Kripto Para Rehberi

Geleceği Olan Kripto Paralar

Kripto para dünyasında halihazırda pek çok coin bulunuyor ve bu coinlerin arasına her geçen gün yenileri ekleniyor. Bu coinlerden bazıları başarılı ve gelecek vadeden projelere sahip değil, bu yüzden de büyüme potansiyelleri düşük. Fakat gerçekten başarılı şekilde projelendirilmiş ve gelecekte yüksek büyüme potansiyeline sahip olan coinler de bulunuyor. Biz de bu yazımızda sizler için geleceği olan kripto paraları derledik…

Kripto Paraların Geleceği Neye Göre Şekilleniyor?

Kripto paraların gelecekte hangi durumda olacaklarını tahmin edebilmek için araştırılacak birkaç önemli detay bulunuyor. Bu detayları öğrenmek için bazı sorular sormanız gerek. Bu sorular ise şu şekilde listelenmiş:

  • Sahip olduğu proje başarılı mı?
  • Hangi altyapıyı kullanıyor?
  • Kurucuları piyasada ismi olan başarılı kişiler mi?
  • Kimler tarafından destekleniyor?
  • Madencilik sistemiyle mi, ödül sistemi ile mi çalışıyor?

Siz de bu sorulara cevaplar arayarak ve piyasada kendini kanıtlamış olan kripto para analistlerinin söylediklerine kulak vererek, gelecekte yükselme potansiyeli bulunan kripto paraları bulabilirsiniz.

Gelecekte Hangi Kripto Paralar Kazandıracak?

Kripto para dünyasında her ne kadar sayısız coin bulunuyor olsa da, bunlardan bazıları sahip oldukları projeler ile diğerlerinden ayrılıyor. Her ne kadar en büyük coin Bitcoin olsa da, altcoinler arasında da gelecek vadeden projeler ve yatırımcılarına yüksek kazançlar sağlayacak coinler bulunuyor. Biz de sizler için bu coinleri araştırdık ve en iyi X kripto parayı listeledik…

Theta (THETA)

Theta, aynı isimli blok zincirinin yönetim tokeni olarak yaratıldı. Proje dünyanın önde gelen markaları tarafından destekleniyor. Bu markalar arasında Google, Binance, Gumi ve Samsung gibi dünyanın en büyük şirketleri bulunuyor. Yalnızca bu büyük şirketlerin desteği bile, gelecekte Theta’ya güvenmek için büyük bir neden. Theta aynı zamanda merkeziyetsiz bir video akış platformu olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılında piyasaya sürülmüş olan Theta, 2021 yılının Ocak ve Mayıs ayları arasında harika bir fiyat performansı gösterdi. Aynı performansı 2022 yılında da göstereceği tahmin ediliyor.

Polkadot (DOT)

Polkadot, 2020 yılının Ağustos ayında, çapraz zincir aktarımını kolaylaştırmak adına geliştirilmiş olan bir proje. Henüz çok yeni bir coin olmasına rağmen, çok kısa bir süre içerisinde Coinmarketcap listelerinde en büyük 10 coin arasına giriş yaptı. Bilindiği üzere çapraz zincir aktarımı kolaylaştırmak, tüm kripto para dünyasının çözüm bulmak istediği bir sorun. Polkadot da bu sorunu çözmek için çabalayan bir proje olarak kripto para dünyasının önemli isimleri tarafından destekleniyor. Bu sebeple gelecekte daha yüksek değerlere ulaşacağına dair tahminler var. Polkadot ile alakalı olarak pek çok analist 2022 tahminlerinde 55 dolar ve üstünden bahsediyor.

Iota (IOTA)

IOTA, blok zinciri yerine Tangle sistemini kullanan ender projelerden. Tangle sisteminin gelecekte daha fazla coin tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor. Tangle sistemi içerisinde yer alan coinlerin gelecekte daha yüksek değerlere sahip olabileceği yönünde tahminler var. 2021 Ağustos ayında 1 dolar seviyelerinde bulunan IOTA’nın, 2022 yılı içerisinde 4 ila 5 katına çıkabileceği tahmin ediliyor.

Chainlink (LINK)

Bir Oracle ağı olan Chainlink, blok zinciri içerisinde yer alan akıllı sözleşmeler için gerçek dünya verilerini sağlıyor. Merkeziyetsiz bir proje olan Chainlink tokenı, ağ üzerinde yer alan hizmetler adına ödeme yapmak için kullanılıyor. Ünlü kripto para analistlerinden biri olan Ben Armstrong, Chainlink tokenin bağlantılı olduğu çok büyük projeler olduğu için büyümeye devam edeceğini söylüyor. Chainlink aynı zamanda kripto para dünyası ile bankacılık sektörünü birbirine bağlayabilecek oldukça büyük bir proje.

Celsius (CEL)

Celsius, tüm kripto para yatırımcıları tarafından kullanılabilecek olan bir finansal hizmetler ve bankacılık platformu. Piyasaya sürüldüğü 2018 Haziran tarihinden bu yana hem krediler, hem de cüzdan tarzı ödemeler için hizmet veriyor ve kripto para ödemeleri karşılığında ödüller dağıtıyor. Platform üzerinde yer alan bir yatırımcı, elinde bulundurduğu kripto paralar için faiz kazanabilir. Kullanıcılar ellerinde Celsius token tuttukça seviye atlar ve daha yüksek faiz oranları kazanmaya başlar. Ethereum blok zinciri üzerinde bulunan Celsius, kendi ödeme hizmeti olan CelPay ile, diğer kullanıcılara aktarılabilir ve bunun için herhangi bir işlem ücreti talep edilmez. Celsius’un da diğer coinler gibi gelecekte daha fazla yatırımcı tarafından tercih edileceği ve bu sebeple yüksek değerlere ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Ethereum (ETH)

Akıllı sözleşmelerle çalışan, ERC-20 token üretimini gerçekleştiren DeFi projelerini genişleten Ethereum, şu anda kripto para borsalarında Bitcoin’den sonraki en değerli coin durumunda. Her ne kadar piyasanın düşüşünden etkilenmiş olsa da, 2021 Ekim ayında Ethereum yükselişinin başlayacağı tahmin ediliyor. Ethereum’da son zamanlarda işlem hızlarının düşüşü pek çok yatırımcıyı tedirgin ediyordu. Fakat 2021 Ekim ayında bu işlem hızı yavaşlaması sorununun ortadan kalkacağı açıklandı. Söz konusu düzenleme yapıldıktan sonra, Ethereum’un ATH rekoru kırabileceği düşünülüyor.

Solano (SOL)

SOL, çok kısa süreler içerisinde çok sayıda işlem yapmaya olanak tanıyor ve işlemler için oldukça düşük işlem ücretleri talep ediliyor. Solano, ölçeklendirilebilir blok zinciri yapısına sahip. Ethereum’un GAS ücretlerinin yüksek olması sebebiyle, son dönemlerde yatırımcılar daha düşük maliyetli bir alternatif olarak Solano tercih ediyor. Solano tercih eden yatırımcıların pek çoğu aynı zamanda ellerinde SOL token da tutuyor. Bu da Solano değerinin artmasına yardımcı oluyor. 2021 yılında adından sıklıkla söz ettiren Solano’nun, 2022 yılında da yükselişini devam ettireceği ve çok yüksek fiyatlara ulaşabileceği söyleniyor.

Shiba İnu (SHIB)

Shiba Inu piyasaya hızlı bir şekilde girmiş olan ve yükselişi ile dikkatleri üzerine çekmiş olan bir coin. Piyasa içerisine MEM (internet geyiği) kripto para birimleri arasında yer alan SHIB Coin, aynı zamanda köpek akımına mensup. Tıpkı Doge ya da Pitbull coin gibi bir proje olmasına rağmen, Pitbull gibi başarısız bir proje ile mukayese edildiğinde çok daha güçlü. Binance gibi bir borsada listeleniyor olması, kısa süre içerisinde büyük bir yükseliş göstermesini sağladı. Bu yükselişin 2021 Ekim ve Kasım aylarından sonra devam edeceği tahmin ediliyor.

Ripple (XRP)

Ripple, kripto para piyasası içerisinde en çok tercih edilen ödeme araçlarından biri. Her ne kadar kendisine açılan dava ile büyük güç kaybetse de, bu davanın ardından eski günlerine dönebileceğinin sinyallerini verdi. 2021 yılının Mayıs ayında yükselişine başlayan ve kendisi için görkemli günler vadeden Ripple’ın, 2022 itibariyle yükselişe başlayacağı ve uzun vadede 100 dolar seviyesini aşabileceği düşünülüyor.

Zcash (ZEC)

ZEC Coin, yatırımcılarına sunmuş olduğu gizlilik özelliği sayesinde çok sayıda yatırımcının ve geliştiricinin dikkatini çekti. Kullanıcıların yaptığı işlemlerin ve yatırımcıların mali geçmişlerini gizleyen Zcash, yüksek güvenlik protokolleri uyguluyor ve düşük işlem ücretleri talep ediyor. Hem işlem çiftleri, hem de işlem hızları sayesinde her geçen gün daha fazla yatırımcıya ulaşan ZEC Coin, gelecekte yıldızı parlayacak coinlerden biri olarak gösteriliyor.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz coinlerin tamamı, dünyanın ünlü kripto para borsalarının hemen hemen hepsine listeleniyor. Bu yüzden de hepsinin güvenilir olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu