Kripto Borsa İncelemeleri

KuCoin Nedir? Güvenilir mi?

Tüm dünyada her geçen gün kripto para borsalarının sayısı artıyor. Fakat elbette her biri güvenilir değil. Üstelik bugüne kadar pek çok borsanın kapandığını ve yatırımcılarını mağdur ettiğini de biliyoruz. Bu yüzden de borsa seçiminde dikkatli olmak, seçim yaparken pek çok parametreyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Köklü ve yatırımcıların tavsiye ettiği borsaları kullanmak gerekiyor. İşte bu tür borsalardan biri de KuCoin. Bu yazımızda KuCoin güvenilir mi ve yatırım yapmak için uygun bir ortam mı gibi soruların cevaplarını araştırdık…

KuCoin Nedir?

KuCoin, 2017 yılının Ağustos ayında kripto para dünyasına katılmış olan bir kripto para borsası. Merkezi Hong Kong’da bulunan borsa, dünyanın en iyi kripto para borsaları listesinde üst sıralarda yer alıyor. Borsanın aynı zamanda KuCoin Shares (KCS) adında bir kripto para birimi de mevcut. KuCoin kullanıcıları tıpkı Binance’in BNB sisteminde yaptığı gibi ellerinde KCS tutarak alım satım işlemlerinde komisyon indirimi kazanıyor. Borsa spot ticarete, marj ticaretine ve vadeli işlemlere izin veriyor fakat maksimum 1:10 oranında kaldıraçlı işlemler yapılabiliyor.

kucoin

KuCoin piyasadaki en rekabetçi borsalardan biri çünkü oldukça düşük komisyon ücretleri talep ediyor. İtibari para birimleri ile yatırım yapılabiliyor ve aynı zamanda ilk borsa tekliflerine de katılmak mümkün. KuCoin son derece gelişmiş bir güvenlik altyapısı kullanıyor, bu sayede bugüne kadar kayda değer bir sorunla karşılaşmadı. Çok geniş bir varlık çeşitliliğine sahip olan borsa, piyasada bulabileceğiniz en profesyonel ticaret platformlarından biri ve arkasında oldukça başarılı bir ekip var. Aynı zamanda KuCoin hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili olarak şöyle bir liste de yapılabilir:

 • 200 farklı ülkeden 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip,
 • 200’ün üzerinde altcoinin listelendiği geniş bir yelpazesi var,
 • Pool X ile stake işlemlerine izin veriyor ve bu şekilde pasif gelir elde edilebiliyor,
 • Piyasadaki en düşük komisyon ücretlerine sahip borsalardan biri,
 • İşlemler anonim olarak gerçekleşiyor,
 • Masaüstü bilgisayarlar ve IOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor.

Kucoin’in Öne Çıkan Özellikleri ve Projeleri

KuCoin’i rekabetçi yapan şeylerden biri de, kullanıcılarına sunmuş olduğu özellikler ve onlara kendilerini özel hissettirmesi. Bu diğer borsalarda sık karşılaşılan bir durum değil. Bu yüzden de oldukça önemli. Aynı zamanda KuCoin oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahip. Bu sayede sisteme yeni üye olan kullanıcılar her şeyi kolayca öğrenebiliyor.

kucoin avantajları

Çeşitli ödeme seçeneklerine de sahip olan borsanın öne çıkan özelliklerini ise şu şekilde sıralamamız mümkün:

 • Eğer sistem üzerinde herhangi bir sorunla karşılaşırsanız ya da herhangi bir konu hakkında bilgi almak isterseniz, canlı destek hattı üzerinden 7 gün ve 24 saat boyunca gerçek kişilerden yardım alabilirsiniz.
 • KuCoin Shares (KCS) ile cazip komisyon indirimleri kazanabilirsiniz.
 • Kripto paralarınızı takas edebilir, stake edebilir ve faize koyarak pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • Eğer hesabınızda bulunan kripto paraların yeterince güvende olmadığından şüphe ediyorsanız, KuCoin cüzdanınızda bulunan gözetim dışı işlemleri etkinleştirebilirsiniz.

Bu özelliklere ek olarak KuCoin ilk değişim tekliflerine katılarak kar elde etmenize yardımcı olur ve güvenlik konusunda banka seviyesindedir. Bu sayede dünyanın en iyi kripto para borsalarından biri haline gelebilmiştir. KuCoin’in bu özelliklerinden sonra şimdi de avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim…

KuCoin’in Avantajları ve Dezavantajları

KuCoin, bir gün dünyanın en iyi kripto para borsası olabilme yolunda çok ciddi adımlar atıyor. Bu yüzden de hem kullanıcı sayıları, hem de işlem hacmi hızlı şekilde yükseliyor. KuCoin’in kullanıcılarına sunmuş olduğu çok sayıda avantaj mevcut. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hem alım satım işlemlerinde, hem de para çekme işlemlerinde düşük ücretler,
 • Kullanıcı dostu borsa hizmetleri,
 • Geniş altcoin çeşitliliği,
 • İtibari paralar ile kripto para ticareti,
 • KYC kontrollerinin zorunlu olmaması,
 • Stake işlemleri ile pasif gelir elde etme imkanı.

KuCoin borsasının dezavantajları ise şu şekilde:

 • FİAT işlem çiftleri bulunmuyor,
 • Bankalar aracılığıyla para yatırmak mümkün değil.

Siz de tüm bu avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurarak KuCoin borsasında işlem yapmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

KuCoin Komisyon Ücretleri

KuCoin’in diğer kripto para borsaları ile mukayese edildiğinde, düşük komisyon ücretleri talep ettiği söylenebilir. Elbette istenen komisyon ücretleri, diğer borsalarda olduğu gibi 30 günlük bitcoin işlem hacmine göre belirleniyor. KuCoin’in komisyon ücretlerini belirlerken listelemiş olduğu 13 seviye bulunuyor. Bu 13 seviyenin komisyon ücretleri ise şu şekilde listelenmiş:

 • 100’den düşük: Maker %0,02, Taker %0.06 (0 KCS tutma şartı)
 • 100’den yüksek: Maker %0.015, Taker %0.06 (1000 KCS tutma şartı)
 • 400’den yüksek: Maker %0.01, Taker %0.06 (10000 KCS tutma şartı)
 • 1000’den yüksek: Maker %0,01, Taker %0,06 (20000 KCS tutma şartı)
 • 2000’den yüksek: Maker %0.01, Taker %0,04 (30000 KCS tutma şartı)
 • 3000’den yüksek: Maker %0.00, Taker %0.04 (40000 KCS tutma şartı)
 • 6000’den yüksek: Maker %0.00, Taker %0.038 (50000 KCS tutma şartı)
 • 12000’den yüksek: Maker %0.00, Taker %0.035 (60000 KCS tutma şartı)
 • 20000’den yüksek: Maker -%0.003, Taker %0.032 (70000 KCS tutma şartı)
 • 40000’den yüksek: Maker -%0.006, Taker %0.03 (80000 KCS tutma şartı)
 • 80000’den yüksek: Maker -%0.009, Taker %0.03 (90000 KCS tutma şartı)
 • 120000’den yüksek: Maker -%0.012, Taker %0.03 (100000 KCS tutma şartı)
 • 160000’den yüksek: Maker -%0.015, Taker %0.03 (150000 KCS tutma şartı)

Bugünkü kripto para borsalarının çoğu, bu kadar düşük seviyelerde komisyon ücretleri uygulamıyor. Bu yüzden eğer işlemlerini düşük komisyon ücretleri ile yapmak isterseniz, bunun için KuCoin ideal bir borsa.

KuCoin Güvenilir mi?

KuCoin her ne kadar KYC doğrulamasını kullanıcıları için zorunlu tutmasa da, bu doğrulamanın yapılması öneriliyor. Çünkü KYC doğrulamasını yapan hesaplar daha yüksek günlük çekim limitlerine sahip oluyor. Bundan daha da önemlisi, KYC doğrulamasını yaparak dolandırıcılık, kara para aklama, terör finansmanı ya da diğer zararlı faaliyetlerin de önüne geçmiş oluyorsanız. Bu durum hem sizin, hem de kripto para dünyasının zarar görmemesi açısından önemli.

2020 yılının Temmuz ayından beri KuCoin ile ilgili olarak herhangi bir saldırı girişimi yaşanmadı. Öncesinde yaşanan ufak tefek sorunlar da hızlı bir şekilde giderildi. 2020 yılında uygulanmaya başlayan güvenlik protokollerinin işe yaradığını buradan anlayabiliyoruz. KuCoin, banka seviyesinde bir veri şifreleme sistemine ve aynı zamanda finans sektörü standartlarında bir güvenlik altyapısına sahiptir. Genel hatlarıyla bakıldığı zaman KuCoin kullanıcılarının neredeyse tamamı KuCoin’i güvenli bir kripto para borsası olarak buluyor.

Eğer kendinize yatırım yapmak için ideal bir kripto para borsası arıyorsanız, KuCoin’in genel hatlarıyla değerlendirildiğinde başarılı bir borsa olduğunu söyleyebiliriz. Binance ve Coinbase gibi nispeten daha iyi borsalara çok güçlü bir alternatif olabilir. Ayrıca analistlerin gelecekte KuCoin’in daha büyük bir borsa olacağına dair görüşleri bulunuyor.

Diğer kripto para borsaları için en iyi bitcoin siteleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

 1. Kucoini uzun bir süredir kullanıyorum çözene kadar canım çıktı diyebilirim. Çok karışık bir sitemi var ama sistemin kararlı ve güvenilir olması o karışıklığı zamanla size unutturuyor. Aslında zaman geçtikçe kullandıkça tüm sistemi çözmeye başlıyorsunuz. Komisyon oranı bana biraz fazla geliyor. Binance ile çalıştığımda bu farkı çok iyi anlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu