ONT Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

ONT coin, kripto para piyasalarının nispeten eski kripto para birimlerinden biri. Özellikle NEO ile kurmuş olduğu ortaklık sebebiyle kısa süre içerisinde pek çok yatırımcının ilgisini çekmeye başardı ve çok geçmeden piyasanın önemli kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bugünlerde eski gösterişli günlerinde bulunmuyor olmasına rağmen, piyasadaki pek çok yatırımcının takipte olduğu bir kripto para birimi olduğunu söylemek de mümkün. Peki ONT coin nedir? ONT coin hakkında kripto para analistleri tarafından ne gibi yorumlar yapılıyor? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

ONT Coin Nedir?

Ontology ya da ONT coin, 2017 yılında kurulmuş olan Çin merkezli bir kripto para birimi. ONT coinin kurucu şirketi olan OnChain aynı zaman NEO coinin de geliştiricisi. ONT coinin geliştirilme sürecinde 3 önemli isim yer alıyor. Bunlardan ilki zamanında blockchain teknolojisinin geliştirilme sürecinde de bulunmuş olan Jun Li. Diğer ikisi ise NEO projesinin kurucu ortakları olan Da Hongfei ve Eric Zhang. İlk olarak NEO blok zinciri üzerinde bulunan ONT coin, 2018 yılının Temmuz ayında kendi mainnet hizmetini yaratması ile birlikte tamamen NEO ağından bağımsız bir hale geldi. Peki ONT coinin projesinin geliştirilme amacı nedir?

ONT coinin piyasaya çıkmasından bu yana pek çok şirket, pek çok işlem için ONT coin kullanmaya başladı. Şirketlerin kendileri için yaratmak istedikleri blockchain ağları, aslında Ontology platformunun açık blok zinciri ağı üzerinde inşa ediliyor. Şirketlerin ONT platformunda işlemlerini gerçekleştiriyor olmasının en önemli nedenlerinden biri, ONT platformunun kişisel verileri ihlal etmiyor olması. ONT coini NEO ve Ethereum gibi farklı kripto para birimi projelerinden farklı kılan özellik ise, daha esnek bir sisteme sahip olması. Şirketler ONT üzerinden kişiselleştirmiş blockchain ağları yaratabiliyor bu da piyasadaki benzer pek çok projede eksik olan bir özellik.

ONT Coin Analiz

ONT coin piyasaya çıkmış olduğu 2018 yılının Mart ayında 1.00 USD seviyesinin hemen üzerinde bulunuyordu ve yalnızca birkaç ay içerisinde 10.00 USD seviyesini gördü. Fakat hemen arkasında yine birkaç ay içerisinde çok ciddi bir düşüş trendi içerisine girdi ve bir daha asla bu seviyelere yükselemedi. 2018 Mart ve Haziran ayları arasında piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline ONT coinin, büyük beklenti içerisinde bulunan yatırımcıyı hayal kırıklığına uğrattığı rahatlıkla söylenebilir. En son 2018 yılının Ekim ayında 2.00 USD seviyesinin üstünü gören ONT coin, bu tarihten itibaren 2021 yılının Nisan ayına gelene dek 2.00 USD seviyesinin üzerine çıkamadı. 2021 Nisan ve Mayıs aylarında yaptığı hafif yükselişle yatırımcıyı heyecanlandırmış olsa da, çok kısa içerisinde tekrar 1.00 USD seviyesinin altına düştü. İçinde bulunduğumuz Kasım ayı itibariyle de hala 1.00 USD seviyesinin hemen üzerinde yolculuğuna devam ediyor. ONT coinin tüm zamanlar en yüksek ve en düşük değerleri ise şu şekilde:

  • Tüm Zamanlar En Yüksek: 10.00 USD (10 Mayıs 2018)
  • Tüm Zamanlar En Düşük: 0.225 USD (13 Mart 2020)

ONT coinin toplam arzı 1 milyar adet. Bu toplam arzın yüzde 88’lik kısmı ise dolaşımda. ONT coin 5 Kasım 2021 itibariyle 1.08 USD seviyesinde bulunuyor. Piyasa değeri 1 milyar doların biraz üzerinde ve 24 saatlik hacmi ise 250 milyon dolara yakın. Bugünlerde küçük çaplı olarak yukarı yönlü bir hareket yaptığını söylemek mümkün. En azından 24 saatlik hacimde yaklaşık olarak yüzde 35’lik bir genişleme var. ONT coin şu anda Coinmarketcap en büyük kripto para birimleri listesinde 112. sırada bulunuyor. Aynı zamanda ONT coine Certik üzerinde yer alan rakamlara göre yüzde 83 oranında güveniliyor.

ONT Coin Geleceği

Bugün ONT coinin 10.00 USD seviyesini gördüğü günlere geri döneceğini düşünen analistlerin sayısı, o rakamlara ulaşılmayacağını düşünen analistlerin sayısından daha az. Belki gelecekte yine bir yükseliş trendi yaşayabilir ancak, daha önce kırmış olduğu tüm zamanlar rekorunu tekrarlamasına en azından kısa vadede ihtimal verilmiyor. ONT coinin market dominansı şu anda yüzde 0.04. Yani buradan belli başlı yatırımcıların ellerinde büyük miktarlarda ONT coin tuttuğu sonucunu çıkarmak mümkün. Elbette bu yalnızca bir tahmin. Eğer bu tahmin doğru ise, bu yatırımcıların ellerindeki ONT coinleri çıkarması durumunda fiyatta ani dalgalanmalar yaşanabilir. Bu yüzden yatırım fırsatları yakalamak için fiyattaki ani dalgalanmaları takip etmek gerekiyor.

Bir kripto para biriminin geleceğine dair gerçekçi tahminlerde bulunabilmek için, o kripto para biriminin projesine hakim olmak ve projenin duyurduğu gelişmelerin ne anlama gelebileceğini bilmek gerekiyor. Bu da piyasalara yakından bakmak ve değerlenme ihtimali bulunan coinler hakkındaki gelişmeleri düzenli olarak takip etmek anlamına geliyor. ONT coin için de böyle bir durum geçerli.

ONT Coin Yorumlar

ONT coin hakkında Tradingview üzerinde işlem yapan kullanıcıların yorumlarına baktığımız zaman, şu an için ONT coinde ilk direnç noktasının 1.28 USD seviyesi olduğunu görüyoruz. ONT coinin bu seviyeye ulaşması aynı zamanda yüzde 19’luk bir artış anlamına gelecek. OMT coinin destek seviyesi ise 0.83 USD. Aynı zamanda yine yatırımcılar tarafından yapılan yorumlara göre, şu anda ONT coinin güzel bir grafiği var ve Bitcoin çok büyük bir düşüş yaşamadığı sürece ONT coinin destek seviyesinin altına düşmesi beklenmiyor. Aynı zamanda Trading Beasts, Digital Coin Price, GOV Capital ve Crypto Ground tarafından yapılan fiyat tahminleri ise şu şekilde:

  • Trading Beasts: 2021 yılının Aralık ayının ilk günleri için 7.29 USD değerinde bir fiyat tahmini yapılmış fakat bu tahminin çok da gerçekçi olduğunu söylemek mümkün değil.
  • Digital Coin Price: 5 yıl içerisinde ONT coinin 2.09 USD seviyesini aşması zor görünüyor.
  • GOV Capital: ONT coin düşüş trendine girerek 2021 yılının son günlerini 0.70 USD seviyesinde geçirebilir.
  • Crypto Ground: ONT coin yıl sonunda 3.45 USD seviyesine ulaşabilir.

Görüldüğü üzere piyasada bulunan kripto para tahmin botlarının ve analistlerin düşünceleri birbirinden farklılık gösteriyor. Bu da piyasada ONT coine karşı genel bir kafa karışıklığı olduğu anlamına gelebilir. Bu yüzden herhangi bir yatırım yapmadan önce iki kere düşünmek gerekiyor.

ONT Coin Nereden Alınır?

ONT coinin şu anda dünya genelinde listelendiği 100’ün üzerinde borsa bulunuyor. Bu borsalar arasında Binance TR ve Paribu da bulunuyor. ONT coinin en geniş işlem hacmine sahip olduğu ilk 10 borsa ise sırasıyla şu şekilde: Binance, OKEx, HitBTC, FMFW.io, Upbit, VinDAX, Huobi Global, BitMart, TOKOK ve Gate.io borsaları. Eğer siz de bu borsalardan herhangi birini tercih ederseniz, bu tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Bir diğer yandan bu yazıda yer alan bilgilerin tamamı, kullanıcıları bilgilendirmek amaçlı yazıldı. Almanız gereken pozisyonlar hakkında herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Yorum yapın