Kripto Paralar

Holochain Nedir? Analiz, Geleceği ve Yorumlar

Dijital para devrimi neticesinde, kripto projeler arasında her gün bir yenisi daha ekleniyor. Yatırımcılar bunlar arasında en güvenilir ve hızlı büyüme potansiyeli olan projelere daha sık yöneliyor. Bu projelerden biri de Holochain ağının kripto para birimi Hot Coin olarak karşımıza çıkıyor. Holo, benzersiz teknolojisi ile kullanıcılarının güvenli kripto para yatırımı yapmasına izin veriyor ve yeni nesil çözümlemeler sunuyor.

Holochain Nedir?

Holochain, dApp’lere özel geniş bir internet ağı sağlayarak katılımcıların kendi zincirine sahip olmasını mümkün kılan bir protokol olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre; ağ üzerindeki katılımcıların Dağıtık Hash Tablosu gerektiren uygulamalarda veri bütünlüğü Holochain tarafından korunur. Holochain adında geçen “chain” kavramı, genel anlamı itibariyle “blockchain” olarak ifade edilse de, Holochain’de durum bundan biraz daha farklıdır. Geliştiricilerin yaptığı açıklamaya göre buradaki “chain” terimi “beyond the blocks”, yani Türkçe ifade edilirse “blokların ötesinde” anlamına sahiptir. Bu özelliği ile Holochain diğer zincirlerden farklı bir yapıya sahiptir.

Holo ağındaki dağıtık bilgi paylaşımı, bir anlamda torrent sistemine benzetilebilir. Peer to Peer (eşler arası) sistemine dayalı olan platform, katılımcıların dApp’lere kolay ulaşmasını ve farklı uygulamalar arasında bağlantı kurmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Holochain yeni bir internet ağı kurarak, dünyanın her bölgesinden kullanıcıların blockchain teknolojisine bağlı kalmadan dApp’leri geliştirmesine izin verir. Öte yandan merkezi olmayan uygulamaları da ağına dahil eder ve geleneksel zincir protokollerinden farklı özellikler sunar. Merkezi olmayan blockchain ağları ve dağıtık hash özellikli Holochain arasındaki temel fark şu şekilde açıklanabilir:

 • Klasik blockchain protokollerinde, bütün zincirin her bir düğüm tarafından işlenmesi gerekir. Bu sistem güvenlik açısından oldukça iyi bir sonuç verirken, hız ve ölçeklenebilirlik gibi yeni sorunları doğurur.
 • Dağıtık ağda zincir işleme gereksinimi bulunmaz. Bunun yerine ağ fikir birliği mekanizmasını kullanır ve böylece bilgisayarlar üzerinden veri bütünlüğü sağlanmış olur.
 • Ethereum gibi zincir ağlarında kullanıcı sayısının artması, işlenecek veri yükünü artırırken işlem onay sürelerinin uzamasına ve yüksek maliyetlerin çıkmasına neden olur. Dağıtık ağda ise böyle bir sorun bulunmaz ve ağın büyümesi işlem hızını yavaşlatmaz.
 • Sonuç olarak Holochain’in kullandığı dağıtık ağ mekanizması hızlı, verimli ve ucuz bir sistem sağlar. Bu sayede video oyunu gibi büyük işlem gücü gerektiren uygulamalar kesinti olmadan ve aksamadan çalışır.

Resmi site: https://www.holochain.org/

Hot Coin ve Hot Fuel Nedir?

Hot yada Holo Coin, Holochain ağında kullanılan dijital para birimi olarak geçer. ERC-20 tabanlı bir proje olarak ilk kez 2018 yılında piyasaya sürülen Hot, Arthur Brock ve Erick Harris tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca Hot Coin çalışmaları piyasaya sürülmesinden 2 yıl öncesine yani 2016 yılına kadar dayanmaktadır. Bu nedenle Hot Coin arkasında ciddi bir geliştirme süreci ve deneyim bulunur.

Hot Coin, ağ üzerindeki uygulamalara kolay erişimde için kullanılan bir tokendır. Ayrıca sahiplerine çok sayıda farklı dApp uygulamalarından yararlanma imkanı sağlar ve pazar kısmında alım-satım aracı olarak kullanılır. Holochain platformunda akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalarda çalıştırma aracı işlevi gören Hot Coin dışında Holo Fuel adı verilen ikinci bir para birimi daha bulunur. Holo Fuel, yapısı gereği varlığa dayalı bir para birimi olma özelliği taşır ve platformun devamlılığı için gereklidir. Genel kullanım alanları ise; sunucu giderlerini karşılamak ve hizmet sağlayıcı maliyetlerini ödemek şeklindedir.

Holochain’de kullanılan Holo Fuel, Hot Coin’in kripto para borsalarına girmesinde etkili olmuştur. Ayrıca Hot Coin fiyatı birebir oranda Holo Fuel ile sabitlenmiştir. Kısaca, Holo Fuel ağ içindeki işlemlerde kullanım için, Hot Coin ise borsalarda alım satım için üretilmiştir.

Holochain ve Hot Coin Avantajları

Holochain platformunun para birimi olan Hot Coin avantajları şunlardır:

 • Merkezi internet ve zincirler arasında köprü kuran Holo ağındaki algoritma pek çok açıdan benzersizdir. Bu nedenle yerel tokenı Hot Coin, kullanıcıları saldırı risklerine karşı korur ve ağın güvence altında tutulmasını sağlar.
 • Hot Coin sahiplerinin varlıklarını cüzdanlar arası ve sınır ötesi oldukça kısa sürelerde transfer etmesi mümkündür. Aynı şekilde Hot Coin alım-satım işlemleri de oldukça kısa bekleme süreleri avantajı sunar.
 • Veri iletme protokolüne sahip olan Holo, ağ üzerinde zararlı ve riskli veri bulunduğu zaman kullanıcıların birbirini uyarmasına izin veren bir algoritma kullanır. Böylece şüpheli aktörlerin tamamı ağda engellenir.

Holochain avantajları şunlardır:

 • Ağ, katılımcıların hızlı, güvenli ve verimli eşler arası uygulamalara tek bir arayüzden erişme amacı taşır. Açık kaynak kodlu Holochain ağı, sunuculara bağlı değildir. Bu sayede kullanıcı cihazlarının güvenli ağlar üzerinde birbirine bağlanmasına ve veri alışverişi yapmasına izin verir. Bu sistem bulut mekanizmalarına ekstra ücret ödemek ve düzenli bakım yapmak gibi zorunlulukları ortadan kaldırır.
 • Holo platformu, kullanıcısını bilgi işlemin merkez noktasına koyar. Bu sistemde uygulamaların tümü kullanıcı cihazında çalışır ve kişisel veriler hazırlar. Programlama yüzünün açıklığı nedeniyle, kullanıcının her zaman bu verilere erişim izni ve kontrol imkanı vardır.
 • Ağdaki uygulamalar farklı katılımcıları bir araya getirmede etkilidir. Her bir uygulama katılımcıların kendi arasında ağ oluşturmasına izin verir. Bu sistemdeki iletişim kimse tarafından sonlandırılamaz ya da kesintiye uğratılamaz.
 • Son olarak, ağdaki güvenlik karşılıklı sorumluluk temeliyle korunur. Bütün veri parçalarında yazara dair bir denetim izni bulunur. Ayrıca katılımcıların paylaşılan uygulama kurallarının takip edilmesine ve ağdaki zararlı içeriklerin belirlenmesine katkısı vardır.

Holochain Geleceği

Hot Coin, pek çok açıdan analistlerin hakkında olumlu konuştuğu bir tokendır. Ayrıca Hot Coin, Türk yatırımcılar arasında da oldukça popülerdir.

Yapılan yorumlara bakıldığında Holochain’in merkeziyetsiz yapısının ve dApp kullanımını erişilebilir hale getirmesinin önemi görülür. Buna göre veri kontrolü ve kullanıcı güvenliğini sağlayan modelin ileride değerlenme ihtimali bir hayli yüksektir. Bu avantajlar nedeniyle Hot Coin iyi bir yatırım aracıdır ve gelecek dönemde pazarını genişletmeyi başarırsa katılımcılarına kar getirebilir.

Holochain Yorumları

Holochain ağı, Türkiye’den ve dünyadan geniş bir kitlenin ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Analistlere göre bu varlığın gelecek hareketlerinin yakından takip edilmesi gerekiyor. Sunduğu farklılıklar ile öne çıkan Holochain projesi, kendi içinde saldırı riski ve ağa bağımlılık gibi dezavantajlara sahip olsa da gelecekte değerlenme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle Hot Coin yatırımı yapmak ve uzun vade elinde tutmak mantıklı bir hamle gibi görünüyor.

Merkeziyetsiz zincir ağı ve merkezi internet fikirlerini bir araya getirerek köprü kuran Hot Coin’de ileride hızlı yükseliş hareketleri görebiliriz. Ancak yatırım yapmak isteyenlerin veya halihazırda elinde Hot Coin yatırımı bulunanların, kripto para ekosistemini yakından takip etmesi ve geçmiş grafikleri izlemesi faydalı olabilir. Bu kadar hızlı hareket eden bir markette herkesin dikkatli olması, yatırım araçlarını dikkatli kullanması, ani karar değişikliği yapmaması ve bir plana bağlı kalarak yatırımlarını şekillendirmesi son derece önemlidir.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

 1. Maddi durumu daha rahat olan arkadaşlar bu coini alıp ileriye dönük yatırım yapabilir. Yatırım tavsiyesi değildir ben sadece fikrimi söylüyorum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu