Kripto Paralar

GLMR Coin Nedir? Analiz, Geleceği ve Yorumlar

Kripto para evreninde çok sayıda proje ve çok sayıda ekosistem mevcut. Kripto para dünyası içerisinde bulunan herkes Polkadot ekosisteminin ne kadar büyük ve ne kadar başarılı olduğunu artık biliyor. Dolayısıyla bu ekosistem içerisinde yaratılmış olan projeler de hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Ekosistem içerisinde DOT dışında pek çok kripto para birimi yaratılmış durumunda. Bu kripto para birimleri arasına en son katılanlardan biri de Glimmer yani GLMR coin.

GLMR Coin Nedir?

Moonbeam ya da GLMR coin, Polkadot ağı üzerinde geliştirilmiş olan, aynı zamanda Ethereum ile de uyumlu bir parachain olarak nitelendiriliyor. Ethereum geliştirme araçlarının kullanıldığı zincir üzerinde Substrate tabanlı Solidity projeleri oluşturmak ve dağıtmak mümkün. Moonbeam, Ethereum içerisinde bulunan özellikleri ve geliştiricilerin kullandığı araçları tamamen geliştirmiş durumda. Aynı zamanda Ethereum ile uyumu üst düzey olan projelerden biri durumunda. Moonbeam projesinin öne çıkan özellikleri ise şu şekilde listelenebilir:

  • Minimal Değişiklikler: Geliştiricilerin mevcut Solidity akıllı sözleşmelerini kullanabilmek için yeniden yazma ya da yeniden yapılandırma gibi işlemler yapmasına gerek kalmaz. 
  • Geliştirici Araçlarının Kullanımı: En temel araç olarak Web 3.0 RPC seti mevcut. Aynı zamanda bu sete Hardhat, Metamask, Remix, Waffle ve Truffle gibi popüler araçlar da bağlanabilir. Aynı zamanda Ethers gibi Javascript kitaplıkları da kullanılabilir.
  • Birleşik Hesap, Adres ve İmzalar: Moonbeam bağlantısı kurabilmek için Ethereum H160 ya da ECDSA imzaları kullanılabilir. 
  • Polkadot Entegrasyonu: Moonbeam üzerinde hazır bulunan Polkadot cüzdanları ve diğer araçlar kullanılabilir. 

Pure Stake’in kurucusu ve CEO’su olan Derek Yoo tarafından kurulmuş olan Moonbeam platformunda aynı zamanda zamanında Samsung Pay ve Thinking Phone Network gibi şirketlerde de çalışmış olan Stefan Mehlhorn da yer alıyor. Moonbeam projesi aynı zamanda kullanıcılarına ve destekçilerine şu gibi avantajlar da sunuyor:

  • Gas ücretleri Ethereum ile mukayese edildiğinde daha düşüktür,
  • DOT, KSM ve gibi yerel Polkadot varlıklarına erişilebilmesinin yanında, Bitcoin ve Ethereum tabanlı diğer tüm varlıklara da erişilebilir,
  • Kullanıcılar büyüyen ve gelişen Polkadot ekosistemi üzerinde ilk hamle avantajlarından yararlanma imkanına sahip,
  • ETH’nin Ethereum ağı üzerinde oynadığı rolün aynısını Moonbeam üzerinde GLMR coin oynar,
  • Bütün işlem ücretleri GLMR coin ile ödenir,
  • Kullanıcılar ağın büyütülmesi için katkı sağlayabilir, oylamalar ile yönetişim sistemine dahil olabilirler.

GLMR coin ve Moonbeam projesi tüm bu özellikleri ile piyasada kabul görmüş durumda. Platformun gelecek projelerinin de heyecan verici olduğunu söylemek mümkün. Peki GLMR coin hakkında yapılan analizler ve yorumlar ne şekilde?

GLMR Coin Analizi

GLMR coinin ilk olarak halka açık satışı 11 Ocak 2022 tarihinde başladı ve satışa açıldığı ilk gün $11.00 fiyatı bulunuyordu. Aynı gün içerisinde yüzde 100’ün üzerinde bir değer kazanarak $23.00 seviyesinin üzerine yükseldi. Fakat istikrar sağlanmadı ve ertesi gün bu yükselişinden çok daha büyük bir düşüş yaşayarak $8.00 seviyesine kadar geriledi. 14 Ocak 2022 tarihinde yeniden $15.00 seviyesinin üzerini görse de, bu seviyede yine kalıcı olamadı ve istikrarlı bir düşüş sürecine girdi. Elbette genel olarak piyasanın düşük olmasının da bunun üzerinde belli etkileri olmuş olabilir. Fakat henüz çok yeni bir kripto para birimi olduğu için düşüşün doğrudan bununla ilgili olduğunu söylemek mümkün değil. Nitekim GLMR coin Ocak ayı boyunca düşüşünü sürdürdü ve Şubat ayının başı itibariyle de $4.95 seviyesinde bulunuyor. Geliştirilme aşamasında olması GLMR coinin gelecekte daha başarılı bir noktada olabileceğini düşündürüyor.

GLMR coinin 1 milyar adet olarak oluşturulmuş olan maksimum arzının yalnızca 80 milyon adeti şu an dolaşımda bulunuyor. Yani oran sadece yüzde 8. GLMR coinin 400 milyon dolarlık bir market değeri ve 32 milyon dolarlık bir 24 saatlik işlem hacmi bulunuyor. GLMR coin Coinmarketcap en büyük kripto para birimleri listesinde şu an 141. sırada yer alıyor. 

GLMR Coin Geleceği

Polkadot ekosistemi geliştirilmeye oldukça açık olan ve bugüne kadar ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamış olan bir ekosistem. Dolayısıyla bu ekosistem içerisinde yer alan projelerin de büyüme ve gelişme ihtimali yüksek oluyor. Ki zaten DOT fiyatlarına ve işlem hacmine bakıldığı zaman bunu anlamak çok da zor değil. Dolayısıyla tüm Polkadot projeleri gibi Moonbeam projesinin de gelecek vaat ettiğini söylemek mümkün. Bu durum doğrudan GLMR coin fiyatına da olumlu etki yapacaktır. Nitekim piyasaya çıktığı 2022 yılının Ocak ayında da ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermiş oldu. Günümüzde pek çok kripto para analisti çok da uzun olmayan bir dönemde GLMR coinin $23.00 seviyesindeki en yüksek değerinin üzerine rahatlıkla çıkabileceğini söylüyor. Elbette bu süreçte projenin açıklayacağı gelişmeler ile birlikte, Polkadot projesinin diğer ürünlerini ve Polkadot ekosistemini de takip etmek gerekiyor. 

GLMR Coin Yorumlar

GLMR coin henüz çok yeni bir kripto para birimi olması sebebiyle, fazlasıyla yorumlanabilir bir grafiğe sahip değil. Bu da geleceği hakkında çok keskin tahminlerde bulunmaya ya da gerçekçi yorumlar yapmaya engel oluyor. Fakat sosyal medya hesapları tarandığı zaman bir Polkadot projesi olması sebebiyle pek çok kripto para etkileyicisinin GLMR coini takibe değer bulduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yine sosyal medya üzerinde dolaşan haberlere göre 11 Şubat ya da 20 Şubat tarihlerinde büyük bir miktarda token release edileceği söyleniyor. Bu da fiyatların yukarı yönlü olarak hareket etmesine neden olabilir. Yani fiyatlar halihazırda düşükken, bu durum bir yatırım stratejisi olarak değerlendirilebilir. Yine de tüm gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için proje geliştiricilerinin sosyal medya hesaplarını takip etmek gerekiyor. Çünkü doğrudan söz konusu kişilerden alınacak olan bilgiler daha doğru yatırım fırsatları yakalamak için faydalı olabilir.

GLMR Coin Nereden Alınır?

GLMR Coin 2022 Şubat itibariyle başta Binance olmak üzere 15 ila 16 borsada listeleniyor. Bunlar arasından Binance toplam işlem hacminin yaklaşık olarak yüzde 40’lık kısmını kendisinde barındırıyor. GLMR coinin satın alınabileceği diğer kripto para borsalarının listesi ise şu şekilde: Gate.io, KuCoin, Kraken, LBank, ZB.COM, MEXC, Tokocrypto, CoinDCX, Pionex, BKEX, Hotbit, Hoo, AEX, BigONE ve Jubi borsaları. GLMR coin henüz Binance TR de dahil olmak üzere Paribu, BTCTurk ya da Bitexen gibi yerli kripto para borsaları üzerinden alınamıyor. Fakat istikrarlı yükseliş gerçekleşir ve proje adından daha fazla söz ettirmeye başlarsa gelecekte yerli borsalarda GLMR işlemleri açılabilir. 

Bu metinde yer alan tüm bilgiler okuyucuları Moonbeam projesi ve Glimmer coin (GLMR) hakkında bilgilendirilmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu