Kripto Para Rehberi

Kriptoda Boğa ve Ayı Sezonu Nedir?

Kripto para piyasaları hepimizin hayatına yeni kavramların girmesine neden oldu. Bu kavramlarda iki ayı sezonu ve boğa sezonu. Bunlar, aslında yalnızca kripto para piyasaları için yaratılmış olan kavramlar değil. Ayı sezonu ve boğa sezonu finans dünyasında kripto para birimleri keşfedilmeden önce de kullanılıyordu. Yalnızca kripto para piyasalarının gelişmesi ile birlikte daha geniş bir kitle tarafından bilinir hale geldi. Peki piyasalardaki yükseliş ve düşüş trendlerini tanımlamak için kullanılan ayı sezonu ve boğa sezonu ne anlama geliyor? Bu konuyu sizler için araştırdık ve akılda kalan tüm sorulara cevap vermeye çalıştık…

Boğa Sezonu Nedir?

Boğa sezonu ya da bull market, piyasadaki varlıklara olan talebin arttığı ve yüksek alımların başladığı dönem olarak adlandırılabilir. Bu dönemde ana trend yükseliş yönündedir ve piyasalarda bulunan kripto para birimlerinin değeri artmaya başlar. Böyle dönemlerde yükselişin uzun vadede devam edeceğine dair genel bir kanı bulunur. Fakat süreç aşamalardan oluşur ve ilk aşama da toplama aşamasıdır. Zarar etmeye başlayan ve ellerindeki varlıkları satarak piyasadan çıkış yapan yatırımcıların varlıklarını büyük yatırımcılar almaya başlar. Toplama döneminde piyasalarda belirgin bir fiyat artışı gözlenmez. Aksine, piyasaya olan ilginin hala az olduğu söylenebilir.

Toplama aşamasının ardından her büyüklükte yatırımcı alım yapmaya başlar ve böylelikle piyasanın havası daha pozitif bir hale bürünür. Bu dönem, işlem hacimlerinin artmaya başladığı bir dönemdir. Burada bir doygunluk aşamasının yaşandığını söylemek mümkün. Boğa piyasanın sonu ise, piyasadaki hacmin artması ile meydana gelen doygunluk durumu ile gerçekleşir. Bu noktadan itibaren piyasalar artık bir ayı sezonu beklentisi içine girebilir. Söz konusu dönemin ne kadar süreceğine dair kesin bir tahmin yapmak mümkün değildir.

Ayı Sezonu Nedir?

Ayı sezonu ya da bear market, fiyatların düşüş trendine girdiği dönemler için kullanılır. Bu dönemlerde piyasada bir karamsarlık hakimdir. Ayı sezonunda kripto para birimlerinin fiyatları tepe noktasından yaklaşık olarak yüzde 15 ila 20 aşağı düşer. Aynı zamanda fiyatların düşmeye devam etmesi beklenir ve bu durumun ne kadar süreceği genellikle belli değildir. Bu dönemde Bitcoin başta olmak üzere hemen hemen tüm kripto para birimlerine karşı olan talep azalır ve buna bağlı olarak da fiyatlar düşmeye devam eder.

Piyasaların düşmeye başladığı bu dönemde yatırımcılar genellikle ellerindeki varlıkları satarak piyasadan çıkmak için yarışır. Bir diğer yandan bazı yatırımcılardan piyasadan çıkmak yerine ellerindeki varlıkları çeşitli platformlar üzerinde değerlendirerek pasif gelir elde etmeyi tercih eder. Özellikle son yıllarda staking işlemlerinin artmaya başlaması ile birlikte, söz konusu durumun bir hayli yaygınlaştığını söylemek de mümkün ve her zaman bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Boğa Sezonu ve Ayı Sezonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayı sezonunun ve boğa sezonunun ne zaman başlayacağı, ne kadar süreceği ve ne zaman sona ereceği genellikle tahmin edilemez. Bu süreler tamamen piyasadaki ürünlerin yapısına ve ortam koşullarına göre değişkenlik gösterir. Söz konusu sezonlar bugüne kadar genellikle yıllık olarak gerçekleşmiş olsa da, haftalık ve aylık ayı ve boğa sezonlarından bahsetmek de mümkün. Bir piyasanın ayı ya da boğa sezonunda olabilmesi için gerekli olan faktörler, yalnızca arz talep dengesi kapsamında bulunmaz. Burada belirleyici olan faktörlerin şu şekilde bir listesini yapabiliriz:

  • Piyasada bulunan yatırımcıların psikolojisi,
  • Piyasada bulunan diğer kripto para birimlerinin ne kadar bilinir olduğu,
  • Piyasanın ve kripto para birimlerinin güvenilirliği,
  • Kripto para entegrasyonlarında kat edilen yol.

Tüm bu parametreler bir araya geldiğinde ya da değişkenlik gösterdiğinde, ayı ve boğa sezonu için hareketlenmelerin başlayacağı söylenebilir. Kripto para piyasalarında yer alan yatırımcıların pek çoğu yatırımlarını gerçekleştirmek için teknik analizleri ya da grafikleri kullanırlar. Dolayısıyla herhangi bir tahminde bulunabilmek için dikkat etmeleri gereken çok sayıda gösterge bulunur. Yani bu göstergeler sayesinde ayı sezonunu ya da boğa sezonunu işaret eden göstergelerle karşılaşmak da mümkündür.

boğa ve ayı sezonu

Peki piyasadaki yükseliş trendini ve düşüş trendini tarif etmek için neden ayı ve boğa kavramları kullanılmış? Bu konu hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değil fakat tutarlı olduğunu düşündüğümüz bir hikayeler mevcut. Buna göre, yükseliş ve düşüş trendlerine ayı ve boğa denmesinin sebepleri şu şekilde:

  • Ayı Sezonu: Ayılar avlarını yakaladıktan sonra, onları yere çarpıyorlar. Bu durum kripto para piyasalarının düşmesi olarak anlamlandırılıyor.
  • Boğa Sezonu: Boğalar avlarını boynuzları sayesinde yukarı kaldırıyorlar. Bu durum da kripto para piyasalarının yükselmesi olarak adlandırılıyor.

Anlatılan hikayeler arasında en tutarlı hikayesinin bu olduğu söylenebilir. Elbette konu tamamen farklı da olabilir. Bir diğer yandan kripto para yatırımcılarının ayı sezonundan ve boğa sezonunda minimum şekilde etkilenmeleri, hatta bu dönemleri fırsata çevirebilmeleri adına bu piyasadaki okuryazarlık oranlarını artırmaları gerekiyor. Bunun için internet üzerinde pek çok farklı platformda yer alan eğitimler değerlendirilebileceği, piyasada bulunan deneyimli kripto para uzmanları ve analistler de takip edilebilir. Böyle dönemlerde en karlı hamlelerden biri, varlıklar üzerinden pasif gelir elde edilebilecek olan yöntemlerin kullanılmasıdır. Bunun için belirlenmiş olan farklı vadeler ve yıllık faiz oranları bulunur. Bu konular hakkında bilgi sahibi olmak, ayı ve boğa sezonundan karlı çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu