Kripto Para Rehberi

Metaworld Nedir?

2012 yılında “Yılın Oyunu Altın Ödülü”nü kazanan Gensokishi Online, 2021 yılının sonlarına doğru yeni bir versiyon duyurdu. Oyun dünyasını harekete geçiren bu yeni güncelleme “Metaworld” olarak tanıtıldı ve metaverse giriş odaklı bir evren olarak ilgi görmeye başladı. Dünya genelinde 8 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Gensokishi’nin sunduğu Metaworld versiyonunda kullanıcılar NFT varlıklar üzerinden oyun geliştirmeleri yapabiliyor.

Metaworld Nedir?

Metaworld, Gensokishi Online projesinin kullanıcıları metaverse dünyasına taşımak için geliştirdiği bir güncelleme. Temel olarak NFT varlıklar üzerinden ada ulus inşa etme oyunu olarak bilinen Metaworld, insanların gerçeğe oldukça yakın avatarlar oluşturarak gelişmiş bir oyun deneyimi kazanmasına izin veriyor. Metaverse odaklı geliştirilen bu proje, yeni nesil teknolojilerin tamamını destekleyerek kullanıcılar için erişilebilir olmayı amaçlıyor.

genso games

Gerçeğe oldukça yakın bir oyun ve sosyalleşme deneyimi sunan Metaworld kullanıcılarına NFT varlıklar üzerinden çeşitli imkanlar tanır. Oyun içi arazı satın almak, çiftlik ekosistemini geliştirmek ve çeşitli yükseltmeler almak için farklı NFT varlıklar bulunur. Bu varlıklar çeşitli kaynakları keşfetmede, çiftlik inşa etmede veya savaş sırasında kullanılabilir. Metaworld ekosistemine dahil olan oyuncular NFT’ toplayarak, arazi geliştirerek, savaşarak veya ticaret yaparak kendi oyun dünyasını kurabilir. Ayrıca rekabet ortamı ve ekosistem gelirine yapılan katkılar da oyun içi varlık olarak alınıp satılabilir. Bütün bu araçlar oyuncuların kendi oyun evrenini yaratmasını ve oyun deneyimini kendi özelinde belirlemesini sağlar.

Metaworld oyununun yerel belirteci, aynı isimli kripto para birimi Metaworld (MV) olarak geçer. Aynı zamanda oyunda ROND Token adı verilen ikinci bir para birimi daha kullanılır. ROND Token stabilcoin görevi yaparken Metaworld Coin ekosisteme güç veren temel varlık işlevi görür. Metaworld dünyasındaki tokenler şu özellikleri ile öne çıkar:

  • MV Token oyun evrenini kurmak için kullanılır. MV varlık sahipleri hem oyun içi hem de oyun dışı çeşitli haklar elde eder.
  • ROND Token ise oyun içi ekosistemde kullanılır. Stabilcoin gibi davrandığından çeşitli borsalarda takas edilebilir. ROND, oyun için gerekli temel ögeleri satın almada kullanılır.
  • ROND token değeri anlık olarak değişebilir ve bu token temel koruyucuların, silahların vb. ögelerin satın alımında kullanılır. Kimi etkinliklerin giriş ücreti de ROND Token üzerinden ödenir.
  • MV ile ROND Token Metaworld evrenini kuran temel para birimleridir. Ekosisteme dahil olmak isteyen kullanıcıların her iki varlığa da sahip olması gerekir.
  • Ana birim MV, Polygon tabanlı bir tokendir ve oyun içi ekipman satın almalarında kullanılır. MV sahipleri aldıkları ekipmanları bu tokeni kullanarak yükseltebilir.
  • MV ayrıca oyun içi yönetişim tokeni olarak kullanılır ve ekosistem katılımcılarına oy kullanma hakkı tanır. Bu sayede oyuncular oyun evreni gelişimine katkı sağlayabilir.
  • MV tokenin bir diğer kullanım alanı ise oyun içi arazi satın almak ve canavar yaratmaktır. Bu işlemler dışındaki oyuncular arasında yapılan takas işlemleri de MV token ile gerçekleştirilir.

Metaworld Analiz

Metaworld Coin, 2021 yılı Aralık ayında piyasaya sürüldü ve ilk çıktığı sırada büyük bir yükseliş kaydederek 0.0013 dolardan 0.0063 dolara kadar çıktı. Bu bölgede özellikle ön satış ile token sahibi olan yatırımcılarına ciddi kar sağladı ve satış baskısı yiyerek kademeli şekilde 0.0010 dolar seviyelerine kadar geriledi. 2022 başlarında ufak çaplı ara bir yükselişle 0.0015 dolar seviyesine çıkmış olsa da buralarda tutunamadı ve yeniden yükseldiği nokta olan 0.0010 dolar seviyesine indi. Daha sonra düşen kripto marketin de etkisiyle düzenli olarak düşüşe devam eden Metaworld Coin, birkaç ay içinde 0.0025 dolara kadar düştü ve bu seviyede akümüle olmaya başladı.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/metaworld-token/

Metaworld ve Metaverse İlişkisi

Metaworld, özellikle yenilikçi bir sistem olan Metaverse odaklı olması nedeniyle hem yatırımcılardan hem de kripto para uzmanlarından ilgi gören bir proje. Bu projenin ana belirteci MV token da bu nedenle genellikle geleceği parlak coinler listelerinde yer almakta. Halihazırda geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan güçlü bir oyun ekosistemine dahil olan MV token, kullanıcılarına gerçeğe yakın ve oldukça keyifli bir oyun deneyimi sunmasıyla bilinir. Metaworld katılımcılar hem benzersiz bir oyun deneyimi elde ederken hem de çeşitli yöntemlerle gelir elde edebilir. Ayrıca her oyuncu kendi oyun oynama stilini belirleme hakkına da sahiptir. 

Örneğin; sırf madencilik yaparak NFT varlıklar elde etmek ve bu varlıkları takas ederek gelir sahibi olmak Metaworld katılımcısı olmanın yöntemlerinden sadece biridir. Bir diğer yöntem ise malzeme toplayarak çiftlik geliştirmeye odaklanmak, arazide yapılan ekimler üzerinden kaynak elde etmektir. Kimi oyuncularsa canavar geliştirerek dövüşme yoluyla benzersiz varlıklar kazanabilir. Bu çok yönlü ve gerçekçi oyun sistemi Metaworld projesinin popüler olma potansiyelini artıran en önemli özelliğidir. Bu nedenle oyun mevcut gücünü korur, daha geniş bir kitleye ulaşırsa geleceğin yükselen projeleri arasında yer alabilir. Daha fazla katılımcı ise oyun içinde kullanılan token talebini artırdığından MV token fiyatlamasına olumlu yönde yansıyabilir. Genel beklentilere bakıldığında projenin halihazırda yeni olması ve arkasında güçlü geliştiricilerin bulunması gelecek beklentilerini artıran etmenlerdendir.

Metaworld Geleceği Nasıl?

Metaworld oyunundaki geliştirmeler ve oyun içi güçlendirmeler NFT varlıklar üzerinden ilerler. Bu varlıklar insan, bitki, canavar ve hayvan gibi farklı NFT sınıflarını kapsar. Her ırkın veya NFT grubunun kendi içinde çeşitli güçlü noktaları bulunur. Dolayısıyla Metaworld katılımcıları oyun içi tokenleri kullanarak kendilerine özel bir dünya yaratabilir ve gerçeğe en yakın oyun deneyimini elde edebilir. Bu nedenle Metaworld, geleceğin teknolojisi Metaverse ile uyumlu olmasıyla öne çıkar. Geliştirmelere açık yeni bir dünya kuran Metaworld, oyuncuların kendi yolunu çizmesine izin verir. Ayrıca arkasında güçlü bir oyun ekibi bulunduğu için geniş kitlelere hitap edecek bir versiyondur.

Bütün dünyada şimdiden bilinirlik elde eden metaverse, ilgi çekici ve yenilikçi bir dünya. Bu dünyayı sistemine adapte eden ve erken dönemde kolay erişim imkanı sunan kripto para projeleri ise çok hızlı gelişmekte. Bu nedenle oyunculara NFT varlıklar, oyun oynama veya DAO gibi etkileşimler üzerinden gelişmiş bir oyun deneyiminin yanı sıra gelir imkanı sunan Metaworld projesinin fazlasıyla ilgi çektiğini söylemek doğru olabilir. Gerçeğe oldukça yakın bir oyun evreni ile bu alana dair artan ilgi odağında ilerleyen bu proje, gelecekte çok daha farklı şekillerde hizmet verebilir.

Metaworld Token Alınır Mı?

Uzmanlara göre, hem metaverse hem de kripto para dünyasını birleştiren projeler genel olarak geleceğe bir adım daha yakın olması nedeniyle ilgi çekici. Bu alana ön ayak olan oyun projelerinden biri de Metaworld olarak bilinmekte. Özellikle metaverse ve metaworld oyunu arasında kurulan büyük ilişki, geleceğe farklı şekillerde yön verme etkisine sahip olabilir. Bu nedenle uzmanlar yüksek potansiyeli ile öne çıkan bu projenin yakından takip edilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Bununla birlikte, kripto marketin yüksek volatiliteye sahip olması ve özellikle altcoin fiyatlamalarının Bitcoin hareketlerinden ciddi şekilde etkilenmesi yatırımcılar için bir tehdit unsuru.

Kaynak: https://www.metaworldtoken.io/

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu