Kripto Paralar

Litecoin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para birimleri hayatımıza girdiği zamanlarda hepimiz konunun ne olduğunu anlamaya çalışmış ve kısa süre içerisinde kendimizi kripto para piyasalarının içerisinde bulmuştuk. Bu süreçte pek çok kavramlar henüz yeni tanışıyorduk ve kripto para birimi dendiği zaman aklımıza yalnızca Bitcoin geliyordu. Fakat kripto para piyasaları yalnızca Bitcoin ile sınırlı değil. Bitcoin yalnızca bu yolu açtı ve hemen arkasından piyasada pek çok altcoin belirmeye başladı. İşte piyasada ilk beliren altcoinlerden biri de Litecoin’dir.

Litecoin Nedir?

Litecoin, kripto para piyasaları içindeki en eski ve ilk merkeziyetsiz kripto para birimlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Litecoin 2011 yılında eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından, 84 milyon adet olarak üretilmiştir. Bitcoine karşı bir alternatif olarak üretilen Litecoin’de blok üretme hızı, Bitcoin’e oranla çok daha hızlıdır. Örneğin Bitcoin blok zinciri üzerinde bir bloğun oluşturulma süreci yaklaşık olarak 10 dakika iken, Litecoin blok zinciri üzerinde bu süre ortalama 2,5 dakikadır. Bu yüzden piyasaya çıktığı ilk günlerde yüksek hız gerektiren işlemlerde Bitcoin blok zincirine oranla çok daha fazla kullanılmıştır. Aynı zamanda Litecoinin en çok dikkat çeken özelliği, piyasaya çıkmış olan ilk altcoin olmasıdır.

Açık kaynak kodlu bir kripto para birimi olan Litecoinde tüm işlemler sıfıra yakın bir maliyet ile gerçekleştirilir. Küresel bir ödeme ağı gibi çalışan Litecoin, piyasaya tamamen kendisini kanıtlamış olan güvenilir bir kripto para birimidir.

Litecoin Bitcoin’den sonra piyasaya çıkmış olan en büyük kripto para birimi olarak kabul edilir. Madenciliğini yapmak da mümkündür. Madenciliği günümüzde ASIC adı verilen cihazlarla yapılabilen Litecoin, ekran kartı üzerinden de madencilik yapılmasına izin verir fakat bu artık karlı bir işlem değildir. Litecoin’in madencilik konusunda Bitcoine benzer bir sistemi bulunur. Yani madencilik yapılarak elde edilen gelir gün geçtikçe düşmektedir.

Charlie Lee tarafından Bitcoin’den esinlenilerek üretilmiş olan Litecoin, diğer kripto para birimleri ile mukayese edildiğinde çok daha büyük bir depolama alanına sahiptir. Litecoin aynı zamanda sahip olduğu çeşitli kendine özgü algoritmalar ile Bitcoin’den ve diğer kripto para birimlerinden ayrılmaktadır. Litecoin kripto para piyasaları içerisinde LTC olarak adlandırılır.

Litecoin Analizi

Litecoin 2021 yılının Mayıs ayında piyasalarda yer aldıktan sonra 2021 yılının Kasım ayında oldukça iyi bir ivmeye sahip oldu ve 250 USD seviyesini aştı. Bu durum yatırımcının Litecoin’e karşı olan ilgisinin yeniden canlanmasına neden oldu. Mayıs ayından sonra yaşanan büyük düşüşten sonra 100 USD değerine kadar düşen Litecoin, yaşadığı hareketlenme ile yatırımcıların biraz olsun heyecanlanmasını sağladı.

Litecoin işlem hacmi bakımından piyasanın en büyük kripto para birimleri arasında bulunuyor fakat fiyatın daha fazla değer kazanması için bu hacmin biraz daha büyümesi gerekiyor. Piyasada bulunan bazı yatırımcılar, Litecoin’in yakın zaman içerisinde tüm zamanlar rekorunu geçebileceğini düşünüyor.

Litecoin Geleceği

Litecoin grafiklerini takip eden yorumcular, 2021 yılının Ekim ayı itibariyle bir teknik sıkışma olduğunu dile getirmişti. Nitekim bu dönem Litecoin direnç seviyesi 205 USD olarak gösteriliyordu. 205 USD seviyesini aşan Litecoin, hemen arkasından bir başka direnç seviyesi olan 240 USD seviyesi de aşıldı. Fakat bu noktadan sonra fiyatın aşağı yönlü mü yoksa yukarı yönlü olarak mı devam edeceği biraz da Bitcoin fiyatına endeksli olacak. Yani Bitcoinin yukarı yönlü bir hareket yaptığını gördüğümüze, Litecoin’den de yukarı yönlü bir hareket beklemek mümkün. Bu yüzden gelecekte Litecoin yatırımları yaparken, bir yandan da Bitcoinin hareketlerine bakmak gerekiyor.

Gelecekte yatırım yaparken Bitcoin hareketlerine bakmakta fayda var fakat yatırım yapmadan önce piyasada Litecoin ile ilgili olarak bulunan tüm verileri toplayıp, bunlara da bir bakmak gerekiyor.

Litecoin Yorumlar

Litecoin hakkında piyasanın genel durumu olumlu. Yani fiyatların önümüzdeki günlerde istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam edeceği düşünülüyor. Elbette bunun aksini düşünen yatırımcılar var olsa da, sayıları oldukça az. Piyasanın önde gelen analistleri ve web siteleri için de benzer bir durum geçerli.

Litecoin’den bir yükseliş trendi bekleniyor. Fakat fiyatın aşağı yönlü gideceğine dair tahminler de mevcut. Peki söz konusu web sitelerin açıkladıkları fiyat tahminleri ne şekilde?

  • Coin Switch: 600 USD
  • PrimeX BT: 180 USD
  • Digital Coin Price: 287 USD
  • Trading Beasts: 222 USD
  • Gov.Capital: 92 USD
  • Wallet Investor: 116 USD
  • Coin Price Forest: 603 USD

Söz konusu tahminler her ne kadar gerçekçi olsa da, piyasada neler olup biteceğini kimse kesin olarak bilemiyor. Bu yüzden Litecoinin önümüzdeki yıllarda nasıl bir değere sahip olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Litecoin Nereden Alınır?

Litecoin şu an dünya üzerinde bulunan hemen hemen tüm kripto para borsalarında listeleniyor. Bugüne kadar LTC coinin listelendiği 300’ün üzerinde borsa var. Piyasanın en eski kripto para birimlerinden biri olduğu için, tüm borsaları güvenli bir şekilde kullanıcılarına Litecoin işlemlerini açabiliyor. Hacim bakımından değerlendirdiğimiz zaman Litecoinin listelendiği ilk 10 borsa şu şekilde: Binance, Coinbase Exchange, OKEx, Huobi Global, Bitrue, ZB.com, UpBit, Bitfinex, FTX, BiONE.

Güvenilir kripto para siteleri sayfamızda tüm borsaların incelemesini görebilirsiniz.

Binance TR üzerinden de alınabilen Litecoin, aynı zamanda Bitexen, Bithesap, Bitturk, Btcturk ve Paribu gibi kripto para borsalarından da alınabiliyor. Üstelik yerli borsaların hemen hemen tamamında Türk Lirası ile Litecoin alma imkanı da bulunuyor. Dolayısıyla ekstra herhangi bir işlem yapmadan, kolayca Litecoin işlemleri yapabiliyorsunuz. Elbette kullanıcılar zamanında Türkiye’de ve dünyada yaşanmış olan borsa kapanma olayları dolayısıyla yerli borsalara güvenmekte zorlanıyor. Fakat Binance TR için böyle bir durum yok. Türkiye’de yer alan kullanıcıların çok büyük bir kısmı Litecoin işlemlerini Binance ve Binance TR üzerinden gerçekleştiriyor. Yine de tercih sizin.

Tüm bunların dışında; eğer Litecoin yatırımları yapmak istiyorsanız, kendi stratejilerinizi geliştirmeniz önemli. Çünkü bu makale, yalnızca Litecoin hakkında bilgi vermek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu