Kripto Paralar

ONT Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

ONT coin, kripto para piyasalarının nispeten eski kripto para birimlerinden biri. Özellikle NEO ile kurmuş olduğu ortaklık sebebiyle kısa süre içerisinde pek çok yatırımcının ilgisini çekmeye başardı ve çok geçmeden piyasanın önemli kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bugünlerde eski gösterişli günlerinde bulunmuyor olmasına rağmen, piyasadaki pek çok yatırımcının takipte olduğu bir kripto para birimi olduğunu söylemek de mümkün.

ONT Coin Nedir?

Ontology ya da ONT coin, 2017 yılında kurulmuş olan Çin merkezli bir kripto para birimi. ONT coinin kurucu şirketi olan OnChain aynı zaman NEO coinin de geliştiricisi. ONT coinin geliştirilme sürecinde 3 önemli isim yer alıyor. Bunlardan ilki zamanında blockchain teknolojisinin geliştirilme sürecinde de bulunmuş olan Jun Li. Diğer ikisi ise NEO projesinin kurucu ortakları olan Da Hongfei ve Eric Zhang.

İlk olarak NEO blok zinciri üzerinde bulunan ONT coin, 2018 yılının Temmuz ayında kendi mainnet hizmetini yaratması ile birlikte tamamen NEO ağından bağımsız bir hale geldi. Peki ONT coinin projesinin geliştirilme amacı nedir?

ONT coinin piyasaya çıkmasından bu yana pek çok şirket, pek çok işlem için ONT coin kullanmaya başladı. Şirketlerin kendileri için yaratmak istedikleri blockchain ağları, aslında Ontology platformunun açık blok zinciri ağı üzerinde inşa ediliyor. Şirketlerin ONT platformunda işlemlerini gerçekleştiriyor olmasının en önemli nedenlerinden biri, ONT platformunun kişisel verileri ihlal etmiyor olması. ONT coini NEO ve Ethereum gibi farklı kripto para birimi projelerinden farklı kılan özellik ise, daha esnek bir sisteme sahip olması. Şirketler ONT üzerinden kişiselleştirmiş blockchain ağları yaratabiliyor bu da piyasadaki benzer pek çok projede eksik olan bir özellik.

Resmi site: https://ont.io/tr/

ONT Coin Analiz

ONT coin piyasaya çıkmış olduğu 2018 yılının Mart ayında 1.00 USD seviyesinin hemen üzerinde bulunuyordu ve yalnızca birkaç ay içerisinde 10.00 USD seviyesini gördü. Fakat hemen arkasında yine birkaç ay içerisinde çok ciddi bir düşüş trendi içerisine girdi ve bir daha hızlıca bu seviyelere yükselemedi.

2018 Mart ve Haziran ayları arasında piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline ONT coinin, büyük beklenti içerisinde bulunan yatırımcıyı hayal kırıklığına uğrattığı rahatlıkla söylenebilir. 2021 Nisan ve Mayıs aylarında yaptığı hafif yükselişle yatırımcıyı heyecanlandırmış olsa da, çok kısa içerisinde tekrar 1.00 USD seviyesinin altına düşt

ONT coinin toplam arzı 1 milyar adet. Bu toplam arzın büyük bir kısmı ise dolaşımda.

ONT coinin eski davranışlarına bakarak daha sağlıklı karar vermek mümkün.

Veriler https://tr.investing.com/crypto/ontology/chat adresinden alınmıştır.

ONT Coin Geleceği

Bugün ONT coinin 10.00 USD seviyesini gördüğü günlere geri döneceğini düşünen analistlerin sayısı, o rakamlara ulaşılmayacağını düşünen analistlerin sayısından daha az.

Bir kripto para biriminin geleceğine dair gerçekçi tahminlerde bulunabilmek için, o kripto para biriminin projesine hakim olmak ve projenin duyurduğu gelişmelerin ne anlama gelebileceğini bilmek gerekiyor. Bu da piyasalara yakından bakmak ve değerlenme ihtimali bulunan coinler hakkındaki gelişmeleri düzenli olarak takip etmek anlamına geliyor. ONT coin için de böyle bir durum geçerli.

ONT Coin Yorumlar

ONT coin hakkında Tradingview üzerinde işlem yapan kullanıcıların yorumlarına baktığımız zaman, yatırımcı sayısının bir hayli fazla olduğunu görüyoruz.

Aynı zamanda yine yatırımcılar tarafından yapılan yorumlara göre, Bitcoin çok büyük bir düşüş yaşamadığı sürece ONT coinin destek seviyesinin altına düşmesi beklenmiyor. Aynı zamanda Trading Beasts, Digital Coin Price, GOV Capital ve Crypto Ground tarafından yapılan fiyat tahminleri ise şu şekilde:

  • Trading Beasts: Uzun vadede 7.29 USD değerini görmesi mümkün.
  • Digital Coin Price: 5 yıl içerisinde ONT coinin 2.09 USD seviyesini aşması zor görünüyor.
  • GOV Capital: ONT coin düşüş trendine girerek 0.70 USD seviyesinde uzun süre kalabilir.
  • Crypto Ground: ONT coin yıl sonunda 3.45 USD seviyesine ulaşabilir.

Görüldüğü üzere piyasada bulunan kripto para tahmin botlarının ve analistlerin düşünceleri birbirinden farklılık gösteriyor. Bu da piyasada ONT coine karşı genel bir kafa karışıklığı olduğu anlamına gelebilir. Bu yüzden herhangi bir yatırım yapmadan önce iki kere düşünmek gerekiyor.

ONT Coin Nereden Alınır?

ONT coinin şu anda dünya genelinde listelendiği 100’ün üzerinde borsa bulunuyor. Bu borsalar arasında Binance TR ve Paribu da bulunuyor. ONT coinin en geniş işlem hacmine sahip olduğu ilk 10 borsa ise sırasıyla şu şekilde: Binance, OKEx, HitBTC, FMFW.io, Upbit, VinDAX, Huobi Global, BitMart, TOKOK ve Gate.io borsaları. Eğer siz de bu borsalardan herhangi birini tercih ederseniz, bu tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Bir diğer yandan bu yazıda yer alan bilgilerin tamamı, kullanıcıları bilgilendirmek amaçlı yazıldı. Almanız gereken pozisyonlar hakkında herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu