Kripto Paralar

IDEX Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para borsaları içerisinde yer alan pek çok kripto para borsasının kendi yerel tokenları bulunuyor. Elbette Binance borsasının kendi kripto para birimi olan Binance Coin (BNB) bunlar arasında en çok bilineni. Kripto para borsalarının artması ile birlikte bu tarz kripto para birimlerinin de sayısı artmaya başladı. Söz konusu kripto para borsalarından biri de IDEX. IDEX tarafından oluşturulmuş olan yerel token ise IDEX coin olarak adlandırılıyor.

IDEX Coin Nedir?

Yerel token grubunda değerlendirilmekte olan IDEX coin, çok sayıda farklı işlemin bir arada yapılabilmesine imkan tanıyan bir platform. IDEX, 3 farklı sistemden oluşuyor. Bunlar akıllı bir sözleşme, işlem motoru ve işlem işleme sistemi. IDEX coinin sahip olduğu akıllı sözleşme, varlıkların güvenli bir şekilde depolanmasını ve işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Tüm bunların dışında IDEX borsasının diğer merkeziyetsiz borsalardan belirgin bir farkı var. Buna göre IDEX’in akıllı sözleşmesi, yalnızca IDEX borsası imzalı işlemleri Ethereum platformuna sunuyor. IDEX içerisinde kullanıcıların tamamlanmış işlemleri geri alması söz konusu değil. Bu da yetki olmadan işlem gerçekleştirilmesinin önüne geçiyor.

IDEX coin ise IDEX borsasının yerel tokenı durumunda. IDEX coine sahip olan kullanıcılar IDEX’in merkeziyetsiz mimarisinin gelişmesine yardımcı oldukları ölçüde ödül kazanıyorlar. Aynı zamanda kullanıcıların aylık işlem hacimlerine göre de otomatik olarak cüzdanlara IDEX coin dağıtılıyor.

IDEX coinin toplam arzı 1 milyar IDEX olarak belirlenmiş. Söz konusu tokenların dağılımı ise şu şekilde belirtilmiş durumda:

 • Yüzde 40: Piyasa yapıcı ödülleri ve pazarlama kampanyaları
 • Yüzde 10: IDEX üyeleri
 • Yüzde 25: IDEX takımı
 • Yüzde 10: Gelecekteki token havuzu
 • Yüzde 10: Gelecekteki kullanım
 • Yüzde 5: İşletme giderleri

Tüm bunların dışında ellerinde 10.000 ya da daha fazla IDEX token tutan kullanıcılar, IDEX stake işlemleri yapabilir. Ayrıca IDEX platformunun şu öne çıkan özelliklerinden de bahsetmekte fayda var:

 • Erişim oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir,
 • Diğer borsalar ile mukayese edildiği zaman işlemler oldukça hızlı şekilde gerçekleşir ve kullanıcı dostudur,
 • Depolama özellikleri sebebiyle oluşturduğu ticaret alanı son derece güvenlidir.
 • Farklı piyasa emirleri ile alım satım işlemleri yapılabilir.
 • Exchange işlemlerinin hem daha hızlı, hem de daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına Hibrid sistemin kullanıldığı işlevsel bir teknolojik ağ kullanır.

Tüm bu özellikleri sayesinde IDEX piyasadaki diğer merkeziyetsiz borsalara bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Yine de kendini geliştirmesi ve kullanıcıların güvenini kazanması gereken pek çok konu var. Bu konuların aşılması durumunda çok daha iyi bir proje olarak karşımıza çıkabilir.

Resmi site: https://idex.io/

IDEX Coin Analizi

2020 yılını 0.010 dolar seviyesinden başlayan IDEX coin, çok uzun bir süre 0.010 dolar ile 0.020 dolar seviyelerinin arasında gezindi. 2021 yılının ortalarına gelindiği zaman hızlı bir yükseliş trendi yaşayan IDEX coin, bu zaman diliminde 0.10 dolar seviyesini geçti. Bu tarihten sonra tekrar istikrarlı bir düşüş trendine giren IDEX coin, 2020 yılını 0.05 dolar seviyesinde kapattı. 2021’de tekrar 0.10 dolar seviyesinin üzerine çıkan IDEX coin, bu kez daha ciddi bir yükseliş yaşadı ve 0.22 dolar seviyesini bile gördü. Devamında tekrar bir düşüş trendi yaşandı ve 0.05 dolar seviyelerine doğru bir gerileme oldu. Fakat bu gerileme çok uzun sürmedi ve yıl sonuna doğru Bitcoinin harekete geçmesi ile birlikte IDEX coin fiyatı tüm zamanların 0.97 dolar seviyesini gördü.

IDEX coinin piyasaya çıkışından sonraki dönemde bu hareketleri, yatırım yapmayı düşünenlere fikir verecektir.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/idex/

IDEX Coin Geleceği

IDEX coin, piyasada bir fayda tokenı olarak anılıyor. Aynı zamanda piyasadaki farklı yorumcuların IDEX coinin geleceği konusunda ortak ve olumlu fikirleri var. Özellikle Binance tarafından listelendikten sonra geleceğine daha da umutlu bakıldığı söylenebilir. Üstelik IDEX coinin piyasa hacmi de genişleme eğiliminde. Bir diğer yandan bugün merkeziyetsiz borsa tercihini IDEX’ten yana kullanan yatırımcıların platformda son derece memnun olduğuna dair çok sayıda geri dönüş var. Sürekli olarak kendisini geliştiren IDEX platformu söz konusu geri dönüşler sayesinde yeni yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamış durumda.

Bir diğer yandan IDEX coinin kendi borsasında değil de Binance üzerinde daha fazla işlem görüyor olması, platforma dair soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Yine de şunu da söylemekte fayda var: Günümüzde pek çok insan Binance platformunu aktif olarak kullansa da, yavaş yavaş merkeziyetsiz borsalara ve DeFi projelere doğru bir geçiş başladı. Eğer IDEX bu fırsatı iyi şekilde değerlendirebilir ve yatırımcıları kendisine çekmeyi başarırsa, geleceğinden çok daha güzel bir şekilde bahsetmemiz mümkün.

IDEX Coin Yorumlar

IDEX coin ile ilgili olarak gelecekte küçük bir gerileme tahmin ediliyor fakat yine yapılan bu tahminlere göre IDEX coinin gerileyebileceği en düşük seviye 0.098 dolar. Aynı zamanda Digital Coin Price ve Price Prediction gibi önemli kripto para analistleri IDEX coin hakkında düşüş ön görmelerine rağmen, IDEX coin bu tahminlerin aksi yönünde hareket etti.

Yapılan tahminler arasına en gerçekçi olduğunu düşündüğümüz tahmin Trading Beasts’e ait. Trading Beasts tahminine göre IDEX coin yakın vadede 0.68 dolar seviyesinde bir süre tutunacak. Fakat daha uzun vade için gerçekçi tahminler ve yorumlar henüz elimizde bulunmuyor.

Kaynak: https://tradingbeasts.com/price-prediction/idex

IDEX Coin Nereden Alınır?

IDEX Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Dolaşımda bulunan IDEX coinin çok büyük bir kısmı şu anda Binance’te işlem görüyor. Fakat çok küçük miktarlarda işlem gördüğü başka kripto para borsaları da mevcut. Söz konusu kripto para borsalarının listesi şu şekilde: Pionex, DigiFinex, MEXC, VCC Exchange, Hotbit, Hoo, 1inch Exchange, Balancer, Gate.io, Uniswap, HitBTC, Tokocrypto, IDEX, Mandala Exchange, BHEX (BlueHelix Exchange), EXX, AOFEX.

Türkiye’deki yatırımcıların IDEX coine en kolay şekilde ulaşabilecekleri borsa ise elbette Binance.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu