Kripto Paralar

MANA Coin Nedir? Analiz, Geleceği ve Yorumlar

Kripto para dünyasında her geçen gün yeni platformlar ve yeni kripto para birimleri yaratıyor. Bu kripto para birimlerinden bazıları gerçekten başarılı projelere sahip bu yüzden de takip etmeye değer. Bunlardan biri de son zamanlarda adından sıklıkla bahsettiren Decentraland, yani MANA coin.

MANA Coin Nedir?

Decentraland, Ethereum blok zinciri üzerinde kurulmuş olan bir sanal gerçeklik platformu. Aynı zamanda dünya üzerinde yaratılmış olan ilk merkeziyetsiz VR platformu olma özelliğini taşıyor. MANA coin de bu sistemin de kripto para birimi. Kullanıcılar platform üzerinde ürettikleri içerikler ile MANA coin kazanabiliyor.

Bugüne kadar blok zincir projelerine önemli katkıda bulunan Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından yaratılmış olan platform, geleceğe dair önemli yatırımlar içeriyor. Platform Meilich’in içerik ve tasarım, Ordano’nun ise teknolojik altyapı yeteneklerini birleştirmesi ile oluşmuş. Kullanıcılar Decentraland’in sanal dünyasında araziler satın alabilir, bu arazilerde gezinebilir, üzerine yapılar inşa edebilir ve bu şekilde gelir elde edebilirler.

Platformun 24 milyon dolar değerindeki ilk coin arzı 2017 yılında gerçekleşti. Decentraland sanal dünyası ise 2020 yılının Şubat ayında halka açıldı. Bu tarihten bu yana kullanıcılar LAND dünyası olarak adlandırılan ortamda çeşitli deneyimler yaşıyor. Kullanıcılar kazandıklar MANA coinler ile Decentraland dünyasında avatar, isim ve çok daha fazlasını satın alabiliyor. MANA coin ayrıca kripto para borsaları üzerinden fiat para birimi ve diğer dijital para birimleri ile satın alınabiliyor, takas edilebiliyor ve satılabiliyor. Platformun bir diğer tokeni olan LAND ise, Decentraland sanal dünyası içerisinde sınırlandırılmış ve takas edilemez bir varlıktır. Sanal dünya içerisinde çeşitli geliştirmeler yapmak için MANA coinlerinizi kullanarak LAND satın alabilirsiniz. LAND, yalnızca bu sanal dünya içerisinde geçerlidir ve herhangi bir kripto para borsasında listelenmez.

Resmi site: https://decentraland.org/

MANA Coin Analizi

MANA coin, Decentraland platformu üzerinde kurulmuş olan ve Metaverse adı verilen sanal dünya içerisinde madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi. Decentraland sanat, oyun ve eğlence dünyasına yönelik bir proje olduğu için, MANA coin de kısa süre içerisinde pek çok yatırımcının ilgisini çekmeyi başardı.

MANA tokenlar satılabilir olarak piyasaya çıktığında, Metaverse içerisinde yer alan LAND parsellerinin satışı durduruldu fakat içeride yer alan kullanıcılar yani parsel sahipleri çalışmalarını durdurmadı.

MANA Coin Geleceği

MANA Coin hakkında bugüne kadar belirtilmiş olan pek çok fikir var. Başarılı bir projeye sahip olan coinin geleceği hakkındaki genel kanı ise olumlu.

MANA coin, uzun vadeli bir yatırım fırsatı olarak görülüyor. Pek çok analiste göre proje çok büyük bir problemle karşılaşmadığı takdirde, 5 yıl içerisinde 10 dolar seviyesinin epey üzerinde olabilir.

MANA coin 2017 yılında piyasaya ilk sürüldüğü günden bugüne pek çok dalgalanma yaşadı. 3 yıl içerisinde MANA coinin fiyat değişiklikleri şu şekilde gerçekleşti:

  • 17 Eylül 2017 tarihinde MANA coin Coinmarketcap’e 0,026 dolar ile giriş yaptı.
  • Aralık 2017 ortasında 0,13 dolar seviyesine ulaşsa da, Aralık sonunda 0,096 dolar seviyesine geriledi.
  • 2018 yılı oldukça dalgalı geçti ve 0,05 dolar ile 0,17 dolar arasında pek çok seviyede bulundu.
  • MANA coin 2019 yılında 0,04 dolar gibi çok düşük bir seviyede başladı ve yıl içerisinde 0,02 dolar seviyesine kadar geriledi.
  • 2020 yılına 0,03 dolar seviyesinde başlayan MANA coin, 2020 yılını 0,07 dolar seviyesinde kapattı.

Geçmişinde fiyat hareketleri bu şekilde olan MANA coinin Wallet Investor, Trading Beasts ve Digital Coin Price tarafından oluşturulmuş olan fiyat tahminleri ise şu şekilde:

  • Wallet Investor: 2025 sonu 14.9 dolar.
  • Trading Beasts: 2026 sonu 3.3 dolar.
  • Digital Coin Price: 2025 sonu 4,04 dolar.

Kaynak: https://tradingbeasts.com/price-prediction/decentraland

MANA Coin Yorumlar

Piyasada kendisine saygı duyulan kripto para uzmanlarının ve analistlerin ortak kanısı, gelecekte MANA coinin değerleneceği yönünde. Bu yüzden de eğer uzun vadeli bir yatırım yapacaksanız MANA coin tercih edilebilecek bir kripto para birimi. Sahip olduğu proje geliştirilmeye açık ve aynı zamanda oyun dünyasına hitap ediyor olması sebebiyle aslında çok geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Yine de bir yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, MANA coin yatırımcılarının yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Aynı zamanda MANA coin Binance, OKEx, Huobi Global ve daha pek çok güvenilir kripto para siteleri içinde listeleniyor. Bu sebeple yatırımcıların güvenle yatırım yapabileceği bir kripto para birimi olarak gösteriliyor.

MANA Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MANA, yalnızca yerli borsalar kullanan yatırımcılar için tercih edilebilecek bir kripto para birimi. Çünkü Btcturk ve Paribu gibi yerli kripto para borsalarında listeleniyor. Satın almış olduğunuz MANA varlıkları aynı zamanda ERC20 varlıklarını da destekleyen Ethereum cüzdanlarında saklanıyor. Decentraland MANA coin ayrıca Metamask cüzdanında, Ledger donanım cüzdanında ve Fortmatic web tabanlı cüzdanda da saklanabilir.

MANA coin hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli konuda DAO yapısını kullanıyor olması. DAO, merkeziyetsiz otonom organizasyon anlamına geliyor ve bu organizasyon yönetişim kararları için kullanılıyor. Burada Decentraland dünyasının gelişimi MANA coin sahipleri tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca MANA coin sahipleri yönetim alanındaki güncellemeleri, Metaverse kapsamında izin verilen içerik türlerini, LAND açık arttırmalarının özelliklerini de, öneri ve oylama haklarını kullanarak kontrol ediyor. Decentraland kullanıcıları genellikle ellerinde bulunan LAND’leri kiralayarak, bu LAND’lere reklam vererek ve aynı zamanda çeşitli ücretli deneyimler sunarak gelir elde ediyor. Bazı kullanıcılar MANA coin elde edebilmek için oluşturdukları ürünleri Decentraland piyasasında satıyor.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Genel hatlarıyla bakıldığı zaman MANA coinin değerlendirmeye açık bir kripto para birimi olduğu söylenebilir. Çünkü Metaverse evreni kullanıcılara çok fazla şey vadediyor. Bu yüzden yatırım tercihleriniz arasında girebileceğini düşündüğümüz bir varlık. Siz yine de bunların birer yatırım tavsiyesini olmadığını bilin!

Diğer coin incelemeleri için uzmanlardan altcoin tavsiyeleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu