Kripto Para Rehberi

Oyna-Kazan için GameFi Tokenleri Nasıl Satın Alınır?

Kripto para ekosistemi her geçen gün gelişmeye ve yeni terimleri hayatımıza kazandırmaya devam ediyor. Son dönemin gelişmeleri arasında özellikle oyun tutkunlarına hitap eden GameFi kavramı yer alıyor. Bu yazımızda kripto yatırımcılarına oyun oynarken gerçek para kazandıran GameFi terimini yakından inceledik ve GameFi tokenlerin nasıl satın alındığına baktık.

GameFi Tokenleri Nedir?

GameFi, İngilizce’deki Game (Oyun) ve Finance (Finans) kelimelerinin birleşiminden oluşan bir kavram ve Türkçe karşılığı “oyun üzerine kurulu finans” şeklinde tanımlanmış durumda. Oyun Finansı olarak da ifade edilen GameFi, oyun odaklı kripto para projelerinden gerçek kazanç sağlamayı amaçlar. Temel olarak her kripto para birimi belirli bir blok zincir üzerinde çalışır ve kullanıcılara o zincirde geçerli çeşitli avantajlar sağlar. GameFi tokenleri de kendi zincirinde oyun oynamak için kullanılan özel kripto para birimlerine karşılık gelir.

Bu tip kripto para projelerinin kendine özel bir çalışma sistemi ve teşvik mantığı olur. Bu sayede oyun işleyişine dahil olan ve aynı zamanda DeFi özellikler taşıyan tokenlere GameFi token adı verilir, bu kripto para birimlerinde amaç oyun oynayarak kar etmeyi sağlamaktır, bu nedenle GameFi tokenlerle oluşturulan ekonomi oyun evrenine odaklanır. Finansal sistemleri oyunlaştırarak gelir elde etme imkanı sunan GameFi tokenler; oyun içi sanal eşyalar, oyun içi arsa ve silahlar, özel etkinlik kıyafetleri ve benzeri ögelerin satın alınmasına izin verir. Böylece oyun gelişimini ve seviye yükseltmeyi destekleyen varlıkların tamamı bu tip birimler ile elde edilir. 

İlk olarak Eylül 2020’de ortaya atılan GameFi tokenler zaman içinde ciddi gelişim göstermiştir. Market hacmi bakımından en yüksek GameFi tokenler arasında şu birimler sıralanır:

GameFi Tokenleri Ne İşe Yarar?

Dağıtık defter teknolojisi ile kullanıcıların varlıklar üzerinde sahiplik elde etmesine izin veren GameFi tokenler, sıklıkla P2E yani Play-to-Earn ile karıştırılır. Oyna-kazan mantığıyla çalışan P2E, sadece oyun oynayarak para kazanmayı ifade eder. GameFi tokenler ise oynayarak kazanmaktan çok daha fazlasıdır ve ek olarak şu tür kullanım alanları sunar:

 • GameFi tokenler aynı zamanda platform içi finansal işlemleri tamamlamada kullanılır.
 • DeFi işlemlerden olan staking, yield farming ve likidite madenciliği gibi özellikler GameFi tokenler tarafından sunulur.
 • Merkeziyetsiz finans araçlarının oyun sektörüne en iyi entegre edilmiş halini tanımlar. NFT teknolojisine uygundur ve NFT pazar yeri erişimi sunar. Oyun içi karakterler, özellikler, ekipmanlar ve araçlar NFT olarak satılabilir.
 • Oyunda kullanılan kripto para birimini stake ederek pasif gelir elde etme imkanı vardır. Bunun yanı sıra ek teşvik ödülleri kazanmak ve seviye kilitleri açarak yeni özellikler kullanmak da mümkündür. Ayrıca oyun içi varlıklar teminat olarak gösterilebilir ve kredilendirme için kullanılabilir.
 • Topluluk tarafından yönetilen GameFi protokolleri DAO olarak adlandırılır. Buna göre; platform içi oylama ve planlanan değişikliklerin belirlenmesinde token sahipleri fikir beyan etme hakkı elde eder. Bu sayede oyuncuların hem platform gelişimine tam anlamıyla katılması, hem de eşit haklara sahip olması amaçlanır.
 • Bu tip varlıklar uzun vade yatırım için de değerlendirilebilir. Gittikçe daha fazla ilgi gören bir alan olması nedeniyle bu platformlar hızla büyümektedir, dolayısıyla GameFi kullanıcıları HODL yaparak yatırım hedeflerini gerçekleştirebilir.
 • Finansal ödül kazandırma sistemi ve NFT ile oyun erişimi genellikle değerlenme potansiyeli olan varlıklara erken dönemde sahip olma avantajı sağlar.

Binance aracılığıyla kripto para satın almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Binance’te GameFi Tokenleri Nasıl Satın Alınır?

DeFi hizmetlerini oyun tutkusuyla birleştiren GameFi kavramı, gelişmeye açık ve ilgi gören yenilikçi bir kripto para sektörü olarak tanımlanabilir. Bu tip tokenler kendi platformları üzerinden kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlarken, sadece borsalar üzerinden ticareti yapılır para birimleri olarak da kullanılabilir. Yüksek işlem hacmi ve güvenli altyapısı nedeniyle GameFi token ticaretinde önce çıkan borsalardan biri de Binance borsasıdır. Binance eklediği GameFi tokenleri ile oyun içi NFT’lere erişim sağlama, oyun oynama, teşvik ödülleri kazanma ve gelecek yatırımcısı olma gibi avantajlar sunar. 

Binance’te GameFi token satın almak için 3 farklı yöntem kullanılır. Bunlar; banka transferi, kredi kartı ve fiat para birimidir. Kripto para ticareti için öncelikle Binance borsasında hesap oluşturmanız, hesabınızı doğrulamanız ve satın alma yöntemlerinden birini seçmeniz gerekir.

Banka Transferi: 

Banka transferlerinde;

 • Sıfır veya sıfıra yakın düşük komisyon ödeme,
 • Yüksek tutarda işlem gerçekleştirme,
 • Kolay ve hızlı kripto para alımı yapma,
 • Kısa sürede işlem tamamlama

gibi avantajlar bulunur.

Banka transferi ile yatırma işlemi yapmak için, Binance banka transferi ile para yatırma bağlantısını takip edebilirsiniz.

Kredi/Banka Kartı:

Kredi ve banka kartı ile nakit para öder gibi kripto para satın almak mümkündür. Bu yöntem kolayca Bitcoin, altcoin ve GameFi token almaya izin verir. Kredi ve banka kartı ile dilediğiniz pariteyi seçerek anında kripto para ticaretine başlayabilirsiniz. İşlem tamamlandığında seçtiğiniz para birimi hesabınıza aktarılır ve bu birimleri daha sonra cüzdana transfer etme veya oyun platformlarında kullanma gibi avantajlar elde edersiniz.

 • Kredi kartı ile satın alırken farklı para birimleri üzerinden herhangi bir kripto para birimi tercih edilebilir. Burada sabit para birimlerini kullanarak dönüşüm yapmak da mümkündür.
 • Bu yöntem 50’den fazla kripto para birimini destekler ve yatırımcıya farklı yatırım araçları sunar.
 • İşlem sırasında kullanılan kart otomatik olarak sisteme kaydedilir ve sonraki alımlarda da desteklenir. Bu sayede devam eden işlemlerde tekrar tekrar bilgi girmek gerekmez ve kolay ödemeler gerçekleştirilir.
 • Binance borsası Visa ve MasterCard kartları destekleyerek doğrudan GameFi token satın almaya izin verir.

Fiat Para Birimi ve E-cüzdan:

Listelenen coinlerden satın almak için hesabınızda bulunan parayı veya kripto para cüzdanını kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sabit token almanız ve bu sabit tokenleri piyasada GameFi tokenlere dönüştürmeniz gerekir. Binance borsası USD, EUR ve diğer para birimleri ile minimum komisyon ücreti ödeyerek istediğiniz kripto para dönüşümünü yapmanıza izin verir. 

 • İtibari para birimi ve kripto dönüşümü kolaydır.
 • Hem yeni, hem de deneyimli kullanıcılar için uygundur.
 • Güvenli ve şeffaf ticarete izin verir.
 • Hesaptaki varlıklar hızlı şekilde kriptoya dönüştürülür.
 • USD, EUR, KZT, RUB, TRY, HKD, AUD, UAH, UGX, PEN ve NOK desteklenen itibari para birimlerindendir.

GameFi tokenler blockchain teknolojisi, kripto para ekosistemi ve oyun arayüzünü bir arada kullanan projelerdir. NFT tarafından desteklenen ve aynı zamanda DeFi sektörünün bütün araçlarına sahip olan GameFi tokenler gelecek için ideal yatırım araçlarındandır. Değiştirilemez token kazanmak, oyun platformlarından aktif gelir elde etmek ve oyun deneyimini en üst düzeye çıkarmak için GameFi yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz. Binance tarafından desteklenen GameFi tokenleri güvenli ve şeffaf şekilde satın alabilir, çeşitli satın alma yöntemlerinden birini tercih ederek kolay kripto para ticareti gerçekleştirebilirsiniz.

Kendinize en uygun yöntemle popüler ve güvenilir GameFi tokenlerden satın almak için Binance borsasını kullanabilirsiniz!

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu