Kripto Paralar

GMT Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bugüne dek pek çok farklı konuya eğilen ve pek çok farklı konuda farkındalık yaratmaya çalışan kripto para birimleri ile karşılaştık. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen iklim krizi ve karbon emisyonu da sürekli gündeme geliyor. İşte Step’N isimli uygulama ve GMT coin, bu konuyu kripto para dünyası içerisinde bir kez daha gündeme taşıdı.

GMT Coin Nedir?

Açılımı Green Metaverse Token olan GMT coin, Step’N olarak adlandırılan bir yaşam tarzı uygulamasının yerel tokenı olarak görev yapıyor. İçerisinde eğlenceli sosyal etkinlikler barındıran uygulama aynı zamanda bir oyunlaştırma tasarımına sahip. Uygulamayı kullanmak için indirip yüklemeniz gerekli. Hemen arkasından hareket ederek, yürüyerek ya da koşarak kazanç elde etmeye başlıyorsunuz. Uygulama içerisinde çeşitli sneaker modelleri bulunuyor ve bunları satmak için hesabınıza bir miktar kripto para yüklemeniz gerekli. Sahip olduğunuz sneaker modellerinin seviyesini yükselterek daha fazla kazanç elde etme imkanı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda oyun içinde sahip olabileceğiniz sneaker NFT varlıkları isterseniz marketplace üzerinden kiralayabilir ya da satabilirsiniz. Oyunun solo, maraton ve arka plan modu olmak üzere 3 farklı oyun modu bulunuyor. 

Web 3.0 tarzı bir yaşam stili uygulaması olan Step’N, insanları hareket etmeye ve karbon emisyonunun sıfıra indirilmesin destek olmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. İlk Move to Earn tipi uygulamalardan biri olan Step’N, Solana ağı üzerinde oluşturulmuş ve aynı zamanda Solana ağı tarafından destekleniyor. Uygulamanın öne çıkan özellikleri ise şu şekilde:

  • Step’N büyümek ve gelişmek için fenomenleri ve sürekli gelişim göstererek popüler hale gelmiş olan fitness dünyasını hedef alıyor.
  • Kullanım kolaylığı sunan, basit ve anlaşılır bir yerleşik cüzdanı bulunuyor.
  • Step’N uygulamasının sahip olduğu benzersiz oyun tasarımı, daha önceden kripto para dünyasına girmemiş olan insanları kripto para yatırımcısı olmaya teşvik edebilir.
  • Solana tarafından düzenlenen Hackathon oyun parkurunda birinci olmayı başarmış olan tek mobil oyun olma özelliği taşıyor.

Ayrıca projeyi destekleyen önemli melek yatırımcılar, kurumlar ve kuruluşlar bulunuyor. Bunlardan öne çıkanlar ise şu şekilde: Binance, Folius Ventures, Solana Ventures, Openspace, Solar Eco Fund, Spark Digital Capital, Welinder Shi Capital, Lemniscap, Morningstar Ventures ve çok daha fazlası…

GMT Coin Analizi 

2 Mart 2022 ve 9 Mart 2022 tarihleri arasında ICO gerçekleştiren GMT coin 9 Mart 2022 tarihinde satışa çıktı ve bu tarihteki fiyatı $0.14 seviyesinde bulunuyordu. ICO sırasında alımlar Binance üzerinden BNB ile gerçekleşti. Mart ayı boyunca ivmeli bir yükseliş gerçekleştiren GMT coin, 28 Mart’ta $1.00 ve 31 Mart’ta da $2.00 seviyesini geçmeyi başardı. Nisan ayına $3.00 seviyesini geçerek başlayan GMT coin, ay içerisinde $3.77 seviyesine kadar ulaştı. Bu ani yükselişler birçok yatırımcının dikkatini çekti.

Henüz yeni bir kripto para birimi olmasına rağmen Twitter üzerinde 300.000 takipçiyi geçmiş durumda ve çok kısa süre içerisinde oldukça ciddi bir topluluk yaratmayı başardı. GMT coin yerleşik cüzdanının yanı sıra Metamask ve Binance Chain Wallet ile de uyum gösteriyor. 

GMT Coin Geleceği

Karbon emisyonunu sıfıra indirmek amacıyla faaliyet gösteren blok zinciri tabanlı bir marketplace olan Nori, Step’N projesini doğrudan destekliyor. Nori aynı zamanda karbon tutan ve depolayan bazı çiftçiler ile ortak çalışarak karbon salınımının sıfıra indirilmesi için çeşitli faaliyetler yürütüyor. Aynı zamana çiftçilerin iklim krizini çözme konusunda yardımcı olabilecek akıllı uygulamalar geçiş yapma sürecinde de onların yanında oluyor.

Nori platformunun kurucusu ve yöneticisi olan Alexsandra Guerra STEP’n hakkında en olumlu düşünen insanlardan biri durumunda. Nitekim Guerra’nın açıklamaları iklim krizinin küresel bir sorun olduğu ve karbon salınımını yok etmek için yapılan ödemelerde Step’N, Nori’yi aracı olarak kullanarak liderlik rolü üstlenebilir. Guerra aynı zamanda Web 3.0 ile gerçekleşecek yenilikliklerin, yenilikçilerin ve Step’N kullanıcılarının iklim krizinin çözümü konusunda en başarılı olanlar olacağını düşünüyor. Ardından Step’N kullanıcıları takip edilecek ve iklim krizinin çözümü konusunda daha ciddi adımlar atılabilecek.

Nitekim Step’N uygulaması ve GMT coinin henüz yolun başında olması, geleceğine dair çok gerçekçi yorumlar yapmayı mümkün kılmıyor. Fakat daha şimdiden pek çok ilki başarmış durumda ve Solana ağının desteğini de arkasına aldı. Ayrıca Guerra’nın açıklamaları en büyük sorunlardan biri olan iklim sorununun çözümü konusunda Step’N uygulamasının lokomotif olacağı yönünde. Sonuç olarak hem Step’N uygulamasının hem de GMT coinin barındırdığı çok büyük bir potansiyel var bu potansiyelin gerçeğe dönüşmemesi için hiçbir neden yok.

GMT Coin Yorumlar

GMT coin ICO teklifinden bu yana tam olarak yüzde 38.000’lik bir yükseliş yaşadı ve bu durumun aslında normal karşılanmaması gerekiyor. $3.80 seviyesini gören GMT coin, bir fiyat düzeltmesi yapsa da, yukarı yönlü olarak devam etme eğilimini koruyor. Coin Telegraph yorumcularına göre piyasadaki geleneksel analistler fiyatın güçlü yükselişler yaşamasını ve ardından düzeltmeler yapmasını yukarı yönlü hareketin bir işareti olarak görüyor. Bir boğa bayrağı çizerek ilerleyen GMT coinin önümüzdeki günlerde büyük bir patlama yapabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. 

Piyasanın ünlü yatırımcı ve analistlerinden biri olan Thomas Bulkowski, bugüne kadar boğa bayrağı çizen kripto para birimlerinin yaklaşık yüzde 64’lük kısmının yukarı yönlü olarak hareket ettiğini söylüyor. Yani bu duruma göre GMT coinin yakın zamanda $5.00 seviyesinin üstüne çıkması oldukça muhtemel görünüyor. 

GMT Coin Nereden Alınır?

GMT coin henüz piyasaya çıktığı ilk birkaç ayı itibariyle 50’ye yakın borsada listelenmiş durumda. Bu sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor. Mevcut hacmin yaklaşık olarak yüzde 55 ila 60’lık kısmı ise Binance’te bulunuyor. Hacim bakımından Binance’i takip eden borsalar ise Deepcoin, DigiFinex, BTCEX, Pionex ve Gate.io olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Binance TR üzerinde de listelenen GMT coin şu an için herhangi bir yerli kripto para borsasının listesine girmedi. Fakat ivmeli yükselişi bu şekilde devam ederse, muhtemelen ilerleyen zamanlarda yerli borsalarda da listelendiğine tanık olabiliriz. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu