Kripto Paralar

Keep Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde pek çok kullanıcı tarafından veri transferi için blok zinciri kullanıyor. Fakat bu konuda en çok gelen şikayetlerden biri gizlilik sorunları. Piyasada bu sorun üzerine yönelen bazı önemli projeler bulunuyor. İşte Keep Network de, veri transferi için blok zincirini kullanan ve bunu yaparken gizliliği önemseyen kullanıcılar için oluşturulmuş başarılı projelerden biri.

Keep Coin Nedir?

Keep Network, kullanıcıların genel blok zincirleri üzerinden sorunsuz ve güvenli bir şekilde veri göndermelerine izin veren bir blok zinciri platformu. Keep coin ise Keep Network blok zincirinin yerel kripto para birimi olarak görev yapıyor. Keep projesi seri bir girişimci olan Matt Luongo tarafından geliştirilmiştir. Luongo aynı zamanda bir kripto üretim stüdyosu olan Thesis’in de CEO’su olarak görev yapar. Projenin yönetim kadrosunun başında ise bir dönem ConsenSys oracle şirketinde de CEO görevinde bulunmuş olan Doug von Kohorn yer alıyor. 

Keep projesi ile genel blok zinciri için sunulmuş olan altyapı tamamen gizlilik odaklıdır. Keep ağını üzerinden özel verileri genel protokoller ile kullanır ve bunu yaparken gizlilikten ödün vermezsiniz. Merkeziyetsiz bir protokol olarak Keep, sözleşme verilerinin genel blok zincirine girmesine izin vermez. Ağ üzerinde veriler depolanırken üst düzey şifreleme yöntemleri kullanılır. Keep ağı, ekosistem içerisinde bulunan en güçlü ve güvenilir denetçiler tarafından denetlenir. Bir diğer yandan Keep ile stake işlemleri gerçekleştirerek tamamen merkeziyetsiz olan bir ağı ve aynı zamanda DeFi projelerin geleceğini de desteklemiş olursunuz. Keep Network projesinin aynı zamanda tBTC adı verilen merkeziyetsiz ve Ethereum blok zinciri üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir bitcoin versiyonu da bulunuyor.

Resmi sitesi: https://keep.network/

Keep Coin Analizi

Keep coin ilk satışa açıldığı 2020 yılının Mayıs ayında $0.66 seviyesinde bulunuyordu. 1 hafta sonunda ise 3 kattan daha fazla değerlenerek $2.19 seviyesine ulaştı ve yatırımcının ilgisini çekmeyi başardı. Fakat bu hızlı yükseliş 1 hafta içerisinde hızlı bir düşüşe dönüştü ve Haziran ayı başında fiyat $0.31 seviyesine kadar geriledi. Keep coin yeniden yükselişe geçmek için Ağustos ayını bekledi ve bu tarihte $1.50 seviyesinin üzerine iğne attı. Fakat 2020 yılının sonuna doğru büyük bir düşüş yaşadı ve 2020 yılını da $0.18 seviyesinde kapattı. 2021 yılının Keep coin için oldukça istikrarlı bir yıl olduğunu söylemek mümkün fakat beklenen yükseliş bir türlü gelmedi. Yıl boyunca fiyat $0.20 ile $0.80 arasında gidip geldi. 2021 yılının son günlerinde bir kez $1.00 üstü görülmüş olsa da, fiyat burada kalıcı olmadı. 2022 yılına $0.75 seviyesinde başlayan Keep coin, ilk çeyrekte bu seviyelerde kaldı.

Keep coin için belirlenmiş olan maksimum arz 1 milyar adet. Belirlenmiş olan bu maksimum arzın yüzde 65’lik kısmı dolaşımda bulunuyor. Keep coin Coinmarketcap’te genellikle ilk 150 sıra içerisinde kaldı.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/keep-network/

Keep Coin Geleceği

Keep Network 2021 yılının Ekim ayında NuCypher projesi ile birleşeceğiniz duyurmuş ve bu duyurunun ardından fiyat ortalama yüzde 600 oranında artış göstererek $0.75 seviyesine kadar yükselmişti. Ki bugün hala bu seviyelerde bulunuyor. Bu tür ortaklıkların kripto para birimlerinin fiyatına olumlu şekilde etki gösterdiği zaten artık bilinen bir gerçek. Proje aynı zamanda 1 Mart 2022 tarihinde Binance Learn & Earn kampanyası kapsamında DAO hazinesinden 150 bin dolarlık bir fon sağladı. Proje geliştirme çalışmalarına harcanacak olan bu rakam eğer ortaya başarılı sonuçlar çıkarırsa, fiyatın da yeniden yukarı yönlü olarak seyredeceğini söylemek mümkün hale gelir. Fakat henüz proje detayları ile ilgili yeteri kadar bilgiye sahip değiliz.

Projenin geleceğini önemli şekilde etkileyecek olan bir diğer gelişmede Keanu kod adıyla anılıyor. Keanu kod adıyla anılan bu projede Keep Network ve NuCypher toplulukları yalnızca şirketlerin bir aradalığından öte, protokol işlevlerinin ve toplulukların da birleşmesi üzerine tartışacak. Bu sürecin sonucu Keep coin ile ilgili yapılan fiyat tahminlerini de otomatik olarak etkileyecek. Fakat Keep coinin geleceğine dair genel kanının olumlu olduğunu ve aşağı yönlü bir hareket gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğunu da söylemek mümkün. Burada belirleyici olacak iki faktörü şu şekilde değerlendirebiliriz: Ortaya ne gibi projeler çıkacak ve ortaya çıkan projeler topluluk tarafından ne kadar kabul görecek? 

Keep Coin Yorumlar

Keep coin pek çok yatırımcı tarafından kısa vadede kazanç getirebilecek olan kripto para birimlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Yorumcular arasında 4 Mart 2022 fiyatı üzerinden ilk direnç noktası olarak $0.81 ve ikinci direnç noktası olarak da $0.92 seviyesi gösterildi. Yine Mart ayının başında kripto para takipçileri arasında yapılan Mart ayının en çok kazandıracak coini araştırmasında yüzde 26,3 oy ile Keep coin üçüncü sırada yer aldı. Bu da piyasada Keep coine dair bir güven olduğunu gösterdi.

Keep coinden daha güven veren ilk 2 sırada yer alan coinler ise Decentraland (MANA) ve Shiba Inu (SHIB) oldu. Gelecek aylarda piyasada bu coinlerin nasıl hareket ettiğini hep birlikte göreceğiz. Bu yüzden bir yatırım stratejisi geliştirmeden önce gelişmeleri takip etmek ve piyasadaki yorumcuların da genel düşüncesini tespit etmek gerekiyor. 

Keep Coin Nereden Alınır?

Keep coin 23 farklı borsada listeleniyor. Bu borsalar arasında işlem hacmi bakımından ilk 2 sırada Binance ve Mandala Exchange yer alıyor. Bu iki borsayı ise yerli borsalarımızdan biri olan Paribu takip ediyor. Fakat geçtiğimiz günlerde kullanıcılar tarafından Paribu’ya çok fazla şikayet geldi. Bunun nedeni de Paribu borsasındaki Keep coin fiyatının yurt dışındaki borsalara oranla çok daha düşük olmasıydı. Aynı zamanda Paribu borsasında Keep coinin Tcoin’e dönüşme süreci de bulunuyor. Bu süreç henüz netlik kazanmış değil. 

Bu metin kripto para meraklılarını bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu