Kripto Paralar

LINK Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde pek çok kripto para projesinin ortaya çıkması ile birlikte, yatırımcıların hangi projelere yatırım yapmaları gerektiği konusunda kafası karışabiliyor. Fakat bazı projeler var ki, gelip geçici değil, tamamıyla kalıcı ve gelecek vadeden projelere sahip. İşte bu projelerden biri de Chainlink. Chainlik projesinin yerel tokenı olan LINK coin, geçtiğimiz dönemlerde yapmış olduğu önemli zirve fiyatlarla yatırımcıların ilgi odağı haline geldi ve bu yüzden de piyasanın en büyük kripto para birimleri arasındaki yerini aldı. İlgi odağı haline gelen bu coin hakkında merak edilen pek çok konu var.

Link Coin Nedir?

Chainlink, blok zinciri ağındaki altyapılar ve ödeme servisleri arasında bir köprü kurmayı amaçlayan, geleneksel sistemler ile blok zinciri arasında bir eşleşme yaratmayı amaçlayan bir blok zincir projesi. Bu proje tarafından ortaya çıkarılmış olan kripto para birimi ise LINK coin. Chainlink aktif olarak blok zinciri teknolojisi içerisine eski finans verilerini ve uygulamalarını adapte ediyor. Proje ilk olarak 2015 yılında oluşturulmaya başladı ve Sergey Nazarov ile Steve Ellis ortaklığında 2017 yılında tamamlandı. Projenin ilk tokenları da bu tarihte piyasaya sürüldü. LINK coin bir ERC-20 tokenı olarak Ethereum altyapısını kullanıyor. Token üretimi Chainlink tarafından yapılıyor ve piyasaya sürülüyor. Yani LINK coini madencilik yoluyla elde etmek mümkün değil.

Chainlink üzerinde bulunan akıllı sözleşmeler üç farklı işlevin gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Bu işlevler ise şu şekilde listelenmiş:

  • İtibar Değerlendirmesi: Kullanıcıların bir hizmet seviyesi sözleşmesi ile akıllı sözleşmeleri kullanmaları mümkündür. Ağ kuralları ihlal edilir ya da ağa yanlış veri sağlanırsa, bunu yapan kullanıcılar cezalandırılır ve rütbeleri düşürülür. Eğer üretilen akıllı sözleşme yeteri kadar uygulama alıyorsa, bu durumda Chainlik ağı üzerinde bir hizmet sözleşmesi başlar.
  • Dış Verilerle Çalışma: Hat dışında bulunan bir oracle seçildiği zaman programatik bir anlaşma gerçekleşir ve istenen veriler sağlanır.
  • Toplama: Zincirin dışında bulunan her bir oracle tarafından iletilen veriler toplanır ve toplu bir yanıt oluşturmak için ortalaması alınır.

Burada karşımıza çıkan bir diğer kavram olan oracle kavramına da değinmekte fayda var. Chainlink projesine oracle, veri sağlayacak olan sunuculara verilen isimdir. Oracle denilen bu sunucular sayesinde veriler blok zincirine gönderilir ve buradaki akıllı sözleşmeler neler olduğunu anlayarak sonuçlar çıkarır ve işlemler yapar. Chainlink projesinin oracle sunucuları hem veri kümelerini, hem API’leri, hem de dış dünyadaki tüm kaynakları kullanabilir. Bu harici veriler, bu verilere ihtiyaç duyan başka projelere fayda sağlar. Bu açıdan bakıldığı zaman da büyük önem taşımaktadır.

Chainlink projesinin sunmuş olduğu önemli avantajları da şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Bitcoin ve Ethereum arasında uyumluluk sağlar.
  • Ödeme hizmetlerinin ve bankaların sisteme dahil edilmesini sağlar.
  • Akıllı sözleşmeler merkezden uzaklaştırılır ve böylelikle bilginin güvenliği ve doğruluğu da artmış olur.
  • Google Cloud, Oracle ve Swift gibi önemli şirketler ile işbirliği kurulmuştur.

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda Chainlik projesi ve LINK coin yatırımcıların gözünde önemli bir yatırım fırsatına dönüşmektedir. Bu yüzden gelecekte kurulacak olan ortaklıkları ve Chainlink tarafından hayata geçirilecek olan yeni projeleri takip etmekte fayda var.

Resmi site: https://chain.link/

Link Coin Analizi

LINK coinin toplamda 1 milyar adetlik bir arzı bulunuyor. Bu arzın yüzde 46’lık kısmı dolaşımda ve projenin gelecekte fiyatının yükselebileceğine dair tahminler yapılırken, bu durum önemli bir veri oluşturuyor. LINK coinin 12 milyar dolarlık bir genel market hacmi var. Ayrıca yüzde 0.51 değerinde önemli bir piyasa hakimiyeti bulunuyor. LINK coin Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde genellikle ilk 25 içerisinde kaldı. Bu durum LINK coini elbette piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline getirmiş durumda.

Tüm bu verilere bakarak ve LINK coinin şu anki durumunu da göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yaptığımızda geleceğe dair olumlu yorumlar yapmak mümkün.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/chainlink/

Link Coin Geleceği

Oracle tarafından ortaya atılan bir fikir olan Chainlink, tamamen merkeziyetsiz bir proje. Ki günümüzde merkeziyetsiz projelerin ne kadar değer gördüğü de biliniyor. Merkeziyetsiz projeler arasında Chainlink oldukça benzersiz ve yenilikçi bir sistem. Aynı zamanda sürekli olarak başka projeler ile ortaklıklar kuruyor olması, kendisini sürekli olarak geliştirmesine ve piyasadaki yerini sağlamlaştırmasına imkan tanıyor. Chainlink şu ana dek AAVE, Synthetix, Arbol ve Celcius gibi önemli projeler ile ortaklık kurmuş durumda. Her geçen gün yeni ortaklıkların kuruluyor olması, Chainlink projesinin gelecek vaat ettiğini gösteren en önemli özelliklerden biri. Chainlink ayrıca kendi ekosistemini oluşturmuş durumda ve bu ekosistem içerisinde sürekli olarak yeni anlaşmalar yapılıyor.

Tüm bunların yanında Chainlink projesinin güven veren bir diğer tarafı da, önde gelen veri sağlayıcıları tarafından güveniliyor olması. Söz konusu veri sağlayıcılardan öne çıkanları ise şu şekilde: Brave New Coin, Coin Gecko, Amber Data, Kaiko, Cryptocompare, Genesis Volatility, Dotamind, Everipedia, Center Prime, Alpha Vantage, Binance ve Huobi Global. Yalnızca kurmuş olduğu bu ortaklıklar bile Chainlik projesinin ve bununla birlike LINK coinin gelecekte ne kadar başarılı bir noktada ve ne kadar yüksek değerlere sahip olabileceğini gösteriyor.

Link Coin Yorumlar

Piyasanın ünlü ve güvenilir analistlerinden biri olan Digital Coin Price, 2021 yılı Ağustos ayı için LINK coin fiyatı ile ilgili olarak 31 dolar gibi bir tahminde bulunmuştu. Bu tahmin Eylül ayı için 29 dolar ve Ekim ayı içinse 31 dolar olarak güncellenmişti. Digital Coin Price’in bu tahminlemesi neredeyse tuttu. Bu yüzden gelecek fiyat tahminleri konusunda Digital Coin Price yorumlarından faydalanmak mümkün.

Bu yüzden bu tahminleri göz önünde bulundurarak, fakat bir yandan da bunların hiçbirinin bir yatırım tavsiyesini olmadığını bilerek yola devam etmek gerekiyor.

Elbette LINK coin geleceği oldukça güçlü bir proje ve büyüme konusunda çok güçlü bir potansiyeli var. Fakat kimse gelecekte ne olacağını bilemiyor. Bu yüzden her zaman riskleri değerlendirmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Bir projeye yatırım yapmadan önce o projeyi etraflıca araştırmakta fayda görüyoruz.

LINK Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu