Kripto Paralar

Key Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Gizlilik ve güvenlik gibi meseleler kripto para yatırımcıları için büyük önem taşıyor. Bugüne kadar gizlilik ve güvenlik ile ilgili yaşanmış olan sorunların pek çok yatırımcıya zarar verdiğini, pek çok borsanın başını ağrıttığını biliyoruz. Günümüzde gizlilik ve güvenlik ile ilgili bu sorunları aşmak üzere geliştirilmiş projeler mevcut. İşte Selfkey de bu projelerden biri.

Key Coin Nedir?

Selfkey, kullanıcı gizliliğinin garanti altına alınması için oluşturulmuş bir ekosistem. Projenin temel amacı ise kullanıcıların dijital mahremiyetini korumak. Web 3.0 ve Metaverse evrenlerinde Selfkey kimliğiniz gözetim altında tutulmaz ve hem verileriniz, hem belgeleriniz, hem de dijital varlıklarınız üzerindeki kontrol tamamen sizin elinizde olur. Selfkey ile hem KYC verilerinizi, hem de NFT varlıklarınız da dahil olmak üzere tüm dijital varlıklarınızı güvenli bir şekilde depolayabilir ve yönetebilirsiniz. Ayrıca Selfkey üzerinden Web 3.0 platformlarına ve DeFi pazarlarına da rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.

selfkey

Selfkey platformu üzerinden yapabileceğiniz, öne çıkan işlemler ise şu şekilde:

  • Hassas KYC verilerini cüzdanınızda tutabilirsiniz,
  • DeFi alışverişlerini ya da banka hesaplarını tek tık ile doğrulayabilirsiniz,
  • Yeni bir iş kurabilir, yeni bir hesap açabilir ya da çeşitli belgeler için noter tasdiki alabilirsiniz.

Tüm bunların dışında platformun sunduğu pek çeşitli hizmeti de inceleyebilirsiniz. Selfkey, kendisini bağımsız kimlik yönetiminin lideri olarak tanımlar. Bu tanımın öne çıkan nedenleri ise proje tarafından şu şekilde listelenmiş:

  • Normalde veriler saldırılara karşı savunmasız olan çeşitli sunucularda depolanır. Selfkey yerel olarak çalıştığı için veriler cihazınızda saklanır ve herhangi bir saldırıdan etkilenmez.
  • Pek çok cüzdanın aylık bir maliyeti bulunur. Fakat açık kaynaklı olarak oluşturulmuş olan Selfkey cüzdan tamamen ücretsizdir. Bu cüzdan uncloak.io tarafından denetlenir gizliliğinizi korur. 

Selfkey projesi geleneksel KYC sürecinin maliyetlerini düşürmek ve güvenliği artırmak için çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. 

Kaynak: https://selfkey.org/

Key Coin Analizi

Yolculuğuna 2018 yılının başında $0.05 seviyesinden başlamış olan Key coin, hiçbir zaman istikrarlı bir fiyat grafiğine sahip olmadı ve günümüzde de neredeyse tamamen kırmızı bir fiyat grafiği bulunuyor. 2018 yılını $0.02 seviyesinde kapatan Key coin 2019 yılını ve 2020 yılını $0.001 seviyesinde tamamladı. 2021 yılı da bu fiyatlarla geçen Key coin, 2021 yılının Kasım ayında yükselişe geçti ve $0.010 seviyesini görmeyi başardı. 2021 yılının son günlerinde $0.02 seviyesinin üstünü görse de bu seviyenin üstündeki durumu kalıcı olmadı ve yılı $0.012 seviyesinde kapattı. 2022 yılına da iyi bir başlangıç yapamayan Key coin şu an (5 Mart 2022) $0.006 seviyesinde bulunuyor.

Key coinin 6 milyar adetlik bir toplam arzı mevcut. Bu mevcut Key coin arzının yaklaşık 5 milyar adeti dolaşımda bulunuyor. Key coinin 33 milyon dolarlık bir market değeri ve 10 milyon doların biraz üzerinde bir 24 saatlik işlem hacmi bulunuyor. Key coin Coinmarketcap’te 615. sırada. 

Güncel Key Coin fiyatı için: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/selfkey/

Key Coin Geleceği

Bir dönem yatırımcılarının ilgisinin büyük ölçüde Key coine kaydığını hatırlıyoruz. Fakat günümüzde o görkemli günlerin benzer şekilde devam ettiğini söylemek mümkün değil. Yatırımcının Key coine olan güveninin büyük ölçüde azaldığını söylemek mümkün fakat yine de tamamen sırt çevirilmiş değil. Yani her ne kadar büyük bir ihtimal olmasa da, Key coinin yükselişe geçtiğini görmek çok büyük bir sürpriz olmayacaktır. Bir diğer yandan güncel bankacılık sistemi pek çok insan için güvensiz ya da cazip olmayan bir duruma gelmiş halde. Bu da gelecek dönemde Selfkey projesinin bankacılık sistemine bir alternatif olarak değerlendirilmesine neden olabilir. Elbette Key coinin geleceği açısından Bitcoinin hareketleri de büyük önem taşıyor.

Key coinin geleceğine dair olumlu bakabilmek için aslında biraz da yatırımcılarına göz atmak gerekiyor. Örneğin Bitmax borsası ile birlikte Standart Chartered Bank, EQIBank ve GSR gibi büyük ve önemli şirketlerin desteğini hala Selfkey projesi üzerinden çekmemiş olması, projenin devamlılığı konusunda oldukça aydınlık bir imaj veriyor. Özellikle bu yatırımcıların yanında yeni destekçiler eklenirse ve yatırımcının ilgisi yeniden projeye çekilebilirse, geleceğin çok daha parlak olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Key Coin Yorumlar

Selfkey projesinin KYC standartlarını koruması ve güçlü bir güvenlik altyapısına sahip olması, Key coinin de güvenilir bir kripto para birimi haline gelmesini sağladı. Aslında mevcut yatırımcıların ilgisinin canlı kalmasının en temel sebeplerinden biri de bu.

Bir diğer yandan kripto para yatırımcılarının uzak kalmak istemesinin önemli nedenlerinden biri olarak da şu gösterilebilir: Key coin Şubat ayı ortasında 24 saat içerisinde 45 milyon dolarlık bir hacim toplamasına rağmen, beklenen hareketi bir türlü gerçekleşmedi. Bu da pek çok yatırımcının projeden uzaklaşmasına neden oldu. Fakat söz konusu hareketin önümüzdeki dönemde gerçekleşmeyeceğini de kimse söyleyemez!

Key Coin Nereden Alınır?

Key coinin Mart 2022 itibariyle listelendiği 24 farklı borsa bulunuyor. Bu borsalar arasından işlem hacmi bakımından öne çıkan ilk 10 borsa şu şekilde: Pionex, Mandala Exchange, Binance, Bitcoiva, BitClover (Hotbit Korea), BingX, Bitrue, LATOKEN, Gate.io ve Hotbit. Key coin işlemlerini Türkiye’deki yerli borsalardan ya da Binance TR üzerinden ise yapmak mümkün değil. Bu borsalarda listelenme ihtimali şimdilik düşük görünüyor. 

Eğer siz de Key coin yatırımları yapmak isterseniz, bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Fakat bu metin içerisindeki hiçbir bilgi herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu