NFT

Metaverse Arsa Satın Alma Siteleri

Kripto para, token, madencilik ve NFT… Her geçen gün hayatımıza yeni kavramlar girmeye devam ediyor. İşte bu kavramlardan biri de Metaverse. Artık kullanıcılar tıpkı gerçek dünyadan bir arsa satın almak gibi, Metaverse adı verilen sanal evrenler içerisinde de arsalar satın alabilir. Bu arsalar kullanıcılar tarafından istedikleri şekilde özelleştirilebilir. Aynı zamanda reklam ve iş faaliyetleri için kullanılabileceği gibi, çeşitli etkinlikler düzenlemek de mümkündür.

Metaverse Arsası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Metaverse üzerinde arsa satın almak özellikle son yıllarda oldukça karlı bir yatırım aracına dönüştü. Fakat yatırım yapmadan önce stratejinizi doğru şekilde belirlemezseniz, tüm yatırımınızı kaybetmeniz de mümkün hale gelebilir. Bu yüzden Metaverse üzerinde arsa satın almadan önce şu noktalara dikkat etmeniz önemli:

  • Metaverse arsası alacağınız projenin hangi blok zincir üzerine inşa edildiği,
  • Projenin yerel kripto para biriminin ne durumda olduğu ve hangi borsalarda listelendiği,
  • Proje içerisinde hangi ünlü yatırımcıların ya da güçlü firmaların bulunduğu,
  • Arsayı ne amaçla aldığınız.

Ayrıca günümüzde Metaverse üzerinden arsa alacak olanlara yönelik danışmanlık hizmeti veren kişi ve kurumlar da bulunuyor. Yani yatırımlarınızı gerçekleştirmeden önce bir danışmanlık hizmeti almanız da mümkün.

En İyi Metaverse Arsa Satın Alma Siteleri Hangileri?

Metaverse evreni üzerinde arsa satın alınabilir hale geldikten sonra, arsaların satın alınabileceği projelerin ve platformların sayısı da kısa süre içerisinde bir hayli arttı. Nitekim günümüzde arsa satın alınabilecek onlarca site bulunuyor. Bu yüzden yatırımcılar için bir site seçimi yapmak kafa karıştırıcı bir sürece dönüşebilir. Bu yüzden biz de sizler için metaverse arsası satın alınabilecek en iyi siteleri listeledik…

Axie Infinity

axieinfinity

Pokemon’dan yola çıkılarak tasarlanmış bir oyun olan Axie Infinity’de, sahip olduğunuz evcil hayvanları geliştirip savaştırarak ve eşyalar toplayarak arsalar satın alabiliyorsunuz. Lunacia olarak adlandırılan ve Axie’nin anavatanı olarak nitelenen evren pek çok arsaya bölünmüştür. Kullanıcılar sahip oldukları arsaları büyütüp geliştirebilir ve bunun için de AXS kullanır. Aynı zamanda arsa sahipleri kendi toprakları üzerinde bulunan kaynakları toplayabilir ve bu şekilde gelir elde edebilir. Aynı zamanda her kullanıcı kendi arsası içerisinde mini oyunlar yaratabilir. Axie Infinity içerisindeki Lunacia evreni NFT varlıklar ile temsil edilen 90601 farklı arsa içerir. 

Decentraland

decentraland

Decentraland evreninde LAND olarak adlandırılan 90601 farklı arsa bulunur. Arsa sahipleri arazileri üzerinde sanatsal bir ortam yaratabilecekleri gibi, eğlenceli etkinlikler düzenleyebilir ya da yeni bir iş yaratabilirler. Arsa sahipleri sahip oldukları bu arsaları istedikleri gibi geliştirebilir. Günümüzde bazı büyük markaların Decentraland evreni üzerinde sanal mağazalar oluşturdukları biliniyor. Aynı zamanda bugüne kadar Decentraland üzerinde pek çok sergi ve konser düzenlendi. Üstelik söz konusu etkinliklere çok büyük bir katılım gerçekleşti. Ayrıca pek çok yatırımcı tarafından Decentraland üzerinden bir arsa satın almak en karlı yatırım araçlarından biri olarak değerlendiriliyor. 

The Sandbox

En popüler Metaverse oyunlarından biri olan The Sandbox, oyuncuların oyun içerisinde kullanılabilecek eşyalar üretmesi ve ürettikleri bu eşyalardan gelir elde etmesi temeline dayanıyor. The Sandbox üzerinde de tıpkı Decentraland evreninde olduğu gibi LAND adı verilen arazi parçaları bulunur. The Sandbox üzerinde satın aldığınız bir arsayı ilerleyen dönemde karlı bir şekilde satabilir ya da bu arsa üzerinde çeşitli etkinlik ve oyunlar düzenleyerek gelir elde edebilirsiniz. Aynı zamanda sahip olduğunuz arsaları, burada etkinlik düzenlemeleri için başka kullanıcılara da kiralayabilirsiniz. Oyun içerisinde yerel kripto para birimi olan SAND kazanarak yeni arsalar alabilir ya da arsalarınızı geliştirebilirsiniz. 

Next Earth

next earth

Next Earth üzerinde dünya haritasının aynısı yaratılmış durumda. Dolayısıyla siz de bu dünya haritası üzerinde gezinerek çeşitli arsalar alabiliyorsunuz. Yani satın aldığınız arsalar aslında gerçek dünyada da var olan arsalar. Oyun içerisinde arsa satın alma işlemleri yalnızca BNB coin ile gerçekleşiyor. Next Earth projesinin hayata geçirilmesindeki en temel amaç sanal bir satış, pazarlama ve hizmet platformu oluşturmak. Yani Next Earth evreni üzerinde dünyanın herhangi bir noktasına giderek buradaki bir işletmeden alışveriş yapmanız ya da hizmet almanız mümkün hale gelecek. 

Dvision Network

dvision network

Sanal gerçeklik içerikleri oluşturmak için kullanılan bir platform olan Dvision Network, NFT pazaryeri içerisinde VR NFT varlıklar listeliyor. Platformda yer alan VR-City üzerinden arsa satın almak mümkün. Satın alınan arsalar LAND Lot olarak adlandırılıyor. Bugüne kadarki en gelişmiş sanal gerçeklik deneyimlerinden birini sunan Dvision Network, kullanıcıların sahip oldukları arsalar üzerindeki istedikleri her şeyi yapmalarına olanak tanıyor. İlk Meta-şehir olmayı amaçlayan proje başta New York ve Seul olmak üzere 20 büyük şehre yayılmış 200.000 sabit parselden oluşuyor. Parsel sayısının sabit olması proje üzerinde sahip olunan arsaların değerlerinin artmasına neden olabilir. 

OVR

ovr

OVR, hem VR hem de AR deneyimini kullanıcılara sunmak için geliştirilmiş olan ve Ethereum blok zinciri üzerinde yer alan bir proje. Altıgenlerden oluşan ve OVRLands olarak adlandırılan evren içerisinde 1.6 trilyon adet benzersiz parça bulunuyor. Kullanıcılar OVRLands satın alabilir, kiralayabilir, açık artırmalara katılabilir ya da staking işlemleri yapabilirler. İçerik oluşturucuların OVRLands üzerinde içerik oluşturarak gelir elde etmeleri mümkündür. Aynı zamanda sıradan kullanıcıların akıllı telefonların kamerası ile OVR token avlamak için hazine avı etkinliklerine katılabilir. OVR projesi üzerinde Amerika’da Manhattan, Paris’te Eyfel Kulesi ve Türkiye’de de Efes Harabeleri ve Galata Kulesi gibi alanların satışı şimdiden yapılmış durumda. 

Bloktopia

bloktopia

Bloktopia son yıllarda kullanıcıları en çok heyecanlandıran dijital evrenlerden biri. Bloktopia üzerinden NFT oluşturup satmak ya da arsalar satın alarak çeşitli etkinlikler ile gelir elde etmek mümkün. Evren içerisinde yer alan reklam panoları reklam faaliyetlerinde kullanılabileceği gibi, kullanıcılar sahip oldukları arsaların üzerinde yapacakları konusunda özgür olur. Yani alanı istediğiniz gibi özelleştirebilir, isterseniz bir iş kurabilir, isterseniz başkalarına kiralayabilir ve çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Platform içerisinde projenin yerel kripto para birimi olan BLOK kullanılıyor. 

Somnium Space

somnium space

Bir sanal gerçeklik platformu olan Somnium Space üzerinde standart bir arsa yaklaşık olarak 18.000 dolar değerinde. Fakat daha çekici konumlara ve daha ilgi çekici mekanlara baktıkça fiyatlar yukarı yönlü olarak değişir. Sahip olunan arsalar içerisinde kullanıcılar istedikleri gibi özelleştirme yapabilir. Her geçen gün büyümeye ve piyasada bulunan en iyi metaverse satın alma sitelerinden biri olmaya devam ediyor. 

Alternatif Metaverse Satın Alma Siteleri

Metaverse arsaları satın almak için kullanabileceğiniz siteler yalnızca yukarıdakiler ile sınırlı değil. Eğer alternatif platformlar arıyorsanız şu siteleri de değerlendirebilirsiniz:

  • SuperWorld
  • MatrixWorld Land Sale
  • My Neighbor Alice
  • Genesis City

Siz de yukarıdaki siteler üzerinden her geçen gün büyüyen ve daha fazla kullanıcıyı kendisine çeken Metaverse evrenine dahil olabilirsiniz. Son olarak; bu metin içerisinde yer alan bilgiler yalnızca kullanıcılara fikir vermek için bir araya getirildi ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu