Kripto Para Rehberi

Kripto Parada Hacim Nedir?

Eğer bir kripto para yatırımcısı iseniz, bu durumda kripto para ile ilgili tüm kavramlara hakim olmanız ve tüm metrikler hakkında fikir sahibi olmanız büyük önem taşıyor. Günümüzde bu kavramlardan ve en önemli metriklerden biri de hacim. Peki kripto para dünyasında hacim ne anlama geliyor ve hacim düşerse ya da yükselirse neler oluyor? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik…

Kripto Parada Hacim

İşlem hacmi, kripto para birimlerini değerlendirdiğimiz bir kriter olarak; bir kripto para biriminin ne kadar popüler olduğunu ve el değiştirme sıklığını görmemizi sağlar. Hacim, bir kripto para biriminde belli bir zaman aralığında gerçekleştirilmiş olan tüm alım-satım işlem miktarlarının toplamıdır. Kripto para birimlerindeki işlem hacimlerini isterseniz 12 saatlik, isterseniz de günlük, haftalık, aylık ya da yıllık olarak görebilirsiniz. Her bir hacim aralığında farklı grafik okuma yöntemleri geliştirebilir ve yatırım stratejilerinizi de buna göre belirleyebilirsiniz. Çünkü herhangi bir kripto paraya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bakmanız gereken ilk metriklerden biri hacim olmalıdır.

Kripto para borsalarında, örneğin Bitcoin ile ilgili olarak son 24 saat içerisinde yapılmış olan tüm al-sat işlemlerinin toplam miktarı, Bitcoinin 24 saatlik hacmi olarak değerlendirilir. Eğer hacim yüksekse, bu durumda söz konusu kripto paraya yatırımcının ilgisi artmış demektir. Bu durumda o kripto para biriminin kripto para dünyası tarafından benimsendiğini söylemek de mümkündür. Bu da yatırım stratejilerini geliştirirken sizin için önemli bir parametredir. Örneğin eğer Bitcoinin hacmi 24 saatte 10000 BTC ise, bu durum sonra 24 saat içerisinde 10000 Bitcoinin el değiştirdiği anlamına gelmektedir.

Bir Kripto Paranın Hacmi Azalırsa Ne Olur?

Eğer herhangi bir kripto para biriminin hacmi düşüyorsa, bu durumda yatırımcının söz konusu kripto paraya olan güveninin azaldığı sonucu çıkarılabilir.

Aynı zamanda bu kripto para birimi manipüle edilmeye daha açık bir hale gelebilir. Bu yüzden işlem hacminin düştüğü durumlarda herhangi bir hamle yapmak yerine durup piyasayı okumaya çalışmak çok daha doğru bir hamle olabilir. Böyle zamanlarda kripto paraya olan güven azalır, yatırımcı sayısında düşüş meydana gelir ve nihayetinde bu süreç kripto paranın değer kaybetmesi ile sonuçlanır.

Bir Kripto Paranın Hacmi Artarsa Ne Olur?

Bir kripto para biriminin hacminin artması, kripto para yatırımcıları tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilir. Böyle durumlarda yalnızca işlem hacminin yükseldiğini görerek bile yatırım planı yapmak mümkündür. Fakat unutulmamalıdır ki, işlem hacmi yalnızca kripto paranın değer kaybetmesi ile ya da kazanması ile düşmez. Yani bir kripto paranın değer kaybetmesi, o kripto paranın işlem hacminin düşeceği anlamına gelmemektedir. Bu yüzden doğrudan buna endeksli bir yatırım planı yapmak da çok doğru değildir. Piyasalarda olumlu bir hava estiği zamanlarda hacim ile fiyat arasında daha tutarlı bir ilişki kurulabilir fakat piyasaların karamsar olduğu durumlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

İşlem Hacmi Nereden Takip Edilir?

Kripto para yatırımcıları genellikle işlem hacimlerine yatırım yaptıkları borsalar üzerinden bakıyor. Fakat elbette bunun dışında da alternatifler mevcut. Tüm kripto para dünyasının yakından takip ettiği Coinmarketcap, işlem hacimlerinin en çok takip edildiği platformların başında geliyor. Coinmarketcap üzerinden 24 saatlik, haftalık, aylık olarak hacim miktarını görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Coinmarketcap üzerinden yalnızca kripto paraların değil, dünya üzerinde kripto para yatırımına izin veren tüm platformların günlük işlem hacimlerine de ulaşabilirsiniz. Söz konusu bilgi, hangi kripto para borsasında yatırım yapmanız gerektiğine dair size bilgi verebilir.

Sorumluluk Reddi Beyanı

KriptoFeed.com sitesinde yer alan haberler, yazılar, incelemeler, değerlendirmeler, yorumlar ve makaleler yatırım tavsiyesi amacına sahip değildir. KriptoFeed.com herhangi bir kripto paranın veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını veya ticaret yapılmasını önermez. KriptoFeed.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu yüzden KriptoFeed.com adresinde yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

  1. Ben al sat yaparken aslında sadece bu duruma dikkat ederim hacimin düşmesi demek benim için alım fırsatı demektir. İnsanllar zaten birbirini tetikliyor. Ben alım yaptığım zaman az da olsa benim gibi alanlar oluyor ve alım yapıldıkça hacim şişmeye başlıyor. Ve bu nedenle düşen coin fiiyatı yükselişe geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu