Kripto Para Rehberi

Major Coin Listesi

Kripto paraların hayatımıza girdiği yıl olan 2008 yılından bu yana, kripto paralar ile ilgili sayısız gelişme yaşandı. Büyük yükselişlerden büyük düşüşlere, kripto paraları yasaklayan ülkelerden mahkeme süreçlerine kadar sayısız olayla karşılaştık. Fakat tüm bu olaylara rağmen bazı kripto para birimleri varlığını sürdürmeye devam etti ve her zaman piyasanın en büyük kripto para birimleri olarak anıldı. Yani her biri major yapılarını korudular. Peki major coin nedir ve piyasada bulunan major coinler hangileri? 

Major Coin Nedir?

Kripto para dünyası içerisinde her ne kadar sayısız kripto para birimi bulunuyor olsa da, bazı kripto para birimleri sahip oldukları işlem hacmi bakımından öne çıkar. Örneğin Bitcoin ve Ethereum bir yandan ilk kripto para birimleri olmaları, bir yandan da sahip oldukları işlem hacimleri ile en büyük iki major kripto para birimi olarak gösterilebilir. Fakat piyasada eski olan kripto para birimlerinin tamamını major coin olarak değerlendirmek mümkün değildir. Örneğin Dogecoin göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin ve Ethereum’a göre nispeten yeni bir kripto para birimi olmasına rağmen bir major coin olarak nitelendirilir. 

Öne Çıkan Major Coinler

Kripto para evreni içerisinde Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere pek çok major coin bulunuyor. Bu major coinlerin piyasa içerisindeki yerlerini korunaklı bir noktaya getirdiklerini ve her zaman yatırımcının ilgisini çekmeyi başardıklarını söylemek mümkün. Sizler için piyasada bulunan ve yatırımcının ilgisini her zaman çekmiş olan kripto para birimlerinin kısa bir listesini yaptık. İşte karşınızda öne çıkan major coinler…

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, hayatımıza girmiş olan ilk kripto para birimi. Bu yüzden de bu listenin başında yer alıyor. Bitcoin hem işlem hacmi bakımından, hem de bilinirlik bakımından her zaman ilk sırada yer aldı. Sanal ödeme yöntemlerinin geliştirilmesinden blok zinciri ekosisteminin gelişmesine kadar pek çok önemli gelişme Bitcoin sayesinde gerçekleşti. Her ne kadar günümüzde meme coinler ya da metaverse projeleri daha popüler hale gelmiş gibi görünse de, Bitcoin hala bu piyasanın en büyük major coini durumunda. 

Ethereum (ETC)

Ethereum Bitcoin’den sonra piyasadaki en büyük ikinci kripto para birimi olarak anılıyor. Bu her zaman böyleydi ve bugün de aynı şekilde devam ediyor. Zaman zaman market dominansı bakımından Bitcoine yaklaşmış olsa da, geçmeyi hiçbir zaman başaramadı. Yine de bu durumun Ethereum’un bir major coin olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiş olan Ethereum, açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz bir blok zinciri olma özelliği taşıyor. 

Binance Coin (BNB)

2017 yılında kurulmuş olan Binance kripto para borsası, kurulduktan yalnızca 6 ay sonra işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası haline geldi. Bugün de yine dünyanın en büyük kripto para borsası durumunda. 2017 yılının ortalarında satışa sunulmuş olan Binance coin ise kısa süre içerisinde yükselişe geçti ve bir dönem Coinmarketcap listesinde Bitcoin ve Ethereum’un ardından 3. sıraya kadar yükseldi. Bugün de bir major coin olarak piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri durumunda. 

Cardano (ADA)

Charles Hoskinson tarafından geliştirilmiş olan Cardano projesi, en temelde halka açık bir blok zinciri geliştirmek amacıyla oluşturuldu. İsviçre merkezli Cardano Vakfı tarafından desteklenen ADA coin CEO’su Charles Hoskinson, bir dönemde Ethereum’un geliştirilme sürecinde de görev almıştı. Cardano projesinin öne çıkan en önemli özelliklerinden biri, fazla enerji tüketen proof of stake yerine çok daha çevre dostu olan proof stake yöntemini kullanıyor. Kendisini “küresel ve sürdürülebilir bir para sistemi” olarak niteleyen Cardano, tüm bu özellikleri sayesinde ve yüksek işlem hacmi ile bir major coin durumunda. 

Ripple (XRP)

Ripple, 2012 yılında geliştirilen RippleNet ödeme ağının yerel para birimi olarak piyasaya sürüldü. Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak merkezi olması ve buna rağmen blockchain sistemini kullanması ayırt edici özelliğidir. Projenin amacı yüklü varlıklar için hızlı, ucuz ve güvenilir transferler sağlamaktır. Ripple şu an kripto para piyasasının ilk 10’unda yer alır ve yüklü işlem gören bir varlık durumundadır.

Dogecoin (DOGE)

Sıklıkla Elon Musk ile birlikte gündeme gelen Dogecoin (DOGE) 2013 yılında piyasaya sürülen bir kripto para birimidir ve özellikle yatırım amacıyla tercih edilir. Meme coin olarak arkasından pek çok benzer projenin çıkmasına neden olduğu için önemlidir. Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından eğlenceli bir ödeme mekanizması geliştirmek, bunun yanı sıra ücretsiz işlemler sunmak gibi amaçları bulunur. Sahip olduğu teknoloji yeni bir ağ oluşturma amacı gütmez ve bu nedenle DOGE transferleri Litecoin ağında gerçekleşir.

Litecoin (LTC)

2011 yılında eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilen Litecoin, en temel anlamıyla Bitcoin’e benzer bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Bunun yanı sıra Bitcoin ağındaki kimi hataları düzeltme amacı taşıdığından bazı farklılıklar bulundurur. Merkeziyetsiz ve açık kodlu blockchain teknolojisini kullanan LTC, ilk altcoin olma özelliği taşır. Özellikle ilk çıktığı yıllar yakaladığı başarıyı günümüzde de sürdürmektedir; yüksek depolama imkanı ile düşük maliyetli transfer gibi avantajlar sunar.

Solana (SOL)

Solana, yüksek işlem hızı ve ölçeklenebilir sistemi ile Ethereum rakibi olarak anılan altcoinlerden biridir. Saniye başına teorik olarak 710.000 işlem geçirme özelliği, yönetim düzeyinin basitliği ve koordineli fikir birliği mekanizması ile oldukça başarılı bir performans sergiler. Doğrulanabilir verilere dayanması nedeniyle sistemin tam olarak ne kadar hata payına dayanıklı olduğu tespit edebilir ve bu sayede platform güvenliği sağlanır. Ek olarak Solana ağı aynı anda gerçekleşen işlemleri senkronize şekilde kontrol edebilir, onaylayabilir ve doğrulayabilir. Bu da diğer blockchain sistemlerine göre çok daha verimli olmasını sağlar.

Polkadot (DOT)

Polkadot, merkeziyetsiz i̇nternet siteleri ve halka açık ağların blockchain teknolojisi ile birbirine bağlanmasını sağlar. Bu sayede bu ağların tümünü merkeziyetsiz i̇nternet zinciri üzerinde çalışır hale getirir ve pek çok uygulama için kullanışlı bir ortam sunar. dApp geliştiriciliği için fazlasıyla elverişli olan Polkadot ağının resmi para birimi DOT kripto para birimidir. Bağımsız ağları güvenli şekilde bilgi alışverişi yapabilecekleri bir sisteme bağlayan DOT, dış saldırılara karşı ekstra güvenli bir platform sunar. Ayrıca kullanıcılar kişisel ihtiyaçlarına göre ağ tasarımları ve yetkilendirmeleri tanımlayabilir.

Öne Çıkan Diğer Major Coinler

Piyasada bulunan major coinler elbette yukarıdakiler ile sınırlı değil. Örneğin yukarıda saymış olduklarımız dışında pek çok major coin bulunuyor. Piyasadaki öne çıkan diğer major coinleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • USD Coin (USDC)
  • Uniswap (UNI)
  • Bitcoin Cash (BCH)
  • Chainlink (LINK)

Kripto para piyasaları çok değişken olduğu için gelecekte bir kripto para birimi çıkabilir ve major coinler arasına girebilir. Ayrıca geçmişte çok da ismi anılmamış bir kripto para birimi yeni bir atılım ile bir major coine dönüşebilir. Siz de risk faktörlerini de göz önünde bulundurarak major coinler üzerinden yatırım stratejileri geliştirebilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu