Kripto Paralar

ICP Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para piyasaları son dönemlerde bir hayli hareketli. Fakat Mayıs ayında yaşanan büyük yükselişler dengeleri biraz değiştirdi denebilir. Bu dönemde Dogecoin ve Shibu İNU gibi coinler büyük değer kazandı ve yatırımcılarına da büyük kazanç sağladı. Yine aynı dönemde yine büyük bir yükselişle piyasalara giren ve kısa süre üst sıralara yerleşen bir kripto para birimi daha var: ICP coin. Altında yatan başarılı proje ile çok kısa sürede pek çok önemli yatırımcının dikkatini çekti.

ICP Coin Nedir?

ICP yani Internet Computer, kullanıcıların web tabanlı hizmetler, web siteleri ve çeşitli uygulamalar oluşturması için yaratılmış olan bir kripto para birimi. ICP coin Dfinity Foundation tarafından oluşturuldu ve aynı zamanda önemli risk sermayesi şirketlerinden olan Andreessen Horowitz ve Polychain Capital tarafından da destekleniyor. Piyasaya ilk sürüldüğü andan itibaren hızlı bir şekilde yükselen ICP coin, ilk olarak Coinbase, Binance, Huobi ve OKEx gibi borsalarda listelendi. ICP coin Dogecoin ve Shiba INU gibi kripto para birimlerinin bir çılgınlık düzeyinde işlem gördüğü bir dönemde piyasaya sürülmesine rağmen, kısa süre içerisinde iki kripto para birimini de ekarte etmeyi başardı.

Internet Computer projesi, 2016 yılının Ekim ayında Dominic Williams tarafından oluşturuldu. Önemli erken dönem Ethereum destekçilerinden yaklaşık olarak 121 milyon dolar toplayan proje, 10 Mayıs 2021 tarihinde ICP tokenlarını halka açık hale getirdi. Bu tarih ile birlikte Internet Computer merkezi olmayan küresel bir bilgisayara dönüştü ve şu anda binlerce topluluk üyesi tarafından yönetiliyor. Internet Computer ile geliştirilebilecek olan başlıca hizmet ve uygulamalar şu şekilde listelenmiş:

 • İnternet hizmetleri,
 • Merkezi olmayan finansal sistemler,
 • Pan-endüstri platformları,
 • Geleneksel kurumsal sistemler,
 • Web siteleri.

Internet Computer projesinin en önemli amaçlarından biri, halka açık internet hizmetini genişletmektir. Herkesi ve her şeyi birbirine bağlayan bir ağ olan internet, özel altyapılardan yürütülmektedir. Oysa Internet Computer tarafından yapılan çalışmalara göre tüm bu hizmetler blok zinciri üzerinden yürütülebilir.

ICP Coin Analizi

ICP coin, halka açılmış olduğu 10 Mayıs 2021 tarihinde hızlı bir büyüme yaşadı. Piyasaya sürüldükten yalnızca 24 saat sonra 47 milyar dolarlık bir market hacmine sahip oldu ve hızlı bir şekilde Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde 8 sıraya yerleşti. Binance, Huobi Global ve OKEx gibi borsalarda listelenen ICP coin 700 dolar seviyesinin üstüne kadar çıktı. 11 Mayıs 2021 tarihi itibariyle ICP coin 370 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Sonrasında piyasanın hızlı bir şekilde düşmeye başlaması, doğal olarak ICP coini de etkiledi. Daha sonra 2021 yılı içerisinde hareketleri şu şekildeydi:

 • 10 Mayıs 2021: 750.73 dolar fiyat, 290 milyon dolar hacim.
 • 10 Haziran 2021: 83.60 dolar fiyat, 373 milyon dolar hacim.
 • 10 Temmuz 2021: 42.05 dolar fiyat, 134 milyon dolar hacim.
 • 10 Ağustos 2021: 76.28 dolar fiyat, 1.3 milyar dolar hacim.
 • 10 Eylül 2021: 62.90 dolar fiyat, 600 milyon dolar hacim.

2022 yılında ise düşüş ile yoluna devam eden ICP coin, ilk çeyrekte 10-20 dolar seviyelerinde seyretti.

2021 ve 2022 yılı içerisindeki bu değişimler, yatırımcılarına fikir verebilir.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/internet-computer/

ICP Coin Geleceği

ICP coin Binance borsasında listelendikten sonra yaşamış olduğu yükseliş ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Büyük bir yatırımcı kitlesi ICP coine yönelince, fiyatlar da buna bağlı olarak artış gösterdi. ICP coin ilk çıktığında ulaştığı fiyat seviyeleri ile dikkatleri üzerine çekmiş olsa da, sonradan yaşadığı düşüş ile analistlerin kararsız bir hale gelmesine neden oldu. Bu yüzden bugün ICP coinin yükseleceğini düşünen kripto para analistleri bulunmakla birlikte, değer kaybedeceğini düşünen analistler de var. ICP coinin geleceğine dair yapılan fiyat tahminleri ise şu şekilde:

 • Long Forecast tarafından yapılmış olan tahminlere göre ICP coin 2025 yılında 10-15 dolar seviyelerinde olacak.
 • Digital Coin Price tahminleri, Long Forecast tahminlerine göre çok daha olumlu. buna göre; ICP coin 2023 yılında 85 dolar, 2024 yılında 103 dolar, 2025 yılında 120 dolar ve 2026 yılında ise 146 dolar seviyelerine kadar çıkabilir. Digital Coin Price tahminlerine göre ICP coin uzun vadede değerlendirilebilecek olan bir kripto para birimi.
 • Genelde yatırımcıları için olumlu tahminler ortaya kolay Wallet Investor, ICP coin için bu şekilde bir yaklaşımda bulunmuyor. Wallet Investor tahminlerine göre ICP coin 1 yıl içerisinde büyük bir düşüş yaşayacak ve 4 dolar seviyelerine kadar gerileyecek.
 • Trading Beasts tahminlerine göre ICP coin maksimum 46 dolar seviyesine ulaşabilir.

Görüldüğü üzere ICP coin hakkında analistler arasında bir tutarsızlık mevcut. Bu durumun projenin gerçekleştirmek istediklerini henüz tam olarak gerçekleştirememesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden projeyi takipte kalmak ve yeni yatırım fırsatları için pusuda beklemek gerekiyor.

Kaynak: https://longforecast.com/icp

ICP Coin Avantajları

ICP coin tarafından yatırımcılara sunulan pek çok avantaj mevcut. Zaten bunlar hayata geçtiği ölçüde yatırımcılar söz konusu kripto para birimlerine yöneliyor ve tokenlar da bu şekilde değer kazanıyor. ICP coinin de yatırımcılarına sunmuş olduğu avantajlar hakkında şöyle bir liste yapmak mümkün:

 • ICP coin, kullanıcıların internet üzerinden yazılımlar oluşturmasına izin verir.
 • Proje herhangi bir bulut üzerinde değil, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışmaktadır.
 • Pek çok kripto para birimi ile yapılan işlemlere göre çok daha hızlıdır.
 • Ağ yönetimi kolaylaştırılır ve hesaplama için döngüler üretilir.
 • Katılımcılar ödüllendirilir.

Tüm bunların dışında ICP coin halka açık internet hizmeti konusunda da önemli girişimlerde bulunmaktadır. Örneğin kullanıcılar Internet Computer üzerinden akıllı telefonlar ve akıllı saatler de dahil olmak üzere pek çok cihazın orjinal olup olmadığını sorgulayabilir. Böyle bir durum geleneksel blok zincir yapılarında söz konusu değildir.

ICP Coin Nereden Alınır?

ICP coinin geniş bir market hacmine sahip olmasının en önemli nedeni, piyasadaki hemen hemen tüm kripto para borsaları üzerinde listelenmiş olmasıdır. ICP coinin market hacmi bakımından en çok işlem gördüğü borsa Binance’dir.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Binance’in hemen arkasından ise Mandala Exchange ve Bitrue gelmektedir. ICP coin şu anda yerli borsalar arasında yalnızca Bitexen tarafından listeleniyor. Bitexen üzerinden Türk Lirası ile ICP coin işlemleri yapmak mümkün. Eğer yurt dışındaki herhangi bir borsada ICP coin varlıklarınız varsa, bu varlıkları herhangi bir cüzdana da rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu