte bu tür projelerden biri de Constitution DAO projesi ve bu proje için yaratılmış olan yerel token People.

People Coin Nedir?

Constitution DAO ya da daha çok bilinen adıyla People coin, 2021 yılının Kasım ayında Web 3.0 gelişmesine ilgi duyan bir grup tarafından oluşturuldu. Merkeziyetsiz ve özerk bir topluluk olarak bir araya gelen grubun ortak amacı ise Sotheby’s tarafından düzenlenen müzayedede ABD anayasasının kopyasını satın almak olarak açıklandı. Proje ortaya çıktığı dönemde Shiba Inu ya da Dogecoin gibi meme coin projeleri örnek alarak bağış toplama yoluna gitti. Proje oluşturulduktan yalnızca birkaç gün sonra toplamda 17.000’in üzerinde bağışçı bulunuyordu ve toplanan bağış miktarı da 47 milyon doları aştı. 

ABD anayasasının toplamda 13 fiziksel kopyası bulunur ve ABD’nin en ikonik belgelerinden biri olarak değerlendirilir. Sonuç olarak proje ihaleye girmeyi başardı fakat Citadel şirketinde CEO olarak da görev yapan Ken Griffin’in teklifi daha yüksek oldu ve böylelikle proje amacına ulaşamadı. Bu gelişmenin üstüne dağılacağını duyuran Constitution DAO projesi, bugüne kadar toplamış olduğu bağışların tamamını sahiplerine iade ediyor. People Coin hala Constitution DAO projesinin Ethereum tabanlı yerel tokenı olarak görev yapmaya devam ediyor.

Resmi site: https://www.constitutiondao.com/

People Coin Analizi

2021 yılının Kasım ayında $0.003 gibi bir rakamla piyasaya çıkan People coin, 27 Kasım 2021 tarihinde ilk token satışlarının ardından $0.13 seviyesine kadar yükseldi. Aralık ayı içerisinde de yükselişi devam etti ve $0.17 seviyelerini gördü. People coin 2022 yılının son günlerinde $0.12 dolar seviyelerinde bulunuyordu ve tüm piyasa düşüşteyken istikrarlı bir grafik gösteren nadir kripto para birimlerinden biri olarak görülüyordu. Fakat 2022 Ocak ayında ciddi bir düşüş yaşadı ve Ocak ayını $0.08 seviyesinde, Şubat ayını $0.07 seviyesinde kapattı. 

People coin projenin başarısız olduğunun duyurulmasına ve bağışların iade edilme sürecinin başlamasına rağmen Coinmarketcap sıralamasında üst sıralarda bulunmaya devam ediyor. People coinin yaklaşık 5 milyar adetlik toplam arzının tamamı dağıtıldı ve şu an tamamı dolaşımda bulunuyor. Yine de ağ üzerinde ellerinde People coin bulunduran adreslerin sayısının ciddi oranda düştüğünü söylemek mümkün. People coin aynı zamanda Trust Wallet ve Metamask cüzdanlarını destekliyor. People coin hem yeni bir proje olması hem de dağılacağını duyurmuş olması sebebiyle üzerine çok fazla analiz yapılmış olan bir kripto para birimi değil.

People Coin Geleceği

People coinin merkezi olmayan bir yönetime sahip olması ve çok geniş bir topluluk tarafından fonlanıyor olması, başarılı olmasının en temel nedenlerinden biri olarak değerlendirilir. People coin projenin ve proje üzerinde yer alan varlıkların kontrolünü tamamen kullanıcılara verir. Bir diğer yandan Constitution DAO projesi, ihalenin kaybedilmesi ile birlikte topladığı bağışları geri ödeyerek kullanıcıların gözünde ne kadar güvenilir bir proje olduğunu da kanıtlamış oldu. Yani her ne kadar ihale kaybedilmiş olsa da, proje amaçlarını revize ederek işlem görmeye devam edebilir. Çünkü hali hazırda elinde çok geniş bir kitle bulunduruyor.

Bir diğer yandan People coinin Binance borsasında listelenmesi, bu coine olan güvenin tazelenmesini sağladı. Ki zaten People coin Binance’te listelendikten hemen sonra fiyatta hissedilir bir artış da meydana gelmişti. 

People Coin Yorumlar

Piyasada People coin hakkında üzerine kafa yorulmuş ciddi tahmin ve yorumlar ile karşılaşmak çok da mümkün değil.

Fakat internet ortamı tarandığı zaman gerçekçi olabilecek bazı yorumlara ve tahminlere ulaşmak mümkün.

Örneğin Coin Codex tarafından yapılan tahmine göre 2023 yılının sonuna kadar fiyatın yüzde 120 ila yüzde 220 oranında artması bekleniyor. Digital Coin Price ya da Wallet Investor gibi arbitraj botları tarafından yapılmış herhangi bir uzun vadeli tahmin ise bulunmuyor.

Bir diğer yandan Cyber Pump tarafından yapılmış olan tahminlere göre kısa vadede People coin fiyatında yüzde 40’lık bir artış beklenebilir.

People Coin Nereden Alınır?

People coin ile işlem yapmak isteyen yatırımcılar bunun için 30’dan fazla borsa kullanabilir. Bu borsalar arasında işlem hacmi bakımından ve işlem yapan kullanıcı sayısı bakımından en büyük borsalar Mandala Exchange ve Binance. İşlem hacmi bakımından Mandala Exchange ve Binance’i takip eden 10 borsanın listesi ise şu şekilde: OKX, DigiFinex, Huobi Global, Gate.io, AEX, BingX, BitForex, BKEX, KuCoin, Hotcoin Global. People coin 2022 Mart itibariyle Binance TR ve herhangi bir yerli borsa üzerinde listelenmiyor. 

Bu metin kripto para meraklılarını Constitution DAO ve People coin hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlandı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu