Kripto Para Rehberi

Grayscale Nedir?

Grayscale, elde bulundurduğu kripto para fonları ile dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biridir. Bitcoin yatırımcılarına farklı araçlar sunarak yatırım portföyünü genişletmeyi amaçlayan şirket, finans dünyasını yakından etkilemiş ve kripto para birimlerinin Wall Street’e girmesine zemin hazırlamıştır. Bu nedenle ekosistemin değerlenmesine katkı sağlamasıyla bilinir. Bu yazımızda Bitcoin değerlenmesiyle birlikte varlık miktarını artıran Grayscale şirketine ve GBTC fonuna yakından baktık.

Grayscale Nedir?

Grayscale şirketi, Grayscale Investment LLC adıyla, 2013 yılında Barry Silbert tarafından kurulmuş bir varlık fonudur. New York merkezli olan Grayscale, dünyanın en büyük Bitcoin ve kripto para yatırım hizmet şirketi olarak bilinir. 2022 itibariyle 26.9 milyar dolarlık kripto para yatırımına sahiptir ve kripto para haber paylaşımları yapan Coindesk’in de bağlı bulunduğu Digital Currency Group yan kuruluşlarından biri olarak geçer. 

Şirket mottosu; Bitcoin’in para, değer birimi ve varlık ticaretiyle ilgili bütün araçları kökten dönüştürme potansiyeline odaklanır. Bu nedenle kripto varlıklara karşı olumlu bir tutum sergiler ve global olarak kabul edilmesine yardımcı olacak araçlar sunar. Şirket bünyesinde kripto pazara ait güncel bilgiler, yatırım risk faktörleri ve çeşitli dijital ürünler bulunur. Bu ürünler arasında en fazla rağbet gören GBTC fonudur.

Web: https://grayscale.com/

GBTC Nedir?

GBTC, Grayscale tarafından sunulan en popüler yatırım aracıdır ve “Grayscale Bitcoin Trust Fonu” olarak tanımlanır. GBTC, 2013 yılında “BIT” adıyla piyasaya sürülmüş ve o günden beri düzenli büyüme kaydetmiş bir varlıktır. Temel işlevi ise yatırımcıların direkt Bitcoin almak zorunda kalmadan Amerika borsasında işlem yapmasına olanak tanımasıdır. Bu fonun denetlenmesi SEC, yani Amerika Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından gerçekleştirilir.

GBTC, kripto para birimlerini sıcak ve soğuk cüzdanda saklamaya bağlı olarak gelişen riskleri azaltmayı hedefler. Ayrıca kripto para ve blockchain teknolojisine yabancı olan yatırımcıları piyasaya dahil etmeye çalışır. Doğrudan borsa üzerinden Bitcoin fonu satın almak, kripto para borsasından varlık almaya benzer. Ancak burada normalde kripto para borsasına nakit atarak kripto dönüşümü yapma gibi ara işlemler gerçekleşmez. 

GBTC Nasıl Çalışır?

GBTC fonunun ana fikri, insanları kripto para yatırımı yapmaya çekmek ve olabildiğince fazla kişiye ulaşmaktır. Teknik olarak herkesin kripto varlıklara ulaşması ve dijital sistemi kullanması kolay değildir. Bu yenilikçi teknolojiler bazı yatırımcılara fazlasıyla zor ve karmaşık gelebilir, ayrıca yeni ve gelişmeye açık bir pazar olması da pek çok kişinin bu alana güvenmemesine neden olur. GBTC, varolan bu olumsuz yaklaşımları ortadan kaldırarak kripto para sahibi olmayı Amerika borsası üzerinden hisse senedi almakla birleştirir. 

Oluşturduğu zengin yatırımcı havuzuyla GBTC fonuna nakit akışı sağlayan şirket, fonu halka açık borsalarda işleme sokarak sayısız kişiye ulaşır. Böylece daha fazla kişinin Bitcoin fiyatını takip etmesini ve kripto para yatırımı yapmaya yanaşmasını sağlar. GBTC fonunun fiyatı Bitcoin’e endekslidir, yani BTC fiyatı arttığında GBTC de artar ve BTC fiyatı düştüğünde GBTC de düşer.

GBTC fonu, halka açık ticarete uygun hisselerin sahip olduğu FINRA onayına sahiptir ve bu nedenle yatırımcıların bu fonu özgürce alıp satma izni vardır. Yatırımcılara alternatif bir araç sunan fon, popüler emtia ürünlerine yenilikçi modeller oluşturmanın önünü açmıştır. ETF özelliği taşımayan GBTC, piyasaya sürüldüğü günden beri başarısını kanıtlamış bir üründür, ancak Grayscale şirketi bu fon üzerinden yıllık %2 ücret talep eder. Ek olarak ürüne yatırım yapmak için minimum 50 bin dolar gerekir. Bu nedenle GBTC ürünü gelişmiş kurumsal şirketler ve dünyaca ünlü yatırımcılar tarafından tercih edilir.

GBTC Avantajları ve Dezavantajları

Grayscale BTC fonu, en temelinde kripto pazara yabancı yatırımcılara yönelik bir hizmet verir. GBTC almanın sağladığı temel avantajlar ise şu şekilde sıralanır:

 • GBTC; kripto varlıkları satın almak, saklamak ve depolamaktan çekinen yatırımcılara hitap eder. Kripto paralara karşı var olan olumsuz yaklaşıma karşı alternatif bir fon sunar.
 • Kripto para birimlerini cüzdanda saklamanın çeşitli saldırı riskleri bulunur, GBTC yatırımcılara güvence vererek kayıpları önler. Şirket gelişmiş güvenlik standartları kullanır ve kullanıcı varlıklarını en iyi şekilde korur.
 • GBTC yatırımcıları, bütün ABD menkul kıymetlerine hızlı şekilde dönüştürülebilir, herhangi bir hisse senedi gibi alınıp satılabilir. Ek olarak kurumlar arası işlemlerde de kullanılabilir.
 • GBTC, Bitcoin’e direkt olarak ve kolay şekilde erişmeyi sağlayan bir araçtır. Kolay alınıp satılması ve teknik bilgi gerektirmemesi en önemli avantajlarındandır.

Bütün bunlarla birlikte; GBTC klasik Bitcoin yatırımlarında bulunan fiyat düşüş risklerine karşı savunmasızdır. Çünkü bu üründeki fiyat BTC’ye bağlıdır ve kripto marketin volatil olması GBTC fon fiyatlarında da hızlı dalgalanmalara sebep olur. Bu nedenle her ne kadar sıradan bir hisse senedi gibi çalışsa da kripto varlıklardaki fiyat risklerinden etkilenir. Ayrıca Grayscale BTC ürünü olarak sadece GBTC sunar, dolayısıyla bu üründe yıllık ücretler ile primler bir hayli yüksektir.

Grayscale Portföyündeki Kripto Paralar

Grayscale şirketinin portföyünde Bitcoin başta gelmek üzere pek çok kripto para birimi bulunur. Bu varlıklardaki çalışma mantığı ve temel prensip GBTC ürünü ile benzerdir. Grayscale, dünyanın en büyük Bitcoin arzına sahip şirketlerinden biridir ve dönem dönem çeşitli varlıkları bünyesine katarak yatırımcılara farklı ürünlere erişim avantajı sağlar. Güncel piyasa verileri ve global gelişmelere göre değişkenlik gösteren bu araçlar, genellikle uzun vadede potansiyel sahibi olan projeler arasından seçilir. Bu nedenle Grayscale portföyüne dahil olan varlıkları incelemek yatırımcılar açısından fayda sağlayabilir, ancak şirketin yatırım araçlarını sürekli olarak güncellediği bilinmelidir. 

Grayscale portföyünde listelenen ürünler ise şu şekilde sıralanır:

 • Basic Attention Token (BAT)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Chainlink (LINK)
 • Ethereum (ETH)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Decentraland (MANA)
 • Filecoin (FIL)
 • Horizen (ZEN)
 • Litecoin (LTC)
 • Livepeer (LPT)
 • Solana (SOL)
 • Stellar (XLM)
 • Zcash (ZEC)
 • Decentralized Finance Fud (DeFi FUND)
 • Digital large Cap Fud (GDLC)

Sonuç

Grayscale şirketi, elinde bulundurduğu farklı ürünlerle ve yüksek miktardaki varlık kontrolüyle kripto para pazarının büyümesinde etkilidir. Bitcoin başta gelmek üzere kripto varlıkların yeni çevrelerce kabul görmesini sağlar, bu nedenle de sektörün liderlerinden biridir. Kurumsal firmaların Grayscale Bitcoin fonu ile BTC yatırımı yapmasına izin vermesi de kripto para kabulü için olumlu bir gelişmedir. Bu nedenle Grayscale şirketinin marketteki pazar payı her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu