Kripto Paralar

NEO Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Her ne kadar Bitcoin, Ethereum ve Litecoin bu piyasanın en eski kripto para birimleri olsa da, sonradan çıkan pek çok kripto para birimi de piyasayı etkisi altına almaya başardı. İşte bu kripto para birimlerinden biri de Neo coin. Bugüne kadar piyasada büyük başarı yakalamış kripto para birimlerinden olan Neo coin, bugünlerde o eski günlerindeki gibi ilgi görmüyor ama, hala pek çok yatırımcı tarafından saklanmaya devam ediyor.

Neo Coin Nedir?

Neo coin ilk olarak Da Hongferi ve Erik Zhang tarafından 2014 yılında üretilen ve piyasada Çin’in Ethereum’u olarak adlandırılan bir kripto para birimidir. İlk yaratıldığı zamanlarda Antshares ismini almış olan kripto para birimi, daha sonradan Onchain’in desteğini alması ile birlikte 2017 yılından itibaren Neo coin ismi ile anılmaya başladı. Neo coinin akıllı sözleşmeler, kimlikler ve dijital varlıklardan oluşan sistemi, kademeli bir yapıya sahiptir. Neo ağı üzerinden transfer edilen varlıklar ve akıllı sözleşmeler, herhangi bir aracıya gerek duymaz.

Neo coin projesinin amacı en temelde hem dijital hem de dijital olmayan varlıkların mülkiyetinin korunmasıdır. Bir akıllı ekonomi sistemine geçiş yapmayı hedefleyen Neo coin projesinde tüm fiziksel varlıklar dijital ortamda var edilebiliyor. Yani bir anlamda tüm fiziksel varlıkları dijitalleştirmek mümkün. Eğer madencilik cihazlarına sahipseniz, Neo kazımı yapabilirsiniz. Fakat Neo coinin günümüzdeki madencilik faaliyetlerinin karlı bir işlem olduğunu söylemek mümkün değil. Tüm bunların dışında Neo coinin kullanıcılarına sunmuş olduğu avantajlar ise şu şekilde:

  • Akıllı ekonomi modeli: Fiziksel varlıkları dijitalleştirmek mümkün hale gelir. Üstelik bu son derece güvenilir bir işlemdir.
  • Farklı dillerde kod yazımı: Neo pek çok kodu kabul ettiği için, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler adına yeni bir kod öğrenmesine gerek yoktur. Bu durum Neo coini son derece cazip bir hale getirmiştir ve büyümesini sağlayan önemli özelliklerden biridir.
  • İşlem hızı: Neo ağı üzerinde bir saniye içerisinde 10.000’den fazla işlem gerçekleştirilebilir. Ethereum ağı için bu rakamın 15 olduğu düşünülürse, Neo ağında işlemlerin ne kadar hızlı olduğu anlaşılabilir.
  • Almış olduğu destekler: Neo coin, Alibaba gibi büyük şirketler tarafından desteklenen bir projedir. İlk çıktığı yıllarda Çin hükümeti tarafından da desteklenen proje, Çin’in kripto paralara karşı uyguladığı yaptırımlardan sonra bu desteği kaybetti.

Görüldüğü gibi Neo coinin hem geliştiriciler, hem de kullanıcılar tarafından değerlendirilmeye açık çok sayıda avantajı bulunuyor. Geliştiriciler Neo coin projesi üzerinde işlemleri sürdürerek yeni özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Unutmadan söylemekte fayda var: Neo ağı üzerinden yapılan transfer işlemleri ortalama olarak 4 ila 6 dakika sürüyor ve bu işlemlerden herhangi bir transfer ücreti alınmıyor.

Resmi site: https://neo.org/

NEO Coin Analiz

Neo 2021 yılının ikinci yarısında istikrarlı bir grafik çizdi. Ağustos 2021 – Kasım 2021 tarihleri arasında neredeyse aynı fiyatta seyretti. 2021 yılı Mayıs ayında 100 USD seviyesinin üzerinde bulunan Neo coin, Bitcoinin düşmeye başlaması ile birlikte yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetti. Daha sonra eski günlerine dönmek için bazı hareketlenmeler yaşasa da bu pek mümkün olmadı. 2021 sonlarında Neo coinin market hacminin ikiye katlandığını gördük. Bu durum birçok Neo coin yatırımcısını heyecanlandırsa da beklenen yükseliş gelmedi.

Toplamda 100 milyon adet olarak oluşturulmuş olan toplam sabit Neo coin arzının yüzde 71’lik kısmı dolaşımda bulunuyor. Neo coin aynı zamanda Coinmarketcap en büyük kripto para birimleri listesinde her zaman ilk 100 içerisinde bulundu.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/neo/

Neo Coin Geleceği

Piyasada Neo coinin geleceğinin parlak olduğunu ve kırmış olduğu tüm zamanlar rekorunun çok daha üzerine çıkacağını düşünen çok sayıda kripto para analisti var. Bu analistler tarafından yapılmış olan pek çok tahminin oldukça gerçekçi olduğunu söylemek mümkün. Örneğin piyasadaki ortak kanı, Neo coinin 2022 yılına 140 dolar seviyesinin üzerinde başlayacağı ve yıl ortasında 200 dolar seviyesini geçeceği yönünde.

NEO coinin 2025 sonrasında 500 dolar seviyesinin üzerine çıkabileceği sıkça konuşuluyor. Neo coinin projesine bakıldığı zaman ve zamanında yatırımcıların göstermiş olduğu büyüme potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda, bunun gerçekleşebileceğini söylemek çok da yanlış olmaz.

Bir diğer yandan 2021 yılında düşüşten sonra istikrarlı bir grafik sergileyen Neo coinin patlama yapmasını bekleyen çok sayıda yatırımcı var. Son günlerde ellerinde Neo coin tutan yatırımcıların sayısının artması, marketteki hacmin de büyümesine neden oldu. Hal böyle olunca piyasada Neo coinin yükselmesine dair olan beklenti de artmaya başladı. Neo coinin bu beklentiyi karşılayıp karşılayamayacağını, ne tür bir hareket içerisinde olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Neo Coin Yorumlar

İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaparak pek çok Neo coin yatırımcısının Neo coin hakkındaki yorumlarına ulaşmak mümkün. Örneğin yatırımcılardan bazıları Neo coinin önce 66 dolar, ardından da 72 dolar seviyesini aşması durumunda rahatlıkla 96-100 dolar seviyelerine çıkabileceğini düşünüyordu. Fakat ilk etapta 66 dolar seviyesinin aşılması da büyük önem taşıyor. Wallet Investor, Long Forecast, Crypto Ground ve Digital Coin Price tarafından yapılmış olan 2025 yılı Neo coin fiyat tahminleri ise şu şekilde:

  • Wallet Investor: 335,74 USD
  • Long Forecast: 209 USD ila 259 USD
  • Crypto Ground: 293,86 USD
  • Digital Coin Price: 335,74 USD

Görüldüğü üzere bu analistlerin 2025 yılı için yapmış olduğu tahminler birbirine oldukça yakın. Bu yüzden bu tahminlerin gerçekçi olduğunu ve Neo coinin 2025 yılında bu seviyeleri görebileceğini söylemek mümkün.

Neo Coin Nereden Alınır?

Neo coinin dünya genelinde listelendiği borsaların sayısı 200’e yakın. Neo coinin en çok işlem gördüğü ilk 10 borsa ise sırasıyla şu şekilde: Binance, Upbit, OKEx, Dcoin, FMFW.io (Bitcoin.com Exchange), Changelly PRO, HitBTC, ZB.COM, Finexbox, Bibox. Neo coin aynı zamanda Bitexen, BitTurk, Btcturk Pro ve Paribu gibi yerli borsalar üzerinde de satın alınabiliyor. Eğer Binance TR kullanıyorsanız, bu borsa üzerinden de Neo coin işlemleri yapabilmeniz mümkün.

Eğer siz de piyasayı yakından takip ederseniz, Neo coin için yatırım fırsatları yakalayabilirsiniz. Bu makale, yalnızca Neo coin hakkında bir bilgilendirme makalesi olmakla birlikte, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu