LINK Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde pek çok kripto para projesinin ortaya çıkması ile birlikte, yatırımcıların hangi projelere yatırım yapmaları gerektiği konusunda kafası karışabiliyor. Fakat bazı projeler var ki, gelip geçici değil, tamamıyla kalıcı ve gelecek vadeden projelere sahip. İşte bu projelerden biri de Chainlink. Chainlik projesinin yerel tokenı olan LINK coin, geçtiğimiz dönemlerde yapmış olduğu önemli zirve fiyatlarla yatırımcıların ilgi odağı haline geldi ve bu yüzden de piyasanın en büyük kripto para birimleri arasındaki yerini aldı. İlgi odağı haline gelen bu coin hakkında merak edilen pek çok konu var. Peki LINK coin nedir ve geleceğine dair olumlu yorumlar yapılıyor mu? Hep birlikte tüm merak edilenleri cevaplayalım…

Link Coin Nedir?

Chainlink, blok zinciri ağındaki altyapılar ve ödeme servisleri arasında bir köprü kurmayı amaçlayan, geleneksel sistemler ile blok zinciri arasında bir eşleşme yaratmayı amaçlayan bir blok zincir projesi. Bu proje tarafından ortaya çıkarılmış olan kripto para birimi ise LINK coin. Chainlink aktif olarak blok zinciri teknolojisi içerisine eski finans verilerini ve uygulamalarını adapte ediyor. Proje ilk olarak 2015 yılında oluşturulmaya başladı ve Sergey Nazarov ile Steve Ellis ortaklığında 2017 yılında tamamlandı. Projenin ilk tokenları da bu tarihte piyasaya sürüldü. LINK coin bir ERC-20 tokenı olarak Ethereum altyapısını kullanıyor. Token üretimi Chainlink tarafından yapılıyor ve piyasaya sürülüyor. Yani LINK coini madencilik yoluyla elde etmek mümkün değil.

Chainlink üzerinde bulunan akıllı sözleşmeler üç farklı işlevin gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Bu işlevler ise şu şekilde listelenmiş:

  • İtibar Değerlendirmesi: Kullanıcıların bir hizmet seviyesi sözleşmesi ile akıllı sözleşmeleri kullanmaları mümkündür. Ağ kuralları ihlal edilir ya da ağa yanlış veri sağlanırsa, bunu yapan kullanıcılar cezalandırılır ve rütbeleri düşürülür. Eğer üretilen akıllı sözleşme yeteri kadar uygulama alıyorsa, bu durumda Chainlik ağı üzerinde bir hizmet sözleşmesi başlar.
  • Dış Verilerle Çalışma: Hat dışında bulunan bir oracle seçildiği zaman programatik bir anlaşma gerçekleşir ve istenen veriler sağlanır.
  • Toplama: Zincirin dışında bulunan her bir oracle tarafından iletilen veriler toplanır ve toplu bir yanıt oluşturmak için ortalaması alınır.

Burada karşımıza çıkan bir diğer kavram olan oracle kavramına da değinmekte fayda var. Chainlink projesine oracle, veri sağlayacak olan sunuculara verilen isimdir. Oracle denilen bu sunucular sayesinde veriler blok zincirine gönderilir ve buradaki akıllı sözleşmeler neler olduğunu anlayarak sonuçlar çıkarır ve işlemler yapar. Chainlink projesinin oracle sunucuları hem veri kümelerini, hem API’leri, hem de dış dünyadaki tüm kaynakları kullanabilir. Bu harici veriler, bu verilere ihtiyaç duyan başka projelere fayda sağlar. Bu açıdan bakıldığı zaman da büyük önem taşımaktadır.

Chainlink projesinin sunmuş olduğu önemli avantajları da şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Bitcoin ve Ethereum arasında uyumluluk sağlar.
  • Ödeme hizmetlerinin ve bankaların sisteme dahil edilmesini sağlar.
  • Akıllı sözleşmeler merkezden uzaklaştırılır ve böylelikle bilginin güvenliği ve doğruluğu da artmış olur.
  • Google Cloud, Oracle ve Swift gibi önemli şirketler ile işbirliği kurulmuştur.

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda Chainlik projesi ve LINK coin yatırımcıların gözünde önemli bir yatırım fırsatına dönüşmektedir. Bu yüzden gelecekte kurulacak olan ortaklıkları ve Chainlink tarafından hayata geçirilecek olan yeni projeleri takip etmekte fayda var.

Link Coin Analizi

LINK coinin toplamda 1 milyar adetlik bir arzı bulunuyor. Bu arzın yüzde 46’lık kısmı dolaşımda ve projenin gelecekte fiyatının yükselebileceğine dair tahminler yapılırken, bu durum önemli bir veri oluşturuyor. LINK coinin 12 milyar dolarlık bir genel market hacmi ve 750 milyon dolarlık bir 24 saatlik hacmi bulunuyor. Ayrıca yüzde 0.51 değerinde önemli bir piyasa hakimiyeti bulunuyor. LINK coin Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde 16. sırada bulunuyor. Bu durum LINK coini elbette piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline getirmiş durumda. LINK coinin bugüne kadar görmüş olduğu en düşük ve en yüksek değerler ise şu şekilde:

  • Tüm zamanların en düşük değeri: 0.1263 USD (23 Eylül 2017)
  • Tüm zamanların en yüksek değeri: 52.88 USD (10 Mayıs 2021)

Tüm bu verilere bakarak ve LINK coinin şu anki durumunu da göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yaptığımızda geleceğe dair olumlu yorumlar yapmak mümkün.

Link Coin Geleceği

Oracle tarafından ortaya atılan bir fikir olan Chainlink, tamamen merkeziyetsiz bir proje. Ki günümüzde merkeziyetsiz projelerin ne kadar değer gördüğü de biliniyor. Merkeziyetsiz projeler arasında Chainlink oldukça benzersiz ve yenilikçi bir sistem. Aynı zamanda sürekli olarak başka projeler ile ortaklıklar kuruyor olması, kendisini sürekli olarak geliştirmesine ve piyasadaki yerini sağlamlaştırmasına imkan tanıyor. Chainlink şu ana dek AAVE, Synthetix, Arbol ve Celcius gibi önemli projeler ile ortaklık kurmuş durumda. Her geçen gün yeni ortaklıkların kuruluyor olması, Chainlink projesinin gelecek vaad ettiğini gösteren en önemli özelliklerden biri. Chainlink ayrıca kendi ekosistemini oluşturmuş durumda ve bu ekosistem içerisinde sürekli olarak yeni anlaşmalar yapılıyor.

Tüm bunların yanında Chainlink projesinin güven veren bir diğer tarafı da, önde gelen veri sağlayıcıları tarafından güveniliyor olması. Söz konusu veri sağlayıcılardan öne çıkanları ise şu şekilde: Brave New Coin, Coin Gecko, Amber Data, Kaiko, Cryptocompare, Genesis Volatility, Dotamind, Everipedia, Center Prime, Alpha Vantage, Binance ve Huobi Global. Yalnızca kurmuş olduğu bu ortaklıklar bile Chainlik projesinin ve bununla birlike LINK coinin gelecekte ne kadar başarılı bir noktada ve ne kadar yüksek değerlere sahip olabileceğini gösteriyor.

Link Coin Yorumlar

Piyasanın ünlü ve güvenilir analistlerinden biri olan Digital Coin Price, 2021 yılı Ağustos ayı için LINK coin fiyatı ile ilgili olarak 31 dolar gibi bir tahminde bulunmuştu. Bu tahmin Eylül ayı için 29 dolar ve Ekim ayı içinse 31 dolar olarak güncellenmişti. Şu anda LINK coin bu metnin yazıldığı 11 Ekim 2021 tarihinde 26.19 dolar seviyesinden işlem görüyor. Digital Coin Price tahminleri şu anki güncel değerden çok da uzak değil. Bu yüzden gelecek fiyat tahminleri konusunda Digital Coin Price yorumlarından faydalanmak mümkün. Buna göre Digital Coin Price tarafından 2021 yılı kapanışı için 32,19 dolar fiyatının görüleceğine dair bir yorumda bulunulmuş. Bu fiyatın gerçekleşme ihtimali çok büyük fakat projeyle ilgili ani bir gelişme yaşanması ya da Bitcoin fiyatına da bağlı olarak beklenenin dışında bir tablo da oluşabilir. Bu yüzden bu tahminleri göz önünde bulundurarak, fakat bir yandan da bunların hiçbirinin bir yatırım tavsiyesini olmadığını bilerek yola devam etmek gerekiyor.

Elbette LINK coin geleceği oldukça güçlü bir proje ve büyüme konusunda çok güçlü bir potansiyeli var. Fakat kimse gelecekte ne olacağını bilemiyor. Bu yüzden her zaman riskleri değerlendirmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Bir projeye yatırım yapmadan önce o projeyi etraflıca araştırmakta fayda görüyoruz.

LINK Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın