Kripto Paralar

GRIN Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Grin Coin, Bitcoin’den 10 yıl sonra tıpkı Satoshi Nakamoto gibi takma isim kullanan Ignotus Peverell tarafından geliştirildi ve diğer kripto para birimlerine göre sahip olduğu farklı yapısıyla öne çıktı. Eşsiz blockchain ağı ve proje amacı nedeniyle Cypherpunks topluluğunun desteğini kazandı. Bitcoin’den sonra bu desteği kazanan ikinci kripto para olma ünvanını da aldı. Sonrasında Litecoin kurucusu Charlie Lee, Bitcoin madencileri ve Binance gibi büyük borsalardan da destek gördü. Bu yazımızda kripto para piyasasındaki büyük isimlerin ilgi duyduğu Grin Coin projesini yakından inceledik ve gelecek analizlerini değerlendirdik.

Grin Coin Nedir?

Grin Coin, MimbleWimble isimli protokolü kullanarak ölçeklenebilir, gizli ve takas edilebilir bir kripto para protokolünün yerel para birimidir. Kimi analistlerin “yeni Bitcoin” olarak adlandırdığı Grin Coin, kimilerine göre sıradan para birimlerinden biridir. Ancak Grin Coin, temelinde Bitcoin’in çözemediği bir takım sorunları ortadan kaldırmayı hedefler ve temel para problemlerine çözüm üretmeye çalışır. Grin Coin’i Bitcoin ve diğer altcoinlerden ayıran temel özellikleri şunlardır:

  • Bitcoin random cüzdan adreslerini kullanarak kullanıcı gizliliğine önem verir. Grin Coin bunu bir adım ileriye taşıyarak ölçeklenebilirliğe zarar vermez ve tamamen gizli bir yapı sunar.
  • Bitcoin ve pek çok kripto para biriminde ölçeklenebilirlik sorunu vardır. Bu sorun genellikle blok boyutlarını küçültme ya da sharding adı verilen parçalama yöntemleriyle çözülmektedir. Grin Coin ise aradaki eski işlemleri ortadan kaldırma yoluyla ölçeklenebilirlik problemini çözmeyi hedefler.
  • Devlet para birimleri sınırsız arza ve belirsiz piyasa sürümüne (emisyon) sahiptir. Bitcoin bunun tersine kısıtlı arz ve belirli emisyon ilkesine dayanır. Grin Coin ise sınırsız arz, belirli emisyon politikasıyla çalışır.
  • Grin Coin para politikası, adaletli bir dağılım sistemi sunar. Bu sistem Grin Coin’in merkezi olmasını ve tek bir yatırımcının sahiplik iddia etmesini engeller. Bu özelliğiyle her zaman merkeziyetsiz olacak bir para birimidir.
  • Bitcoin ve pek çok altcoinde bir gün yok olma ihtimali vardır. Çünkü bu para birimlerinin madenciliği belirli bir limitle sınırlandırılmıştır. Grin Coin’de ise böyle bir risk söz konusu değildir. Dolayısıyla madenciler sabit oranlarla çalışır ve fiyat iniş çıkışları arzı kısıtlı para birimlerine göre daha dengeli olur. Ayrıca ağ, madencileri sonsuza kadar koruyacak şekilde çalışır.
  • Grin Coin evrensel bir para birimi olmayı hedefler. Piyasa sürümünün sabit ve sürekli olması balina oluşumunu engeller, aksine herkesin bu para birimine sahip olma şansını artırır.

Resmi site ve kaynak: https://grin.mw/

Grin Coin ve MimbleWimble Protokolü

MimbleWimble, Tom Elvis Jedusor ile Adam Poelstra tarafından Temmuz 2016 tarihinde ortaya atılan bir blockchain protokolüdür. Protokol, Bitcoin işlemci işleyiş biçimini kökünden değiştirmeyi ve blockchain boyutlarını ciddi oranda azaltmayı amaçlayan yenilikçi teknolojileri bir arada kullanır. Diğer kriptografi sistemlerinden farklı olarak küçük anahtarlara gereksinim duyan eliptik eğri kriptografisini kullanır. Bu sayede ağ adreslerinin bulunmasını engeller ve veri depolamasında yüksek verimlilik elde eder. MimbleWimble veri depolama sistemi, Bitcoin veri depolama sisteminin sadece %10’una ihtiyaç duyar, bu sayede daha hızlı, ölçeklenebilir ve daha az merkezi bir yapı kurar. Ek olarak kullanıcılara anonim olarak özel işlemler tamamlama imkanı da sunar. MimbleWimble protokolündeki en önemli iki unsur gizlilik ve ölçeklenebilirlik faktörleridir.

Gizlilik: MimbleWimble protokolünde işlemler şeffaf olmayan şekilde gerçekleşir, fakat herhangi bir adres bulunmaz ve tutarlar tamamen gizlenir. Buna rağmen, işlemler doğrulanabilir. Özel anahtar erişimi sunan MimbleWimble, işlemleri yapılandırmada “Eliptik Eğri Şifreleme” (ECC) sistemini kullanır. Buna göre; bu protokolde adres yoktur ve alıcı ile göndere arasında yapılacak işlemlerde yeni adresler oluşturulur. Daha sonra her iki tarafın cüzdanı, veri alışverişi için birbiriyle iletişim kurar ve üçüncü partiler tarafından kullanılamaz. Bu sayede veriler sadece katılımcılar tarafından görüntülenir ve görüntüleme için iki tarafın aynı anda çevrimiçi olmasına gereksinim duyulmaz.

Özetle, MimbleWimble, düğümler arasında aktarılan verileri diğer taraflara görüntülemeden doğrulama özelliğine sahiptir. Ortada herhangi bir adres olmaması, tanımlanabilir bilgilerin bulunmaması üst düzey bir gizlilik sağlar.

Ölçeklenebilirlik: MimbleWimble protokolü, karmaşık iki katmanlı çözümler ya da zincir içi üretim kapasitesini artıran yöntemlere göre çok daha doğrudan bir ölçeklenebilirlik mekanizması kullanır. Bu sayede blockchaindeki zamanı geçmiş ve işe yaramayan işlemleri ortadan kaldırmayı hedefler. Bu mekanizmada blok içindeki veriler doğrulanabilir, fakat hangi girdi ve hangi çıktının birbiriyle eşleştiğini söylemek mümkün değildir. Düğümler sayesinde madencilikten gelen para toplamı, toplam coin arzı ve çapraz referans ile blokların doğrulanmasını sağlar.

Grin Coin Analizi

Grin Coin ilk para teklifi sunmadan 2019 tarihinde piyasaya sürüldü ve 2019 Mart ayına kadar yaklaşık 2-3 dolar fiyatında sabitlendi. Bitcoin çatallanmasıyla gelen boğa sezonundan etkilenerek fiyatını %150 katlayan Grin Coin, sonrasında önemli seviyede düşüş yaşadı.

Özetle incelemek gerekirse, MimbleWimble yapısını verimli şekilde kullanarak, yeni bir madencilik algoritması kullanan Grin Coin, para kazandıran bir yatırım aracı olmak yerine para birimi olmayı hedefliyor. Sadece bağışlarla fonlanan proje, 3 ayda hiçbir ücret ödemeden 20 farklı borsada 45 pariteden listelenmesiyle ilgi çekmiş durumda. Bu nedenle bu deneysel proje, gelecekte marketteki ivmelenmeyle birlikte yeni ATH’ler test edebilir.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/grin/

Grin Coin Geleceği

Grin Coin, ölçeklenebilirlik, takas edilebilirlik ve gizlilik sunma amacıyla tasarlanan, MimbleWimble yapısını kullanan bir kripto para birimi olarak 15 Ocak 2019 tarihinde ortaya çıktı. Teknik yönleri MimbleWimble prensiplerini destekleyen Grin Coin, adreslerin bulunmadığı ve işlemlere dair aracı bilgilerin yer almadığı bir sistemi savunuyor. Buna göre; işlem bilgilerini ortadan kaldırarak birleştiriyor ve tam güvenli şekilde saklıyor. Ek olarak Grin Coin, ölçeklenebilirlik için işlem sayısı yerine kullanıcı sayısını kullanıyor ve kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte ölçeklenebilirlik seviyesini de yükseltiyor.

Grin Coin, Bitcoin ile diğer kripto para birimlerinden farklı bir yapı sunmasıyla biliniyor. Hiçbir merkezi şirket ya da ekip tarafından desteklenmemesine ek olarak sadece topluluk bağışına dayanıyor. Genellikle kullanılan Proof of Stake mekanizmasının yerine yenilikçi bir fikir birliğin, tercih ediyor. Cuckoo Cycle adı verilen Proof of Work yapısı sayesinde, madenciliği ASIC’e karşı dayanıklı hale getiriyor. Bu şekilde Bitcoin’deki yüksek özellikli cihaz gereksinimini ortadan kaldırıyor ve herkesin madencilik yapmasına imkan tanıyor. Cuckoo Cycle mekanizması, CPU’lara uygun hale getirilen ve merkeziyetsizliği yükselten bir bellek algoritmasını kullanıyor.

Grin Coin işlemlerinde Bitcoin’den farklı olarak bir değer deposu olmanın yerine gerçek bir para birimi olarak kullanılmayı hedefliyor. Bunun için genel arzın sınırsız olduğu bir arz sistemini kullanıyor ve yatırımcıların HODL yapmak yerine, Grin Coin’i harcamalarda kullanması gerektiğini savunuyor. Bu teşvik modeliyle enflasyon oranını zamanla sıfıra indirmeyi ve blok ödüllerinde sabitlik sunmayı hedefliyor.

Grin Coin Yorumlar

Grin Coin arzının sürekli devam edecek olması, gelecek fiyatlamasını iyi şekilde etkileyen özelliklerinden biri. Çoğu analiste göre; üretilecek para biriminin piyasada bulunan arza göre azaltılacak bir yapıya sahip olması, enflasyonu azaltmada ve Grin Coin fiyatını yükseltmede etkili olacak bir sistem olarak yorumlanıyor. Yeni Grin Coin üretiminin zamanla fiyatı düşürme etkisinin azalması bekleniyor. Dolayısıyla sınırsız arza sahip olan Grin Coin adaletli ve etkili biçimde enflasyonu düşürmede etkili olabilir, bu nedenle geleceğin kripto para birimi olma hedefini başarıyla tamamlayabilir.

Fiyatlarda minimum oynaklık ile enflasyonu düşürmeyi hedefleyen projenin yakından takip edilmesi öneriliyor. Ek olarak yatırımcıların, kripto para piyasasındaki risklere karşı tedbirli olması ve kendi analizlerine göre pozisyon açması da gerekli görülüyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu