Kripto Para Rehberi

Kredi Kartı ile Nasıl Bitcoin Alınır?

Binance borsası, Bitcoin almayı kolaylaştırmak için herkese uygun ödeme yöntemleri getirmesiyle bilinir. Sistemine entegre ettiği alternatif metotlar üzerinden dileyen kullanıcıların fiat para birimi, kredi kartı, banka hesabı ve kripto cüzdan kullanarak kripto ticaretine başlamasına izin verir. Para özgürlüğünü artıran bu misyon, kullanıcılar için kripto erişim ve ticaretini oldukça verimli hale getirir. Binance üzerine en son eklenen alım-satım metotlarından biri de, yüksek avantajları nedeniyle beğeni toplayan P2P işlemleridir.

Binance P2P Alım Satım Nedir?

Binance tarafından sunulan P2P, Peer-to-Peer yani Eşler Arası ticaret anlamına gelir. Klasik bir P2P ticaretinde alıcı ve satıcı doğrudan iletişim halinde olur ve kendi arasında işlem yapma avantajı elde eder. Bu yöntemde kripto para sahipleri kendi ilanını açma özgürlüğü elde eder, alıcılar ise beğendikleri ilanları satın alabilir. Ek olarak alım-satım için yerel para birimi ve banka hesabı gibi farklı ödeme yöntemleri kullanılabilir; böylece alıcı ve satıcı yüz yüze ticarete en yakın deneyimi çevrimiçi platformda elde eder ve ödeme yöntemi ile Bitcoin alabilir.

binance bitcoin al p2p

P2P sisteminde Binance borsası alıcı-satıcı arasındaki ara bulucu görevini üstlenir ve tarafların doğrudan ticaret yapmasına imkan tanır. Farklı ödeme yöntemlerinin desteklendiği eşler arası ticaretin avantajları ise şunlardır:

Düşük İşlem Ücreti

P2P kendi başına bir platformdur ve bu nedenle komisyon oranı Binance spot işlemlere göre farklıdır. Alıcılar için herhangi bir komisyon ücreti ödenmez, satıcılar ise tamamlanan emirler için neredeyse sıfıra yakın komisyon ödemeleri yapar. Bunun dışında banka transferi ve diğer ödeme yöntemlerinde banka tarafından belirlenen komisyon uygulanır.

Güvenli Ticaret

P2P, emanet hizmeti politikası adı verilen ve kullanıcıların güvenliği düşünen bir dizi garanti sunar. Buna göre her iki taraf da kayıp risklerinden ve dolandırıcılıktan korunarak rahat rahat kripto para ticareti yapabilir. Doğrudan nakit parayla işlem yapma imkanı, cüzdan ekleme gereksinimini ortadan kaldırdığından büyük kolaylık sunar. Ayrıca tamamlanan işlemlerde taraflara ait herhangi bir bilgi toplanmaz ve paylaşılmaz.

Farklı Ödeme Yöntemleri

P2P’de desteklenen 150’den fazla ödeme yöntemi bulunur. Satıcılar ilan açarken nakit, PayPal, banka hesabı ve e-cüzdan gibi yöntemlerden birini tercih edebilir; alıcılar ise bu ilanlar arasında kendileri için en uygun olanını seçebilir. Böylece her iki taraf da kolay, hızlı, güvenli ve ayrıcalıklı bir kripto ticareti yapmış olur.

Esnek Alım-Satım Fiyatları

P2P piyasası açılan ilanların alım-satımına dayanır, bu nedenle alıcılar farklı fiyatlı pek çok ürün bulma imkanı elde eder. Kullanıcılar diledikleri fiyatlarla Bitcoin alıp satmaya başlayabilir.

P2P’de Nasıl Yeni Bir Ödeme Eklenir?

Binance P2P’de Bitcoin satın almak için farklı ödeme yöntemleri kullanılabilir, alıcıların yeni ödeme eklemek için öncelikle bazı güvenlik önlemlerini alması önemlidir. Çünkü bu sayede olası riskler minimuma indirilir ve tam güvenli bir ticaret ortamı kurulur. 

 • P2P’de gerçekleştirilen ödeme alma/yapma, coinleri serbest bırakma gibi işlemlerin doğru kişiler tarafından yapıldığını kesinleştirmek için 2FA doğrulama önlemi aktifleştirilmelidir.
 • P2P ticareti sadece doğrulanmış Binance kullanıcılarına açıktır, dolayısıyla kripto alım-satımına başlamadan önce KYC adımlarının tamamlanması gerekir. Bu şekilde her iki tarafın gerçek isim kullandığı ve eşleşen bir Binance profili kullandığı kesinleşmiş olur.

Bu aşamalardan sonra P2P ticaretini kullanmak için yeni ödeme yöntemi eklemeniz gerekir. Bu yönteme ait işlem adımları ise şu şekildedir:

 • Binance P2P alım-satım sayfasına gidin.
 • “Ödeme Seçenekleri” kısmına giderek “ Yeni Ödeme Yöntemi Ekle” sekmesine tıklayın.
 • Alım-satım için kullanacağınız ödeme yöntemini seçin.
 • Daha sonra hesaba ait isim soyisim, hesap no gibi detayları doldurun.
 • “Onayla” kısmına tıklayarak işlemi sonlandırın.

Ödeme yöntemi eklemede sadece kendi adınıza ait bir banka hesabı kullanabilirsiniz ve aynı anda 20 farklı ödeme yöntemi tanımlayabilirsiniz. Bu adımlardan sonra P2P ticaretine başlayarak kripto alım-satım işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Binance P2P’de Nasıl Bitcoin Alınır?

Binance P2P’de Bitcoin almak hızlı, kolay ve ucuzdur. Burada aracı olarak çalışan Binance iki tarafın iletişim kurmasında rol oynar, para aktarım işlemi ise borsa dışında gerçekleşir. Tercih edilen yöntem banka hesabı ise aktarım sürecini bankanın onaylaması gerekir, bu nedenle P2P ticaretinde kullanılan ödeme yöntemine göre işlem tamamlama süreleri değişkenlik gösterir.

binance p2p nasıl çalışır

En temel şekilde P2P sistemi şu şekilde çalışır:

İlan Bulma

P2P sayfasına giderek almak istediğiniz kripto özelinde bir ilan bulun. Bunun için üst kısımda yer alan filtreleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Örneğin Bitcoin ticareti için üst taraftan BTC’yi seçebilir, aynı zamanda size uygun olan ödeme yöntemini de belirleyebilirsiniz. Daha sonra listelenen ilanlardan birine istediğiniz oranda kripto almak için emir oluşturabilirsiniz.

Satıcıya Ödeme Yapma

Bir ilan için emir oluşturduğunuzda belirlediğiniz kadar satıcı varlığı P2P emanetinde tutulur. Sizin ödeyeceğiniz miktar ise direkt olarak satıcıya aktarılmaz, bunun için öncelikle satıcıya para transfer etme işlemini onaylamanız gerekir.

Kripto Satın Alma

Satıcıya yapılan transferin onaylanmasıyla birlikte satıcı bir bildirim alır ve gönderdiğiniz parayı hesabına aktarmak için emanetteki varlıklarını gönderme işlemine onay vermesi gerekir. Satıcı onayından sonra P2P emanetinde tutulan kripto para birimi cüzdanınıza gönderilir.

P2P Ticarette Dikkat Edilmesi Gerekenler

P2P işlemlerindeki iki taraflı onay sistemi oluşabilecek dolandırıcılık risklerinden korunmayı sağlar. Ancak eşler arası ticarette seçilen ilan, satıcı güvenliği ve sohbet gibi pek çok detay da bu işlemleri en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olur.

 • En iyi teklifi bulabilmek için doğrulanmış satıcıları tercih etmek gerekir. Doğrulanmış satıcı sık sık P2P ticareti yapan, yüksek hacimli işlemler gerçekleştiren ve düşük komisyonlar sunan güvenilir satıcılardır.
 • Elmas rozetli satıcılar yüksek hacimli işlemleri onaylayan gruptur ve sadece yüksek hacim kategorisinde görünür.
 • Kırmızı pro rozet, yerel kripto borsa lisansına, ileri düzey araçlara ve kendi ödeme kanallarına sahip olan satıcılardır. Bu satıcılar sıkı bir onay sürecine tabii tutulur ve güvenli işlem yapma özellikleri nedeniyle tercih edilir.
 • Bir diğer yöntem Binance üzerindeki kullanıcı eğitimlerini tamamlamaktır. Topluluk tarafından yayınlanan kapsamlı webinar içerikler, P2P işlemleri hakkında pek çok ipucunu öğrenmenizi ve sık sorulan sorulara yanıt bulmanızı sağlar.
 • P2P ticaretinde taraflar birbiriyle iletişim kurabilir ve bu ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ilana teklif vermenin en garanti yollarından biridir. Bir satıcı ilanına teklif verirken sohbet kısmından iletişim kurmayı denemelisiniz. Size yanıt vermeyen ve ihtiyacınızı karşılamayan satıcılardan bu şekilde uzak durabilir, teklif verme kararını sohbetin gidişatına göre belirleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir alım işlemi başlatmadan önce satıcı yorumlarına göz atmalısınız, böylece diğer alıcıların memnuniyet oranını ve kişinin ortalama işlem tamamlama sürelerini öğrenebilirsiniz. Bir kullanıcıya ait geri bildirimleri P2P ana sayfasında kişinin adı üzerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
 • Tamamlama oranı satıcı adının altında belirtilen verilerdendir ve alım yaparken değerlendirilmelidir. Bu oran satıcının son 30 gün içinde tamamladığı toplam emir sayısını gösterir, yani gerçekleşen işlem oranını belirtir. Oran %100 olan satıcılarda işlemlerin güvenle tamamlandığı sonucu ortaya çıkar.

Bütün bu adımlar P2P işlemlerinde ustalaşmanız ve ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayan ilanları bulmanız için önemlidir.

Sorumluluk Reddi Beyanı

KriptoFeed.com sitesinde yer alan haberler, yazılar, incelemeler, değerlendirmeler, yorumlar ve makaleler yatırım tavsiyesi amacına sahip değildir. KriptoFeed.com herhangi bir kripto paranın veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını veya ticaret yapılmasını önermez. KriptoFeed.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu yüzden KriptoFeed.com adresinde yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu