Kripto Paralar

IOTX Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para dünyası içerisinde pek çok alana yönelen kripto para projeleri mevcut. Bugüne kadar belki de binlerce proje ile karşılaştık. Durum bu iken, elbette makine öğrenmesi ya da nesnelerin interneti gibi konulara yönelen kripto para birimlerinin ortaya çıkmama ihtimalini de düşünemezdik. İşte IOTEX projesi de bu tür projelerden biri ve bu projenin yerel tokenı olarak da IOTX coin kullanılıyor.

IOTX Coin Nedir?

IOTX coin 2017 yılında bir ERC-20 tokenı olarak Raullen Chai, Xinxin Fan, Quevan Guo ve Jing Sun tarafından kuruldu. Açık kaynaklı bir proje olarak yola çıkan IOTEX projesi, Internet of Trusted Things kavramını güçlendirmek adına kurulmuş olan merkeziyetsiz bir platform.

İnternet of Trusted Things ise hem insanların hem de makinelerin tamamen özgür bir şekilde, güven ve gizlilik temelinde etkileşime geçebileceği açık bir ekosistem durumunda. IOTEX projesini destekleyen küresel ekip içerisinde 30’ün üzerinde mühendis ve araştırma bilimcisi bulunuyor. IOTEX bir yandan gizliliği koruyan akıllı cihazlar için, bir yandan da çeşitli ağları etkinleştirmek için blok zincirini kullanıyor. Aynı zamanda güvenli donanımlar ile bilgi işlem gizliliğini de birleştiriyor. IOTX coin IOTEX projesinin de yerel tokenı durumunda. 

IOTEX projesinin çok sayıda öne çıkan özelliği ve aynı zamanda proje tarafından kullanıcılara sunulan çok sayıda ürün var.

Öncelikle IOTEX projesinin öne çıkan özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Tamam şeffaf bir şekilde yönetilmesinin yanında, üst düzey bir güvenlik altyapısına ve destek veren geniş bir topluluğa sahip,
  • Dünya üzerinden en çok kullanılan programlama dili olan JavaScript kullanılıyor,
  • Ölçeklenebilirlik seviyeleri çok yüksek,
  • Hem tokenlar hem de işlemler kişiselleştirilebiliyor,
  • Protokolün resmi Go uygulaması olan IOTEX core özelliğine sahip,
  • IOTEX Explorer özelliği sayesinde kullanıcılar blok zinciri üzerindeki işlemlere ve eylemlere erişebilirken, izleme ve sorgulama gibi işlemleri de yapabiliyor.

Bu öne çıkan özellikler dışında IOTEX tarafından kullanıcılara sunulan ürünlerin listesi ise şu şekilde: Web cüzdanı, masaüstü ve mobil cüzdan, oylama portalı, üye portalı…

Tüm bunların dışında IOTEX kendisini şu şekilde açıklıyor: “Otonom araçlardan akıllı ev sistemlerine kadar inşa edilmiş olan tüm makine ekonomisinin merkeziyetsiz bir omurgası… Ayrıca ara katman yazılımları ile birlikte dApp geliştirme araçlarına ve kendi kendini yönetebilen cihazlara da sahip.” IOTEX aynı zamanda kendisini benzersiz bir ekonomik tasarım olarak niteliyor.

IOTX Coin Analizi

IOTX coin her ne kadar 2018 yılında ortaya çıkmış olsa da, adından söz ettirmeye başlaması 2021 yılının ilk günlerini buldu. 2021 yılına $0.006 seviyesinde başlayan IOTX, Şubat ayında bir 0 eksilterek $0.01 seviyesini aştı ve Mayıs ayına girerken de $0.07 seviyesine kadar ulaştı. IOTX coin 2021 yılının son günlerine yaklaşıldığı zaman direksiyonu iyice yukarı doğru kırdı ve 2021 yılını da fiyatından bir 0 daha eksilterek $0.1 seviyesinin üzerine taşıdı. 13 Kasım 2021 tarihinde ise ATH seviyesi olan $0.2611 seviyesini gördü. Bu seviyede kalıcı olmayan IOTX, 2021 yılını da $0.12 seviyesinde kapatmış oldu. 2022 yılına da iyi bir giriş yapamadı ve Ocak ayı içerisinde $0.1 seviyesinin altına düştü. IOTX coin Şubat 2022 itibariyle $0.0911 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

IOTX coinde 10 milyar adet olarak belirlenmiş olan maksimum arzın hemen hemen tamamı dolaşımda bulunuyor. Şu an dolaşımda bulunan miktarın oranı yüzde 95. IOTX coinin 850 milyon doların üzerinde bir market değeri ve 50 milyon dolara yakın bir 24 saatlik işlem hacmi bulunuyor. IOTX coin Coinmarketcap’te 91. sırada yer alıyor. 

IOTX Coin Geleceği

IOTX uzun zamandır piyasada olan köklü bir kripto para birimi olması sebebiyle pek çok yatırımcı tarafından güven kazanmış durumda. Fakat maksimum arzın büyük bir kısmının dolaşımda olması, bazı yatırımcıların kendilerini geri çekmesine neden oluyor. Söz konusu durum özellikle yeni ve büyük yatırımcılar için çok büyük bir hamle yapma imkanı sağlamıyor. IOTX coinin kısa vadede çok büyük bir getiri imkanı yaratması beklenmiyor fakat uzun vadeli düşünenler için karlı bir yatırıma da dönüşebilir. IOTX coinin geleceğinin parlak olduğunu düşünen kripto para analistlerinin büyük bir kısmı, bu durumun nedeni olarak Amazon entegrasyonunu gösteriyor. 

IOTX coin özellikle 2021 yılının son döneminde kısa pozisyonlar açan yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başarmıştı. Fakat özellikle 2021 Aralık ve 2022 Ocak döneminde böyle bir durumdan bahsetmek mümkün değil. Olumlu düşünen bazı kripto para analistlerine göre IOTX coin 2022 yılının ilk çeyreği bitmeden $0.12 seviyelerini görebilir.

IOTX Coin Yorumlar

IOTX forumlarında ya da kripto para analistlerinin sosyal medya hesaplarında en sık karşılaşılan yorumlardan biri, IOTX coinin Bitcoinin hareketlerinden bağımsız olarak hareket ettiği. Bu da IOTX hakkında sağlıklı yorumlar yapmayı ya da tahminlerde bulunmayı oldukça zorlaştırıyor. Bir diğer yandan IOTX yöneticileri ile ilgili olarak kulağa hoş olmayan haberler de geliyor. Örneğin i̇nternet ortamında IOTX yöneticilerinin ellerindeki IOTX coinleri yüksek fiyattan satarak düşük fiyattan aldıkları gibi söylentiler var. Ki zamanında buna benzer olayların yaşandığı da doğrulanmış. Nitekim bu bağlamda IOTX coinin sabıkalı bir kripto para birimi olduğunu söylemek mümkün. Yani yatırımcıların stratejilerini geliştirirken bu durumu da mutlaka göz önünde bulundurmaları gerekiyor. 

IOTX coin sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanan ve topluluk ile düzenli olarak bilgi paylaşan bir kripto para birimi. Örneğin Twitter hesabı üzerinde 200.000’in üzerinde takipçisi bulunuyor. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarından atılan gönderilerin düzenli olarak takip edilmesi, gerçekçi yorumlar yapabilmek ve doğru tahminlerde bulunabilmek açısından büyük önem taşıyor.

IOTX Coin Nereden Alınır?

IOTX coin işlemleri yapmak isteyen kullanıcılar bunun için 50’ye yakın borsa kullanabilir. Bu borsalar arasından işlem hacminin yüksekliği bakımından öne çıkan ilk 3 borsa Mandala Exchange, Binance ve Bitrue.

En yüksek likidite oranlarına sahip olan borsalar ise Binance ve Gate.io borsaları. IOTX coin Binance TR’de ya da yerli borsalarda listelenmiyor. Son olarak; bu metin içerisinde yer alan hiçbir bilgi herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu