Kripto Paralar

KDA Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kadena, Bitcoin de dahil olmak üzere pek çok blok zincir yapısında var olan ve yüksek enerji tüketimine sebebiyet veren ölçeklenebilirlik sorununu optimize etmeyi amaçlayan bir proje. Kullandığı yeni nesil ve halka açık Pact akıllı sözleşme dili ile yükseltilebilir akıllı sözleşmelere ve resmi doğrulama sistemlerine izin veren Kadena ağı, aynı zamanda paralel olarak çalışan bir PoW konsensüsüne de sahip. Yenilikçi mekanizmaları ve çözüm odaklı geliştirmeleri ile öne çıkan Kadena zincirinin yerel belirteci KDA coin hakkında merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz…

KDA Coin Nedir?

Kadena, ilk olarak 2016 yılında New York merkezli bir blok zincir projesi olarak başlatıldı. Kurucuları arasında JPMorgan blok zincir geliştirme ekibinden ve SEC Kripto Para Yönlendirme Komitesinden eski üyelerin bulunduğu Kadena projesi, Bitcoin’e benzer seviyedeki yüksek güvenlik düzeyi ile öne çıkıyor. Bütün bunlara ek olarak Bitcoin’deki ölçeklenebilirlik sorununu ortadan kaldırarak geliştiricilere kolay entegrasyon imkanı sunan  bir platform yaratmayı hedefliyor. Projenin yerel belirteci olarak kullanılan KDA coin ise platform içi işlemlere ve zincir sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlıyor.

Sahip olduğu vizyonu sürdürmek adına Kadena’da yeni nesil bir fikir birliği yöntemi kullanılıyor. Chainweb olarak adlandırılan bu yeni PoW (İş Kanıtı) mekanizması, ayrı ayrı çıkarılabilen birden fazla zincirden oluşuyor ve bu şekilde ölçeklenebilirlik sağlayarak ağa yüksek işlem hacmi kazandırıyor. Ayrıca projede Pact adı verilen yeni bir akıllı sözleşme dili de mevcut. Bu şekilde uygulanan Layer-1 ve Layer-2 çözümleri, geliştiriciler için uygulama üretmeyi çok daha basit hale getiriyor. Dolayısıyla Kadena ağı yüksek işlem sayısını destekleyen, hızlı, güvenli ve geliştirici dostu ortak bir arayüz haline geliyor.

Platform geliştiricilerinin iddiasına göre Kadena ağında saniye başına düşen işlem sayısının bir üst limiti yok. Yani testlere ve teorik verilere göre ağ sınırsız işlem kapasitesine sahip. Hibrit teknolojisi ile öne çıkan platform yerel tokeni KDA coin özellikleri ise şu şekilde:

  • Toplam arzı 150 milyon ile sınırlandırıldığı için talep karşısında büyüme potansiyeli yüksek.
  • Farklı zincir kullanıcılarını hedefleyerek platforma dahil eder.
  • Blok zinciri geliştiricileri için ortak ve verimli bir arayüz sunar.
  • Kurumsal işletmelere ve girişimcilere yüksek meblağlı işlemleri hızlı, düşük masraflı ve kolay şekilde yapma ayrıcalığı sunar.
  • Perakende ve küçük yatırımcılar için de hızlı zincir çözümleri sağlar.
  • Farklı kullanımları desteklediği için geniş bir yatırımcı kitlesine hitap eder.

Resmi site: https://kadena.io/

KDA Coin Analizi

Kadena projesi ilk olarak 2016 yılında başlatıldı ve yerel token KDA coin 2020 yılı Haziran ayında yaklaşık 0.378 dolar seviyesinden piyasaya sürüldü. Ortalama 3 ay yatay seyir izleyen KDA coin Eylül 2020 tarihi geldiğinde 1 dolara çıkarak kademeli şekilde yükselmeye başladı. Sadece 1-2 ay içinde 7 kat yükselerek fiyatını 7 dolara kadar artıran bu kripto para birimi, Kasım ayındaki yükselişlerle birlikte 24 dolardan fiyatlanmaya başladı. Bu sırada yatırımcısına ciddi kar sağlayan KDA coin, kar satışları yiyerek 9 dolara kadar düştü. Daha sonra ara yükselişle 15 dolara çıkarak alttan alım yapan yatırımcılarına tekrar kar alma olanağı tanıdı ve düşen bir grafik çizmeye başladı.

2022 Ocak ayı sonlarında 5.5 dolardan fiyatlanan KDA coin düşüşe devam eden markete rağmen yeniden ara bir yükseliş yaşayarak 9 dolara fırladı ve kısa süre sonra tekrar 5 dolar seviyesine döndü. Bu güçlü grafikle yatırımcılarına farklı noktalarda alım-satım yapma imkanı tanıyan KDA coin genel olarak kripto market hareketlerini takip etmeye başladı.

KDA Coin Geleceği

Kadena; farklı kullanıcılara odaklanan yapısı, geliştiriciler için sunduğu kolay entegrasyon ortamı ve ağ kapasitesi ile öne çıkan kripto para projelerinden biri. Projenin bu kadar popülarite kazanmasının sebeplerden biri ise sahip olduğu özel hibrit teknolojisi. Layer-1 ve Layer-2 çözümlerini birleştirerek kullanıcılarına ölçeklenebilir, hızlı ve akıllı bir platform sunan Kadena aynı zamanda zengin bir geliştirici ekibe sahip. Proje kurucuları arasında Stuart Popejoy ve Will Martino gibi JPMorgan ile SEC ekibinde yer almış ünlü isimler var. Ayrıca ekipte yer alan danışman Dr. Stuart Haber, Bitcoin geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun zamanında en çok alıntı yaptığı isimlerden biri. Bu nedenle proje genel olarak arkasındaki güvenilir ekip ve gelişmiş teknolojisi ile gelecek vaat ediyor.

Bütün bunlarla birlikte Kadena, mevcut DeFi ve PoW mekanizmalarındaki sorunları çözüme ulaştırmak için yeni nesil bir akıllı sözleşme dilinin yanı sıra çalışma mekanizması da geliştirmiş durumda. Bu özellik sayesinde farklı kullanıcı gruplarına aynı anda hizmet ediyor. Diğer zincirlere uyum sağlaması geliştiricilerin Kadena zincirini kullanarak kendi sistemlerini üretmesine izin veriyor ve bu durum yeni zincir projelerinin güncellenmesinin önünü açıyor. Bu nedenle uzmanlara göre, Kadena projesi hem yerel tokeni KDA coin hem de sahip olduğu özel zincir yapısı ile geleceğin parlayan yıldızlarından olabilir. Kullanıcı ve geliştirici dostu ortak bir zincir oluşturmayı amaçlayan Kadena’nın öne çıkan farklılıkları ise şu şekilde:

  • Kadena, 2. katman ölçeklenebilirliğine ya da işlevsellik çözümlerine gereksinim duymadan temel katmanı optimize etmeyi amaçlar, böylece geliştiricinin benimsenmesini sağlar.
  • Temel olarak zincir projelerindeki 2. katman çözümlerinin uygulamayı karmaşıklaştırma sorunu Kadena ağında yoktur. Kullanılan bütün araçlar geliştiriciler için eksiksiz ve basit bir çalışma ortamı sunar.
  • Kadena ağında kullanılan Pact akıllı sözleşme dili, Ethereum’un Solidity dilinde bulunan kusurları ve doğrulama eksikliğini iyileştirmek için tasarlanmıştır. Bu şekilde Pact üzerindeki akıllı sözleşmeler çatallanmaya gereksinim olmadan yükseltilebilir.

Bütün bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda kripto para uzmanlarına göre, KDA coin yakından takip edilmesi gereken ve gelecek potansiyeli yüksek olan bir projedir. Fakat yatırım sırasında mevcut market şartlarının ve global gelişmelerin iyi değerlendirilmesi önemlidir.

KDA Coin Yorumlar

Kadena Coin, genel olarak hem yatırımcıların hem de kripto para uzmanlarının radarına takılmış bir kripto para projesi. Bu projeyi bu kadar öne çıkaran şey ise Bitcoin’de var olan güvenilir mekanizmayı koruyarak daha kolay ve hızlı hale getirmiş olması. Ayrıca her kullanıcıya hitap eden yapısı ve özellikle geliştiriciler için sunduğu kolay entegrasyon arayüzü, KDA coin projesini öne çıkaran diğer faktörlerden. Ölçeklenebilir yapısı ile normal yatırımcıların yanı sıra kurumsallar için de farklı çözümler sunan KDA coin, geçmiş hareketleri ve güçlü yükseliş potansiyeli ile de ilgi çekmekte. Ayrıca arkasındaki isimlerin alanında uzman kişilerden oluşması da projenin genel olarak güven kazanmasında etkili. Bütün bu faktörler bir arada değerlendirildiğinde, bu güçlü projenin ileride daha geniş bir kitleye hitap etmesinin mümkün olduğu söylenebilir. 

Uzmanlara göre KDA coin, artan kullanım potansiyeli ve geliştirici dostu arayüzü ile portföye eklenebilecek kripto para birimleri arasında yer alıyor. Ancak kripto marketteki mevcut volatilite ile Bitcoin hareketlerinin altcoinler üzerindeki etkisi bütün yatırımcılar tarafından dikkate alınmalıdır. Çünkü hızlı değişen kripto para piyasasında her yatırımın belirli oranda riski bulunur, yatırımcıların bu kararı vermeden önce kendi analizlerini yapması ve buna göre hareket etmesi önerilir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu