Kripto Para Rehberi

Kripto Para Piyasası Açılış Kapanış Saatleri

Kripto para piyasalarının işleyiş şekli, klasik borsalardan daha farklıdır. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan kripto para piyasalarındaki çalışma saatleri de buna bağlı olarak farklıdır. Yatırım piyasalarında belirli bir açılış ve kapanış saati bulunur, dolayısıyla yatırımcılar işlem yapmak için piyasanın açılmasını beklemek zorundadır. Ancak kripto para piyasalarında durum böyle değildir, çünkü bu piyasalarda belirli bir başlangıç ve bitiş saati bulunmaz. Geleneksel borsalara kıyasla 7/24 kullanım imkanı sunan kripto para piyasalarının saat kaçta açıldığı ve saat kaçta kapandığına dair bir rehber niteliğindeki bu yazımızda kripto para piyasaları ve çalışma saatlerine dair detaylı incelemelerde bulunduk.

Kripto Para Piyasası Nedir?

Kripto para kavramı, dijitalleşen dünyanın en temel kavramlarından biri haline geldi. Artık 7’den 70’e herkes kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi, fakat bir o kadar da bu kavramlara yabancı olanlar var. Kripto para, özetle kriptoloji kullanılarak oluşturulmuş ve matematiksel şifreleme esasına dayalı sanal ve dijital para birimleridir. Kripto para piyasası ise bu para birimlerinin alım-satım işlemlerinin yapıldığı merkeziyetsiz çevrimiçi platformlardır.

Diğer bir deyişle, kripto para piyasası tıpkı emtia, döviz ve fiat para birimleri gibi bir değer yargısı olan kripto para birimlerinin ticaretinin yapıldığı dijital pazar alanıdır. Kripto para piyasaları da klasik piyasalara benzer şekilde çalışır. Buna göre; alım-satım işlemlerinde ticaretin gerçekleşebilmesi için karşılıklı işlemlerin açılmış olması gerekir. Yani bir taraf alım talebinde bulunurken, diğer taraf satma talebinde bulunur ve fiyat her iki tarafın belirlediği seviyeye geldiğinde işlem gerçekleşir. Kripto para piyasalarının arkasında yüksek güvenlik ve merkeziyetsizlik gibi özellikleri sağlayan blockchain teknolojisi bulunur. Bu sayede borsa tek bir kişinin, kurumun veya otoritenin kontrolü altında olmaktan çıkarak özgürleşir.

Kripto Para Piyasası Kaçta Açılır ve Kapanır?

Her yatırım piyasasının belirli bir çalışma saati vardır. Kripto para piyasaları sürekli açık olması ve hiç kapanmaması nedeniyle klasik piyasalardan ayrılır. Yani, kripto para piyasası günün her saati, haftanın her günü işleme açık haldedir. Bir kripto para piyasasının işleme izin vermemesi, belirli çalışma ve bakım sürecine girmesiyle mümkün olur. Aksi halde borsanın kapanması söz konusu değildir. Yine de bu piyasalarda doğru analiz tekniklerini uygulamak için gün içi başlangıç ve kapanış saati belirlemek gerekir. Böylece yatırımcılar günlük veya saatlik mum grafik analizlerine bakarak kripto para birimlerine dair teknik verilere ulaşabilir.

Kripto para piyasasında günlük kapanış tüm dünyada değişebilir. Örneğin; Türkiye’den işlem yapan bir kullanıcı için günlük kapanış saati gece 00:00’a denk gelirken, dünyanın başka bir bölgesindeki yatırımcı için gün sonu aynı saatte değildir. Bu nedenle bu sistem doğru analiz için uygulanabilir bir veri mekanizması değildir. Dolayısıyla kripto para piyasaları 7/24 işleme açık olsa da bütün dünyada belirlenmiş açılış ve kapanış saatleri bulunur. Günlük kapanış, bir kripto para biriminin piyasadaki durumu ve olası alım-satım sinyalleri için oldukça önemlidir. Doğru verilerin ve analizlerin yapılabilmesi, gün sonu kapanışının herkes için aynı olmasıyla gerçekleşir.

Kripto para piyasalarında günlük kapanış Türkiye saati ile gece 03:00’a denk gelir. Bu saat aynı zamanda piyasanın açılış saati olarak da bilinir. Çünkü kripto para piyasaları hiçbir zaman tam olarak kapanmaz, ancak gün sonu kapanışı ile yatırımcılar teknik analiz yapabilir, kripto para birimlerinin olası grafik eğrilerini daha doğru yorumlayabilir ve yatırım hamlelerini belirleyebilirler. Bu sayede destek ve direnç noktalarını belirlemek de mümkün olur.
Bu nedenle hangi kripto para birimine yatırım yapıldığı farketmeksizin, piyasa kapanışı önem taşır. Kripto para piyasasının kapanış saati için Greenwich saati referans alınır.

Standart Borsa ve Kripto Para Piyasası Arasındaki Farklar

Geleneksel borsalar ve kripto para borsaları arasında bir takım temel farklılıklar vardır. Bunların başında her iki piyasanın da farklı çalışma saatlerine sahip olması gelir. Bilindiği üzere, standart borsalar hafta içi çalışır ve bu saat Borsa İstanbul için 09:40 – 18:15 arasıdır. Borsaların çalışma saatleri kendi ülke konumuna ve resmi saate göre değişkenlik gösterir. Açılış ve kapanış değerleri ise ticari faaliyetlerde ölçüm sağlamak için kullanılır. Kripto para piyasaları ise günün her saati açıktır ve hiçbir zaman kapanmaz, ancak daha doğru teknik analiz yapılabilmesi için gün sonu saati Greenwich saatine göre belirlenir. Buna göre; Türkiye saati ile 03:00 kripto para piyasalarının kapanışı, aynı zamanda açılışı olarak kabul edilir.

Bunlar dışında standart piyasalar ile kripto para piyasaları arasında başka farklılıklar da bulunur:

  • Geleneksel yatırım piyasaları bir merkeze bağlıdır, kripto para piyasaları ise merkeziyetsiz ve bağımsızdır.
  • Klasik piyasalarda yatırımcılar açılış ve kapanış saatleri arasında işlem yapabilir, kripto para yatırımcıları ise günün her saati işlem yapma avantajına sahiptir. Çünkü kripto para piyasaları tüm gün açıktır.
  • Kripto para piyasalarında gösterilen değerler, her zaman en son ve güncel değerleri gösterir.
  • Kripto para piyasaları yenilikçi ve gelişmiş blockchain teknolojisini kullanan dijital bir platformdur. Bu sayede kullanıcı verilerinin gizliliğini ve güvenliğini garanti altına alır. Klasik piyasalarda ise kullanıcı verileri banka, devlet ve otoritelerle doğrudan paylaşılır ve her zaman saldırı riski vardır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu