Kripto Para Rehberi

Kripto Para Dünyasında Balina Ne Demek?

Kripto para dünyası hayatımıza girdiği andan itibaren pek çok yeni kavramla tanışmaya başladık. Bu yeni kavramların çoğu kripto para yatırımları konusunda bize yardımcı oluyor. Piyasa içerisinde aynı zamanda belirli yatırımcıları tanımlamak için kullanılan kavramlar da mevcut. Örneğin küçük yatırımcılar için ayrı, büyük yatırımcılar için ayrı kavramlar kullanılıyor. Peki bu piyasadaki büyük yatırımcılar için kullanılan balina kavramı tam olarak ne anlama geliyor? Balinaların piyasa içerisinde hareket etme biçimleri ne şekilde? Bugüne kadar gerçekleşmiş olan en büyük balina hareketleri neler? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Kripto Piyasalarında Balina Ne Anlama Geliyor?

Balina, ellerinde herhangi bir kripto para biriminden çok büyük miktarlarda bulunduran yatırımcılar için kullanılan bir kavram. Ellerinde bulundurdukları çok büyük miktarlardaki kripto varlıklar ile fiyatları istediklerin gibi hareket ettirebilir ve bu şekilde piyasayı manipüle edebilirler. Balinalar doğrudan bireyler olabilecekleri gibi, aynı zamanda yatırım fonları ya da serbest yatırım fonları da olabilirler. Söz konusu fonlar ellerinde yatırımcılarına ait olan büyük miktarda kripto varlık tutarlar. Bugün bilinen en büyük Bitcoin balinalarından biri yine bir fon olan Grayscale Bitcoin Trust’dır. Bu fon içerisinde yaklaşık olarak 330.000 BTC bulunmaktadır ve bu rakam aynı zamanda piyasada dolaşımda olan Bitcoin miktarının yüzde 1.7’sine tekabül etmektedir.

Günümüzde piyasada bulunan Bitcoin miktarının yaklaşık yüzde 40’lık kısmının balinaların elinde olduğu düşünülmektedir. Piyasadaki balinaların bir kısmı kendisini gösterirken, bir kısmı ise hala gizli tutmaktadır. Örneğin Bitcoin Investment Funds ve Hedge Funds gibi kurumlar birer balina olduklarını açıklamış durumda. Aynı zamanda en bilinen balinalar arasında şu kurumları da saymak mümkün: Pantera Capital, Binary Financial, Bitcoins Reserve, Coin Capital Partners, Fortress, Falcon Global Capital, Global Advisors Bitcoin Investment Funds, Bitcoin Investment Trust.

Balinalar Nasıl Hareket Eder?

Balinaların kripto para piyasaları içerisinde en sık gerçekleştirdikleri hareket pump olarak da bilinen fiyat pompalamadır. Balinalar çok büyük miktarlarda bir satın alma emri verdiklerinde, balinanın emri verdiği kripto para biriminin değerinde de önemli bir seviyede artış meydana gelir. Fiyat pompalama hareketi balinalar tarafından yapılabileceği gibi, aynı zamanda fiyatı artırmak için bir araya gelmiş olan gruplar tarafından da yapılabilmektedir. Elbette burada fiyat yapay olarak yükseltilir ve bu da piyasadaki pek çok küçük yatırımcının terste kalmasına ve zarar etmesine neden olabilir. Balinalar kendileri için alım fırsatları yaratmak adına büyük miktarlarda satış emri verebilir ve bu şekilde satın almak istedikleri kripto para biriminin fiyatını düşürebilirler. Bu hareket kripto para dünyasında dump olarak bilinmektedir. Dolayısıyla kripto para balinalarının piyasalar içerisinde en sık yaptıkları hareketlerin pump ve dump olduğu söylenebilir.

Okyanus içerisinde yer alan pek çok canlı, kripto para ekosistemi içerisinde yer alan yatırımcılar için de kullanıyor. Yatırımcıların hangi isimle adlandırılacağını belirleyen şey ise ellerinde bulundurdukları Bitcoin miktarı. Bununla ilgili şöyle bir liste yapmak mümkün:

 • Kambur Balina (Humpback Whale): Ellerinde 5000 BTC ve daha fazlasını tutan yatırımcılar.
 • Balina (Whale): 1000 ila 5000 Bitcoine sahip olan yatırımcılara verilen isim.
 • Köpek Balığı (Shark): 500 ila 1000 Bitcoine sahip olan yatırımcılar. Bu kavram aynı zamanda kar etme çılgınlığı anlamına da geliyor.
 • Yunus (Dolphin): 100 ile 500 Bitcoini bulunan yatırımcılar.
 • Balık (Fish): 50 ile 100 Bitcoine sahip yatırımcılar
 • Ahtapot (Octopus): 10 ila 50 Bitcoine sahip olan yatırımcılar.
 • Yengeç (Crab): 1 ila 10 Bitcoine sahip olan yatırımcılar.
 • Karides (Shrimp): 1’den az Bitcoine sahip olan yatırımcılar.

Söz konusu kavramlardan bazıları ekonomi dünyasında uzun yıllardan bu yana kullanılıyorken, bazıları ise yeni yaratılmış durumda.

Bilinen En Büyük Balina Hareketleri

Kripto para piyasalarında bugüne kadar büyüklü küçüklü çok sayıda balina hareketi gerçekleşti. Bu balina hareketlerinden en önemli 5 tanesini şu şekilde listelemek mümkün:

 • 16 Kasım 2011: 500.000 BTC tek bir adrese taşındı. Bu olayın bir balina hareketi mi yoksa yasa dışı bir faaliyetin parçası mı olduğu hala bilinmiyor.
 • 22 Kasım 2013: Bitstamp borsası üzerinde 194.993 Bitcoinlik bir hareket gözlendi. Söz konusu işlem “Bitstamp Audit” etiketi ile gerçekleşti.
 • 7 Mart 2014: 180.000 Bitcoinlik bir balina hareketi. Bu işlem sonradan 95.559 ve 85.440 olmak üzere ikiye bölünmüş. Bu işlemin yasadışı faaliyetlerde kullanılmış olabileceği üzerinde duruluyor.
 • 10 Ocak 2019: 130.000 BTC değerinde bir balina hareketi. Bu hareketin gerçekleştiği adresin Blockchain üzerinden Bitcoin bakımından en zengin ikinci adres olduğu düşünülüyor.
 • 20 Kasım 2018: 109.234 BTC değerinde bir balina hareketi. Söz konusu Bitcoin miktarı Binance üzerinden cüzdana çekildi ve 15 Ocak 2019 tarihinde de bu cüzdandan ayrıldı.

Günümüzde hala balina hareketleri yaşanmaya devam ediyor. Aynı zamanda her geçen gün kripto para piyasalarına büyük şirketlerin ve fonların da dahil olmaya başlaması ile, ellerinde büyük miktarlarda Bitcoin ya da kripto varlık bulunduran balinaların sayısı da artmaya başlıyor. Aslında bu durumun piyasayı daha manipülatif bir hale getirdiğini söylemek mümkün. Çünkü piyasa içerisindeki tekeller olarak da adlandırabileceğimiz balinalar, fiyatları istedikleri şekilde hareket ettirebiliyor.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu