Kripto Paralar

OMG Coin Nedir? Analiz, Geleceği ve Yorumlar

OMG yani OmiseGo Coin gerek kısaltması, gerekse teknik özellikleri nedeniyle kripto marketteki en ilginç para birimlerinden biri. “Oh My God” (Aman Tanrım) cümlesinin kısaltması olarak kullanılan OMG, aynı zamanda OmiseGo Coin’i simgeliyor. Bu nedenle çok sayıda kripto para yatırımcısı bu ilginç kripto para birimini merak ediyor. OMG Coin, bankaları finans sektörünün dışında bırakarak yerine yenilikçi araçların getirilmesini kendine amaç edinmiş durumda. Hedefine ulaşmak için Ethereum altyapısını kullanan bu projenin ne olduğunda gelin daha yakından bakalım.

OMG Coin Nedir?

OMG Coin, ödeme araçlarını özgürleştirmek ve geleneksel finans kurumlarını tarihe karıştırmak gibi bir amaçla kurulan OmiseGo platformunun ana para birimi. Platformun bağlı olduğu ana şirket ise 2013 yılında kurulan ve binlerce kullanıcıya blockchain tabanlı kart çözümleri ile kripto para kullanım imkanı sunan Omise şirketi. Şirket ayrıca, 2016 yılında Forbes’da “Fintech Rockstar” olmaya hak kazandı. OmiseGo platformu ise “Unbank The Banked” (Bankalaştırılanları Bankasızlaştırma) vizyonuyla 2017 yılında ortaya çıktı ve OMG Coin aynı yıl Haziran ayında piyasaya sürüldü. Eylül 2017 tarihinde cüzdanında 0.1 veya daha fazla Ethereum bulunan kullanıcılar OMG Coin ile ödüllendirildi ve bu şekilde OMG kripto para borsalarında yer almaya başladı.

OMG projesinin arkasında Joseph Poon isminin yanı sıra, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile Dr. Gavin Wood da yer alır. Ekip temelinde OMG platformunu 3 dikey yapı halinde inşa etmiş durumda: Buna göre OMG platformu öncelikle kolay arayüz, merkeziyetsiz borsa ve ölçeklenebilir zincir konularına odaklanır. OMG, kamuya açık finans sistemi kurmak için Ethereum’un altyapısını kullanan bir platformdur. Amaç olarak, ağ geçitleri ve finans kurumları arasındaki koordinasyon problemlerini ortadan kaldırmayı hedefler. Bu şekilde havale, ödeme, ticaret, finansman, bordro, varlık yönetimi ve sadakat programı gibi çok çeşitli hizmetleri özgür hale getirir.

Proje, sahip olduğu niteliklerle diğer platformlardan ayrılır:

 • Platform arkasında güçlü ve tanınmış bir ekip bulunur.
 • Gelişme kapasitesi bakımından diğer zincir projelerinin önünde yer alır.
 • Blockchain teknolojisindeki temel sorunlardan ölçeklendirmeye uygulanabilir çözümler sunar.
 • Sağlam bir topluluk desteğine sahip, bu nedenle zamanla güçlenme potansiyeli taşır.
 • Plazma üzerine yapılan ilk çalışmalar arasında bulunur.
 • Projeyi geliştiren firma OMG Coin ile hedeflediği çözümleri kullanıcısına ulaştırır.
 • Milyonlarca Çinli tarafından aktif şekilde kullanılır.
 • Tayland gibi kritik bir ülkedeki bankacılık sistemi tarafından desteklenir.

OMG Coin Avantajları Nelerdir?

OMG Coin’i diğer kripto para birimlerinden farklı kılan özellikler:

 • OMG Coin, yüksek enerji ve işlem gücü gerektiren PoW mekanizmasının yerine daha ucuz, ekonomik ve çevreci olan PoS mekanizmasını kullanmakta. Bu sayede yatırımcılar, ellerindeki OMG Coin miktarına bağlı olarak ödüllendiriliyor.
 • PoS mekanizması, sistemin kötüye kullanılmasını da engelliyor. Buradaki mantığa göre; elindeki coin adeti yüksek olan kullanıcıların riski de yüksek oluyor. Bu nedenle kullanıcılar fiyat istikrarsızlığı oluşturacak hamlelerde bulunamıyor.
 • OMG Coin blokları kısa sürede oluşturuluyor. Bu, işlem onay sürelerinin kısalmasını ve ücretlerin düşük olmasını sağlıyor.
 • OMG Coin ERC20 tokenı olarak işlem görüyor. Bu özelliği nedeniyle saklama anlamında yatırımcısına büyük kolaylık sağlıyor. Ethereum varlıkları destekleyen bütün cüzdanlarda OMG Coin saklanabiliyor. Ayrıca Metamask gibi web 3.0 cüzdanlar; mobil, masaüstü, çevrimiçi veya donanım cüzdanlar da OMG Coin destekliyor.
 • Nakit sıkıntısını ortadan kaldıran bir mekanizma ile çalışıyor.
 • Kullanıcıların otomatik chat ağı üzerinden iletişim kurmasına izin veriyor.
 • 1 milyon işlem kapasitesi sözü ile hareket ediyor ve ölçeklenebilirlik sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor.
 • Visa gibi kartlarla kıyaslandığında neredeyse 40 kat daha hızlı olan OMG Coin, Plasma Network adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Bu geliştirme, Bitcoin ve Litecoin gibi ağır para birimlerine göre çok daha hızlı olmasını sağlıyor.
 • Kendi cüzdanına sahip olması nedeniyle kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu avantajları güvenli transfer, depolama ve alım satım imkanı tanıyor.
 • Kendi borsasının olması, farklı zincirler arası işlem yapma kapasitesini artırıyor ve çeşitli kripto para birimleri arasında geçiş yapmayı mümkün kılıyor. Bu özellikler ayrıca güçlü bir altyapıya sahip olduğunu gösteriyor.
 • İş hayatı ile doğrudan bağlantıları olduğundan yaygın olarak kullanım potansiyeli taşıyor. Ayrıca geliştirici ekibi sayesinde piyasaya güven aşılıyor ve bu da daha geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşmasını mümkün hale getiriyor.

OMG Coin Geleceği

OMG Coin, sunduklarıyla kripto para piyasasında öne çıkıyor. Ancak derinlemesine incelendiğinde OMG’nin çok sayıda rakibi ve benzeri projenin olduğu görülüyor. Örneğin; başka bir token olan NEM de OMG gibi, dünyanın her yerine özgürleştirilmiş finansal araçları götürmeyi hedefliyor. Ripple ve Bancor gibi projeler, bankacılık sistemini kripto para dünyasına entegre etmeye çalışıyor. Diğer pek çok platformda aynı şekilde, kripto para birimlerinin ödeme işlemlerinde aktif kullanımına dair geliştirmeler yapıyor. Kısacası, sayısız proje blockchain teknolojisinin sağladığı bütün imkanlardan en iyi şekilde faydalanmayı ve mevcut finansal sistemlere güncelleme getirmeyi hedefliyor. Bu da OMG Coin’in fazlasıyla rakibi bulunduğu anlamına geliyor.

Öte yandan, OMG güçlü bağlantıları sayesinde ödeme noktası, debit kart ve kredi kartı gibi temel finansal işlemlere kolay erişebilir bir konumda bulunuyor. Diğer pek çok projenin ise bu özellikler için ortaklık kurması gerekiyor. Ancak OMG Coin, şirketin kapasitesi ve taşıdığı güven ile diğerlerinden bir adım önde görünüyor. Açık kaynak kodlu uygulamalarını zaten hazırda bekleyen bir kitleye maliyetsiz ve hızlı şekilde sunmayı hedefliyor. Böylece dijital ve fiziksel dünya arasında güvenli bir bağ kurmaya çalışıyor. Bu nedenle OMG Coin, kripto marketin mutlaka takip edilmesi gereken projelerinden biri olarak sayılıyor. Aynı amacı taşıyan çok sayıda rakibi olsa da ileride bunlar arasından hangisinin daha iyi atılımlar gerçekleştireceğini yakından takip etmek ve yatırım kararlarını buna göre almak gerekiyor. Oldukça yeni bir proje olan OMG’nin hedeflediklerini kullanıcıya sunması halinde önünün açık olduğu pek çok analist tarafından vurgulanıyor.

OMG Coin Yorumlar

OMG Coin en başta arkasındaki geliştirici ekip ve Ethereum desteği ile öne çıkıyor. Vizyonu ve yerine getirdikleri ile marketin odak noktası haline gelme potansiyeli barındırıyor. Bu nedenle kripto para yatırımcıları OMG Coin hakkında yapılan yorumları merak ediyor. Analistlere göre OMG Coin, gelecekte değerlenmesi beklenen projeler arasında yer alıyor. Genel bir kabul görmüş olması ve şimdiden geniş bir kitleye ulaşmış olması bunda büyük bir etken. Ayrıca OMG platformu, kullanıcısına sayısız avantaj da sağlıyor.

Kısacası, OMG Coin özellikle uzun vade yatırım yapanların cüzdanlarında bulundurmaları gereken tokenlardan biri olabilir. Ancak bu coine yatırım yapmak isteyenlerin, detaylı fiyat takibi ve piyasa analizi yapması gerekir. Kripto para piyasasının anlık haber akışından etkilenmesi, OMG Coin’de hızlı dalgalanmalara yol açabilir. Bitcoin’deki hızlı hareketler de OMG Coin grafiğini etkileyebilir. Bu nedenle iyi bir yatırım için OMG Coin geçmiş grafiklerine bakılması, analizlerinin incelenmesi ve resmi web sitesi üzerinden güncel gelişmelerinin takip edilmesi önerilir. Yatırımcıların dikkatle işlem açması gereklidir.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

 1. honkong merkezli bir yatırım şirketi tarafından satın alındığını hatırlıyorum. Bir ara %7 oranında bir sıçrama yapmıştı ama sonra vasatta kaldı takip edilebilir. Bir araştırma yapalım bakalım geçmişi nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu